Jump to content

Galaxy Note 3 : Πλήρης οδηγός για Root (De la Vega method from XDA)


BlueChris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ όχι ακόμα γιατί είπα τι περιμένω, η εικόνα ποιο πάνω δεν είναι για μας.. εμείς έχουμε άλλο csc.. εμάς λειτουργεί σωστά απλά το system status γίνεται custom και εμένα αν το αφήσω έτσι δεν μου παίζει το Samsung All Share Cast Dongle.

ανοιξε το all share προσπαθησε να συνδεθεις αμα δεν συνδεθει κανε απευθειας επανεκκινηση και προσπαθησε να συνδεθει.ετσι εκανα με νοτε 2 και με σ3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 615
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό σε εμένα δεν το έκανε το κολπάκι αυτό στο note 10.1 που είχα μέχρι πρότινος. Όπως και να έχει περιμένω update από wanam.

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύουν μια χαρά απλά το wanam xposed δεν μπορεί να κάνει το system status official

 

Περιμένω το update στο wanam και το κάνω

 

 

Αυτό σε εμένα δεν το έκανε το κολπάκι αυτό στο note 10.1 που είχα μέχρι πρότινος. Όπως και να έχει περιμένω update από wanam.

Τι είναι αυτό το Wanam και τι ακριβώς κάνει έχει σχέση με την εφαρμογή που έχω και αλλάζω διάφορα στο κινητό έχω μπερδευτεί και με αυτό το system status.... :sly::eek::sly:

 

Και κάτι ακόμα η εφαρμογή seeder κάνει δουλειά εγώ γατί δεν βλέπω διάφορα? Μπας και δεν συνεργάζεστε με το greenify?

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

Το wanam είναι ναι αυτό που αλλάζεις διάφορα στο κινητό όπως και το system status σε official, το seeder στο κινητό μας κάνει δουλειά αλλά επειδή είναι τερας το ρημάδι δεν το νοιώθουμε πολύ, στο note 10.1 ένοιωθα μεγάλη διαφορά

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Το wanam είναι ναι αυτό που αλλάζεις διάφορα στο κινητό όπως και το system status σε official, το seeder στο κινητό μας κάνει δουλειά αλλά επειδή είναι τερας το ρημάδι δεν το νοιώθουμε πολύ, στο note 10.1 ένοιωθα μεγάλη διαφορά

 

Πρέπει να πειράξω δλδ κάτι για να φαίνεται οφισιαλ στο wanam ? Και αν ναι τι?

Ας μου πει κάποιος τι είναι αυτά sorry no speak English thanks you.

http://img.tapatalk.com/d/13/10/21/ru9ubyna.jpghttp://img.tapatalk.com/d/13/10/21/tusezy2u.jpg

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

Το 3 μόνο πατάς για να σου γίνει το σύστημα official. Τα άλλα αστα δεν χρειάζεται, ίσως αυτό μετά το 3ο που δεν του έχεις νούμερο που επιτρέπει στο hangouts να κάνεις βιντεοκλησεις ακόμα και χωρίς wifi

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Το 3 μόνο πατάς για να σου γίνει το σύστημα official. Τα άλλα αστα δεν χρειάζεται, ίσως αυτό μετά το 3ο που δεν του έχεις νούμερο που επιτρέπει στο hangouts να κάνεις βιντεοκλησεις ακόμα και χωρίς wifi

 

Σε ευχαριστώ που απαντάς αλλά για να καταλάβω κιόλας οι το πατάω και γίνετε το σύστημα οφισιαλ δλδ?

Που θα φαίνεται αυτό και τι σκοπό έχει?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ που απαντάς αλλά για να καταλάβω κιόλας οι το πατάω και γίνετε το σύστημα οφισιαλ δλδ?

Που θα φαίνεται αυτό και τι σκοπό έχει?

 

Αν δεν έχεις κάνα allshare cast dongle δεν σε ενδιαφέρει... επίσης αν δεν το κάνεις official δεν σου κάνει αναβαθμίσεις αυτόματε από OTA αλλά και πάλι δεν μας ενδιαφέρει μιας που root σίγουρο έχουμε μόνο στην MJ1.. οπότε και να μην το κάνεις είσαι μια χαρά.

 

Εν το μεταξύ συζητάμε για το wanam τι πρέπει να πειράξουμε... για να δω... όποιος αντέχει ας εγκαταστήσει το

Pimp My Rom

το οποίο το σκίζει το κινητό και πειράζει τα μαλιά του... είναι απίστευτο το τι μπορείς να ρυθμίσεις με αυτό αλλά και ΠΟΣΟ εύκολα μπορείς να στείλεις το κινητό αδιαβαστο και να θες full wipe... μέχρι τώρα πειράζω κάτι ψιλά και το πάω σιγά σιγά.. αλλα είναι πακέτο.

Edited by BlueChris

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα αυτό στο XDA και το έκανα και δούλεψε.

 

Υπάρχει ένα αρχείο στο σύστημα /system/csc/others.xml το οποίο αν το κάνετε edit με έναν editor (εγώ χρησιμοποιώ root explorer που κάνω mount το system σαν RW) και πάτε μετά από το <featureset> και προσθέστε το παρακάτω

 

<CscFeature_Camera_ShutterSoundMenu>true</CscFeature_Camera_ShutterSoundMenu>

 

το σώσετε και κάνετε επανεκίννηση μετά θα μπορείτε να κλείσετε τον ήχο του κλείστρου στη φωτογραφική κανονικά από τις επιλογές.

 

Αυτό το αρχείο δέχεται και άλλα πράγματα αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει, μόλις το κάνω θα ενημερώσω.

 

Edit: Προσπάθησα να βάλω και ένα Screenshot από μένα αλλά δεν μου επιτρέπετε για κάποιο λόγο να ανεβάζω εικόνες..

Edited by BlueChris

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα και εγώ δουλεύει κανονικά. δώσε και την σελίδα να δούμε τι άλλο έχει.

Αναβάθμισε το wanam δες και πες τι έχει προσθέσει μόλις μου ήρθε ενημέρωση

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι τα 2 thread που διαβάζω και δοκιμαζψ

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2489033

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2480683

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία αναβάθμιση του Wanam ΔΕΝ έφτιαξε το status να γίνεται official στην MJ3 οπότε αναμένουμε.

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως είμαστε τώρα με ρουτ δεν μπορούμε να φλασαρουμε τίποτα από ρεικοβερι? Κανα θέμα?
Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν μπορείτε να κάνετε καμιά τροποποίηση στο σύστημα γιατί κατά πάσα πιθανότητα θα γράψει το Knox.

Διαβάστε το "Tι είναι το Samsung KNOX και γιατί μας νοιάζει;". Είναι στην ενότητα του Galaxu S4 αλλά πρόκειται για το ίδιο πράγμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι μπορεις να κανεις τροποποιησεις στο συστημα!!Οσο ημουν ρουτ αλλαξα τον ηχο του 3 με Volume Boosting Sound Hack Mod (Xda)!Χωρις να χρησιμοποιησω recovery!Απλα ξεζιπαρεις το αρχειο(Volume Boosting Sound Hack Mod) και μετα με τον root explorer (π.χ) αντικαθιστας τα αρχεια του zip στην ιδια διαδρομη στο system του 3!Επισης ειχα αλλαξει τους ηχους πατηματος των πληκτρων απο αυτο το εκνευριστικο ηχο του νερου σε κλικ!!!Ηθελα να δοκιμασω να περασω με τον ιδιο τροπο και θεμα αλλα ηταν μονο για deodex roms!Σκεφτηκα να σβησω ολα τα odex αρχεια και να το περασω μετα... αλλα εγκατελειψα την προσπαθεια γιατι το εκανα unroot !!!!!Και το σημαντικοτερο ειναι οτι μετα το unroot ειμαι official και με το knox 0x0!!!! Edited by flhti
Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν μπορείτε να κάνετε καμιά τροποποίηση στο σύστημα γιατί κατά πάσα πιθανότητα θα γράψει το Knox.

Διαβάστε το "Tι είναι το Samsung KNOX και γιατί μας νοιάζει;". Είναι στην ενότητα του Galaxu S4 αλλά πρόκειται για το ίδιο πράγμα.

 

Εκτός από CWM ή TWRP όλα τα άλλα στο σύστημα τους πίνεις το αίμα κανονικά :)

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από CWM ή TWRP όλα τα άλλα στο σύστημα τους πίνεις το αίμα κανονικά :)

 

Τι είναι το TWRP?

Link to comment
Share on other sites

Custom bootloader σαν το cwm που κάνεις διάφορες εργασίες εγκατάστασης, συντήρησης και backup.

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Οκ λες τους πίνεις το αίμα εκτός από εφαρμογές ρουτ και wanam δε έχεις και τίποτα άλλο να πειράξεις τα άλλα είναι με φλασαρισμα δυστυχώς. ..
Link to comment
Share on other sites

Οκ λες τους πίνεις το αίμα εκτός από εφαρμογές ρουτ και wanam δε έχεις και τίποτα άλλο να πειράξεις τα άλλα είναι με φλασαρισμα δυστυχώς. ..

 

Βρε συ τι άλλο να θέλω να πειράξω; αν μπορώ να αλλάξω theme, αν μπορώ να πειράξω τις εφαρμογές συστήματος και 1000 αλλά τι άλλο να θέλω; ειλικρινά το μόνο που μου λείπει είναι το cwm γιατί με αυτό έκανα ένα φουλ μπακαπ και μετά πείραζα και αν πήγαινε στραβά επανέρχομαι φουλ.

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ τι άλλο να θέλω να πειράξω; αν μπορώ να αλλάξω theme, αν μπορώ να πειράξω τις εφαρμογές συστήματος και 1000 αλλά τι άλλο να θέλω; ειλικρινά το μόνο που μου λείπει είναι το cwm γιατί με αυτό έκανα ένα φουλ μπακαπ και μετά πείραζα και αν πήγαινε στραβά επανέρχομαι φουλ.

 

Εμ αυτό θέλω χάχα να έχω και δύο ρομ μέσα και να φλασαρω . Να πειράζω κερνελ και να μην φοβάμαι.

Που θα πάει κάτι θα βγάλουν και αν όχι για σου εγγύηση χαχα

Link to comment
Share on other sites

Εμ αυτό θέλω χάχα να έχω και δύο ρομ μέσα και να φλασαρω . Να πειράζω κερνελ και να μην φοβάμαι.

Που θα πάει κάτι θα βγάλουν και αν όχι για σου εγγύηση χαχα

 

Πες τα γιατί έτοιμος είμαι να το τσακίσω, εν το μεταξύ ένας δύο κατάφεραν να πάνε σε mj3 και να έχουν status official με ένα καθάρισμα cache σε μια εφαρμογή συστήματος αλλά άλλοι όχι οπότε θα το κάνω αύριο μεθαύριο και ότι γίνει ξέρω γω με το ζόρι κρατιέμαι.

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Πες τα γιατί έτοιμος είμαι να το τσακίσω, εν το μεταξύ ένας δύο κατάφεραν να πάνε σε mj3 και να έχουν status official με ένα καθάρισμα cache σε μια εφαρμογή συστήματος αλλά άλλοι όχι οπότε θα το κάνω αύριο μεθαύριο και ότι γίνει ξέρω γω με το ζόρι κρατιέμαι.

 

Δεν θα κερδίσεις τίποτα στην Mj3 γιατί να ρισκάρεις γιαυτό

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

Custom bootloader σαν το cwm που κάνεις διάφορες εργασίες εγκατάστασης, συντήρησης και backup.

 

Για την ιστορία

Είναι custom recovery και οχι bootloader

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία

Είναι custom recovery και οχι bootloader

 

Ναι σωστός.

 

Εν το μεταξύ εμφανίστηκε ένας τρόπος root με ένα εκτελέσιμο για το PC ο οποίος ρουτάρει σχεδόν τα πάντα και λέγετε kingoroot το οποίο το έκαναν 2-3 άτομα στο xda που τους ήξερα με mj1 ή mj3 και τους έκανε root κανονικά χωρίς πρόβλημα και διαδικασίες και howto όπως είμαστε εδώ.

Το θέμα είναι πως από το XDA το ξηλώσανε από όπου υπήρξε συζήτηση ή νήμα για αυτό γιατί φυσικά τους χάλασε τον πατσά που είναι τα donate με την δικαιολογία πως δεν υπάρχουν source.. λες και ο @DesighGears με τη Root De La Vega μέθοδο έχει ανεβάσει τον τρόπο που πειράζει τις ROM σε ποια σημεία κάνει hexedit και τι αλλάζει δηλαδή. Βέβαια υπάρχει κάποιος που είπε σίγουρα πως αυτό όταν τρέχει πάει και συνδέεται κάπου στην Κίνα... από εκεί και πέρα δεν το ξέρω. Το κακό του είναι πως δεν καταφέρνει ούτε αυτό μετά το ροοτ στην mj3 να κάνει το system status official... αν το έκανε θα το δοκίμαζα και ας συνδεόταν και στον Άρη.

 

Edit: το κατέβασα και το έτρεξα και μου λέει πως είμαι ήδη rooted... άρα δείχνει να λειτουργεί... τώρα στον TMG (το firewall που έχω στήσει στη δουλειά μου) δεν είδα κάποια περίεργη κίνηση προς οπουδήποτε από το πρόγραμμα.. αλλά ίσως την κάνει όταν του λες να κάνει root.. να συνδέετε κάπου δηλαδή να κατεβάζει κάτι.

 

Ας βρεθεί ένας ήρωας unrooted με MJ1 ή MJ3 να το δοκιμάσει.. δεν μπορώ να βγάζω όλα τα φίδια από τη φωτιά.

Edited by BlueChris

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...