Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα το θέμα είναι από κίνα έρχονται σε 5-7 ήμερες στην ολλανδια , από ολλανδια έρχονται σε 1-2 μήνες .Γιατί αργούν τόσο.

 

Γιατι στο ειπα παραπανω κοψαν τα δρομολογια.

Κοβω το δρομολογιο σημαινει οτι περιμενει περισσοτερος ογκος δεματων στην επομενη παραλαβη

Οταν μπαινει το φορτιο ολλανδια, δεν εχει να κανει με 10 σακους ( πχ ) αλλα με 200, και αυτο το νουμερο πολλαπλασιαζεται, με οτι συνεπαγεται.

Καποια αλλα πανε γερμανια, αλλο χασιμο χρονου εκει.

Edited by Barlost
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οποτε ειναι ψευτικο το status the item is on a transport to the .....απο nl post ,γιατι στα ελτα λενε οτι δεν εχουν παραλαβει δεματα απο 31/12/16, και μαλλον αληθεια λενε γιατι παρελαβα δεμα σημερα σταλμενο 8/1/17 απο nl post

 

Στάλθηκε από το Apollo μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οποτε ειναι ψευτικο το status the item is on a transport to the .....απο nl post ,γιατι στα ελτα λενε οτι δεν εχουν παραλαβει δεματα απο 31/12/16, και μαλλον αληθεια λενε γιατι παρελαβα δεμα σημερα σταλμενο 8/1/17 απο nl post

 

Στάλθηκε από το Apollo μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

To συστημα να μην το εμπιστευεσαι πολυ. Κολλαει συχνα, και μερικες φορες δειχνει οτι εφυγε απο το Χ μερος, ενω ειναι ακομα εκει.

Αλλες φορες "ξεχναει" γεγονοτα, οποτε ειναι λιγακι φαουλ

Link to comment
Share on other sites

Οπως εχω ξαναγράψει δεν φαίνεται ΠΟΥΘΕΝΑ οτι είναι από Κίνα.

 

Έλαβα την Δευτέρα πακετάκι από GearBest με PostNL λέει πάνω ότι είναι από Κίνα. Δες στην φωτογραφία. Φαίνεται ξεκάθαρα: Country of origin of goods: China b527e5f611efd4659144ea0846bad4a5.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by yiannisang
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, με συγχωρείται για τα greeklish ήταν ασυναίσθητα και τα διόρθωσα μόλις το κατάλαβα. Είναι η πρώτη παραγγελία που κάνω από κίνα και γι αυτό είπα να κάνω μία ερώτηση. Τον οδηγό τον διάβασα πριν κάνω post, όπως και άλλες πληροφορίες στο forum. Η παραγγελία έγινε 11/1/2017, και έχει κολλήσει στο "Despatched to overseas" για 7 μέρες και απλά αναρωτήθηκα αφού δεν έχω άλλη εμπειρία από παραγγελίες από Κίνα, εάν πρέπει να ανησυχώ;

 

εχω μεινει στο ιδιο στατους απο τις 16 του μηνος. Υπομονη, θα ερθει αργα η γρηγορα.

 

EDIT.: Αυτο το site εμφανιζει και την πορεια του δεματος εντος Κινας/Σιγκαπουρης, στο διαστημα που το 17track δεν εμφανιζει κατι. Παραλληλα εμφανιζει και τα υπολοιπα δεδομενα που εμφανιζει και το 17track (ειναι το site του tracking που χρησιμοποιει το aliexpress built in).

Edited by teotsi

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Έλαβα την Δευτέρα πακετάκι από GearBest με PostNL λέει πάνω ότι είναι από Κίνα. Δες στην φωτογραφία. Φαίνεται ξεκάθαρα: Country of origin of goods: China b527e5f611efd4659144ea0846bad4a5.jpg

 

 

Πολύ καλά έκανες και ανέβασες αυτή τη φωτο, αφού λύνει πολλούς μύθους που κυκλοφορούν στο forum.

 

1. Επιβεβαιώνεται ότι αναγράφεται στο αυτοκόλλητο η χώρα προέλευσης (στη συγκεκριμένη περίπτωση η Κίνα)

2. Το αυτοκόλλητο είναι σύμφωνο με τη φόρμα CN22 για την αναγραφή των απαραίτητων στοιχείων που απαιτεί το Τελωνείο

3. Στο αυτοκόλλητο περιγράφεται, εκτός των άλλων, το περιεχόμενο (ακουστικά στη συγκεκριμένη περίπτωση, αν διαβάζω καλά), η αξία (4.28€) κλπ

4. Έχει επικολληθεί στο δέμα και το κίτρινο αυτοκόλλητο που λέει ότι "Αγαθά που δεν πληρούν τις συνθήκες των άρθρων 28 και 29 της Συμφωνίας για τη λειτουργία της ΕΕ", τα οποία αφορούν σε τελωνειακά θέματα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ είναι που θα :cry: κλάψω,αποστολή με china post και νούμερο LTN48263163N και ψάχνω και βρίσκω ότι η αποστολή έχει γίνει με μια εταιρία Landmark Global που το έστειλε στην Γερμανία και από εκεί αναχωρεί με UPS για Ελλαδα!!!!!!
[sIGPIC][/sIGPIC] ΚΩΣΤΑΣ http://www.vstrom.gr/forum/
Link to comment
Share on other sites

Δέμα από PostNL είναι από 28/12 The item is on transport to the country of destination μου έβγαλε στις 27/1 ότι είναι ΚΔ ΑΤΤΙΚHΣ. Το τελωνείο το γλυτώσαμε ε?

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

εγώ είναι που θα :cry: κλάψω,αποστολή με china post και νούμερο LTN48263163N και ψάχνω και βρίσκω ότι η αποστολή έχει γίνει με μια εταιρία Landmark Global που το έστειλε στην Γερμανία και από εκεί αναχωρεί με UPS για Ελλαδα!!!!!!

 

Μια χαρά είσαι ακόμα , πατρίδα !

23/1 ξεκίνησε το "ταξίδι" , δεν υπάρχει λόγος απογοήτευσης από τώρα ...

https://mercury.landmarkglobal.com/tracking/track.php?trck=LTN48263163N&Submit=Search

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

:lol::lol::lol:

δεν έχεις κι άδικο , αλλά αν ο κινέζος σου, θέλει να σε προστατέψει , θα το έστειλε με τέτοιο τρόπο , ώστε να έρθει γρήγορα και αν όντως φαίνεται στα χαρτιά οτι έρχεται από γερμανία, ακόμα και με UPS δεν θα έχεις θέμα τελωνείου.

Μακάρι να πάει καλά ...

Link to comment
Share on other sites

Τους σάκους με τα πακέτα εκεί στο αεροδρόμιο δεν τους ανοίγουν με την σειρά που έρχονται; Γιατί εγώ έχω κάνει παραγγελία από την παραμονή τις πρωτοχρονιάς και το πακέτο είναι στην κατάσταση ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ από τις 9/1, ενώ κάποιοι άλλοι που έχουν κάνει πιο πρόσφατα παραγγελία πχ 22/1 ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ το πακέτο τους έχει σκαναριστεί από τα ΕΛΤΑ και έχει προχωρήσει....
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν τους ανοίγουν το αποστολή στο εξωτερικό δεν πάει να πει ότι εφτασε Ελλάδα.. Μπορεί να στο γράφει 40 μέρες αυτό και έχουμε εξήγηση τους λόγους πολλές φορές

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Δέμα από PostNL είναι από 28/12 The item is on transport to the country of destination μου έβγαλε στις 27/1 ότι είναι ΚΔ ΑΤΤΙΚHΣ. Το τελωνείο το γλυτώσαμε ε?

αν μενεις Αθήνα την γλυτωσες ,καλο σημαδι αυτο με την ημερομηνια ,εγω ειμαι απο 31/12 οπως και πολλοι αλλοι ,μηπως ξεκολλησουν και τα δικα μας απο βδομαδα :)

 

Στάλθηκε από το Apollo μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά έκανες και ανέβασες αυτή τη φωτο, αφού λύνει πολλούς μύθους που κυκλοφορούν στο forum.

 

1. Επιβεβαιώνεται ότι αναγράφεται στο αυτοκόλλητο η χώρα προέλευσης (στη συγκεκριμένη περίπτωση η Κίνα)

2. Το αυτοκόλλητο είναι σύμφωνο με τη φόρμα CN22 για την αναγραφή των απαραίτητων στοιχείων που απαιτεί το Τελωνείο

3. Στο αυτοκόλλητο περιγράφεται, εκτός των άλλων, το περιεχόμενο (ακουστικά στη συγκεκριμένη περίπτωση, αν διαβάζω καλά), η αξία (4.28€) κλπ

4. Έχει επικολληθεί στο δέμα και το κίτρινο αυτοκόλλητο που λέει ότι "Αγαθά που δεν πληρούν τις συνθήκες των άρθρων 28 και 29 της Συμφωνίας για τη λειτουργία της ΕΕ", τα οποία αφορούν σε τελωνειακά θέματα.

Το κίτρινο αυτοκόλλητο το είχε και εμένα ένα δέμα το οποίο δεν έχει περάσει τελωνείο όμως. Για πιο λόγο ακριβώς το βάζουν αυτό το αυτοκόλλητο?

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Το κίτρινο αυτοκόλλητο το είχε και εμένα ένα δέμα το οποίο δεν έχει περάσει τελωνείο όμως. Για πιο λόγο ακριβώς το βάζουν αυτό το αυτοκόλλητο?

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

 

Και σε δικά μου που δεν πέρασαν τελωνείο το έχει. Δεν έχει σημασία αν περάσει η όχι δεν το βάζει τα ΕΛΤΑ

 

Το έχω παρατηρήσει σε προϊόντα με μπαταρίες αλλά δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι μόνο σε αυτά μπαινει το αυτοκόλλητο

See you on another ROM :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Και σε δικά μου που δεν πέρασαν τελωνείο το έχει. Δεν έχει σημασία αν περάσει η όχι δεν το βάζει τα ΕΛΤΑ

 

Το έχω παρατηρήσει σε προϊόντα με μπαταρίες αλλά δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι μόνο σε αυτά μπαινει το αυτοκόλλητο

Δεν μπαίνει μόνο σε ότι έχει μπαταρίες γιατί το δικό μου είχε και φαίνεται στην φωτογραφία που ανέβασα πιο πριν που ήταν ένα VR Headset.

Link to comment
Share on other sites

Το κίτρινο αυτοκόλλητο το είχε και εμένα ένα δέμα το οποίο δεν έχει περάσει τελωνείο όμως. Για πιο λόγο ακριβώς το βάζουν αυτό το αυτοκόλλητο?

 

 

Έχω βάλει link για τα άρθρα της συμφωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Και σε δικά μου που δεν πέρασαν τελωνείο το έχει. Δεν έχει σημασία αν περάσει η όχι δεν το βάζει τα ΕΛΤΑ

 

Το έχω παρατηρήσει σε προϊόντα με μπαταρίες αλλά δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι μόνο σε αυτά μπαινει το αυτοκόλλητο

Εμένα από gb το αγόρασα, γράφει ότι κάνει 20 δολάρια και δεν πέρασε τελωνείο. Επίσης από την άλλη πλευρά είχε και μενα το ίδιο κίτρινο αυτοκόλλητο.

d5394e73febd6602bdacb3875fa20041.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει link για τα άρθρα της συμφωνίας.

Ναι το άνοιξα τα διάβασα απλά ήθελα να σιγουρευτώ.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και σε δικά μου που δεν πέρασαν τελωνείο το έχει. Δεν έχει σημασία αν περάσει η όχι δεν το βάζει τα ΕΛΤΑ

 

Το έχω παρατηρήσει σε προϊόντα με μπαταρίες αλλά δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι μόνο σε αυτά μπαινει το αυτοκόλλητο

Παντού πρέπει να μπαίνει εγώ μια λάμπα είχα και το έβαλαν κανονικά.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Το κίτρινο αυτοκόλλητο το είχε και εμένα ένα δέμα το οποίο δεν έχει περάσει τελωνείο όμως. Για πιο λόγο ακριβώς το βάζουν αυτό το αυτοκόλλητο?

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

 

Γιατι εχει μπαταρια, που υποτιθεται οτι απαγορευεται η μεταφορα του μεσω αεροπλανου

Edited by Barlost
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται τα NL ξεκόλλησαν; Εμένα από 16 είναι ακόμα στον δρόμο για Ελλάδα.....

16/1 ή 16/12? Εγω από 28/12 transport to the country of destination Και ακόμα τίποτα. Άλλοι είναι από μέσα Δεκεμβρίου έτσι και άλλοι από τέλος Νοεμβρίου. Αν είσαι 16/1 λογικά να το περιμένεις κατά της 20/2 εκτός αν αλλάξουν οι χρόνοι

Τι γίνεται τα NL ξεκόλλησαν; Εμένα από 16 είναι ακόμα στον δρόμο για Ελλάδα.....

 

Δεν συμφωνώ..Οκ δέχεσαι το ότι θα πληρώσεις δασμούς αλλά το ότι ο δασμός εξαρτάται από το πόσο θα εκτιμήσει ο τυχαίος υπάλληλος ότι κάνει το αντικείμενο δεν είναι καθόλου απλό και θα έπρεπε να υπάρχει μια προβλεπόμενη νομοθετημένη διαδικασία. Μου έχει τύχει για photo frame τότε που είχαν πρωτοβγεί πριν χρόνια και το είχα αγοράσει καμιά 25 ευρώ από Κίνα να μου βάλει δασμούς για αξία αντικειμένου 150 ευρώ!Θυμάμαι είχα μιλήσει και με το τελωνείο και με έλεγαν κάτι ασυνάρτητα , τόσο έχει το ψάξαμε κτλ...

 

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παραλαβή σήμερα δέμα απο Gearbest με το τιμημένο PostNL. Παραγγελία 11/12.

Transport to the country of destination την ημερομηνία είχες;

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δέμα από PostNL είναι από 28/12 The item is on transport to the country of destination μου έβγαλε στις 27/1 ότι είναι ΚΔ ΑΤΤΙΚHΣ. Το τελωνείο το γλυτώσαμε ε?

Καλό νέο αυτό και εγώ εκεί κάπου είμαι ακόμα δεν άλλαξε κάτι αλλά φυσιολογικά πλησιάζω....

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πόσα δέματα είναι στην αναμονή? τι απάντηση δίνουν γιαυτή την αργοπορία?εμείς τι φταίμε?δηλαδή άμα παραγγείλει κάποιος τώρα και τύχει να περάσει τελωνείο θα περιμένει 2 μήνες?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αριθμός: RS73****703NL

Κατάσταση πακέτου: Καθ 'οδόν

Χώρα Προορισμού: Ελλάδα

2016-12-15 23:23 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης: Ολλανδία

2017-01-23 17:29 The item has arrived in the country of destination

2016-12-17 09:51 The item is on transport to the country of destination

2016-12-15 23:23 The item is at the PostNL sorting center

2016-12-13 10:04 The item is pre-advised

======================================

Powered by http://www.17track.net

5 μέρες στο arrived έχει μείνει, αντε να δούμε πότε θα πάει παρακάτω, τέτοια ιώβεια υπομονή που την βρίσκω απορώ....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...