Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2016-04-12 19:33 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

2016-04-12 19:33 NETHERLANDS, ARRIVAL AT AIRPORT

 

Μην μου κατηγορείτε τα ΕΛΤΑ γιατί δεν φταίνε στην προκειμένη φάση... Μία μικρή πρόοδος και από εμένα. Επιτέλους κάτι που ξεκόλλησε από Κίνα... Για να έφυγε βέβαια για Ελλάδα δεν το πιστευω αφού το ολλανδικό λέει άλλα χαχαχα:

 

12-04-2016 19:33 The item is at the PostNL sorting center

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν μπορω να καταλαβω που ειναι το δεμα .Εσεις ?

2016-04-12 13:15 The item is at the handover point from freight carrier to PostNL

2016-04-09 11:29 The item has arrived in the transit airport

2016-04-09 05:49 The item has left the originating country

2016-04-08 13:39 The item is received by the shipper in the originating country

2016-04-08 12:09 The item is ready for shipment

2016-04-07 10:18 The item is pre-advised

2016-04-07 03:38 The Item is at the shippers warehouse

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω που ειναι το δεμα .Εσεις ?

2016-04-12 13:15 The item is at the handover point from freight carrier to PostNL

2016-04-09 11:29 The item has arrived in the transit airport

2016-04-09 05:49 The item has left the originating country

2016-04-08 13:39 The item is received by the shipper in the originating country

2016-04-08 12:09 The item is ready for shipment

2016-04-07 10:18 The item is pre-advised

2016-04-07 03:38 The Item is at the shippers warehouse

 

Το χέρι μου δεν το βάζω στην φωτιά αλλά μάλλον Ολλανδία όπως το δικό μου. Από ποιο site το κοιτάς???

Link to comment
Share on other sites

Τελικα απο οτι καταλαβα το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ προβλημα ειναι με το που φτανει στην Ελαλδα με τα αθανατα ΕΛΤΑ..

Εγω παντος θα πρότεινα σε οσους βλεπουν οτι εχει ερθει Ελλαδα ας κανουν τον κοπο να παμε στο τοπικο καταστημα των ΕΛΤΑ και να ρωτησουν μηπως εχει ερθει εκει και για τον οποιοδήποτε λογο ο ταχυδρομος δεν το εδωσε (που εχει τυχει για αυτο το λεω)

 

Προσφιλής η τάση να τα ρίχνουμε στους "εαυτούς" μας, αλλά δεν νομίζω πως ισχύει...ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τα ΕΛΤΑ (τα "αθάνατα", γιατί προφανώς για κάποιο λόγο πρέπει να πεθάνουν κι αυτά).

 

...αντιθέτως έχω χάσει δέμα ταμπλέτας από τα γερμανικά Deutsche Post και οι μεγαλύτερες καθυστερήσεις συνηθέστερα συμβαίνουν προτού το δέμα μπει Ελλάδα.

 

Κατανοητό το άγχος της παραλαβής όταν αγοράζεις από το εξωτερικό, (κι εγώ αφρίζω που 2 βδομάδες μετά ακόμη να κουνήσει το δέμα από Κίνα) αλλά από κάποιο σημείο και πέρα γίνεται γελοίο

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν μπορω να καταλαβω που ειναι το δεμα .Εσεις ?

2016-04-12 13:15 The item is at the handover point from freight carrier to PostNL

2016-04-09 11:29 The item has arrived in the transit airport

2016-04-09 05:49 The item has left the originating country

2016-04-08 13:39 The item is received by the shipper in the originating country

2016-04-08 12:09 The item is ready for shipment

2016-04-07 10:18 The item is pre-advised

2016-04-07 03:38 The Item is at the shippers warehouse

 

Είναι ασφαλώς Ολλανδία και αναμένεις να σταλεί από τα Ολλανδικά Ταχυδρομεία στην Ελλάδα...δεν αργεί συνήθως σε αυτό το στάδιο....

 

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΜΩΣ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΕΝΟ ΟΔΗΓΟ ΣΤΗ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ

 

...ομαδικό θεραπευτικό session θυμίζει καμιά φορά το νήμα...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι λίγο άσχετο ήθελα να αγοράσω από Αμερική ένα ρολόι αλλά βλέπω στην περιγραφή να λέει και import charges και μεταφορικά έξτρα από την τιμή ! Αυτό σημαίνει ότι αθροιστικά όλα αυτά μας κάνουν το τλκ πόσο που θα πληρώσω ? Εννοώ ότι δεν θα έχω τίποτα απρόοπτα ?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είναι ασφαλώς Ολλανδία και αναμένεις να σταλεί από τα Ολλανδικά Ταχυδρομεία στην Ελλάδα...δεν αργεί συνήθως σε αυτό το στάδιο....

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΜΩΣ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΕΝΟ ΟΔΗΓΟ ΣΤΗ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ

...ομαδικό θεραπευτικό session θυμίζει καμιά φορά το νήμα...

 

 

Εχεις δικιο,απλα μου ερχοταν παντα με την πρωτη περιγραφη στις επιλογες του οδηγου κι οχι με την δευτερη περιγραφη .Απλα για να ειναι ποιο ευαναγνωστος ο οδηγος καλα θα ηταν να φαινοντε με bold οι επιλογες για ποιο ευκολο εντοπισμο στο εισαγωγικο οδηγο .

Π.χ

The item is received by the shipper in the originating country...

Το πακέτο παραλήφθηκε από τον αποστολέα στην Κίνα

The item is pre-advised και The item is ready for shipment...

Το πακέτο ετοιμάζεται για αποστολή στην Ολλανδία

The item has left the originating country...

Το πακέτο έφυγε για Ολλανδία

The item has arrived in the transit airport και

The item is at the handover point from freight carrier to PostNL και

The item is at the PostNL sorting center...

Το πακέτο έφτασε στο κέντρο διαμετακόμισης στην Ολλανδία και προωθήθηκε στο ταχυδρομείο Ολλανδίας για αποστολή στην χώρα προορισμού (πχ Ελλάδα)

The item is on transport to the country of destination...

Το πακέτο αποστέλλεται στη χώρα προορισμού (πχ Ελλάδα)

The item has arrived in the country of destination...

Το πακέτο έφτασε στη χώρα προορισμού. Στο εξής θα εμφανιστεί στο tracking των ΕΛΤΑ σε λίγες έως αρκετές μέρες.

Edited by pow
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τα σχόλια για τις καθυστερήσεις στη διακίνηση δεμάτων, ειδικά από Κίνα, θέλω να καταθέσω την τελευταία εμπειρία/έκπληξη με δέμα από Κίνα.

 

Παραγγελία 4/4 στο Banggood, αποστολή 5/4 με China Post (είπα μέσα μου, αναμονή τουλάχιστον 1-1,5 μήνα), εσωτερική διαδρομή στην Κίνα μέχρι 9/4 (flytexpress), 9/4 αναχώρηση από Guangzhou, 12/4 άφιξη στο αεροδρόμιο (Ελληνικό), 13/4 06.54 στο Γραφείο της περιοχής μου (Χαλάνδρι) και ... αναμονή μέχρι τις 12 περίπου που περνάει ο ταχυδρόμος (!!!)

 

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι το δέμα ταξίδεψε, με το Κινέζικο ταχυδρομείο, από την αποθήκη του banggood στην Κίνα στην Ελλάδα, σε 8 ημερολογιακές μέρες, και το παραλαμβάνω σήμερα.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Προσφιλής η τάση να τα ρίχνουμε στους "εαυτούς" μας, αλλά δεν νομίζω πως ισχύει...ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τα ΕΛΤΑ (τα "αθάνατα", γιατί προφανώς για κάποιο λόγο πρέπει να πεθάνουν κι αυτά).

...αντιθέτως έχω χάσει δέμα ταμπλέτας από τα γερμανικά Deutsche Post και οι μεγαλύτερες καθυστερήσεις συνηθέστερα συμβαίνουν προτού το δέμα μπει Ελλάδα.

Κατανοητό το άγχος της παραλαβής όταν αγοράζεις από το εξωτερικό, (κι εγώ αφρίζω που 2 βδομάδες μετά ακόμη να κουνήσει το δέμα από Κίνα) αλλά από κάποιο σημείο και πέρα γίνεται γελοίο

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Είναι ασφαλώς Ολλανδία και αναμένεις να σταλεί από τα Ολλανδικά Ταχυδρομεία στην Ελλάδα...δεν αργεί συνήθως σε αυτό το στάδιο....

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΜΩΣ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΕΝΟ ΟΔΗΓΟ ΣΤΗ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ

...ομαδικό θεραπευτικό session θυμίζει καμιά φορά το νήμα...

:clap:"Στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα" έλεγαν οι παλιοί .... :lol:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα, από περιέργεια, και υπάρχει μεγάλο αεροδρόμιο στο Guangzhou αλλά εξακολουθεί να είναι ανεξήγητη η διαδρομή Guangzhou-Ελληνικό σε 3 μέρες (από ΣΑ 9/4 μέχρι ΤΡ 12/4).

Για την ιστορία, το Guangzhou είναι κοντά στο Hong Kong (είχα πάει το 2007 για 10 μέρες περίπου).

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα, από περιέργεια, και υπάρχει μεγάλο αεροδρόμιο στο Guangzhou αλλά εξακολουθεί να είναι ανεξήγητη η διαδρομή Guangzhou-Ελληνικό σε 3 μέρες (από ΣΑ 9/4 μέχρι ΤΡ 12/4).

Για την ιστορία, το Guangzhou είναι κοντά στο Hong Kong (είχα πάει το 2007 για 10 μέρες περίπου).

Γιά την ιστορία η εν λόγω πόλη είναι η παλαιά "Καντόνα", και γιά άλλη μία φορά θα πούμε ότι ΚΑΜΜΙΑ εμπορική πτήση δεν έρχεται απ'ευθείας στην Ελλάδα. Όλες πηγαίνουν σε Ευρωπαϊκά κέντρα διαλογής και από εκεί τα στέλνουν εδώ.

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση off topic αναφορών
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Σε όσους είχε 'κολλήσει' στην Ολλανδία... για ξανατσεκάρετε. Μάλλον ξεκόλλησαν ... :)

 

13-04-2016 08:49 The item is on transport to the country of destination GREECE

11-04-2016 20:28 The item is at the PostNL sorting center

11-04-2016 03:36 The item is pre-advised

Link to comment
Share on other sites

Γιά την ιστορία η εν λόγω πόλη είναι η παλαιά "Καντόνα", και γιά άλλη μία φορά θα πούμε ότι ΚΑΜΜΙΑ εμπορική πτήση δεν έρχεται απ'ευθείας στην Ελλάδα. Όλες πηγαίνουν σε Ευρωπαϊκά κέντρα διαλογής και από εκεί τα στέλνουν εδώ.

 

Δεν έγραψα ότι το δέμα ήρθε με πτήση απ' ευθείας αλλά ότι παραμένει ανεξήγητη η διαδρομή από την Κίνα στην Ελλάδα σε 3 μέρες και μάλιστα με το κινέζικο ταχυδρομείο, με το οποίο παραλαμβάνουμε συνήθως σε διάστημα πάνω από μήνα.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

αθανατα ελτα αναμονη 20 ημερες και τελικα 2 πακετα που έπρεπε να ειναι σημερα στην Κω τα πηγαν βολτα Μυτιλήνη
Link to comment
Share on other sites

Δεν έγραψα ότι το δέμα ήρθε με πτήση απ' ευθείας αλλά ότι παραμένει ανεξήγητη η διαδρομή από την Κίνα στην Ελλάδα σε 3 μέρες και μάλιστα με το κινέζικο ταχυδρομείο, με το οποίο παραλαμβάνουμε συνήθως σε διάστημα πάνω από μήνα.

Όντως είναι ανεξήγητο φίλε μου, και για του λόγου το αληθές που λένε, δικό μου δέμα στις 4/4 ήταν έτοιμο να φύγει από Κίνα, και σήμερα 13/4 έφυγε από εκεί .... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση προς ολους

Εαν χαθει ενα δεμα ζηταμε αποζημιωση απο το καταστημα της κινας η απο το paypall και μετα απο ποιο χρονικο διαστημα απο την αποστολη του δεματος γινεται αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση προς ολους

Εαν χαθει ενα δεμα ζηταμε αποζημιωση απο το καταστημα της κινας η απο το paypall και μετα απο ποιο χρονικο διαστημα απο την αποστολη του δεματος γινεται αυτο;

Από το paypall, η προθεσμία είναι 180 ημέρες.

Πάντως να ξέρεις ότι πρέπει να περιμένεις όσο πιό πολύ γίνεται, γιατί εάν έλθει το δέμα μετά το dispute το οποίο θα κάνεις, η "υπόθεση" θα κλείσει και δεν θα έχεις δικαίωμα να την ανοίξεις ξανά, έστω και αν το αντικείμενο βγεί ελαττωματικό ακόμη και τις πρώτες ημέρες ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Από το paypall, η προθεσμία είναι 180 ημέρες.

Πάντως να ξέρεις ότι πρέπει να περιμένεις όσο πιό πολύ γίνεται, γιατί εάν έλθει το δέμα μετά το dispute το οποίο θα κάνεις, η "υπόθεση" θα κλείσει και δεν θα έχεις δικαίωμα να την ανοίξεις ξανά, έστω και αν το αντικείμενο βγεί ελαττωματικό ακόμη και τις πρώτες ημέρες ...

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

------------------------------

Σουηδία(PostNord Sweden)

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος αναζήτησης: 1185 ms

2016-02-29 16:12 The shipment item is under transportation, Item received for processing

2016-02-29 16:12 Direct Link, PostNord Receiving HUB, Item received for processing

-----------------------

Να υποθέσω ότι "χάθηκε" έτσι?

Link to comment
Share on other sites

και γιά άλλη μία φορά θα πούμε ότι ΚΑΜΜΙΑ εμπορική πτήση δεν έρχεται απ'ευθείας στην Ελλάδα. Όλες πηγαίνουν σε Ευρωπαϊκά κέντρα διαλογής και από εκεί τα στέλνουν εδώ.

Και δυστυχώς, και να αρχίσει η Κίνα να χρησιμοποιεί Ελληνικά αεροδρόμια, οι Γερμανοί "φρόντισαν" να περάσουν όλα στην κατοχή τους γιά να πηγαίνουν σε αυτούς τα κέρδη ... :X

 

:cool: - π.χ απο ιταλια παει γερμανια και μετα ερχεται εδω, οχι κατευθειαν.

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση off topic αναφορών

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

------------------------------

Σουηδία(PostNord Sweden)

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος αναζήτησης: 1185 ms

2016-02-29 16:12 The shipment item is under transportation, Item received for processing

2016-02-29 16:12 Direct Link, PostNord Receiving HUB, Item received for processing

-----------------------

Να υποθέσω ότι "χάθηκε" έτσι?

Ίσως ... πόσες ημέρες πέρασαν από την πληρωμή και τι αριθμό έχει το δέμα;;

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Μιλούσα μόλις με Selina από Vickmall.

Εξυπηρετικότατη όπως πάντα μου είπε πως τα πακέτα που δείχνουν άφιξη στην Ελλάδα στις 27, 29 και 31 Μαρτίου, όλα παρουσιάζουν καθυστέρηση.

Έχουν στείλει τα νούμερα στη μεταφορική και περιμένουν κάποια απάντηση.

Τη ρώτησα μάλιστα αν έχει συμβεί ξανά κάποια αντίστοιχη μεγάλη καθυστέρηση και μου είπε πως συμβαίνει 2-3 φορές κάθε χρόνο αλλά ποτέ δεν έχουν χαθεί πακέτα.

Από τη στιγμή, λέει, που θα αλλάξει το status στο tracking, θα παραλάβουμε σε 2 μέρες...

Άει να δούμε... υπομονή αδέρφια! :)

Link to comment
Share on other sites

Μιλούσα μόλις με Selina από Vickmall.

Εξυπηρετικότατη όπως πάντα μου είπε πως τα πακέτα που δείχνουν άφιξη στην Ελλάδα στις 27, 29 και 31 Μαρτίου, όλα παρουσιάζουν καθυστέρηση.

Έχουν στείλει τα νούμερα στη μεταφορική και περιμένουν κάποια απάντηση.

Τη ρώτησα μάλιστα αν έχει συμβεί ξανά κάποια αντίστοιχη μεγάλη καθυστέρηση και μου είπε πως συμβαίνει 2-3 φορές κάθε χρόνο αλλά ποτέ δεν έχουν χαθεί πακέτα.

Από τη στιγμή, λέει, που θα αλλάξει το status στο tracking, θα παραλάβουμε σε 2 μέρες...

Άει να δούμε... υπομονή αδέρφια! :)

είναι και απο άλλες ημερομηνιες.το δικό μου ήρθε στις 2 /4...τέτοια καθυστέρηση δεν μου ξανά έτυχε.. Λέτε να μας πιάσει το πασχα?
Link to comment
Share on other sites

είναι και απο άλλες ημερομηνιες.το δικό μου ήρθε στις 2 /4...τέτοια καθυστέρηση δεν μου ξανά έτυχε.. Λέτε να μας πιάσει το πασχα?

 

2/4 είναι μια εβδομάδα μετά... :) μη βιάζεσαι, υπάρχουν κι άλλοι πριν από σένα :p

Πάσχα; Αν προλάβουμε τα μπάνια πάλι καλά να λέμε :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...