Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα παιδια ,εκανα μια παραγγελια εχθες απο banggood με PDM το βραδυ και πριν 2 ωρες περιπου μου ηρθε μειλ με το traking,επειδη εχω αρκετο καιρο να αγορασω κατι απο το banggood με την συγκεκριμενη μεθοδο,ολα ειναι οκ??Ποσες μερες χρειαζεται για να φανει καποια κινηση στην flyexpress?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα παιδια ,εκανα μια παραγγελια εχθες απο banggood με PDM το βραδυ και πριν 2 ωρες περιπου μου ηρθε μειλ με το traking,επειδη εχω αρκετο καιρο να αγορασω κατι απο το banggood με την συγκεκριμενη μεθοδο,ολα ειναι οκ??Ποσες μερες χρειαζεται για να φανει καποια κινηση στην flyexpress?

 

Θεωρητικά, αυτή είναι η σωστότερη μέθοδος από το συγκεκριμένο μαγαζί.

Συνήθως, σε μια βδομάδα θα φανεί κίνηση στον κωδικό.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά, αυτή είναι η σωστότερη μέθοδος από το συγκεκριμένο μαγαζί.

Συνήθως, σε μια βδομάδα θα φανεί κίνηση στον κωδικό.

 

Στην Flytexpress θα κανει μια εβδομαδα να φανει??γιατι θυμαμαι πως ενημερωνωτανε σχετικα ποιο συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα μια βδομάδα για να μην αγχώνεσαι κάθε μέρα που περνάει.

Οι αγορές από Κίνα θέλουν υπομονή ...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω και ιδιαίτερη υπομονη να περιμένω μια φόρτωση που μου την αναβάλουν, μπορώ να κάνω claim στην paypal, ή και εδώ ισχύει η περίπτωση των 60 ημερών (από την παραγγελία αυτή τη φορά?)

Αν κατάλαβα καλά, δεν πρέπει να σου έχουν στείλει ακόμα την παραγγελία (σωστό, ή τα διάβασα λάθος; )

Αν είναι έτσι, μπορείς απλά να κάνεις ακύρωση παραγγελίας και λογικά θα σου επιστρέψουν τα λεφτά χωρίς παρατράγουδα.

Πες τους το κατευθείαν στο chat, για πιο άμεσο αποτέλεσμα.

Στην Flytexpress θα κανει μια εβδομαδα να φανει??γιατι θυμαμαι πως ενημερωνωτανε σχετικα ποιο συντομα.

Σωστός ο makap με το πιο συντηρητικό σενάριο - είναι σαφώς η ασφαλέστερη εκδοχή.

Η πιο... αισιόδοξη είναι ότι μπορεί και σήμερα-αύριο να φανεί στη flytexpress (αλλά είπαμε, η αισόδοξη εκδοχή! :))

Link to comment
Share on other sites

κλασικό και αναμενόμενο απο τους ΑΠΑΤΕΏΝΕΣ στο banggood.

Ενω χώρισαν και μετά εστειλαν την παραγγελια με άλλο τρόπο αποστολής (και οχι με European railway direct mail που περιλαμβάνει tariff insurance) και μου είπαν τελικά μετά απο άπειρα εμαιλ να επικοινωνήσω μαζι τους once it taxed...τώρα μου λένε οτι εγω ειμαι υπεύθυνος γιατί δεν ειχα βάλει tariff insurance.

 

Δεν εχω πάρει ακόμα στο paypal γιατί έλεγα κατσε ποτέ δεν ξέρεις μπορεί να αξιωθουν να πράξουν όπως πρέπει.. αλλά τελικά δείχνουν πόσο απατεώνες είναι.

Link to comment
Share on other sites

τελικα μας τρωει ο απαυτος μας και παραγγελνουμε ακομη απο κινα...στα σγκριουτζομαγαζα τις ιδες τιμες εχουν πανω κατω

 

Έχεις αναρωτηθεί όμως ποτέ πως γίνεται να σκρουτζομαγαζα να έχουν τις ίδιες τιμές με τα κινεζομαγαζα? Πως γίνεται αυτό όταν εδώ μπαίνει ΦΠΑ 24% (υποτίθεται). Πως γίνεται αυτό αφού τα περισσότερα καταστήματα στο σκρουτζ τους ίδιους τους Κινέζους έχουν προμηθευτές?? Πόσο χαμηλά να δίνει τα προϊόντα του ο Κινέζος, να βάζει το μαγαζί τον ΦΠΑ + το κέρδος του και η διαφορά στην τιμή να είναι 10ευρω ποιο πάνω??? Βάλτε λίγο το μυαλό σας να σκεφτεί εκτός και αν είστε ένας από αυτούς....

Link to comment
Share on other sites

Αν ανοίξεις θέμα στο paypal μέσα στην εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης, θα το χάσεις αφού το οποιοδήποτε μαγαζί θα επικαλείται ότι το δέμα ταξιδεύει.

Αν δεν έχεις υπομονή στις αγορές από το εξωτερικό (τρίτες χώρες και πολύ περισσότερο από Κίνα), προσπάθησε να αγοράζεις είτε από ΕΕ είτε από Ελλάδα.

Πως όμως θα έχω εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης όταν δεν υπάρχει αποστολή?

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν κατάλαβα καλά, δεν πρέπει να σου έχουν στείλει ακόμα την παραγγελία (σωστό, ή τα διάβασα λάθος; )

Αν είναι έτσι, μπορείς απλά να κάνεις ακύρωση παραγγελίας και λογικά θα σου επιστρέψουν τα λεφτά χωρίς παρατράγουδα.

Πες τους το κατευθείαν στο chat, για πιο άμεσο αποτέλεσμα.

 

Σωστά κατάλαβες. Άρα πάω με την απλή λογική κλπ. Ευχαριστώ πολύ :up:

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

τελικα μας τρωει ο απαυτος μας και παραγγελνουμε ακομη απο κινα...στα σγκριουτζομαγαζα τις ιδες τιμες εχουν πανω κατω

Τελικά δεν τα έχουν όλα τα σκρουτζομαγαζα ..όσο και να περιμένεις.

Για την ακρίβεια, συμβαίνουν 2 πράγματα:

Πρώτον, οι τιμές σε (πάρα) πολλά προϊόντα έχουν κατέβει πάρα πολύ (και) στην Ελλάδα, σε μερικές περιπτώσεις μάλιστα χαμηλότερα από αυτές του εξωτερικού (ναι, και της Κίνας!)

Από την άλλη όμως, και οι Κινέζοι έχουν πάρει... ψηλά τον αμανέ, βλέποντας πιθανότατα πόσοι ψωνίζουμε, και ανεβάζουν σιγά σιγά τις τιμές τους, σε σημείο που πλέον χάνουν το πλεονέκτημα σε σχέση με τις εγχώριες αγορές (ή απλά, βελτιώνοντας την ποιότητα τως προϊόντων τους, ανεβάζουν αναπόφευκτα και τα κόστη τους - και βεβαίως και τις τιμές τους!)

Πλέον η οποιαδήποτε αγορά από Κϊνα θέλει ψάξιμο, για να βεβαιωθείς ότι όντως αξίζει τον κόπο. Προσωπικά ψωνίζω ακόμα πολλά μικροπράγματα (και σε μερικές περιπτώσεις ανακαλύπτω εκ των υστέρων ότι και στην Ελλάδα η τιμή ήταν συγκρίσιμη - ή ακόμα και καλύτερη!), ή και κάποια εξειδικευμένα είδη, τα οποία οι εδώ πωλητές επωφελούνται και τα... κοπανάνε αλύπητα!

Στα τηλέφωνα πάντως (τα οποία μάλλον έχει στο μυαλό του ο πιο πολύς κόσμος που βλέπει αυτή τη συζήτηση στο νήμα εδώ), οι διαφορές με την Κίνα όντως μειώνονται - ή και σε κάποιες περιπτώσεις αντιστρέφονται (βλ. π.χ. Xiaomi από σκρουτζομάγαζα)!

Έχεις αναρωτηθεί όμως ποτέ πως γίνεται να σκρουτζομαγαζα να έχουν τις ίδιες τιμές με τα κινεζομαγαζα? Πως γίνεται αυτό όταν εδώ μπαίνει ΦΠΑ 24% (υποτίθεται). Πως γίνεται αυτό αφού τα περισσότερα καταστήματα στο σκρουτζ τους ίδιους τους Κινέζους έχουν προμηθευτές?? Πόσο χαμηλά να δίνει τα προϊόντα του ο Κινέζος, να βάζει το μαγαζί τον ΦΠΑ + το κέρδος του και η διαφορά στην τιμή να είναι 10ευρω ποιο πάνω??? Βάλτε λίγο το μυαλό σας να σκεφτεί εκτός και αν είστε ένας από αυτούς....

Είναι γνωστό -πιστεύω- το θέμα στο οποίο αναφέρεσαι - και είναι πρόβλημα (σοβαρό μάλιστα, αν σκεφτεί κανείς και την κρίση που διερχόμαστε) για την ελληνική αγορά γενικότερα.

Από την άποψη του καταναλωτή πάντως, συγκρίνοντας σκρουτζομάγαζο με κινεζομάγαζο, βλέπω στο πρώτο τη δυνατότητα άμεσης παραλαβής και χωρίς τα ρίσκα και τα προβλήματα της αποστολής από Κίνα, και μία -υποτυπώδη, έστω- εγγύηση που μου δίνει τη δυνατότητα σε περίπτωση προβλήματος να πάω το προϊόν πίσω στο μαγαζί και να ζητήσω υποστήριξη (*αν* τιμήσουν την εγγύηση που δίνουν, βέβαια, και για όσο το κάνουν - ή για όσο... υπάρχει το μαγαζί :p).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, ομιοπαθεις και γω από Banggood. Ευτυχώς σήμερα μετά από ζαλισμα και πρήξιμο @@ έγινε ριφαουντ.

Τώρα θα είμαι πανευτυχής αν έρθει και το κινητό,όχι τόσο για το ίδιο το κινητό όσο για το γμτ. (Τόσος καιρός που πέρασε πήρα ήδη άλλο)

 

Τι λέτε; Θα έχω τπτ τυχερά;

Εγώ σιγά σιγά αρχίζω να πιστεύω ότι δεν θα ρθει..

 

Destination:

Origin:

2019-07-20 21:06, Nysa, In Transit

2019-07-01 17:09, HUB UK - LONGDON, In Transit

2019-06-01 04:05, System has accepted the order

2019-06-01 04:05, System is processing the order

2019-06-01 04:05, Request for shipping label

======================================

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, ομιοπαθεις και γω από Banggood. Ευτυχώς σήμερα μετά από ζαλισμα και πρήξιμο @@ έγινε ριφαουντ.

Τώρα θα είμαι πανευτυχής αν έρθει και το κινητό,όχι τόσο για το ίδιο το κινητό όσο για το γμτ. (Τόσος καιρός που πέρασε πήρα ήδη άλλο)

 

Τι λέτε; Θα έχω τπτ τυχερά;

Εγώ σιγά σιγά αρχίζω να πιστεύω ότι δεν θα ρθει..

 

======================================

 

Αφού πήρες τα λεφτά σου πίσω γιατί θέλεις τόσο πολύ να παραλάβεις ΚΑΙ το κινητό και το γράφεις και σε δημόσιο forum;

Το θέμα, βέβαια, είναι ηθικό και καθένας κάνει αυτό που νομίζει σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Όπως το είπες...ο καθένας ότι νομίζει ηθικό.

Έχω και γω eshop και κάνω ριφαουντ,όταν πρεπει,και μάλιστα απ' ότι κατάλαβα με μεγάλη ευκολία και ευαισθησία. Έχω αγοράσει 100αδες κινητά από Κίνα και ειλικρινά τους σιχαίνομαι όσο αναφορά τη συμπεριφορά.

Όσο περίμενα το κινητό που παρήγγειλα μου έσπασε αυτό που είχα, και μετά από πολλά email και συζητήσεις, μόνο τρελά πουλούσαν και συστηματική απάντηση στα μηνύματα,ώστε να περάσει ο καιρός και ρθει μετά από κάνα χρόνο

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που γράφεις δεν δικαιολογούν το "ηθικό" στοιχείο της υπόθεσής σου, όπως εσύ το νομίζεις, πολύ περισσότερο αφού είσαι επαγγελματίας, όπως λες.

Επίσης, δεν δικαιολογούν τη "λαχτάρα" σου να παραλάβεις ΚΑΙ το κινητό, αφού πήρες ήδη τα χρήματά σου.

 

Αλλά, "έτσι είναι, αν έτσι νομίζεις" ... (Luigi Pirantello)

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που γράφεις δεν δικαιολογούν το "ηθικό" στοιχείο της υπόθεσής σου, όπως εσύ το νομίζεις, πολύ περισσότερο αφού είσαι επαγγελματίας, όπως λες.

Επίσης, δεν δικαιολογούν τη "λαχτάρα" σου να παραλάβεις ΚΑΙ το κινητό, αφού πήρες ήδη τα χρήματά σου.

 

Αλλά, "έτσι είναι, αν έτσι νομίζεις" ... (Luigi Pirantello)

 

Έτσι ειναι.

Στο ηθικό κομματι, που σίγουρα δε γνωρίζεις συμπεριλαμβάνεται και η αντιμετώπιση που ειχα. Τέλος πάντων... στο ηθικό κομματι έχεις δίκιο, εγώ είμαι περισσότερο εκνευρισμένος!

Και δεν θα έχω καθόλου τύψεις αν έρθει και το κινητό. "Λαχτάρα" δεν το χω. Συζήτηση κάνουμε

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή πρώτη φορά έκανα παραγγελία Unregistered - Belgium Post, στο LVS_____ tracking ποιά θα είναι η τελευταία κατάσταση που θα το δω; Ώστε να ξέρω να περιμένω το πακετάκι;

Με παραγγελία 22 Αυγούστου, στο 1tracking είναι τώρα σε

2019-08-29 09:26:09 Departure to country of destination

 

Και στο BPost:

29-08-2019 18:16:10 Your shipment has been delivered to the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days.

 

Αυτό είναι από Κίνα προς Βέλγιο έτσι; Δεν μπορεί τόσο γρήγορα να είναι ήδη Βέλγιο προς Ελλάδα φαντάζομαι...

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Το δέμα παραδόθηκε στο Βελγικό ταχυδρομείο στην Κίνα και ξεκινάει το ταξίδι του για Βέλγιο και μετά για Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, ομιοπαθεις και γω από Banggood. Ευτυχώς σήμερα μετά από ζαλισμα και πρήξιμο @@ έγινε ριφαουντ.

 

Τώρα θα είμαι πανευτυχής αν έρθει και το κινητό,όχι τόσο για το ίδιο το κινητό όσο για το γμτ. (Τόσος καιρός που πέρασε πήρα ήδη άλλο)

 

 

 

Τι λέτε; Θα έχω τπτ τυχερά;

 

Εγώ σιγά σιγά αρχίζω να πιστεύω ότι δεν θα ρθει..

 

 

 

Destination:

 

Origin:

 

2019-07-20 21:06, Nysa, In Transit

 

2019-07-01 17:09, HUB UK - LONGDON, In Transit

 

2019-06-01 04:05, System has accepted the order

 

2019-06-01 04:05, System is processing the order

 

2019-06-01 04:05, Request for shipping label

 

======================================

Είμαστε πολλοί σε αυτή την κατάσταση και αυτές τις ημερομηνίες συγκεκριμένα. Οπότε εγώ δεν ελπίζω σε κάτι

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και στο BPost:

29-08-2019 18:16:10 Your shipment has been delivered to the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days.

 

Αυτό είναι από Κίνα προς Βέλγιο έτσι; Δεν μπορεί τόσο γρήγορα να είναι ήδη Βέλγιο προς Ελλάδα φαντάζομαι...

Και όμως (με βάση αρκετές δικές μου ανάλογες παραγγελίες), όταν το BPost σου γράψει τα παραπάνω, σημαίνει ότι το δέμα παραδόθηκε στα ΕΛΤΑ!

Όπως έγραφα και λίγες σελίδες πίσω, το BPost είναι... ασυνήθιστα γρήγορο, ενώ πρόσφατο ανάλογο δικό μου δέμα (θεωρητικά χωρίς tracking) απέκτησε καινούριο tracking number από τα ίδια τα ΕΛΤΑ (αθέατο σε μένα, βέβαια - το είδα εκ των υστέρων σε sticker που είχαν προσθέσει πάνω) και μου παραδόθηκε από τα ΕΛΤΑ Courier(!!) - αποστολή 21/7, παράδοση 30/7!

Link to comment
Share on other sites

Promotion Reward US$39.95 <---------- απο Banggood πριν λιγο. Προσπαθησα να τα κανω withdrawl αλλα δεν γινοταν. Συνεβει σε καποιον αλλον;
Link to comment
Share on other sites

Promotion Reward US$39.95 <---------- απο Banggood πριν λιγο. Προσπαθησα να τα κανω withdrawl αλλα δεν γινοταν. Συνεβει σε καποιον αλλον;
Πήρα και εγώ όπως είχαν υποσχεθεί. Το 10% της παραγγελία μου περίπου. Δεν έχω δοκιμάσει withdrawal. Ακόμα περιμένω το refund.

 

Ερώτηση. Αν σου κάνει απευθείας το banggood refund (όχι μέσω PayPal), ξέρει κανείς πόσες μέρες χρειάζεται πάνω κάτω?

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

H από 10/07 παραγγελία από Banggood μέσω Royal Shipment,συνεχίζει να κινείται δυστυχώς...

Στις 10/09 θα άνοιγα case για refund στο PayPal.

 

Status

2019-08-28 23:20:00 Departure Scan (Carpi)

2019-08-28 17:00:00 Arrival Scan (Carpi)

2019-08-27 04:04:00 Departure Scan (Dobra Strykow)

2019-08-26 22:43:05 Origin Scan (Dobra Strykow)

2019-08-26 14:22:52 Pickup Scan (Dobra Strykow)

2019-07-31 12:37:04 In Transit (Nysa)

2019-07-21 20:42:42 In Transit (HUB UK - LONGDON)

2019-07-18 17:58:11 In Transit (Leaving Hong Kong)

2019-07-16 11:46:11 In Transit (Arriving at the Hong Kong warehouse)

2019-07-10 20:50:36 System has accepted the order

2019-07-10 20:50:34 System is processing the order

2019-07-10 20:50:34 Request for shipping label

Link to comment
Share on other sites

Εδωσαν σε πολλούς το 10% , withdrawal δεν γίνεται, εμένα μου έδωσαν 60$ , και θα δω τι θα αγοράσω. Παρόλο που πριν τρεις μέρες πήρα και refund από PayPal.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...