Jump to content

Tι είναι το Samsung KNOX και γιατί μας νοιάζει;


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όπως έγραψα παραπάνω, προσοχή στα modifications. Δυστυχώς αν κάνεις το οτιδήποτε πια στο σύστημα, και το πάρει χαμπάρι το Knox, θα μετρήσει. Όσοι λοιπόν βάλατε την 4.3 επίσημα και θέλετε να κάνετε τροποποιήσεις, προετοιμαστείτε να χάσετε την εγγύηση.

 

Δεν γράφει το knox στα επίσημα ,μόνο όταν γίνετε downgrade σε firmware που δεν περιεχέι knox τοτε θα γραψει .

Ούτε και ο flash counter ανεβαίνει όταν βάζεις επισημο firmware .

 

Δυστυχώς δεν ισχύει αυτό...

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 587
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως που έχω βάλει ΜΟΝΟ 2 επίσημες pre-rooted με ODIN , όταν έβαλα το triangle away ο counter που μου έγραψε ήταν 2...

Ευτυχώς είμαι σε MGA και τον μηδένισα διότι έπαθα ένα μικρό έμφραγμα...

Επαναλαμβάνω στο κινητό δεν έχω βάλει ποτέ μη στοκ ρομ , παρά μόνο αυτές τις pre-rooted (mega) του xda και μόνο μέχρι MGA...

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που έχω βάλει ΜΟΝΟ 2 επίσημες pre-rooted με ODIN , όταν έβαλα το triangle away ο counter που μου έγραψε ήταν 2...

Ευτυχώς είμαι σε MGA και τον μηδένισα διότι έπαθα ένα μικρό έμφραγμα...

Επαναλαμβάνω στο κινητό δεν έχω βάλει ποτέ μη στοκ ρομ , παρά μόνο αυτές τις pre-rooted (mega) του xda και μόνο μέχρι MGA...

 

Ε, τότε δεν έχεις παίξει καθόλου με τον καινούριο bootloader, δε σε απασχολεί το Knox (και είσαι εκτός θέματος :p)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν ισχύει αυτό...

 

Τι εννοεις? Οτι αν εχει καποιος την γερμανικη ας πουμε 4.3 και βαλει την ελληνικη γιατι το κινητο του ας πουμε ηταν ελληνικο το csc οτι εχει γραψει το knox?

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις? Οτι αν εχει καποιος την γερμανικη ας πουμε 4.3 και βαλει την ελληνικη γιατι το κινητο του ας πουμε ηταν ελληνικο το csc οτι εχει γραψει το knox?

 

Ας μας απαντησει καποιος που γνωριζει... Παντως στο s3 οταν περνουσα ρομ δεν ανεβαινε ο μετριτης αλλα οταν εκανα ρουτ την συσκευη μετρουσε. ;)

τωρα με τον knox αλλαξαν τα πραγματα. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις? Οτι αν εχει καποιος την γερμανικη ας πουμε 4.3 και βαλει την ελληνικη γιατι το κινητο του ας πουμε ηταν ελληνικο το csc οτι εχει γραψει το knox?

 

Αν κατάλαβα ( ας το επιβεβαίωση ) προς το παρόν δεν γίνεται απο την 4.3 να πάμε στην 4.2 ,δεν υπάρχει θέμα όταν περάσεις κάποιο firmware τις 4.3

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ ήμουν έξω και δε μπορούσα να απαντήσω.

 

Για να ξεκαθαρίσω. Όποιος έχει βάλει την επίσημη MJ5, αν έχει κάνει αλλαγές στο σύστημα, ξεχνάει την εγγύηση γιατί θα πέσει ο διακόπτης.

Όλο αυτό το θέμα, έχει να κάνει μ'αυτούς που "πειράζουν" τη συσκευή τους, όπως γράφω στην πρώτη σελίδα. Αν είσαι τελείως stock, δε σε νοιάζει το knox. Ο μόνος περιορισμός είναι ότι δε μπορείς να βάλεις roms που δεν έχουν τον καινούριο bootloader (δηλ. παλιότερες από την MGG).

 

Ας μας απαντησει καποιος που γνωριζει... Παντως στο s3 οταν περνουσα ρομ δεν ανεβαινε ο μετριτης αλλα οταν εκανα ρουτ την συσκευη μετρουσε. ;)

τωρα με τον knox αλλαξαν τα πραγματα. :cry:

Ο μετρητής δεν έχει απολύτως καμία σχέση με το διακόπτη του knox. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Ο μετρητής υπάρχει ακόμα, και μηδενίζεται ακόμα. Ο διακόπτης-ασφάλεια είναι το πρόβλημα, που αν πέσει, τελείωσε.

 

 

Ουσιαστικά η Samsung γράφει στα παλιά της τα παπούτσια το ομολογουμένως μικρό ποσοστό των power users, που θέλουν να έχουν πλήρη πρόσβαση στη συσκευή τους, και συγκεντρώνει τις προσπάθειές της στο να ικανοποιήσει τους μεγάλους εταιρικούς πελάτες της. Ελπίζω να βρεθεί λύση για να δουλεύουν απροβλημάτιστα οι custom 4.3 με τους παλιούς bootloaders, όταν βγει ο πηγαίος κώδικας από τη Samsung.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ ήμουν έξω και δε μπορούσα να απαντήσω.

 

Για να ξεκαθαρίσω. Όποιος έχει βάλει την επίσημη MJ5, αν έχει κάνει αλλαγές στο σύστημα, ξεχνάει την εγγύηση γιατί θα πέσει ο διακόπτης.

Όλο αυτό το θέμα, έχει να κάνει μ'αυτούς που "πειράζουν" τη συσκευή τους, όπως γράφω στην πρώτη σελίδα. Αν είσαι τελείως stock, δε σε νοιάζει το knox. Ο μόνος περιορισμός είναι ότι δε μπορείς να βάλεις roms που δεν έχουν τον καινούριο bootloader (δηλ. παλιότερες από την MGG).

 

 

Ο μετρητής δεν έχει απολύτως καμία σχέση με το διακόπτη του knox. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Ο μετρητής υπάρχει ακόμα, και μηδενίζεται ακόμα. Ο διακόπτης-ασφάλεια είναι το πρόβλημα, που αν πέσει, τελείωσε.

 

Οταν λες πειραγματα στη συσκευη τι εννοεις ακριβως? Εκτος βεβαια απο custom recovery/roms που ξερουμε ολοι οτι κανουν trip το knox. Τι αλλο ας πουμε?

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες πειραγματα στη συσκευη τι εννοεις ακριβως? Εκτος βεβαια απο custom recovery/roms που ξερουμε ολοι οτι κανουν trip το knox. Τι αλλο ας πουμε?

 

Οτιδήποτε αλλάζει αρχεία στο /system. Deodexing, σβήσιμο αρχείων apk, αλλαγή στο framework, όλα τα καλά που προσφέρει το rooting. Ξαναλέω. Αν κάνεις root σε επίσημη 4.3 με τον καινούριο bootloader, θα πέσει ο διακόπτης.

Άλλαξα το πρώτο μήνυμα σε κάποια σημεία για να είναι πιο σαφές.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε αλλάζει αρχεία στο /system. Deodexing, σβήσιμο αρχείων apk, αλλαγή στο framework, όλα τα καλά που προσφέρει το rooting. Ξαναλέω. Αν κάνεις root σε επίσημη 4.3 με τον καινούριο bootloader, θα πέσει ο διακόπτης.

Άλλαξα το πρώτο μήνυμα σε κάποια σημεία για να είναι πιο σαφές.

 

Και το de la vega root δεν ισχυει τελικα οτι δεν κανει trip το knox? Εγω ετσι νομιζα. Δηλαδη οποιος το εκανε εχει 0χ01?

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το Samsung Gear οπότε η αναβάθμιση ήταν μονόδρομος. Πέρασα την 4.3 γερμανική (έχω ελληνικό s4) και μπορώ να πω πως κατέστρεψα το κινητό.

Αυτή η βλακεία το Knox εμποδίζει το supersu δημιουργόντας μου πολλά κολλήματα. Με το Gl to sd είχα στείλει πολλά παιχνίδια και apps στην microsd και τώρα δεν τα διαβάζει.

Μου βγάζει συνεχώς την ειδοποίηση " Η εφαρμογή RCB προσπάθησε να πραγματοποιήσει πρόσβαση στο σύστημα στη συσκευή σας χωρίς εξουσιοδότηση. Εγινε αποκλεισμός αυτής της προσπάθειας. " όπου μπλοκάρει το app , my black list.

 

Γενικά τρώει πολλά κολήματα ενώ οι κλήσεις μου κόβονται στη μέση χωρίς λόγο. Επίσης δεν έχω δει ούτε ένα προφανές πλεονέκτημα της αναβάθμισης.

 

Aυτά όλα διορθώνονται, αλλά καλύτερα να ρωτήσεις στο θέμα των τροποποιήσεων. (Απλά βγάζεις το Knox). Το θέμα εδώ είναι ότι έριξες το διακόπτη, και μαζί την εγγύηση.

Η αναβάθμιση είναι μια χαρά κατά τ'άλλα..

 

Και το de la vega root δεν ισχυει τελικα οτι δεν κανει trip το knox? Εγω ετσι νομιζα. Δηλαδη οποιος το εκανε εχει 0χ01?

 

Nα μην τα λέμε 100 φορές ρε παιδιά... διάβασε πάλι την πρώτη σελίδα. Μπορείς να βάλεις "de la vega" (τώρα πια "mega") prerooted firmwares, χωρίς να ρίξεις το διακόπτη, αλλά θα πέσει μετά, με τις αλλαγές που θα κάνεις ως root.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

αν πεσει ο διακοπτης knox μετα κανεις με τον παλιο τροπο ροοτ και δουλεβουν ολα.γιατι ετσι κι αλιος εχεις χασει την εγγυηση
SAMSUNG NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Aυτά όλα διορθώνονται, αλλά καλύτερα να ρωτήσεις στο θέμα των τροποποιήσεων. (Απλά βγάζεις το Knox). Το θέμα εδώ είναι ότι έριξες το διακόπτη, και μαζί την εγγύηση.

Η αναβάθμιση είναι μια χαρά κατά τ'άλλα..

 

Πώς διορθώνονται; Πώς βγάζεις το Knox ;

Link to comment
Share on other sites

Πώς διορθώνονται; Πώς βγάζεις το Knox ;

 

Την εφαρμογή Knox.

Όχι τον bootloader.

Link to comment
Share on other sites

Aυτά όλα διορθώνονται, αλλά καλύτερα να ρωτήσεις στο θέμα των τροποποιήσεων. (Απλά βγάζεις το Knox). Το θέμα εδώ είναι ότι έριξες το διακόπτη, και μαζί την εγγύηση.

Η αναβάθμιση είναι μια χαρά κατά τ'άλλα..

 

 

 

Nα μην τα λέμε 100 φορές ρε παιδιά... διάβασε πάλι την πρώτη σελίδα. Μπορείς να βάλεις "de la vega" (τώρα πια "mega") prerooted firmwares, χωρίς να ρίξεις το διακόπτη, αλλά θα πέσει μετά, με τις αλλαγές που θα κάνεις ως root.

 

Η αληθεια ειναι οτι δεν το εχω ψαξει γιατι δεν μου χρειαζεται. Ειμαι custom με παλιο bootloader αλλα ρωταω για να καταλαβω τι γινεται γενικα. Αρα και να κανεις root με αυτη τη μεθοδο γινεσαι χωρις να χαθει η εγγυηση αλλα μολις δωσεις root access σε καποια εφαρμογη (πχ greenify κτλ) τοτε πεφτει το knox οπως και να εχει? Γιατι γραφεις για αλλαγες στο system και δεν ειμαι σιγουρος αν αυτες οι εφαρμογες οταν τους δινεις root access αλλαζουν κατι στο system. Δεν το ξερω γιαυτο ρωταω. Το να εχεις root απλα για να λες οτι εχω αλλα να μην μπορεις να κανεις τιποτα ειναι εντελως αχρηστο!

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι δεν το εχω ψαξει γιατι δεν μου χρειαζεται. Ειμαι custom με παλιο bootloader αλλα ρωταω για να καταλαβω τι γινεται γενικα. Αρα και να κανεις root με αυτη τη μεθοδο γινεσαι χωρις να χαθει η εγγυηση αλλα μολις δωσεις root access σε καποια εφαρμογη (πχ greenify κτλ) τοτε πεφτει το knox οπως και να εχει? Αρα ακυρο το ολο θεμα. Το να εχεις root απλα για να λες οτι εχω αλλα να μην μπορεις να κανεις τιποτα ειναι εντελως αχρηστο!

 

Όχι αν απλά δώσεις root access. Αν αλλάξεις κάτι. Το να ενεργοποιήσεις το greenify (χωρίς τα advanced features), ή να κάνεις backup/restore δεν αλλάζει κάτι στο /system.

Αλλά με τον πρώτο έλεγχο που θα γίνει στο system, π.χ. αν βάλεις άλλη ρομ ή σβήσεις κάποιο odex, θα γίνει 0x1.

Με λίγα λόγια, ξέχνα root και εγγύηση ταυτόχρονα αν έχεις καινούριο bootloader... τουλάχιστον όπως έχουν τώρα τα πράγματα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Όχι αν απλά δώσεις root access. Αν αλλάξεις κάτι. Το να ενεργοποιήσεις το greenify (χωρίς τα advanced features), ή να κάνεις backup/restore δεν αλλάζει κάτι στο /system.

Αλλά με τον πρώτο έλεγχο που θα γίνει στο system, π.χ. αν βάλεις άλλη ρομ ή σβήσεις κάποιο odex, θα γίνει 0x1.

Με λίγα λόγια, ξέχνα root και εγγύηση ταυτόχρονα αν έχεις καινούριο bootloader... τουλάχιστον όπως έχουν τώρα τα πράγματα.

 

Οκ ψιλοκαταλαβα. Δηλαδη για καποιον που απλα θελει το root για να βαλει κανενα adblock η να παρει κανενα backup με δεδομενα εφαρμογων με απλο προγραμμα (mybackup pro) και κανενα greenify η να κλεισει το fastdormancy και να βαλει κανενα plugin στον exdialer ας πουμε δεν θα εχει προβλημα ενω αν βαλει κανενα exposed installer με modules τοτε θα εχει? Καλα το καταλαβα?

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Οκ ψιλοκαταλαβα. Δηλαδη για καποιον που απλα θελει το root για να βαλει κανενα adblock η να παρει κανενα backup με δεδομενα εφαρμογων με απλο προγραμμα (mybackup pro) και κανενα greenify η να κλεισει το fastdormancy και να βαλει κανενα plugin στον exdialer ας πουμε δεν θα εχει προβλημα ενω αν βαλει κανενα exposed installer με modules τοτε θα εχει? Καλα το καταλαβα?

 

Για την ώρα ναι, έτσι έχουν τα πράγματα.

Ας πούμε το adblock απλά αλλάζει το /etc/hosts. Δεν έχουν τρόπο να το ελέγξουν αυτό. Το ίδιο και στα /data, που είναι εξωτερικά αρχεία. Δεν είναι αλλαγές στο σύστημα αυτά.

(Δεν τους σταματάει κανείς βέβαια να προσθέσουν έξτρα ελέγχους για τα knox αρχεία, ή να ψάχνουν για το su στο xbin, και να πέφτει αυτόματα το διακοπτάκι... )

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα ναι, έτσι έχουν τα πράγματα.

 

Παλι καλα. Οι softcore τουλαχιστον θα μπορουν να κανουν δουλεια τους με ενα απλο root τοτε. Εγω ας πουμε αν επαιρνα το note3 τωρα θα αρκουμουν στο πρωτο μερος δεν θα ειχα προβλημα. Τωρα ομως που εχω το s4 χωρις knox παιζω πιο πολυ. Σε ευχαριστω (και εγω και οι υπολοιποι πιστευω που μας τα ξεκαθαρισες λιγο)

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Παλι καλα. Οι softcore τουλαχιστον θα μπορουν να κανουν δουλεια τους με ενα απλο root τοτε. Εγω ας πουμε αν επαιρνα το note3 τωρα θα αρκουμουν στο πρωτο μερος δεν θα ειχα προβλημα. Τωρα ομως που εχω το s4 χωρις knox παιζω πιο πολυ. Σε ευχαριστω (και εγω και οι υπολοιποι πιστευω που μας τα ξεκαθαρισες λιγο)

 

To θέμα όμως είναι ότι όλα αυτά ισχύουν για μια έκδοση... πρέπει πριν κάνουν αναβάθμιση να καθαρίσουν ΕΝΤΕΛΩΣ τη rom.. Αν πάνω στην αναβάθμιση βρεθεί το root ή το οτιδήποτε, παφ!

Και οι "softcore" όπως λες, πιθανότατα δε θα το κάνουν σωστά αυτό (ήδη υπάρχουν περιπτώσεις στο XDA παιδιών που πήγαν να φλασάρουν την original επίσημη πάνω από την prerooted και τους έπεσε ο διακόπτης).

Όπως και να'χει, είναι τραγικό αυτό που συμβαίνει. Και κρίμα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

To θέμα όμως είναι ότι όλα αυτά ισχύουν για μια έκδοση... πρέπει πριν κάνουν αναβάθμιση να καθαρίσουν ΕΝΤΕΛΩΣ τη rom.. Αν πάνω στην αναβάθμιση βρεθεί το root ή το οτιδήποτε, παφ!

Και οι "softcore" όπως λες, πιθανότατα δε θα το κάνουν σωστά αυτό (ήδη υπάρχουν περιπτώσεις στο XDA παιδιών που πήγαν να φλασάρουν την original επίσημη πάνω από την prerooted και τους έπεσε ο διακόπτης).

Όπως και να'χει, είναι τραγικό αυτό που συμβαίνει. Και κρίμα.

 

Εννοεις να κανουν unroot πριν βαλουν τη νεα εκδοση ? Παιζει το unroot που ηξερα και εγω παλια που πας στο supersu και του λες να το αφαιρεσει η θελει αλλο τροπο?

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Εννοεις να κανουν unroot πριν βαλουν τη νεα εκδοση ? Παιζει το unroot που ηξερα και εγω παλια που πας στο supersu και του λες να το αφαιρεσει η θελει αλλο τροπο?

 

Θέλει άλλο τρόπο, πρέπει να αφαιρέσεις όλα τα αρχεία που έβαλε το root de la vega ή το mega, (και φυσικά τις όποιες αλλαγές έκανες εσύ ή οι root εφαρμογές σου όσο ήσουν root) και μετά να κάνεις κι ένα factory reset. Οδηγίες βρίσκονται στο XDA στα αντίστοιχα threads.

 

Όπως και να'χει δε νομίζω ότι έχει νόημα αυτή η συζήτηση.... αν θες εγγύηση, μην κάνεις root. Ακόμα και να τα καταφέρεις τώρα, θα την πατήσεις αργότερα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Πως θα περάσει-κάνει εγκατάσταση mod (αρχεία zip) χωρίς να έχει custom kernel ;

 

Recovery θες custom οχι kernel...

Αν και εχω την εντυπωση οτι το πρωτο ναι που σου εγραψε ο στρατος προηγουμενως δεν ισχυει...

Edited by icy20
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Μοντάκια περνιούνται και με απλό paste και αλλαγή permissions.

Kαι βέβαια ισχύει ανάλογα τα mods.Π.χ. Ένα mod στον dialer μπαίνει ανετότατα.

Έχει αναλύσει διεξοδικά ο tyxerakias του τι μπαίνει και τι όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...