Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια,επειδη πρωτη φορα μου τυχαινει να μ στειλουν με τουρκικο ταχυδρομειο μηπως μπορει καποιος να βοηθησει?

Latest Event -- 2017-09-27 10:41 Origin, Sipariş Hazırlanma Aşamasında/Item Is Pre-advised

συγνωμη αν βρισκετε η απαντηση καπου πιο πισω..

 

Αν αυτό που θέλεις είναι η μετάφραση, από το translate σημαίνει: Προετοιμασία παραγγελίας (αναφέρομαι στα Τουρκικά, με την ημερομηνία που παραθέτεις). Εκτός και εάν αυτό που θέλεις είναι κάτι άλλο και δεν έχω καταλάβει ορθά.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το δικό μου με αποστολή 25/9 με priority line όχι ακόμα .

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλησπερα παιδια,επειδη πρωτη φορα μου τυχαινει να μ στειλουν με τουρκικο ταχυδρομειο μηπως μπορει καποιος να βοηθησει?

Latest Event -- 2017-09-27 10:41 Origin, Sipariş Hazırlanma Aşamasında/Item Is Pre-advised

συγνωμη αν βρισκετε η απαντηση καπου πιο πισω..

 

The item is pre-advised και The item is ready for shipment...Το πακέτο ετοιμάζεται για αποστολή ,

άπω την 1 σελίδα του φόρουμ

Edited by pagouras7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα το κινητό που παρήγγειλα με eu express απο gearbest στις 31/8 επιτέλους ξεκόλλησε την προγούμενη Τετάρτη. Από την Παρασκευή όμως η τελευταία ενημέρωση στο tracking είναι αυτή: 06 Oct 2017 15:16 Hub Sofia The parcel is in transit on its journey to local delivery destination. Track your parcel here for regular updates. Να ανησυχώ ή είναι φυσιολογικό να αργήσει τόσο ;
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά έπρεπε να είχε έρθει Ελλάδα και να είχες παραλάβει ,όταν είναι Παρασκευή Βουλγαρία , δευτέρα απόγευμα είναι Ελλάδα και Τρίτη παραλαμβάνεις , συνήθως έτσι γίνεται .
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα το κινητό που παρήγγειλα με eu express απο gearbest στις 31/8 επιτέλους ξεκόλλησε την προγούμενη Τετάρτη. Από την Παρασκευή όμως η τελευταία ενημέρωση στο tracking είναι αυτή: 06 Oct 2017 15:16 Hub Sofia The parcel is in transit on its journey to local delivery destination. Track your parcel here for regular updates. Να ανησυχώ ή είναι φυσιολογικό να αργήσει τόσο ;
Κανονικά ισχύει αυτό που λέει ο από πάνω αλλά τώρα τελευταία που παράγγειλα μου καθυστέρησε κι εμένα παραπάνω μέρες στη Σόφια. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξεκολλήσε από κανέναν δέμα από GearBest με EuExpress;
Ναι, 19/09 ημέρα αποστολής.

 

Στάλθηκε από το Redmi 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια παρομεια περιπτωση 35 μερες από sg post αποστολή στο εξωτερικό, εννοεις στο εφερε ο ταχυδρόμος χωρις να εχει αλλαξει το status? αν είναι μηπως να παω να ρωτησω στο ταχυδρομειο μηπως το εχουν γιατι δεν μου αφηνει σχεδόν ποτε ο ταχυδρόμος χαρτακι, μη το αφήσω ετσι και χαθει
Το τρακινγκ άλλαξε αφότου βγήκε από το τελωνείο και εμφανίστηκαν τα υπόλοιπα στάνταρ μηνύματα για την πορεία του δέματος. Από την μέρα που βγήκε πήρε μόλις 2 να έρθει.

Εννοούσα ότι σε αντίθεση με ότι βλέπαμε παλιότερα, δεν ήξερα ότι είναι στο τελωνείο μέχρι να παραλάβω. Συνήθως σου έλεγε ότι μπαίνει στο τελωνείο, τώρα το "κλείσιμο από ΚΔ αεροδρομίου" βγήκε μετά το 40ημερο.

Ναι όντως, ο μέσος χρόνος αναμονής, αυτός είναι. Προσωπικά είμαι για κινητό στο ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ 35 ημέρες εργάσιμες, (μέιον τις Κυριακές πάω στις 30). Οπότε επιβεβαιώνω αυτό που αναφέρεται άνωθεν.

 

Όσον αφορά το tracking, ναι όντως δεν αναφέρει κάτι, μέχρι να εξέλθει από το τελωνείο. Το μόνο που μπορείς να δείς επιπλέον από διάφορες εφαρμογές tracking είναι το πότε έφτασε ο σάκος Ελλάδα, πράγματα γνωστά δηλαδή, απλώς συμφωνώ/επιβεβαιώνω.

 

Edit: Τελικά με την τελωνειακή χρέωση τι έγινε; εννοώ πλήρωσες όσο ακριβώς αναλογούσε ο ΦΠΑ;

Δεν χρεώθηκε (ούτε το 3ευρο)γιατί ήταν δέμα πολύ μικρής αξίας (<10 δολάρια). Δεν είχε καν μέγεθος σύγχρονου κινητού αλλά δεν φάνηκε να τους νοιάζει και πολύ.

 

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Ναι, 19/09 ημέρα αποστολής.

 

Στάλθηκε από το Redmi 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ότι να 'ναι του παλικαριού πιο πάνω από από τις τέλος Αυγούστου κολλημένο κ εμένα από μέσα Σεπτέμβρη το ίδιο....

 

Εντωμεταξυ παραγγελία από bangood και αποστολή από Ευρωπαϊκή αποθήκη έφτασε σε μια εβδομάδα κ την ίδια μέρα παραγγελία από το ίδιο κατάστημα κ αποστολή από Κίνα έφτασε σήμερα Ολλανδία κ πήρε τον δρόμο για Ελλάδα.

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

https://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_629409.html?wid=21

ποιος τρόπος είναι εδώ τελικά "η αποφυγή"?

το γύρισαν και αυτοί σε priority?

και free μάλιστα όλοι οι τρόποι.. μύγα τους τσίμπησε

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη γραφω πρωτη φορα στο θεμα αυτο.

Ισχυει οτι απο κινα για να γλιτωσεις τελωνειο πρεπει

Η αξια να ειναι 22 ευρω με τα μεταφορικα μαζι;

Τι εννοει προιον εμπορικου και μη εμπορικου χαρακτηρα.;

Τι ισχυει στην μια και τι στην αλλη περιπτωση;

 

Ισχυει αλλα μην το δενεις κομπο. Μπορει να κολλησει στο τελωνειο γιατι καποιου του γυαλισε και θελει να το ελενξει.

ποιος τρόπος είναι εδώ τελικά "η αποφυγή"?

το γύρισαν και αυτοί σε priority?

και free μάλιστα όλοι οι τρόποι.. μύγα τους τσίμπησε

απο οτι φαινετε σε αλλα προιοντα η τιμη ταχυδρομειου για να αποφυγεις το τελωνειο ειναι πιο λογικες σε σχεση με τις προηγουμενες μερες

 

 

YΓ .. τελικα οχι σε ολα,

Edited by Barlost
Link to comment
Share on other sites

----------

29/8/2017 01:34 - The item is pre-advised, GREECE

29/8/2017 01:34 - The item is pre-advised

4/9/2017 09:36 - The item is at the PostNL sorting center, GREECE

4/9/2017 09:36 - The item is processed at the PostNL sorting center

4/9/2017 09:36 - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΟΛΛΑΝΔΙΑ

4/9/2017 09:36 - The item is at the PostNL sorting center

5/9/2017 07:42 - The item is on transport to the country of destination, GREECE

5/9/2017 07:42 - The item is on transport to the country of destination

13/9/2017 09:31 - The item has arrived in the country of destination, GREECE

 

Το δικό μου κλείνει 45 μέρες τι να κάνω να κάνω despute στο PayPal πόσο να περιμένω ακόμα?

 

 

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

----------

29/8/2017 01:34 - The item is pre-advised, GREECE

29/8/2017 01:34 - The item is pre-advised

4/9/2017 09:36 - The item is at the PostNL sorting center, GREECE

4/9/2017 09:36 - The item is processed at the PostNL sorting center

4/9/2017 09:36 - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΟΛΛΑΝΔΙΑ

4/9/2017 09:36 - The item is at the PostNL sorting center

5/9/2017 07:42 - The item is on transport to the country of destination, GREECE

5/9/2017 07:42 - The item is on transport to the country of destination

13/9/2017 09:31 - The item has arrived in the country of destination, GREECE

 

Το δικό μου κλείνει 45 μέρες τι να κάνω να κάνω despute στο PayPal πόσο να περιμένω ακόμα?

 

 

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Τίποτα δεν θα κάνεις, θα κάτσει τελωνείο ένα με ενάμιση μήνα και θα έρθει. Ακόμα δεν έχει ανοιχτεί ο σάκος με το δέμα σου μόλις κλείσει 2 μήνες το dispute

 

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν καμια 20αρια+ μερες παρελαβα απο banggood και gearbest ολα οκ με priority direct και eu express αντιστοιχα, υπήρξαν προβλήματα όμως προσφάτως με αυτές τις μεθόδους;είναι ακόμη οκ;θελει να παραγγείλει φίλος μου.

επειδη λίγο χώμα ρίχτηκε θέλω να μαθω αν ηταν troll..:worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είναι κάποιος άλλος σε παρόμοια κατάσταση;

43 μέρες από την αποστολή και τίποτα δεν κινείται.

 

Κωδικός Αντικειμένου: RB314_______SG

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

30/8/2017, 11:44:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Με priority direct mail από banggood και σε 15 μέρες και χωρίς τελωνείο ,με Eu express τρομερές καθυστερήσεις αυτή την εποχή καθώς και έχει αφαιρεθεί η επιλογή από πολλά προϊόντα στο gearbest .

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με ολλανδικο ταχυδρομείο και ταχυδρομείο Σινγκαπούρης με είπε ο ταχυδρόμος έρχονται αρκετοί σάκοι και για αυτό οι καθυστερήσεις ,αν έχει και μπεί και τελωνείο ένας ακόμα λόγος καθυστέρησης.Πλεον δεν αξίζει με συστημενο και τελωνείο αρκετές πιθανότητες και τρομερές καθυστερήσεις , πλέον μόνο τριγωνικη συναλλαγή και για προϊόντα μικρής αξίας unregistered.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κι εγώ την ερώτηση μου.

Έχω ένα Smartwatch από gear best. Τι σημαίνει η τελευταία καταχώριση; Έρχεται με βελγικό ταχυδρομείο unregistered.

 

Your shipment has been delivered to the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days.

 

2017-10-12 00:16

 

Parcel is handled

 

2017-10-11 14:26

 

Departure to country of destination

 

2017-10-11 09:21

 

Arrival at export hub

 

2017-10-07 13:00

 

Item is ready for transport

 

2017-10-06 11:32

 

Item is announced / bpost received the information

 

2017-10-06 10:32

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by physikos
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα μόλις μου ήρθε αυτό από gearbest

 

Thank you for placing an order with us.*

 

Firstly, please accept our sincere apologies.

 

Due to restrictions with your selected shipping method, your order has been shipped using Registered Mail. This may cause a slight delay to the delivery.*

 

As a gesture of goodwill for this time only: if you incur any import tax resulting from this, kindly provide us with the tax receipt, and we will compensate up to $50 USD for the tax fee.

 

Once again, we apologize for any inconvenience.*

 

Thank you in advance for your kind understanding and cooperation.

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είναι κάποιος άλλος σε παρόμοια κατάσταση;

43 μέρες από την αποστολή και τίποτα δεν κινείται.

 

Κωδικός Αντικειμένου: RB314_______SG

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

30/8/2017, 11:44:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Δεν είσαι μόνος σ' αυτή την κατάσταση... δες post μου #31933, σελίδα 219.

Υπομονή...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου ήρθε μέιλ Μόλις από gearbest πως άλλαξαν τον τρόπο αποστολής της παραγγελίας μου σε registered mail. Μια είναι η παραγγελία μου και αυτή έχει φύγει από Κίνα από 14/9 με dpd και είναι κολλημένη southall .είναι δυνατόν να το άλλαξαν μετά από τόσο καιρό? Και δεύτερον είχα βάλει dpd για τους γνωστούς λόγους, Τώρα τι??

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου ήρθε μέιλ Μόλις από gearbest πως άλλαξαν τον τρόπο αποστολής της παραγγελίας μου σε registered mail. Μια είναι η παραγγελία μου και αυτή έχει φύγει από Κίνα από 14/9 με dpd και είναι κολλημένη southall .είναι δυνατόν να το άλλαξαν μετά από τόσο καιρό? Και δεύτερον είχα βάλει dpd για τους γνωστούς λόγους, Τώρα τι??

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Τώρα λογικά όλοι μαζί παρέα στον άξονα...

 

Και αν η παραγγελία είναι μέχρι 200ε πάλι καλά αν είναι 400 όπως η δική μου βάζεις κ από την τσέπη σου

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τώρα λογικά όλοι μαζί παρέα στον άξονα...

 

Και αν η παραγγελία είναι μέχρι 200ε πάλι καλά αν είναι 400 όπως η δική μου βάζεις κ από την τσέπη σου

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είναι πάνω από 400, και είναι πολύ πριν αλλάξουν (14/9) τακτική άλλα και πάνω από τα 2 κιλά και 200$ που έχουν τωρα ως περιορισμό. Εγώ αν ισχύει αυτό θα το κυνηγήσω μέσω PayPal γιατί με κορόιδεψαν.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια παραγγελία απο Χονγκ Κονγκ μεσω POST NL και στο tracking της Post NL λέει ότι έχει φτάσει Ελλάδα από της 19/9 αλλά απο ΕΛΤΑ ακόμα τίποτα
Link to comment
Share on other sites

Είναι πάνω από 400, και είναι πολύ πριν αλλάξουν (14/9) τακτική άλλα και πάνω από τα 2 κιλά και 200$ που έχουν τωρα ως περιορισμό. Εγώ αν ισχύει αυτό θα το κυνηγήσω μέσω PayPal γιατί με κορόιδεψαν.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Λογικά πρόκειται για τυποποιημένο μύνημα που ίσως να μην επηρεάζει όλες τις αποστολές....

 

Εγώ περιμένω ένα drone που μέχρι κ τώρα δίνει δυνατότητα αποστολής με priority line

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τώρα λογικά όλοι μαζί παρέα στον άξονα...

 

Και αν η παραγγελία είναι μέχρι 200ε πάλι καλά αν είναι 400 όπως η δική μου βάζεις κ από την τσέπη σου

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Είναι πάνω από 400, και είναι πολύ πριν αλλάξουν (14/9) τακτική άλλα και πάνω από τα 2 κιλά και 200$ που έχουν τωρα ως περιορισμό. Εγώ αν ισχύει αυτό θα το κυνηγήσω μέσω PayPal γιατί με κορόιδεψαν.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Τι αλλάζει στο πάνω/κάτω από το όριο των 200€? Δοκίμασα τώρα να παραγγείλω και είτε 50€ έβαζα είτε 500€ μου έβγαζε τις ίδιες επιλογές για αποστολή. Και στο EU Express πλέον λέει EMS το οποίο είναι κούριερ. Άρα τελωνείο? Ή απλώς αντικατέστησαν την DPD με EMS και έρχεται τριγωνικά χωρίς τελωνείο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...