Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γεια σας παιδια

 

θα παραγγειλω σημερα ένα Redmi από το banggood.Εκτος από το priority προσεχω κατι άλλο?Βλεπω ας πουμε ότι εχει επιλογή να μην φαινεται ,αν θελω,το logo του banggood πανω στο δεμα..

Samsung GT-I5800,xperia P,xiaomi MI-3,xiaomi MI NOTE PRO,REDMI note 4 4/64
Link to comment
Share on other sites

οσοι ψωνιζετε με priotity ,πως το παρακολουθειτε οταν μπει ελλαδα?η ερχεται κατευθειαν σπιτι χωρις ενημερωση?

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

οσοι ψωνιζετε με priotity ,πως το παρακολουθειτε οταν μπει ελλαδα?η ερχεται κατευθειαν σπιτι χωρις ενημερωση?

 

Όχι βγάζει ενημέρωση το tracking σε κάθε βήμα μέσα στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Με priority direct mail από bangood το κοιτάς στο σαιτ των ολλανδικών ταχυδρομείων και στο σάιτ των ΕΛΤΑ ,ενώ με priority line από gearbest αν είναι με dpd στο σάιτ της dpd και όταν δείς ότι έφτασε ελλαδα παίρνεις τηλέφωνο την acs και λες τον αριθμό αποστολής της dpd και σου δίνει τον δικό της , ακριβώς τα ίδια και με την chronopost.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια είμαι απο 2 του μήνα "arrival to destination country" με απλό ταχυδρομείο. Θα έρθει σύντομα;

 

Πιθανον, τους τελιωσαν οι μπαφοι στο ελτα, και ειπαν να δουλεψουν λιγο παραπανω απο οτι το προηγούμενο μηνα που δεν κινιονταν τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Με priority direct mail από bangood το κοιτάς στο σαιτ των ολλανδικών ταχυδρομείων και στο σάιτ των ΕΛΤΑ ,ενώ με priority line από gearbest αν είναι με dpd στο σάιτ της dpd και όταν δείς ότι έφτασε ελλαδα παίρνεις τηλέφωνο την acs και λες τον αριθμό αποστολής της dpd και σου δίνει τον δικό της , ακριβώς τα ίδια και με την chronopost.

 

Φίλε έχεις παραλάβει τίποτα με chronopost? Μου έστειλαν από το gearbest με chronopost και εχω την εντύπωση ότι θα χρειαστεί να πληρώσω τελωνείο, με dpd πριν μερικές μέρες ξανά από gearbest δεν πλήρωσα τίποτα επιπλέον, είδα παράδοση 5-7 μέρες για αυτό ανησυχώ, με dpd είναι 10-25 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Κωδικός Αντικειμένου: RBxxxxxxxxxxSG

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

11/9/2017, 10:47:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

4/9/2017, 22:58:02 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ (--> ΕΛΛΑΔΑ)

29/8/2017, 06:20:05 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

21/8/2017, 12:20:19 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

17/7/2017, 14:23:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

 

Χωρίς πλάκα, τι εγινε;;;;;;

Το έστειλαν πίσω Σιγκαπούρη;;;

Είναι δυνατόν;;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά και εγώ με dpd μου έστειλαν , το μόνο που έχω δει από έλεγχο στο ιντερνέτ για την chronopost, παλιότερα δεν είχαν περάσει τελωνείο , αλλά για να έχει μόνο επιλογή στο priority line την chronopost ,οι Κινέζοι θα έχουν κάνει το κουμάντο τους για να μην περνά ,και υποθέτω για να είναι πχ 15 € τα μεταφορικά , θα πρέπει να είναι ενσωματωμένα τα έξοδα τελωνείου .
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά και εγώ με dpd μου έστειλαν , το μόνο που έχω δει από έλεγχο στο ιντερνέτ για την chronopost, παλιότερα δεν είχαν περάσει τελωνείο , αλλά για να έχει μόνο επιλογή στο priority line την chronopost ,οι Κινέζοι θα έχουν κάνει το κουμάντο τους για να μην περνά ,και υποθέτω για να είναι πχ 15 € τα μεταφορικά , θα πρέπει να είναι ενσωματωμένα τα έξοδα τελωνείου .

 

Η παραγγελία ήταν μια και είχα επιλέξει eu express, το τάμπλετ δεν ήταν διαθέσιμο και μου έστειλαν τα υπόλοιπα με dpd, τώρα μου έστειλαν το τάμπλετ με chronopost και αναφέρει παράδοση σε 5-7 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Νεο ρεκορ, 30/8/17 η παραγγελια σε μαγαζι Aliexpress, ανταλλακτικα για ηλεκτρονικο τσιγαρο απο εμπιστο πωλητη συνολικη αξια 18 ευρω, το ανοιξανε στο τελωνειο του αεροδρομιου γιατι εχει επανω του ταινια που λεει ελεγχος τελωνειου, δεν μου χρεωσαν τιποτα και ηρθε κλειστο με την κολλητικη ταινια του αεροδρομιου και ενα πρασινο αυτοκολλητο που λεει ελευθερο τελωνειου.

 

11/9/2017, 12:08:14 Μ.Δ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ

11/9/2017, 06:27:37 Μ.Δ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

11/9/2017, 02:36:44 Κ.Δ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Μ.Δ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ)

11/9/2017, 00:36:47 Κ.Δ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

10/9/2017, 22:00:00 Κ.Δ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

8/9/2017, 18:08:27 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Δ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ)

7/9/2017, 21:33:49 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

7/9/2017, 10:32:15 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ)

6/9/2017, 14:09:27 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

4/9/2017, 09:58:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Btw Singapore Post Registered η αποστολη, μετα την καζουρα που επαθα με NL post, δε νομιζω να παραγγειλω ξανα.

Edited by Gabbriel
Link to comment
Share on other sites

Σκεψου τι διαφορά στα τέλη έχουν οι άλλες χώρες που δεν είναι σε κρίση που με 25€ στη μέθοδο αποστολης στο φέρνουν με κούριερ
Link to comment
Share on other sites

Καμμια διαφορα δεν εχουν. Το Ευρωπαικο δασμολογιο ειναι κοινο. Απλα ειναι σοβαροι, οχι καραγκιοζηδες οπως εδω. (Δεν εχω τιποτα με τον λαικο ηρωα).

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίο γεγονός -- 2017-08-27 09:13 The item has arrived in the country of destination

Χώρα Προορισμού - Χρόνος Cache : 2017-09-12 14:45

2017-08-23 13:30 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Cache : 2017-09-12 14:46

2017-08-27 09:13 The item has arrived in the country of destination

2017-08-24 07:43 The item is on transport to the country of destination

2017-08-23 13:30 The item is processed at the PostNL sorting center

2017-08-23 13:30 The item is at the PostNL sorting center

2017-08-21 09:05 The item is ready for shipment

2017-08-18 16:54 The item is pre-advised

2017-08-11 08:15 The Item is at the shippers warehouse

 

ειναι δυνατον να εχει φτασει ελλαδα απο 27/08 και να μην κουνιεται τιποτα απο τοτε?

αποστολη απο aliexpress με NL

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Τελευταίο γεγονός -- 2017-08-27 09:13 The item has arrived in the country of destination

Χώρα Προορισμού - Χρόνος Cache : 2017-09-12 14:45

2017-08-23 13:30 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Cache : 2017-09-12 14:46

2017-08-27 09:13 The item has arrived in the country of destination

2017-08-24 07:43 The item is on transport to the country of destination

2017-08-23 13:30 The item is processed at the PostNL sorting center

2017-08-23 13:30 The item is at the PostNL sorting center

2017-08-21 09:05 The item is ready for shipment

2017-08-18 16:54 The item is pre-advised

2017-08-11 08:15 The Item is at the shippers warehouse

 

ειναι δυνατον να εχει φτασει ελλαδα απο 27/08 και να μην κουνιεται τιποτα απο τοτε?

αποστολη απο aliexpress με NL

Yπαρχουν και χειροτερα

 

 

9/9/2017, 06:47:18 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

31/7/2017, 05:39:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Χωρίς πλάκα, τι εγινε;;;;;;

Το έστειλαν πίσω Σιγκαπούρη;;;

Είναι δυνατόν;;

βεβαιως το εστειλαν πισω και δεν θα μαθεις ποτε τον λογο.

δυο φορες το εκαναν σε μενα ...

Link to comment
Share on other sites

τι προϊόντα είχατε παραγγείλει ώστε να στείλουν πίσω τα δέματα σας; μήπως κάποιο το οποίο δεν επιτρέπεται η αποστολή του προς την Ελλάδα; (πχ ηλεκτρονικό τσιγάρο)

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

τι προϊόντα είχατε παραγγείλει ώστε να στείλουν πίσω τα δέματα σας; μήπως κάποιο το οποίο δεν επιτρέπεται η αποστολή του προς την Ελλάδα; (πχ ηλεκτρονικό τσιγάρο)

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

 

Από πότε δεν επιτρέπεται η αποστολή του ηλεκτρονικού τσιγάρου στην Ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

τι προϊόντα είχατε παραγγείλει ώστε να στείλουν πίσω τα δέματα σας; μήπως κάποιο το οποίο δεν επιτρέπεται η αποστολή του προς την Ελλάδα; (πχ ηλεκτρονικό τσιγάρο)

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

 

Mια χαρα επιτρεπονται. Ηλεκτρονικα εξαρτηματα πηρα, ή καλυτερα τα αγορασα, αλλα ποτε δεν τα πηρα.

Και δεν ειναι η πρωτη φορα που παραγγελνω.

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα επιτρεπονται. Ηλεκτρονικα εξαρτηματα πηρα, ή καλυτερα τα αγορασα, αλλα ποτε δεν τα πηρα.

Και δεν ειναι η πρωτη φορα που παραγγελνω.

 

Λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω αλλά δεν επιτρέπεται

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω αλλά δεν επιτρέπεται

Έχεις κάποιο link για αυτό; Απ' ότι ξέρω, ΕΦΚ μπήκε μόνο στα υγρά οπότε τα ΗΤ δεν έχουν λόγο να τα απαγορεύσουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Btw Singapore Post Registered η αποστολη, μετα την καζουρα που επαθα με NL post, δε νομιζω να παραγγειλω ξανα.

 

Και εγώ με Singapore είμαι στο τελωνείο απο 8\8...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιο link για αυτό; Απ' ότι ξέρω, ΕΦΚ μπήκε μόνο στα υγρά οπότε τα ΗΤ δεν έχουν λόγο να τα απαγορεύσουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Και εγώ με Singapore είμαι στο τελωνείο απο 8\8...

 

Με μια αναζήτηση, βρήκα αυτό

http://prntscr.com/gkcoqt

 

και πιο έγκυρα

http://prntscr.com/gkcpoy

Link to comment
Share on other sites

Με μια αναζήτηση, βρήκα αυτό

http://prntscr.com/gkcoqt

 

και πιο έγκυρα

http://prntscr.com/gkcpoy

 

Κατάλαβα.... Σαν τη γελοιότητα με τις βιταμίνες και τον ΕΟΦ η περίπτωση: μπορώ να αγοράσω κάτι απο εδώ αλλα δεν μπορώ να αγοράσω ακριβώς το ίδιο είδος απ' έξω...

Link to comment
Share on other sites

δεν επιτρεπονται βιταμινες; κι οτι ετοιμαζομουν να παραγγειλω κατι β12,

γιατι ακουσα απο γνωστη οτι παραγγελνει απεξω φαρμακα για την μανα της στην μιση τιμη,

οχι ε;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που φαίνεται να έστειλαν πίσω είναι δύο θήκες για κινητά.

Δεν μου έχει ξανατύχει , τώρα τι γίνεται ;

Το ξαναστελνει ο πωλητής;

Refund;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...