Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το μόνο που θα σου έλεγα είναι ότι μέχρι τώρα τα δήθεν priority Του gearbest...έχουν και αρκετές στραβες που έχουν αναφερθεί...Επίσης αν ψάξεις στις κατηγορίες των τικετ του gearbest θα δεις ότι Υπάρχει για tax issues...Εσύ επιλέγεις...όλοι οι τρόποι έχουν και μερικές φορές αποτυχία...τι να πω...εγώ σου πρότεινα το βελγικο ως φτηνό γρήγορο καιμε βάση τα τελευταία που ξέρω χωρίς προβλήματα...αποφάσισε ότι νομίζεις

Τα σχόλια για το BP είναι όντως θετικά μέχρι στιγμής. Όντως επίσης έχει πέσει αρκετή γκρίνια με τα priority του GB κατά καιρούς.

Αυτό για το οποίο γράφω ότι θα ήθελα να δω κάποιο feedback από κόσμο που να έχει κάνει χρήση είναι το κομμάτι της αποζημίωσης από το GB σε περίπτωση στραβής με το βελγικο (νομίζω μάλιστα έγραφαν ότι ισχύει και για τις άλλες μεθόδους συστημένης αποστολής)...

Πρόσφατα πάντως είπα να το δοκιμάσω κι εγώ με παραγγελία αξίας άνω των €22 της ατέλειας (και με τέτοια, για την ακρίβεια, γιατί για παραγγελίες μικρότερης αξίας το έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές).

Ελπίζω να μην είμαι εγώ αυτός που θα βρεθώ να παρέχω τελικά το feedback για την υποτιθέμενη αποζημίωση... :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μερικές επισημάνσεις για τους δύο τρόπους που αναφέρθηκαν 1 με PDM δεν φαίνεται πουθενά ότι έρχεται από Κίνα 2. Με βελγικό ταχυδρομείο φαίνεται ότι έρχεται από Κίνα στην πίσω πλευρά του δέματος έχει την ενδείξη CN22 Edited by pagouras7
Link to comment
Share on other sites

Με βελγικό ήρθαν αυτές τις μέρες ένα σωρο πραγματάκια άνετα και απευθείας από Βέλγιο

 

Πως επιλεγω βελγικο? Δεν εμφανιζετε πουθενα στις επιλογες του gearbest

Link to comment
Share on other sites

Μερικές επισημάνσεις για τους δύο τρόπους που αναφέρθηκαν 1 με PDM δεν φαίνεται πουθενά ότι έρχεται από Κίνα 2. Με βελγικό ταχυδρομείο φαίνεται ότι έρχεται από Κίνα στην πίσω πλευρά του δέματος έχει την ενδείξη CN22

Χμμ... Ενδιαφέρον αυτό! Επιβεβαιώνει αυτό που υποψιαζόμουν, μιας και το βελγικό δεν παρουσιάζεται πουθενά ως 'τριγωνική' μέθοδος αποστολής (όπως είναι το PDM) - της οποίας βεβαίως στόχος θα ήταν ακριβώς να μην εμφανίζεται κάπου η αρχική χώρα προέλευσης. Είχα ψάξει για σχετική ένδειξη στα πακέτα με βελγικό, αλλά μάλλον δεν ήξερα για τι να ψάξω (αυτο το "CN22")

Άραγε, επομένως, το καλό... ιστορικό των ως τώρα αποστολών με βελγικο αποδίδεται σε τύχη...;

(όπως έγραψα και παραπάνω, ελπίζω να μην είμαι εγώ αυτός που θα σπάσει το... σερί! :))

 

Πως επιλεγω βελγικο? Δεν εμφανιζετε πουθενα στις επιλογες του gearbest

Θα επιλέξεις για αρχή απλώς Registered airmail (ή όπως αλλιώς το λέει) και εν συνεχεία θα σου παρουσιάσει σαν περαιτέρω επιλογές το βελγικό και τυχόν και άλλα, π.χ. SwissPost (μιας και την... καλή φήμη την έχει το βελγικό, επίλεξε αυτό!)

Link to comment
Share on other sites

Στο επίσημο σάιτ του βελγικού ταχυδρομείου αν βάλατε ένα αριθμό αποστολήςγια δέμα από Κίνα ,όπως έκανα εγώ βγάζει το παρακάτω μήνυμα

https://postimg.cc/image/u9d9worxj/

Link to comment
Share on other sites

Η σελίδα στην οποία παραπέμπει πάντως φαίνεται να μιλάει για δέματα με τελικό προορισμό το Βέλγιο.

Αυτά που προορίζονται για άλλη χώρα, φαντάζομαι θα προωθηθούν χωρίς να σταματήσουν για έλεγχο μεν, λογικά όμως με ένδειξη της αρχικής τους προέλευσης (το "CN22" που ανέφερες νωρίτερα), ώστε να τα... "φροντίσουν" στη χώρα προορισμού.

Οπότε αυτό μας επαναφέρει στην... αρχική κατάσταση (και με το αρχικό ερώτημα): Θα σταματήσουν τελικά εδώ για έλεγχο (όπως κανονικά θα έπρεπε)...;

Η πράξη θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν αντιλαμβάνομαι σωστά θεωρεί την χώρα του Βελγίου ως ενδιάμεσος σταθμός και δεν περνά τελωνείο και για αυτό γράφει ότι μπορεί όταν φτάσει στην χώρα προορισμού , μπορεί να περάσει τελωνείο .Απλώς με το βελγικό ταχυδρομείο δεν το θεωρώ σίγουρη επιλογή για αποφυγή τελωνείο , γιατί μπορεί να γίνει όπως έγινε με το ολλανδικό ταχυδρομείο .
Link to comment
Share on other sites

Σε όσα έχω παραλάβει ( 30-40 πακετάκια μέχρι πριν κανα 3μηνο ) με βελγικό πάντως CN22 ( και γενικώς οποιαδήποτε αναφορά για Κίνα ) δεν είχε πάνω ( είτε unregistered είτε registered ). Περιμένω άλλο ένα τώρα, θα το ξαναδώ να δω αν έχει αλλάξει
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος σε τι φάση είναι; από Banggood είναι με Priority Air Mail μου έστειλαν μήνυμα 26/5 ότι το έγινε το Ship από μεριά τους άλλα τώρα μου βγάζει pre-advised να υποθέσω πως τις 6-14 μέρες θα πρέπει να αρχίσω να τις μετράω αφού περάσει από αυτό το στάδιο η κανονικά από 26/5;

Ευχαριστώ εκ των πρότερων :D

 

http://prntscr.com/joobrh

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος σε τι φάση είναι; από Banggood είναι με Priority Air Mail μου έστειλαν μήνυμα 26/5 ότι το έγινε το Ship από μεριά τους άλλα τώρα μου βγάζει pre-advised να υποθέσω πως τις 6-14 μέρες θα πρέπει να αρχίσω να τις μετράω αφού περάσει από αυτό το στάδιο η κανονικά από 26/5;

Ευχαριστώ εκ των πρότερων :D

 

http://prntscr.com/joobrh

Μετράς από 26/5! Απ' ό,τι βλέπω, το δέμα σου βρίσκεται στη μάλλον μακροσκελέστερη φάση της πορείας του, από Κίνα προς τον ευρωπαίο μεταφορέα (PostNL ίσως; Έχω καιρό να παραγγείλω από το BG και δεν ξέρω με ποια εταιρία στέλνουν τελευταία) που θα αναλάβει τη διακίνησή του εντός Ευρώπης. Μόλις φτάσει εκεί, θα ξαναρχίσεις να βλέπεις κίνηση στο tracking (λογικά τότε θα εμφανιστεί και στο site των ΕΛΤΑ) - και μάλλον όχι πολύ αργότερα θα είναι και Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές αγορές με βελγικο το οποίο δεν μπαίνει καθόλου τελωνείο μέχρι τώρα η μεγαλύτερη αναμονή είναι μέχρι να φτάσει στο Βέλγιο που είναι από 7 έως 12 μέρες. ..Μετά σε μια μέρα είναι Ελλάδα και σε 2 με 3 το έχεις πάρει. ..οι Βέλγοι παίρνουν πρώτα Ενημέρωση για το δέμα και γράφουν item is announced....και μετά μόλις το παραλαβουν φεύγει.

Οι ολλανδοί Μόλις γίνει τι δέμα preadvised το πολύ σε 6 μέρες το παραλαμβάνουν. ..Τελευταία και σε 2....και φεύγει για Ελλάδα. ...αν μπορεί τελωνείο Δεν είναι στάνταρ...Του banggood Δεν μπαίνουν. ..Του gearbest ...θα μάθω σε λίγες μέρες

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Στο 17track.net παντως λεει πως ειναι ολλανδια τι φαση :P

http://prntscr.com/joouu5

Αν προσέξεις, το status που σου επιστρέφει το 17track προέρχεται από την PostNL, και το τελευταίο status είναι "the item is pre-advised", άρα... το περιμένουν (από Κίνα)!

Όπως γράφει και ο alanon παραπάνω, σε λίγες μέρες λογικά θα το 'χουν, οπότε το status θα το δείξει να προωθείται προς Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ παντως στα ΕΛΤΑ μου το βγαζει οτι ερχεται απο Ολλανδια μηπως ειναι καθοδον για Ελλαδα;

συγνωμη αν γινομαι κουραστικος :)

http://prntscr.com/jozrui

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ παντως στα ΕΛΤΑ μου το βγαζει οτι ερχεται απο Ολλανδια μηπως ειναι καθοδον για Ελλαδα;

συγνωμη αν γινομαι κουραστικος :)

http://prntscr.com/jozrui

Σε είδαν τα ελτα...άρα ταξιδεύεις

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει μήπως κανείς τι γίνεται με το Tomtop και τις tracked αποστολές με CN Post που δινει...;

 

Έχω κάνει 2 παραγγελίες τελευταία, επιλέγοντας (με λίγο παραπάνω χρεώση) registered airmail.

Μου τα έχουν στείλει με tracking numbers της μορφής UG123456789CN, που και τις 2 φορές παρουσιάζουν την εξής ασυνήθιστη συμπεριφορά:

Είναι ορατά στο 17track.net από την πρώτη μέρα που θα τα στείλουν (έχω καιρό να παραγγείλω κάτι με CN - αυτό μπορεί και να είναι τελικά φυσιολογιική συμπεριφορά, ειδικά για τη CN Post).

Αφού φύγουν από την Κίνα, δεν είναι ορατά από κανένα άλλο site, ούτε και από το 17track (που δεν ενημερώνεται ξανά), και απλώς μια ωραία πρωία παραδίδονται στην Ελλάδα (τουλάχιστον το ένα - το άλλο το περιμένω ακόμα...)

Αυτή είναι συμπεριφορά αποστολών που επισήμως στέλνονται χωρίς tracking, αλλά στην πράξη παίρνεις κάποιο αριθμό (συχνά μόνο με νούμερα και όχι γράμματα), με τον οποίο μπορείς να παρακολουθήσεις την πορεία του δέματος εντός Κίνας (μόνο!), μέσω του site της μεταφορικής που το χειρίζεται - π.χ. FlytExpress, sky56, 4PX κλπ.

Οι αριθμοί που δίνει το Tomtop φαίνονται για 'κανονικά' tracking και θα έπρεπε να επιτρέπουν την παρακολούθηση του δέματος καθ' όλη τη διαδρομή του, αλλά δεν...

 

Έχει κανείς συναντήσει την περίπτωση - έχετε καμιά ιδέα τι καινούριο... φρούτο είναι αυτό...;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει μήπως κανείς τι γίνεται με το Tomtop και τις tracked αποστολές με CN Post που δινει...;

 

Έχω κάνει 2 παραγγελίες τελευταία, επιλέγοντας (με λίγο παραπάνω χρεώση) registered airmail.

Μου τα έχουν στείλει με tracking numbers της μορφής UG123456789CN, που και τις 2 φορές παρουσιάζουν την εξής ασυνήθιστη συμπεριφορά:

Είναι ορατά στο 17track.net από την πρώτη μέρα που θα τα στείλουν (έχω καιρό να παραγγείλω κάτι με CN - αυτό μπορεί και να είναι τελικά φυσιολογιική συμπεριφορά, ειδικά για τη CN Post).

Αφού φύγουν από την Κίνα, δεν είναι ορατά από κανένα άλλο site, ούτε και από το 17track (που δεν ενημερώνεται ξανά), και απλώς μια ωραία πρωία παραδίδονται στην Ελλάδα (τουλάχιστον το ένα - το άλλο το περιμένω ακόμα...)

Αυτή είναι συμπεριφορά αποστολών που επισήμως στέλνονται χωρίς tracking, αλλά στην πράξη παίρνεις κάποιο αριθμό (συχνά μόνο με νούμερα και όχι γράμματα), με τον οποίο μπορείς να παρακολουθήσεις την πορεία του δέματος εντός Κίνας (μόνο!), μέσω του site της μεταφορικής που το χειρίζεται - π.χ. FlytExpress, sky56, 4PX κλπ.

Οι αριθμοί που δίνει το Tomtop φαίνονται για 'κανονικά' tracking και θα έπρεπε να επιτρέπουν την παρακολούθηση του δέματος καθ' όλη τη διαδρομή του, αλλά δεν...

 

Έχει κανείς συναντήσει την περίπτωση - έχετε καμιά ιδέα τι καινούριο... φρούτο είναι αυτό...;

 

Ναι, π.χ UC424062629CN

 

Η απάντηση που διάβασα σε σχετικό ερώτημα στο φορουμ της china post, ήταν η εξής

http://i65.tinypic.com/n3u539.png

Κάτι παρόμοιο πρέπει να είναι και το UG που ξεκινάει το δικό σου

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει μήπως κανείς τι γίνεται με το Tomtop και τις tracked αποστολές με CN Post που δινει...;

 

Έχω κάνει 2 παραγγελίες τελευταία, επιλέγοντας (με λίγο παραπάνω χρεώση) registered airmail.

Μου τα έχουν στείλει με tracking numbers της μορφής UG123456789CN, που και τις 2 φορές παρουσιάζουν την εξής ασυνήθιστη συμπεριφορά:

Είναι ορατά στο 17track.net από την πρώτη μέρα που θα τα στείλουν (έχω καιρό να παραγγείλω κάτι με CN - αυτό μπορεί και να είναι τελικά φυσιολογιική συμπεριφορά, ειδικά για τη CN Post).

Αφού φύγουν από την Κίνα, δεν είναι ορατά από κανένα άλλο site, ούτε και από το 17track (που δεν ενημερώνεται ξανά), και απλώς μια ωραία πρωία παραδίδονται στην Ελλάδα (τουλάχιστον το ένα - το άλλο το περιμένω ακόμα...)

Αυτή είναι συμπεριφορά αποστολών που επισήμως στέλνονται χωρίς tracking, αλλά στην πράξη παίρνεις κάποιο αριθμό (συχνά μόνο με νούμερα και όχι γράμματα), με τον οποίο μπορείς να παρακολουθήσεις την πορεία του δέματος εντός Κίνας (μόνο!), μέσω του site της μεταφορικής που το χειρίζεται - π.χ. FlytExpress, sky56, 4PX κλπ.

Οι αριθμοί που δίνει το Tomtop φαίνονται για 'κανονικά' tracking και θα έπρεπε να επιτρέπουν την παρακολούθηση του δέματος καθ' όλη τη διαδρομή του, αλλά δεν...

 

Έχει κανείς συναντήσει την περίπτωση - έχετε καμιά ιδέα τι καινούριο... φρούτο είναι αυτό...;

 

ζητα refund τουλαχιστον για τα μεταφορικα. Untracked ειναι τα συγκεκριμενα.

 

Παλιοτερα η China Post στα unregistered εδεινε κωδικο που αποτελουταν απο μερικα νουμερα, τωρα αλλαξε την μορφη σε UG......CN ή UC....CN αλλα η ουσια ειναι οτι δεν ειναι συστημενο δεμα, γι αυτο και δεν το βλεπουν τα ΕΛΤΑ.

 

Ασοβαρο καταστημα.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος θελει να παραγγειλει αυτο εδω http://www.presleysoutdoors.com/mojo-teal/ το οποιο ειναι απο Αμερικη. Επειδη απο τη συγκεκριμενη χωρα δεν εχω αγορασει ξανα ξερω οτι θα περασει τελωνειο αλλα δεν γνωριζω το επιπλεον κοστος. Ξερει κανεις αλλο μαγαζι απο ευρωπη ωστε να μην περασει τελωνειο; Eυχαριστω πολυ.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

[...]

Κάτι παρόμοιο πρέπει να είναι και το UG που ξεκινάει το δικό σου

ζητα refund τουλαχιστον για τα μεταφορικα. Untracked ειναι τα συγκεκριμενα.

[...]

Ασοβαρο καταστημα.

Ευχαριστώ, παιδιά!

 

Και ναι, όντως ασόβαρο κατάστημα. Είχα γράψει και εδώ για τα tracking numbers που έχω πάρει πρόσφατα απ' αυτούς.

Είπα μήπως είχαν σοβαρευτεί λίγο (είχα χρόνια να τους... πλησιάσω), αλλά μπα...

 

Για όποιον τελικά παρασυρθεί από τις τιμές τους (έχουν, ομολογουμένως, κάποιες καλές τιμές σε μπιχλιμπίδια κατά καιρούς) και ψωνίσει, τουλάχιστον ας μην πάρει registered αποστολή. Αποδεικνύεται απλή κοροϊδία...

Link to comment
Share on other sites

απο banggood παραγγελια σημερα ενα τηλεφωνο 92 οπουλα μετα μεταφορικα ( priority ) ελπιζω να γλυτωνουμε τον ακατονομαστο :)

μη φοβασαι...αερα θα περασει...12 εως 15 μερες θα το εχεις πιστευω

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Χθες ήρθε τηλέφωνο με priority direct mail σε 15 μέρες που το περίμενα να είναι τόσο γρήγορo. Αυτό όμως που δεν περίμενα είναι ότι σήμερα δηλαδή σε 16 μέρες ήρθε και η θήκη που είχα παραγγείλει με unregister. Όλα αυτά στο Banggood
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...