Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όσοι έχετε βάλει την rom του g3 θα ήθελα να μου πείτε τι bugs έχει εφόσον έχει βέβαια. Θέλω να την περάσω αλλά δεν είμαι και από αυτούς που αλλάζουν rom κάθε μέρα οπότε θέλω να ακούσω για τα τυχόν προβλήματα που έχει ώστε να ξέρω αν αξίζει να την περάσω τώρα ή να περιμένω τις βελτιώσεις πρώτα.
Link to comment
Share on other sites

τι λέει η κάμερα στην cloudyg3? κανένα άλλο bug?

Εβαλα και 'γω χθες την cloudyg3 για δοκιμη. Ειχα μεχρι πρώτινος την cloudystock 2.1 και ημουν πολυ ευχαριστημενος.

Η καμερα παντως σε συνθήκες χαμηλου φωτισμου δε μου αρεσε καθολου..... παρα πολυ αργη εστιαση (με λιγο φως μεσα σε δωματιο) και γενικως πολυ λιγες ρυθμισεις στην καμερα. Στην cloudystock χωρις να βαλω καποιο mod ηταν πολυ καλυτερη (νομιζω το εχει ενσωματωμενο)

Δε δοκιμασα να βαλω καποιο mod του xdabbed να δω τι γινεται....

Σε καποια πραγματα μου αρεσε σε καποια οχι και τοσο :p ενταξει πιο πολυ ειναι η συνηθεια που σε κανει να ξενερωνεις με καποιες "αλλαγες"!

Τελικα καποια στιγμη μου εκανε κατι "κολπα" με το root (δεν το αναγνωριζε) και ξενερωσα περισσοτερο και γυρισα παλι στο backup μου στην cloudystock.

Παντως σε γενικες γραμμες μου αρεσε, μπαταρια δεν προλαβα να τεσταρω γιατι την κρατησα μονο μια μερα. Την εχω βεβαια ακομη στο στικακι και μαλλον καποια στιγμη θα την ξαναφλασαρω, απλα αυτη τη στιγμη εχω φερει την cloudystock στα μετρα μου και δουλευει πολυ καλα και επρεπε να ασχοληθω αρκετα τωρα και μ' αυτη για να κανω το ιδιο και δεν ειχα το χρονο......,.απλα μονο για να εχω τη rom του G3.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε βάλει την rom του g3 θα ήθελα να μου πείτε τι bugs έχει εφόσον έχει βέβαια. Θέλω να την περάσω αλλά δεν είμαι και από αυτούς που αλλάζουν rom κάθε μέρα οπότε θέλω να ακούσω για τα τυχόν προβλήματα που έχει ώστε να ξέρω αν αξίζει να την περάσω τώρα ή να περιμένω τις βελτιώσεις πρώτα.

Δες post 4070

Link to comment
Share on other sites

Φοράω cloudystock 2.0 και ψήθηκα να δοκιμάσω την cloudyG3 1.2.

Χρειάζομαι baseband ή φλασάρω κατευθείαν με wipe cache/dalvik?

Link to comment
Share on other sites

Φοράω cloudystock 2.0 και ψήθηκα να δοκιμάσω την cloudyG3 1.2.

Χρειάζομαι baseband ή φλασάρω κατευθείαν με wipe cache/dalvik?

Εφοσον η rom που φορας ειναι 4.4.2 και η rom που θελεις να βαλεις επισης δεν χρειαζεται να ξαναβαλεις baseband, κανεις τα wipes που ειπες και φλασαρεις...

Link to comment
Share on other sites

με dorimanx ετσι?

 

Εγώ δεν έβαλα κερνελ άλλο και η μπαταρία είναι τέλεια. 50% ακόμα μετά από 26ωρες και 3 ώρες οθόνης καθώς και 45 λεπτά κλήσεις. Χρόνος μισός 3g, μισός wifi

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έβαλα κερνελ άλλο και η μπαταρία είναι τέλεια. 50% ακόμα μετά από 26ωρες και 3 ώρες οθόνης καθώς και 45 λεπτά κλήσεις. Χρόνος μισός 3g, μισός wifi

Και εμενα ο ενσωματωμένος κερνελ μου φανηκε πολυ καλος. Απλα ο dorimanx με μερικες αλλαγες μου φανηκε ακομα καλυτερος σε μπαταρία. Οπότε καλυτερα αφηστε τον εναν λιγο, δοκιμάστε και τον αλλο και αποφασιστε..

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα ο ενσωματωμένος κερνελ μου φανηκε πολυ καλος. Απλα ο dorimanx με μερικες αλλαγες μου φανηκε ακομα καλυτερος σε μπαταρία. Οπότε καλυτερα αφηστε τον εναν λιγο, δοκιμάστε και τον αλλο και αποφασιστε..

Μα αυτό θα κάνω. Την άλλη εβδομάδα θα δοκιμάσω dorimanx

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Για εκατομμυριοστή φορα: Το android δεν ειναι windows. Κανονικα πρεπει να μενει ελαχιστη ελευθερη μνήμη. Ελευθερη μνημη στο android ισων αναξιοποιητη. Παρολα αυτα, πες το και λαθος, και εγω θέλω περισσοτερη ελευθερη μνημη. Μεχρι ενα σημειο το θέλω για δικούς μου λογους. Αναγκαστηκα τοτε θα πας σε custom. Υποψιν βαζοντας cloudyg3 εχεις ενα μικρο g3. Το κινητο γινεται ολοιδιο, σαν 2 σταγόνες νερο.Το λειτουργικό του g3 τουλάχιστον εμφανισιακα ειναι πολυ ομορφοτερο. Και λυνεις και το προβλημα σου. Σε cloudyg3 εχω 1 γιγα ελευθερο. Με κάποιες τροποποιησεις απο εμενα, αλλα και οπως ειναι απο τη μανα του δε νομίζω να είναι πολυ λιγότερη η ελεύθερη.

 

Μάλιστα. Δηλαδή δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να καλυτέρευσω την διαχείριση Ram στην μαμά ρομ; λέω να την κρατήσω καμιά βδομάδα και μετά ίσως να πάω σε custom.

Βγαίνεις για καφέ και συνειδητοποιείς πως δεν έχεις mb στο κινητό και τα wifi των μαγαζιών είναι κλειδωμένα. Tζάμπα βγήκες! :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Δηλαδή δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να καλυτέρευσω την διαχείριση Ram στην μαμά ρομ; λέω να την κρατήσω καμιά βδομάδα και μετά ίσως να πάω σε custom.

Αμα κανεις ροοτ μπορεις να αφαιρεσεις καποια πραγματα που τρεχουν.. Αλλα τοτε βαζεις και ενα recovery φλασαρεις μια custom και ξεμπερδεύεις.. :lol:

Ίσως το μονο που να μπορεις να κανεις, με μια εφαρμογη που βλέπεις τι εφαρμογες τρεχουν στην εκκίνηση, να αφαιρεσεις καποιες να μη φορτωνουν στην εκκινηση. Παιχνιδια κλπ. Λογικα κατι λιγο θα κερδισεις.

Κατεβασε πχ το τσαμπα Android tuner, πηγαινε καρτελ startups και κοιτα τι μπορεις να αφαιρεσεις. (απο τη στιγμή που δεν εισαι ροοτ μονο οτι εγκατέστησες εσυ..)

Link to comment
Share on other sites

Αμα κανεις ροοτ μπορεις να αφαιρεσεις καποια πραγματα που τρεχουν.. Αλλα τοτε βαζεις και ενα recovery φλασαρεις μια custom και ξεμπερδεύεις.. :lol:

Ίσως το μονο που να μπορεις να κανεις, με μια εφαρμογη που βλέπεις τι εφαρμογες τρεχουν στην εκκίνηση, να αφαιρεσεις καποιες να μη φορτωνουν στην εκκινηση. Παιχνιδια κλπ. Λογικα κατι λιγο θα κερδισεις.

Κατεβασε πχ το τσαμπα Android tuner, πηγαινε καρτελ startups και κοιτα τι μπορεις να αφαιρεσεις. (απο τη στιγμή που δεν εισαι ροοτ μονο οτι εγκατέστησες εσυ..)

 

Όντως έτρεχαν πολλές εφαρμογές κατά την εκκίνηση, αυξήθηκε λίγο η διαθέσιμη μνήμη, πάντως ακόμα δεν μπορώ να φτάσω τα 1.300 ΜΒ που έχει το Honor 3c. Βέβαια δεν δείχνει να επηρεάζει κάπου αυτό.

Βγαίνεις για καφέ και συνειδητοποιείς πως δεν έχεις mb στο κινητό και τα wifi των μαγαζιών είναι κλειδωμένα. Tζάμπα βγήκες! :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Όντως έτρεχαν πολλές εφαρμογές κατά την εκκίνηση, αυξήθηκε λίγο η διαθέσιμη μνήμη, πάντως ακόμα δεν μπορώ να φτάσω τα 1.300 ΜΒ που έχει το Honor 3c. Βέβαια δεν δείχνει να επηρεάζει κάπου αυτό.

Μη τρελαινεσαι με τα ποσά ελεύθερα εχεις. Το θέμα είναι τι διαχείριση γίνεται. Κ γίνεται καλά σε αυτή τη συσκευη

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην εθελοτυφλουμε. Καλό το τηλέφωνο αλλά όταν το Nexus 4 σε ART μετα απο reboot έχει ελεύθερη 1.5GB RAM δε μπορούμε να μιλάμε για καλη διαχείριση. Δεν είναι χαλιά όπως σε S3, αλλά δεν είναι και υποδειγματική.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά . έβαλα χθες την cloudyg3 και όλα καλά. Διάβασα όμως πριν από λίγο στο επίσημο Φόρουμ της cloudyg3 στοxda. Ότι η διαδικασία για την εγκατάσταση της έχει ένα βήμα πριν την εγκατάσταση της Rom που λέγεται. Flash kit Kat baseband ......τι είναι αυτό; τι θέλει να πει ο ποιητής; παρεμπιπτόντως σε μένα δουλεύει μια χαρά. Χωρίς αυτό το baseband
So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην εθελοτυφλουμε. Καλό το τηλέφωνο αλλά όταν το Nexus 4 σε ART μετα απο reboot έχει ελεύθερη 1.5GB RAM δε μπορούμε να μιλάμε για καλη διαχείριση. Δεν είναι χαλιά όπως σε S3, αλλά δεν είναι και υποδειγματική.

Μα συγκρινεις το nexus που έχει pure android που είναι παναλαφρο με το g2 με τόσο bloatware που έχει; κ παρόλα αυτά δουλεύει μια χαρά.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην εθελοτυφλουμε. Καλό το τηλέφωνο αλλά όταν το Nexus 4 σε ART μετα απο reboot έχει ελεύθερη 1.5GB RAM δε μπορούμε να μιλάμε για καλη διαχείριση. Δεν είναι χαλιά όπως σε S3, αλλά δεν είναι και υποδειγματική.

Οποιος θελει κατι τετοιο αδερφε, το κανει και στο g2. Βαζει μια pure android rom τυπου nexus.

Ελα ομως που οι περισσότεροι θελουν το ομορφοτερο ui της lg και διάφορες ευκολίες..

Βλεπεις το καθαρο android δεν αρέσει σε ολους..

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε παιδιά . έβαλα χθες την cloudyg3 και όλα καλά. Διάβασα όμως πριν από λίγο στο επίσημο Φόρουμ της cloudyg3 στοxda. Ότι η διαδικασία για την εγκατάσταση της έχει ένα βήμα πριν την εγκατάσταση της Rom που λέγεται. Flash kit Kat baseband ......τι είναι αυτό; τι θέλει να πει ο ποιητής; παρεμπιπτόντως σε μένα δουλεύει μια χαρά. Χωρίς αυτό το baseband

Αυτο ειναι αν πριν δεν ειχες κιτκατ. Αν ειχες, το εχεις ηδη, δε χρειάζεται..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια το ρώτησα και πιο πρίν αλλά εξαφανίζετε το ΠΟΣΤ μου....

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να μπώ στο TWRP.

 

Κλείνω το κινητό. κρατάω πατημένο το VOL- kai POWER μόλις δω το σήμα LG τα αφήνω για 1 δευτερόλεπτο και τα ξαναπατάω... και με βγάζει στην ασπρη οθόνη που με ρωτάει αν θέλω να κανω reset ή format το κινητό. με το POWER reset με το VOL-,+ restart....

κάνω κάτι λάθος?

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια το ρώτησα και πιο πρίν αλλά εξαφανίζετε το ΠΟΣΤ μου....

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να μπώ στο TWRP.

 

Κλείνω το κινητό. κρατάω πατημένο το VOL- kai POWER μόλις δω το σήμα LG τα αφήνω για 1 δευτερόλεπτο και τα ξαναπατάω... και με βγάζει στην ασπρη οθόνη που με ρωτάει αν θέλω να κανω reset ή format το κινητό. με το POWER reset με το VOL-,+ restart....

κάνω κάτι λάθος?

 

Αν έχεις custom recovery και πατήσεις να κάνει factory reset τότε δεν το κάνει και απλά σε βάζει στο recovery. Αν είχες στοκ recovery τότε θα έκανε factory reset. Οπότε επιλέγεις να κάνει factory reset αφού έχεις TWRP

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις custom recovery και πατήσεις να κάνει factory reset τότε δεν το κάνει και απλά σε βάζει στο recovery. Αν είχες στοκ recovery τότε θα έκανε factory reset. Οπότε επιλέγεις να κάνει factory reset αφού έχεις TWRP

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! θα έσκαγα!

λύθηκε το μυστήριο!

δεν μου λες τώρα... αξίζει να κάνω με το twrp ένα backup την ROM CloudyG3 1.2 που φοράω τώρα? αν την κάνω backup me to TWRP θα πάρει και τις εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει;

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! θα έσκαγα!

λύθηκε το μυστήριο!

δεν μου λες τώρα... αξίζει να κάνω με το twrp ένα backup την ROM CloudyG3 1.2 που φοράω τώρα? αν την κάνω backup me to TWRP θα πάρει και τις εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει;

Οταν παρεις backup μεσω custum recovery σου κανει ολη rom που εχεις εκεινη τη στιγμη.

Δηλαδη εφαρμογες, ρυθμισεις αυτων... τα παντα!

Οταν το επαναφερεις σε φερνει ακριβως οπως ησουν τη στιγμη που το πηρες!

Link to comment
Share on other sites

Οταν παρεις backup μεσω custum recovery σου κανει ολη rom που εχεις εκεινη τη στιγμη.

Δηλαδη εφαρμογες, ρυθμισεις αυτων... τα παντα!

Οταν το επαναφερεις σε φερνει ακριβως οπως ησουν τη στιγμη που το πηρες!

 

Σωστό εν μέρει... Εσύ επιλέγεις τι σου κάνει backup! Αν κάνεις backup και τα data αλλιώς θα σου δεν θα σου επανεφέρει ότι ακριβώς είχες... Εγώ πάντα έχω backup πριν κάνω ακόμα και πέρασμα κερνελ

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

αρα το titanium backup τι χρειάζεται αφου με το full backup του twrp μπορείς να τα έχεις όλα backup...?

 

Ρωτάω για το titanium γιατί όλοι το εκθειάζουν και πολλοί μάλιστα το αγοράζουν κιόλας.

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

αρα το titanium backup τι χρειάζεται αφου με το full backup του twrp μπορείς να τα έχεις όλα backup...?

 

Ρωτάω για το titanium γιατί όλοι το εκθειάζουν και πολλοί μάλιστα το αγοράζουν κιόλας.

Με το titanium κρατας τις εφαρμογές, οχι ολη τη ρομ. Βαζεις μια αλλη ρομ και επαναφερεις ολες ή οσες θες απο τις εφαρμογές που ειχες στην προηγ ρομ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...