Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για τον xceed μπηκα εδω http://forum.xda-developers.com/lg-g2/development/kernel-xceed-t3066637 αλλα στο link που εχει δεν βρισκω το zip. Τι δεν καταλαβαινω; Ή μαλλον βρισκω αλλα δεν ειμαι σιγουρος ποιο πρεπει να κατεβασω :confused:

 

Τελικα βρηκα αυτο https://www.androidfilehost.com/?w=files&flid=36649 . Αν καταλαβα καλα απο εδω δεν κατεβαζω τη πιο προσφατη εκδοση για το D802? Εχει αρκετα Links και χαθηκα :lol:

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για τον xceed μπηκα εδω http://forum.xda-developers.com/lg-g2/development/kernel-xceed-t3066637 αλλα στο link που εχει δεν βρισκω το zip. Τι δεν καταλαβαινω; Ή μαλλον βρισκω αλλα δεν ειμαι σιγουρος ποιο πρεπει να κατεβασω :confused:

 

Τελικα βρηκα αυτο https://www.androidfilehost.com/?w=files&flid=36649 . Αν καταλαβα καλα απο εδω δεν κατεβαζω τη πιο προσφατη εκδοση για το D802? Εχει αρκετα Links και χαθηκα :lol:

Αν εννοείς αυτά που γράφουν "LP", είναι για lollipop μην τον βάλεις αν έχεις Kit Kat!!

Γενικώς πάντως αν έχεις Kit Kat μην βάλεις Xceed, δεν είναι καλός!

Μόνο για lollipop είχε καλούς kernel......

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς αυτά που γράφουν "LP", είναι για lollipop μην τον βάλεις αν έχεις Kit Kat!!

Γενικώς πάντως αν έχεις Kit Kat μην βάλεις Xceed, δεν είναι καλός!

Μόνο για lollipop είχε καλούς kernel......

 

Για lollipop το θελω. Θα βαλω cloudy 3.3 και μετα τον xceed.

Link to comment
Share on other sites

Για lollipop το θελω. Θα βαλω cloudy 3.3 και μετα τον xceed.

A, ok τότε!!

Δες αν θες τα post's 20139 και 20144...... λίγο πιο πίσω!

Link to comment
Share on other sites

A, ok τότε!!

Δες αν θες τα post's 20139 και 20144...... λίγο πιο πίσω!

 

Οποτε παιζω μεταξυ 12α και 14; Η 16 δεν ειναι τοσο stable? Εσυ ποια προτιμησες;

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Τελικα περασα την 14. Σαν αισθηση φαινεται πιο αργο απο τον cloudy 2.2 + dorimanx (πχ οτιδηποτε ανοιγα ηθελε 1-2 sec ενω τωρα 2-3) και οτι γενικα χανει ενα δευτερολεπτο σε οτιδηποτε, ακομα και για να ανοιξεις εφαρμογες που ειναι ανοιγμενες (δεν μιλαω για το χρονο του εφε). Βεβαια ασθενιες οπως πισω led ή παραθυρο στο s-view ειναι διορθωμενα ενω εισαι σε πιο τελευταια εκδοση android.

 

Υπαρχει τροπος να ελεγξω αν περασα σωστα την κερνελ του xceed? Στο dorimanx πχ ημουν σιγουρος γιατι ειχε και ενα app με ρυθμισεις.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Τελικα περασα την 14. Σαν αισθηση φαινεται πιο αργο απο τον cloudy 2.2 + dorimanx (πχ οτιδηποτε ανοιγα ηθελε 1-2 sec ενω τωρα 2-3) αλλα ασθενιες οπως πισω led ή παραθυρο στο s-view ειναι διορθωμενα ενω εισαι σε πιο τελευταια εκδοση android. Μου δινει γενικα την εντυπωση οτι χανει ενα δευτερολεπτο σε οτιδηποτε, ακομα και για να ανοιξεις εφαρμογες που ειναι ανοιγμενες (δεν μιλαω για το χρονο του εφε). Υπαρχει τροπος να ελεγξω αν περασα σωστα την κερνελ του xceed? Στο dorimanx πχ ημουν σιγουρος γιατι ειχε και ενα app με ρυθμισεις.

 

Μετά από αρκετές εναλλαγές και 'γω μεταξύ custom rom's lollipop και Kit Kat έχω παρατηρήσει ότι σε κάποια σημεία είναι γρηγορότερη η kit kat και σε άλλα η lollipop! Επι το πλείστον όμως νομίζω η Kit Kat είναι πιο γρήγορη! Τώρα είμαι και 'γω με cloudyG2 2.2, αλλά δεν αποκλείω να ξαναπάω σε lollipop.......... αν δεν προλάβω να αλλάξω τηλέφωνο ;) αφού έκλεισε πια 3 χρόνια!!

Αν θες να δεις τον kernel που φοράς μπορείς μέσω Xposed και G3Tweak's box μέσα απ' τις πληροφορίες τηλεφώνου ή κατέβασε αυτή την εφαρμογή:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bvalosek.cpuspy

Link to comment
Share on other sites

Kernel info: Linux version 3.4.0-Xceed-D802... οποτε κομπλε.

 

Παντως αν δεν ειχα flip θηκη που δεν φαινεται τοσο καλα το μπροστινο led απο την τρυπουλα θα χα παραμεινει στο cloudy 2.2.... αλλα στη περιπτωση μου το πισω led ειναι αναγκαιο. Προς το παρον δοκιμαζω τη cloudy 3.3. και βλεπω.

 

Οπως και να χει σας ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις. Ησασταν πολυ καθοδηγητικοι. :D

Link to comment
Share on other sites

Αλλο εννοουσα. Τα πισω led μου δουλεψαν κανονικα απλα τα χα σε χαμηλοτερη ενταση γιατι νομιζα οτι το 100 ηταν το μεγιστο. Δεν μου βγαζει αλλη επιλογη περαν απο off και solid.

 

Οσον αφορα τα mb, οταν το viber και το messenger καταλαμβανουν 50 ως 100 mb το καθενα, τα 200mb δεν τα λες και λιγα. Ισως βεβαια σε καθημερινο επιπεδο να μην μου λειψουν.

 

Quick_Memo_2016_10_20_02_29_23.png

Δεν ξέρω αν έχει να κάνει, έχω την pro έκδοση:

Screenshot_20161020_215310.png

Edited by AgMa
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει να κάνει, έχω την pro έκδοση:

Screenshot_20161020_215310.png

 

Την pro ειχα περασει και γω. Ισως λογω διαφορετικης rom?

Link to comment
Share on other sites

Την pro ειχα περασει και γω. Ισως λογω διαφορετικης rom?

 

Για δες μήπως και δεν το εμφανίζει μόνο στο προφίλ του vider. Κοίτα πχ. στις κλήσεις που είμαι και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Για δες μήπως και δεν το εμφανίζει μόνο στο προφίλ του vider. Κοίτα πχ. στις κλήσεις που είμαι και εγώ.

 

Για κλησεις συγκεκριμενα δεν θυμαμαι αν ειχα ελεγξει αλλα γενικα δεν το εμφανιζε σε οσα πειραξα αφου τα κλικαρα ενα ενα.

 

Οταν το ξαναβαλω θα το κοιταξω. Προς το παρον θελω μερικες μερες να τεσταρω το cloudy 3.3 μηπως και βολευτω αλλα δεν το βλεπω. Χανει αρκετα σε σχεση με 2.2.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ξαναεβαλα τελικα το cloudy 2.2 και τωρα που προσπαθω να τα συγκρινω βλεπω οτι στο 3.3 ανεξαρτητως τι εκανα (παταγα ανοιγμα νεου προγραμμα , προγραμμα που ηταν ηδη στη μνημη, να αναψει το flash για φωτισμο, ανοιγμα ρολογιου απο κλεισιμο θηκης s-view κλπ) παντα εχανε πρωτα ενα "δευτερολεπτο" και μετα ξεκινουσε το οποιο εφε ανοιγματος. Αυτο ειναι ιδιαιτερα εκνευριστικο οταν παταγες να ανοιξεις προγραμμα που ειχες ηδη ανοιχτο και περιμενες να ανοιξει αμεσως. Οποτε δεν θα λεγα οτι ειναι πιο αργο το 3.3 αλλα οτι για καποιο λογο δεν αποκρινεται αμεσως στις επιλογες.

 

Ερωτηση. Τωρα που βαλα την 2.2 αν εχω καθαρη τη μνημη και ανοιξω το messenger βγαζει ενα μηνυμα "περιμενετε να ρυθμισουμε τα ελληνικα" και μετα κλεινει το messenger. Αν το ξαναπατησω (οπου πλεον ειναι στη μνημη) ανοιγει κανονικα. Αυτο μου το κανε αμεσως μετα την επαναφορα του backup. Δοκιμασα clear cache του messenger δεν αλλαξε. Οποτε εκανα απο την αρχη εγκατασταση της rom αλλα βλεπω οτι συνεχιζει να το κανει. Καμια ιδεα; Ή ετυχε καποιο update του messenger να απεκτησε αυτο το bug στη kitkat ?

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι εχω μονοπωλησει το thread αλλα... :p Εαν κανεις το patch return_kikkat μετα χρειαζεται φλασαρισμα και το kk baseband ή το περιεχει μεσα;

 

Με χει πιασει μια αμφιβολια αν περασα το kk baseband πριν το cloudy 2.2 Δεν βλεπω καποια εμφανη προβληματα σε θεματα 4g, wifi κλπ βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι εχω μονοπωλησει το thread αλλα... :p Εαν κανεις το patch return_kikkat μετα χρειαζεται φλασαρισμα και το kk baseband ή το περιεχει μεσα;

 

Με χει πιασει μια αμφιβολια αν περασα το kk baseband πριν το cloudy 2.2 Δεν βλεπω καποια εμφανη προβληματα σε θεματα 4g, wifi κλπ βεβαια.

Καλά κάνεις και γράφεις!! Η αλήθεια είναι ότι τελευταία το thread άρχισε να κοιμάται μετά από 3 χρόνια αδιάκοπης ροής. Ενα απ' τα πιο ζωντανά νήματα μαζί με το "επίσημο" του G2!!

Στην ερώτηση σου τώρα :)

Αν πέρασες αυτό το zip:

https://www.dropbox.com/s/6apxo044a2n6e64/D802_PATCH_RETURN_KK_droidth.zip?dl=0

....... εχει και το baseband μέσα!

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και γράφεις!! Η αλήθεια είναι ότι τελευταία το thread άρχισε να κοιμάται μετά από 3 χρόνια αδιάκοπης ροής. Ενα απ' τα πιο ζωντανά νήματα μαζί με το "επίσημο" του G2!!

Στην ερώτηση σου τώρα :)

Αν πέρασες αυτό το zip:

https://www.dropbox.com/s/6apxo044a2n6e64/D802_PATCH_RETURN_KK_droidth.zip?dl=0

....... εχει και το baseband μέσα!

 

Η αληθεια ειναι πως ειναι λογικη αυτη η μειωση ενδιαφεροντος....Επισημα η αναβαθμιση σταματησε και στα forums δεν βγαζουν καμια καινουργια ρομ της προκοπης...Αυτος ειναι καιβο μονος παραγοντας που σκεφτομαι να αλλαξω κινητο...1 μιση χρονο με cloudy 3.3 βαρεθηκα ο ανθρωπος και ενα port της προκοπης με ux5 απο το g5 δεν εχουν φτιαξει....

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και γράφεις!! Η αλήθεια είναι ότι τελευταία το thread άρχισε να κοιμάται μετά από 3 χρόνια αδιάκοπης ροής. Ενα απ' τα πιο ζωντανά νήματα μαζί με το "επίσημο" του G2!!

Στην ερώτηση σου τώρα :)

Αν πέρασες αυτό το zip:

https://www.dropbox.com/s/6apxo044a2n6e64/D802_PATCH_RETURN_KK_droidth.zip?dl=0

....... εχει και το baseband μέσα!

Ναι. Αφου πρωτα φλασαρεις το πατσακι go_to_lp απο kk σε lp και το back_to_kk απο lp σε kk. (Καπως ετσι ειναι τα ονοματα, δε θυμαμαι καλα)

 

edit: Τα βρηκα.

 

https://www.dropbox.com/s/45bv9kg40c6jhl3/D802_PATCH_GO_LP_V1.1_droidth.zip?dl=0

 

https://drive.google.com/file/d/0BxADHj0aSysFN1Zqc2lwRU94WUk/view?pli=1

 

Εβαλα το δευτερο link που προτεινε ο φιλος. Δεν ειναι πια online το αρχειο αλλα απο οτι βλεπω εχουν ιδιο ονομα "D802_PATCH_RETURN_KK_droidth.zip" οποτε λογικα ειμαι καλυμμενος.

 

Σημερα παντως ειδα ενα τρελο battery drain απο τους χαρτες που χρησιμοποιησα μολις 10 λεπτα. Ενω ειχα κλεισει την εφαρμογη και το gps, συνεχισε να μου τρωει μπαταρια και εφτασε στο 38% μεχρι που εκανα επανεκκινηση στο 31% της μπαταρια (ηταν φορτισμενο μεχρι 94). Το ακομα πιο κουλο ειναι οτι ενω το gps το χρησιμοποιησα μονο εκεινα τα 10 λεπτα και μετα το κλεισα, η εφαρμογη γραφει χρηση GPS 4h 26m !!! Ελπιζω να ταν τυχαιο. Αν συνεχιστει θα δοκιμασω με το app ops να κοψω καποιες αδειες.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Έχω περάσει στο κινητό μου τη cm 13. όλα πάνε καλά εκτός του ότι δεν δουλεύει το quick window το οποίο ήταν πολύ χρήσιμο, δεν έχει ραδιόφωνο (δεν με νοιάζει και τόσο) και κατά διαστήματα χάνεται ο ήχος κλήσης και γενικά όλοι οι ήχοι χωρίς λόγο και επανέρχονται μόνο με επανεκκίνηση.

Σκέφτομαι να γυρίσω σε stock αν και στο θέμα μπαταρίας ξέρω ότι δεν θα είμαι τόσο ευχαριστημένος.

Ερωτήσεις:

Υπάρχει λύση για το quick window;

υπάρχει κάποια άλλη rom που θεωρείται καλή σε μπαταρία και δουλεύει το quick window;

Πώς επιστρέφω σε στοκ από c13;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Έχω περάσει στο κινητό μου τη cm 13. όλα πάνε καλά εκτός του ότι δεν δουλεύει το quick window το οποίο ήταν πολύ χρήσιμο, δεν έχει ραδιόφωνο (δεν με νοιάζει και τόσο) και κατά διαστήματα χάνεται ο ήχος κλήσης και γενικά όλοι οι ήχοι χωρίς λόγο και επανέρχονται μόνο με επανεκκίνηση.

Σκέφτομαι να γυρίσω σε stock αν και στο θέμα μπαταρίας ξέρω ότι δεν θα είμαι τόσο ευχαριστημένος.

Ερωτήσεις:

Υπάρχει λύση για το quick window;

υπάρχει κάποια άλλη rom που θεωρείται καλή σε μπαταρία και δουλεύει το quick window;

Πώς επιστρέφω σε στοκ από c13;

Γυρνά σε στοκ, άσε τις aosp σε αυτούς που νιώθουν

 

Στάλθηκε από το Broken powered G2 D802 μου

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Πώς επιστρέφω σε στοκ από c13;

 

Αφου περασεις πρωτα τους LG Drivers για το pc μπορεις με το Lg Flash Tool να βαλεις οποια rom θες που θα βρεις απο εδω. Οι V20 ειναι kitkat και V30 lollipop. Προσοχη, αναλογως αν εχεις 16αρη ή 32αρη βαλε τη καταλληλη rom (γραφουν 16G οσες ειναι για 16αρη). Βαλε ειτε Greece open ειτε Europe open εκτος και αν δεν εχεις ευρωπαικη συσκευη οποτε επιλεγεις αναλογα...

 

Ριξε μια ματια ομως πρωτα εδω για το πως δουλευει το flash tool οπως επισης να επιβεβαιωσει και κανενας φιλος οτι δεν χρειαζεται τιποτα αλλο.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αφου περασεις πρωτα τους LG Drivers για το pc μπορεις με το Lg Flash Tool να βαλεις οποια rom θες που θα βρεις απο εδω. Οι V20 ειναι kitkat και V30 lollipop. Προσοχη, αναλογως αν εχεις 16αρη ή 32αρη βαλε τη καταλληλη rom (γραφουν 16G οσες ειναι για 16αρη). Βαλε ειτε Greece open ειτε Europe open εκτος και αν δεν εχεις ευρωπαικη συσκευη οποτε επιλεγεις αναλογα...

 

Ριξε μια ματια ομως πρωτα εδω για το πως δουλευει το flash tool οπως επισης να επιβεβαιωσει και κανενας φιλος οτι δεν χρειαζεται τιποτα αλλο.

Σωστα τα λες. Επιλεγεις cse flash.

Υποψην χανονται τα ΠΑΝΤΑ. Παρε back up.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα την Cloudy και μετά το σετάρισμα άρχισε ένα τρελό κόλλημα... κάτι πειράχτηκε και δεν μπόρεσαν να βρω τι. Οπότε είπα να δοκιμάσω την SRKG2 4.10. Μου άρεσε και θα την κρατήσω.

Προτείνετε όμως Xceed ή DorimanX kernel πλέον; Και μήπως έχει κανείς λινκ για το mod που από την lockscreen ανοίγεις τις ειδοποιήσεις με doubletap;

Link to comment
Share on other sites

ας δωσουμε λιγη ζωη

 

εχει περασει κανεις καμια nougat?λεω να πω για την crdroid

Link to comment
Share on other sites

έχω αρκετό καιρό cm13 αλλά πλεον μουχει σπασει τα νευρα. (δε μακουνε). θελω να γυρίσω σε stock και δεν εχω ιδεα που εχουνε φτασει.

τι μου προτείνετε?

 

srkg 4.10? ποια και με τι kernel

google edition 1.5

stock 30f η 30h.

 

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...