Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί πρώτη και τελευταία; :) Αν και ομολογουμένως, η περίοδος δεν ήταν και η καλύτερη για παραγγελία, με τον όγκο των δεμάτων που διακινούνται τέτοιες μέρες...

Το δέμα σου βρίσκεται καθ' οδόν προς Γερμανία (το "destination country" του "first vessel", ή πρώτου σκέλους της διαδρομής, στα... κινέζικα Αγγλικά!).

Αν πιστέψουμε κιόλας το "delivered to destination country", πρέπει και να έχει φτάσει ήδη.

Η DHL πάντως (που θα χειριστεί το τελικό σκέλος) δεν το έχει παραλάβει ακόμα, αφού το τελευταίο status για αυτήν είναι "[...] instruction data [...] provided by the sender to DHL electronically".

Άπαξ και παραληφθεί και προωθηθεί προς Ελλάδα, η όλη διαδικασία συνήθως (μέχρι την παράδοση) έχει διάρκεια της τάξεως της μίας εβδομάδας, αλλά λόγω του φόρτου των ημερών, ας είσαι προετοιμασμένος και για τίποτα περισσότερο...

 

Υ.Γ: Τώρα βλέπω και το "In transit Germany -> Greece", το οποίο δίνει ελπίδες ότι μπορεί και να έχει ήδη προωθηθεί για Ελλάδα.

Γενικά η ερμηνεία του tracking των κινέζικων δεμάτων είναι... ανακριβής επιστήμη! :lol:

 

Thx bro, τελευταια επειδη δεν εχω την υπομονή της αναμονής, κ πριν το παραγγειλω εγραφε delivered day 27-30 november λεω γρηγορα θα το παραλαβουμε που να ξερα :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η αγορά έγινε από το aliexpres φίλε μου έκανα dispute πριν λίγο του λαμογιοκινεζου αν και το αλι δεν το εμπιστεύομαι

Ετυχε και σε μενα αυτο που λες με το αλι

Το καταστημα οντως εκανε λαθος και με εδωσε αλλο νουμερο. Νομιζοντας οτι με κοροιδεψε πηγα καρφι στο ταχυδρομειο, και μου διαβεβαιωσαν οτι δεν ειναι δικο μου το δεμα

Υστερα ηρθε και η απαντηση του πωλητη οτι εκανε λαθος και μου εδωσε το σωστο.Και εληξε εκει το θεμα

δεν με νοιαζει και πολυ γιατι δεν ειναι μεγαλης αξιας απλα μου την δινει η λαμογια αλλα

κατα την γνωμη μου ειναι απαραδεκτοι στο αλι φιλε καμια σχεσει με paypal

 

Εδω γινεσαι υπερβολικος. Αν διαπιστωσουν οτι σου εκανε λαδιά το καταστημα σου επιστρεφουν τα λεφτα.

Edited by Barlost
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου επέστρεψε το PayPal ολόκληρο το ποσό 382 λίρες, από αγορά κινητού στο gearbest.

Το κινητό δεν έχει έρθει ποτέ εδώ. Λονδίνο. Αγορά πριν 2 μήνες.

Με δικαίωσε μέσα σε 10 μέρες.

PayPal ftw

Παρ όλα αυτά δεν νομίζω να ξανά αγοράσω από Κίνα κάτι τόσο ακριβό.

Oneplus A6013
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου επέστρεψε το PayPal ολόκληρο το ποσό 382 λίρες, από αγορά κινητού στο gearbest.

Το κινητό δεν έχει έρθει ποτέ εδώ. Λονδίνο. Αγορά πριν 2 μήνες.

Με δικαίωσε μέσα σε 10 μέρες.

PayPal ftw

Παρ όλα αυτά δεν νομίζω να ξανά αγοράσω από Κίνα κάτι τόσο ακριβό.

 

στο tracking number?δεν σου είχε δώσει ή δεν είχες καμία ανανέωση?

Link to comment
Share on other sites

στο tracking number?δεν σου είχε δώσει ή δεν είχες καμία ανανέωση?

 

Μου είχε δώσει και έδειχνε ότι το δέμα ήταν κολλημένο για ένα μήνα σε ένα μάλλον κεντρικό ταχυδρομείο μακριά από εδώ. Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν με ενδιέφερε.

Oneplus A6013
Link to comment
Share on other sites

Ετυχε και σε μενα αυτο που λες με το αλι

Το καταστημα οντως εκανε λαθος και με εδωσε αλλο νουμερο. Νομιζοντας οτι με κοροιδεψε πηγα καρφι στο ταχυδρομειο, και μου διαβεβαιωσαν οτι δεν ειναι δικο μου το δεμα

Υστερα ηρθε και η απαντηση του πωλητη οτι εκανε λαθος και μου εδωσε το σωστο.Και εληξε εκει το θεμα

 

 

Εδω γινεσαι υπερβολικος. Αν διαπιστωσουν οτι σου εκανε λαδιά το καταστημα σου επιστρεφουν τα λεφτα.

 

ΟΧΙ φιλε μου καθολου υπερβολικος πριν κανα 5μηνο ξερεις τι μου εκαναν ?

μου εστειλε λαθος προιον ενας κινεζος ο κινεζος παραδέχτηκε οτι το εκανε αλλα για επιστροφη χρηματων ουτε λογος !

ανοιξα dispute και το αλι δεν με δικαίωσε ναι φιλε μου δεν με δικαίωσε γιατι λεει δεν τους εστειλα αρκετα αποδεικτικα ??

ενω ειχα στειλει την συνομιλία μου μεσα απο το αλι οπου ο κινεζος παραδέχοταν το λαθος του

αυτο ειναι το aliexpres φιλε μου λαμογια !

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το gearbest παραδέχτηκε το πρόβλημα και στην αρχή μου πρόσφερε 100 λίρες, μετά από γκρίνια μου πρόσφερε 250 και μου έλεγε ότι έπρεπε να κάνω ασφάλεια.

Καπάκι τους έκανα dispute στο PayPal και ησύχασαν.

Oneplus A6013
Link to comment
Share on other sites

προς ενημέρωση παραγγελία 14/11 από gearbest με dhl eu παρέλαβα σήμερα και χωρίς τελωνείο.
Φιλε μου μια ερωτηση μονο..με ελτα ή με dhl παρελαβες;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες πρωτη και τελευταια φορά παραγγελια απο κινα gb (το κανα απ τα νευρα μου που μου κλεψανε το 4μηνων p20 pro) βρηα ευκαιρια και το παρηγγειλα. επειδη με το tracking δε το καταλαβαινω μπορει να δωσει καποιος τα φωτα του για το που βρισκεται η συσκευη οταν λεει εφτασε χωρα προορισμου κ ποσο περιπου αναμονή θα εχω. ευχαριστω εκ των προτερων

 

CY140604170DE

In transit

Germany Greece

2018-11-28 01:27:00 The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

Περιμένω και εγώ 2 πακέτα από gb με τον ίδιο τρόπο αποστολής. Αγοράστηκαν 14/11 και έφυγαν 20/11 από HK.

 

Τα όσα σου έγραψε ο χρήστης πιο πάνω είναι σωστά με μία μικρή ανακρίβεια, "in transit germany to greece" είναι η γενική πορεία του δέματος και δηλώνει πως μεταφέρεται αυτήν την στιγμή το δέμα. Επίσης αν πάρουμε ως δεδομένο τα δικά μου δέματα τότε ο χρόνος της μίας βδομάδας είναι υπεραισιόδοξος για παραλαβή.

 

Προσωπικά εμφανίστηκαν στην Γερμανία και μετά από μία εργάσιμη έφυγαν. Έχουν φύγει από 3/12 και 5/12 για Ελλάδα και περιμένω. Οι ανανεώσεις των status αυτές γίνονται στο site dhl.eu και μέσω αυτού εμφανίζονται και στο 1tracking, 17track κλπ. Δεν έχουν ανανεωθεί τα status από τότε σε εμένα και ακόμη περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω και εγώ 2 πακέτα από gb με τον ίδιο τρόπο αποστολής. Αγοράστηκαν 14/11 και έφυγαν 20/11 από HK.

 

Τα όσα σου έγραψε ο χρήστης πιο πάνω είναι σωστά με μία μικρή ανακρίβεια, "in transit germany to greece" είναι η γενική πορεία του δέματος και δηλώνει πως μεταφέρεται αυτήν την στιγμή το δέμα. Επίσης αν πάρουμε ως δεδομένο τα δικά μου δέματα τότε ο χρόνος της μίας βδομάδας είναι υπεραισιόδοξος για παραλαβή.

 

Προσωπικά εμφανίστηκαν στην Γερμανία και μετά από μία εργάσιμη έφυγαν. Έχουν φύγει από 3/12 και 5/12 για Ελλάδα και περιμένω. Οι ανανεώσεις των status αυτές γίνονται στο site dhl.eu και μέσω αυτού εμφανίζονται και στο 1tracking, 17track κλπ. Δεν έχουν ανανεωθεί τα status από τότε σε εμένα και ακόμη περιμένω.

 

EDIT: Σήμερα παρέλαβα την παραγγελία που έφυγε από Γερμανία στις 5/12 το πρωί το status εδειξε πως έφτασε ελλάδα και το μεσημέρι στις 3 παρά παρέλαβα :) και είναι πανέμοροφο το oneplus 6 :) (το άλλο δέμα είναι ένα δωράκι θήκης που για καποιο λόγο τα έστειλαν χωριστά)

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια χαζή ερώτηση.

Θέλω να παραγγείλω αυτό

https://www.ebay.com/itm/10x-Red-4-5-Sub-C-SC-1-2V-2200mAh-Ni-Cd-NiCd-Rechargeable-Batteries-Tap/192700731512?hash=item2cdddbd078:g:lowAAOSwImRYmM4x&redirect=mobile

Θα μπορέσω να παραλάβω με τον τρόπο αποστολής που δίνει ?

Δεν μπορώ να βρω απο Ευρώπη σε λογική τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά λογικά έφτασε Ελλάδα? Η Γερμανία? Dhl gb πια μεταφορική μετά το περνει για Ελλάδα? Και πως βρίσκω τον αριθμό παρακολούθησης για Ελλάδα γιατί αλλάζει νομίζω.

 

Screenshot-2018-12-13-07-43-51-224-yqtrack-app.png

Edited by panos314

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά λογικά έφτασε Ελλάδα? Η Γερμανία? Dhl gb πια μεταφορική μετά το περνει για Ελλάδα? Και πως βρίσκω τον αριθμό παρακολούθησης για Ελλάδα γιατί αλλάζει νομίζω.

 

Screenshot-2018-12-13-07-43-51-224-yqtrack-app.png

Έφτασε Ελλάδα... Πάρε DHL... Αν δεν το βρουν πάρε ΕΛΤΑ... Λογικά ΕΛΤΑ θα είναι

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Έφτασε Ελλάδα... Πάρε DHL... Αν δεν το βρουν πάρε ΕΛΤΑ... Λογικά ΕΛΤΑ θα είναι

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ πολύ. Έβαλα το tracking number τον αρχικό στο site dhl gr και μου έβγαλε τον 10ψηφιο tracking number μόνο νούμερα. Το οποίο και μπορώ να δω που είναι το πακέτο μου εντός Ελλάδας.

 

Έκανε 20 μερούλες που για γιορτές είναι πολύ καλός χρόνος.

Edited by panos314

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

μαλλον αρχιζουν να ξεμπλοκαρουν λιγο τα πραγματα στο αεροδομιο. παρελαβα χτες 2 πακετα με belgiun unregistered χωρις τελωνειο φυσικα , το ρωτο απο gearbest εκανε 19 ημερες και το δευτερο απο ΤΟΜΤΟΡ εκανε 1μηνα...εχει ερθει ελλαδα εδω και 18 μερες αλλα κολλησε. το πρωτο ηρθε Ελλαδα την παρασκευη. γενικα η κατασταση δεν σηκωνει καμια προβλεψη χρονου παραλαβης...θεμα τυχης νομιζω ειναι
τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

απο 4/12 σε "Αποστολή Αντικείμενου" με pdm ολλανδικό του GB.

Πρώτη φορα τόσο πολύ

 

Από τις 30/11 είμαι σε αυτό το στάδιο, με την ίδια μέθοδο αποστολής. Λογικά από το νέο έτος θα παραλάβουμε έτσι όπως το κόβω.

Το πρώτο λάθος είναι και το τελευταίο.
Link to comment
Share on other sites

Από τις 30/11 είμαι σε αυτό το στάδιο, με την ίδια μέθοδο αποστολής. Λογικά από το νέο έτος θα παραλάβουμε έτσι όπως το κόβω.

 

εγω απο 26/11...ειναι θεμα τυχης πως θα ανοιχοτυν οι σακοι...εδω ειναι οι παραγγελιες...αναμονη

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

εγω απο 26/11...ειναι θεμα τυχης πως θα ανοιχοτυν οι σακοι...εδω ειναι οι παραγγελιες...αναμονη

 

Άμα έχεις καμία ενημέρωση της κατάστασης, ενημέρωσέ μας κι εμάς! :)

Το πρώτο λάθος είναι και το τελευταίο.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαστε οι μόνοι. Κι εγώ με Nl post από banggood από τις 27/11 είμαι στο on transport to the country of destination σε 2 δεματάκια. Πάντως πιστεύω πως φταίνε οι ολλανδοί, όχι τόσο οι δικοί μας.
Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από 28/11 από Banggood με pdm στο Country of destination, ενώ η εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής ήταν 11/12/18.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαστε οι μόνοι. Κι εγώ με Nl post από banggood από τις 27/11 είμαι στο on transport to the country of destination σε 2 δεματάκια. Πάντως πιστεύω πως φταίνε οι ολλανδοί, όχι τόσο οι δικοί μας.
Το on transportation... Αλλάζει όταν σκαναριστει στο αέροδρομιο.... Είναι σε σάκο οι παραγγελίες στο αεροδρόμιο και περιμένουν να ανοιχτούν.... Κανένας δεν φταίει... Είναι πολλά τα δέματα κάθε χρόνο τέτοια εποχή

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...