Jump to content

Galaxy Note 3 : Πλήρης οδηγός για Root (De la Vega method from XDA)


BlueChris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα

 

Στο ανεβάζω ήδη .... θα κάνω και ένα how to για το cygwin

 

ευχαριστω πολυ!περιμενω.....

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 615
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μου δίνει error

 

Δείχνει να μην έχεις κάν το adb.exe. Άσε να δω το βράδυ τα περιεχόμενα του efs folder

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ!περιμενω.....

 

έτοιμος

 

https://mega.co.nz/#!UENmUIpQ!MUydOCUt-rc8rEYdhTazQlUsTLA0nurhFtPjU-uTw_g

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

μολις εκανα ολοκληρη την διαδικασια ροοτ αλλα το knox πηγε 0χ1!ευχαριστω τον bluechris για τον οδηγο του cygwin!
Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

μολις εκανα ολοκληρη την διαδικασια ροοτ αλλα το knox πηγε 0χ1!ευχαριστω τον bluechris για τον οδηγο του cygwin!

 

Ώπα!!!! έβαλες το αρχείο που σου έδωσα και έγινε 0x1????

 

 

Λοιπόν παιδιά μετά από συνομηλία με το Θέμη ανακάλυψα το εξής και μάλλον φταίω και εγώ που δεν το δήλωσα ποιο σοβαρά. Ότι κάνουμε με οποιαδήποτε από τις 2 διαδικασίες του DesignGears (RDLV και URDLV) γίνεται με την συνθήκη πως ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ UPDATE ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΑΣ ΣΕ MJ3!!!! ΜΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΤΡΟΠΟΥΣ.

 

1. ΟΤΑ UPDATE

2. KIES UPDATE

3. ΤΟ ΠΑΡΑΛΑΒΑΜΕ ΜΕ MJ3 ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑΜΕ

4. ΜΑΣ ΕΠΑΘΕ ΚΑΤΙ ΤΟ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΟ SERVICE KAI MAΣ ΠΕΡΑΣΑΝΕ ΤΗΝ ΜJ3

 

O λόγος είναι πως από την MJ3 και μετά άλλαξε ο bootloader και υπαρχει πάντα ο κίνδυνος να γίνει το knox 0x1.

 

Θα ενημερώσω και τους οδηγούς γιατί νόμιζα πως εννοούνταν μιας και το λέω προσοχή στην MJ3 στο 1ο ποστ εδώ στο νήμα στην 1η RDLV μέθοδο.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Θέμη μη σε στεναχωρεί καθόλου όλοι αργά ή γρήγορα θα το πάθουμε αφού θέλουμε τα πειράγματα. Τώρα σου άνοιξε και ο δρόμος να κάνεις ότι γουστάρεις χωρίς να σκέφτεσαι το Knox. Φλασαρεις ρομ και ότι νάνε, το σκέφτομαι πολύ σοβαρά και εγώ να σου πω την αλήθεια.

Καλό ήταν να μην γινόταν αλλά η αλήθεια είναι ότι ο κρις το έγραφε το *προσοχή*.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα έγραψε 1 το κοντέρ. ......

Και κατά κάποιο περίεργο λόγο απ ελευθερώθηκα. .....

Πάμε για φουλ φλασαρισματα τώρα. ......

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα έγραψε 1 το κοντέρ. ......

Και κατά κάποιο περίεργο λόγο απ ελευθερώθηκα. .....

Πάμε για φουλ φλασαρισματα τώρα. ......

 

Αναμένω εντυπώσεις και σιγά σιγά να μπούμε όλοι στο παιχνίδι .αρκετά περιμέναμε.

Χάχα να δεις πως θα έρθει η μέρα που θα κάνουμε κόντρες με τα νούμερα του Knox :banghead:

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

Οι πρόσθετοι οδηγοί του BlueChris μεταφέρθηκαν στην πρώτη σελίδα του θέματος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλει κανείς να δοκιμάσει το MJ4 μόντεμ το έκανα extract από την εγγλέζικη MJ6 εδώ είναι.... εγώ δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα..

MJ4_Modem.tar

 

Επίσης πέρασα και με URDLV την MJ6 την εγγλέζικη... εδώ και αυτή αλλά δεν ξέρω τίποτα για το φόνο :-) μπορεί η sammy παρόλο που η μέθοδος να λέει succsesfull να έχει κάνει κάποια πουστιά μέσα.. όπως και να έχει είναι για εγγλέζικα τηλέφωνα δεν έχει μέσα στο CSC το EUR που είναι τα ελληνικά..εδώ και αυτό

N9005XXUDMJ6_N9005OXADMJ4_N9005XXUDMJ4_VEGA.rar

Edited by BlueChris

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει να μην έχεις κάν το adb.exe. Άσε να δω το βράδυ τα περιεχόμενα του efs folder

 

Μάλλον κατάφερα και το έκανα σωστά.Τώρα έχω ένα αρχείο με ονομασία SM-N9005ZWEPHN_N9005XXUBMJ1_RF1D94NQ0GW_EFS 394kb.Είναι σωστό που είναι τόσο μικρό ή όχι;Κι επίσης καθ΄ότι άσχετος θέλω να ξέρω που θα μου χρησιμεύσει αυτό το αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

Θέμη μη σε στεναχωρεί καθόλου όλοι αργά ή γρήγορα θα το πάθουμε αφού θέλουμε τα πειράγματα. Τώρα σου άνοιξε και ο δρόμος να κάνεις ότι γουστάρεις χωρίς να σκέφτεσαι το Knox. Φλασαρεις ρομ και ότι νάνε, το σκέφτομαι πολύ σοβαρά και εγώ να σου πω την αλήθεια.

Καλό ήταν να μην γινόταν αλλά η αλήθεια είναι ότι ο κρις το έγραφε το *προσοχή*.

 

εχω σοβαροτερα προβληματα απο το να στεναχωριεμαι για το knox αυτη τη στιγμη και εννοειτε πως ΔΕΝ καταλογιζω καμια ευθυνη στον bluechris για οτι εκανα εγω στο κινητο μου!

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν κρατήθηκα και το πέρασα το μόντεμ και εντέλει δεν μου έπαθε τίποτα το knox , καλύτερο σήμα βλέπω μέχρι στιγμής μάλλον και καλύτερο από την mj1

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κατάφερα και το έκανα σωστά.Τώρα έχω ένα αρχείο με ονομασία SM-N9005ZWEPHN_N9005XXUBMJ1_RF1D94NQ0GW_EFS 394kb.Είναι σωστό που είναι τόσο μικρό ή όχι;Κι επίσης καθ΄ότι άσχετος θέλω να ξέρω που θα μου χρησιμεύσει αυτό το αρχείο.

 

Ναι περίπου τόσο βγαίνει.. αν το ανοίξεις βλέπεις αρχεία μέσα σαν τα δικά μου ?

 

Το αρχείο χρησιμεύει γιατί αν κάνουμε καμιά μπάμια όπως περνάμε updates και ρουταρίσματα, υπάρχει ο κίνδυνος να χτυπήσει το partition που έχει το IMEI μας βασικά που είναι το μοναδικό χαρακτηριστικό του κινητού μας. Αν πάθουμε κάτι εγώ πχ τώρα θα πάρω το αρχείο που τελειώνει σε .tar.md5 και με ODIN το περνάμε στο κινητό μας και σωθήκαμε... αλλιώς θέλει αλλαγή το motherboard του κινητού :)

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Δλδ τα αρχεία που κρατάει στο κινητό μετά το εφς μπακαπ στην εσωτερική μνήμη δεν χρειάζονται μπορούμε να τα σβήσουμε?

Και σε πιο σημείο του οντιν το βάζουμε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δλδ τα αρχεία που κρατάει στο κινητό μετά το εφς μπακαπ στην εσωτερική μνήμη δεν χρειάζονται μπορούμε να τα σβήσουμε?

Και σε πιο σημείο του οντιν το βάζουμε αυτό?

 

Και στις 2 ερωτήσεις δεν έχω απάντηση :) ... δεν μου έχει τύχει ποτέ να πάθω τέτοια ζημιά

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Ναι περίπου τόσο βγαίνει.. αν το ανοίξεις βλέπεις αρχεία μέσα σαν τα δικά μου ?

 

Το αρχείο χρησιμεύει γιατί αν κάνουμε καμιά μπάμια όπως περνάμε updates και ρουταρίσματα, υπάρχει ο κίνδυνος να χτυπήσει το partition που έχει το IMEI μας βασικά που είναι το μοναδικό χαρακτηριστικό του κινητού μας. Αν πάθουμε κάτι εγώ πχ τώρα θα πάρω το αρχείο που τελειώνει σε .tar.md5 και με ODIN το περνάμε στο κινητό μας και σωθήκαμε... αλλιώς θέλει αλλαγή το motherboard του κινητού :)

 

Ναι έχει κάτι τέτοια αρχεία μέσα. Κι αυτό το αρχείο που μου έχει σώσει στον υπολογιστή το έχει σώσει και στο κινητό;Κι αυτό το αρχείο δηλαδή πρέπει να το φλασάρω με το odin πριν το πάω για σέρβις;

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι το κρατας για περίπτωση καταστροφής, αν θες να πας για σέρβις είναι άλλη κουβέντα.

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

εχω σοβαροτερα προβληματα απο το να στεναχωριεμαι για το knox αυτη τη στιγμη και εννοειτε πως ΔΕΝ καταλογιζω καμια ευθυνη στον bluechris για οτι εκανα εγω στο κινητο μου!

 

Και εγω σαφως δεν ριχνω καμια ευθυνη σε κανεναν...... για ονομα δηλ.

Και οπως ειπα απλα απελευθερωθηκα και ξεκιναω φλασαρισματα......

Λεω να ξεκινησω με http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2495688 και επετε συνεχεια.

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν χτες πέρασα το μόντεμ της MJ6 της εγγλέζικης (mj4 modem) πάνω στην mj3.. όλα ήταν ΟΚ αλλά ανακάλυψα πως ΔΕΝ λειτουργεί η κάμερα... δεν ξέρω αν οφείλεται στο μόντεμ αλλά λογικά εκεί οφείλετε.. οπότε θα κατέβω πίσω στο mj2 και θα ενημερώσω αν όντως αυτό ήταν το πρόβλημα.

 

Edit: έμπλεξα.... πέρασα το mj2 και πλέον πάνω δεξιά έχω ένα απαγορευτικό... το παλεύω αλλά με βλέπω για full wipe

 

Edit2: Καμία τύχη... ξαναπέρασα το MJ4 μοντεμ και λειτουργεί το τηλέφωνο αλλά χωρίς εγγραφή βίντεο πάλι... ότι και να έκανα περνώντας mj1 ή mj2 modem το κινητό πάθαινε σοκ... ξαναπέρασα κάνα 2 φορές όλη τη ROM MJ3 από την αρχή αλλά δεν άλλαξε κάτι. Μένω έτσι προσωρινά μέχρι να βγεί MJ6 update για Ελλάδα και περνώντας το θα δω αν λυθεί το θέμα... ίσως αν έκανα αυτό το full wipe να ίσιωνε αλλά βαριέμαι απίστευτα να κάνω επανεγκατάσταση.

Edited by BlueChris

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, το πρόβλημα λύθηκε, απλά χρειάζεται άλλο ένα αρχείο να περαστεί από την επίσημη mj6 και όλα οκ, θα το ανεβάσω σε λιγο

 

Αυτό περνάτε έξτρα αν θέλετε το mj4 modem.

Edited by BlueChris

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, αν ανεβει το knox το μονο πραγμα που με επηρεαζει ειναι η εγγυηση ? Εννοω οτι στο S3 ειχαμε το θεμα του sudden death μηπως υπαρχει κατι παρομοιο και εδω?
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει τέτοιο θέμα και μιλάω με αυτά που διαβάζω στο xda.

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, το πρόβλημα λύθηκε, απλά χρειάζεται άλλο ένα αρχείο να περαστεί από την επίσημη mj6 και όλα οκ, θα το ανεβάσω σε λιγο

 

Αυτό περνάτε έξτρα αν θέλετε το mj4 modem.

 

Λες ότι είναι καλύτερο το νέο μόντεμ ε? Για δώσε ένα Λίνκ να το κατεβάσω πως το περνάω θέλει γουαιπ και που το βάζω στο οντιν?

Το αρχείο για την κάμερα μετά που το βάζω?

Καμιά περίπτωση να περάσουμε το νέο πληκτρολόγιο της mj6 που λένε ότι είναι μαύρο ?

Μπας και να το πάρεις από το συστρμ/αππ και να του φτιάξεις περμισιον και δουλέψει?

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο είναι σίγουρα και τα link είναι ποιο πίσω αλλά προτείνω να περιμένεις λίγο να βγει η mj6 η δικιά μας και την περνάμε πάλι με τη γνωστή μέθοδο.

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...