Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά αυτό που εμφανίζεται στο "17track.net" από τις 9-11-2017 που μου ήρθε ο αριθμός εντοπισμού, μια βδομάδα μετά από την παραγγελία που έγινε στις 2-11-2017 μέχρι και σήμερα 19-11-2017, σημαίνει ότι η χώρα προέλευσης του δέματος είναι η Ολλανδία και όχι η Κίνα;;;;

 

Είναι η λεγόμενη τριγωνική συναλλαγή;;

 

Αυτό στο τέλος "The item is pre-advised" τι ακριβώς μπορεί να σημαίνει;;

 

Η αγορά έγινε με επιπλέον πληρωμή 4.04€ και 3.61€ για ασφάλεια έναντι φόρων-δασμών τελωνείου και μεταφοράς αντίστοιχα.

 

 

Netherlands

PostNL International Mail

 

Greece

ELTA

 

Destination Country - Greece

Origin Country - Netherlands

2017-11-07 07:56

The item is pre-advised

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά επιτέλους μου το έστειλαν από το gearbest το κινητό που παρειγγηλα. Την πρώτη φορά που το είχα παραγγείλει που ακύρωσαν την παραγγελία. Μάλλον θα φταίει η αποθήκη που το παραγγέλνεις. Παρήγγειλα με priority line EU EXPRESS DPD UK και τώρα ξεκίνησε να έρχεται.

 

Ήθελα να ρωτήσω με αυτήν την μέθοδο πόσες μέρες κάνει να έρθει?

Όταν φτάσει στην Ελλάδα πρέπει να πάρω τηλέφωνο κάπου να μάθω ποιος θα είναι ο καινούργιος tracking number?

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά επιτέλους μου το έστειλαν από το gearbest το κινητό που παρειγγηλα. Την πρώτη φορά που το είχα παραγγείλει που ακύρωσαν την παραγγελία. Μάλλον θα φταίει η αποθήκη που το παραγγέλνεις. Παρήγγειλα με priority line EU EXPRESS DPD UK και τώρα ξεκίνησε να έρχεται.

 

Ήθελα να ρωτήσω με αυτήν την μέθοδο πόσες μέρες κάνει να έρθει?

Όταν φτάσει στην Ελλάδα πρέπει να πάρω τηλέφωνο κάπου να μάθω ποιος θα είναι ο καινούργιος tracking number?

Οι χρόνοι δεν είναι στάνταρ περίπου 20 μέρες. 10 από Κίνα Αγγλία κ άλλες τόσες περίπου από Αγγλία Ελλάδα....

 

Ναι παίρνεις τα κεντρικά της Acs και σου δίνουν νέο νούμερο αλλά συνήθως από την στιγμή που φτάσει Ελλάδα σε δύο μέρες το έχεις...

 

Καλορίζικο.

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό που εμφανίζεται στο "17track.net" από τις 9-11-2017 που μου ήρθε ο αριθμός εντοπισμού, μια βδομάδα μετά από την παραγγελία που έγινε στις 2-11-2017 μέχρι και σήμερα 19-11-2017, σημαίνει ότι η χώρα προέλευσης του δέματος είναι η Ολλανδία και όχι η Κίνα;;;;

 

Είναι η λεγόμενη τριγωνική συναλλαγή;;

 

Αυτό στο τέλος "The item is pre-advised" τι ακριβώς μπορεί να σημαίνει;;

 

Η αγορά έγινε με επιπλέον πληρωμή 4.04€ και 3.61€ για ασφάλεια έναντι φόρων-δασμών τελωνείου και μεταφοράς αντίστοιχα.

 

 

Netherlands

PostNL International Mail

 

Greece

ELTA

 

Destination Country - Greece

Origin Country - Netherlands

2017-11-07 07:56

The item is pre-advised

 

Το καταστημα αγορασε απο το ολλανδικο ταχυδρομειο αρ. αποστολης δεματων και το εστειλε με αυτα. Δεν ειναι τριγωνικη αποστολη. Αν το παραλαβεις θα δεις οτι χωρα αποστολης ειναι η Κινα. Το καναν και καλα για να αποφυγουν το τελωνειο, αλλα τους τελευταιους μηνες, χωρις ιδιατερη επιτυχια.

Το οτι πληρωσες επιπλεον για ασφαλεια, παλι δεν λεει τιποτα καθως κανενας δεν σου εγγυαται οτι δεν θα περασει τελωνειο. Εχεις περισσοτερες ελπιδες να μην περασει, αν το πηρες απο το banggood.

το preadvised ειναι οτι το στειλαν. Οποτε εχει πολυ μελλον ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Οι χρόνοι δεν είναι στάνταρ περίπου 20 μέρες. 10 από Κίνα Αγγλία κ άλλες τόσες περίπου από Αγγλία Ελλάδα....

 

Ναι παίρνεις τα κεντρικά της Acs και σου δίνουν νέο νούμερο αλλά συνήθως από την στιγμή που φτάσει Ελλάδα σε δύο μέρες το έχεις...

 

Καλορίζικο.

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά. Καλές γιορτές σε όλους παιδιά.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που σταματά η λογική αρχίζουν τα ΕΛΤΑ , τριγωνικη συναλλαγή από Ολλανδία 6 μέρες να έρθει και έχουν ήδη συμπληρωθεί 6 μέρες που το δέμα κάνει διακοπές στην Αθήνα .Δεν πάει άλλο η κατάσταση , άντε να τα πουλήσουν ,να σταματήσει αυτή η κοροϊδία και το Μπαχαλο ,δεν πρέπει να πληρώνεις αλλά να σε πληρώνουν για να επιλέξεις τα ΕΛΤΑ πλέον .
Link to comment
Share on other sites

Ετοίμαζε και τη μεγάλη πορτοφολα... Γιατί δε θα μπορείς να στείλεις ούτε καρφίτσα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά επιτέλους μου το έστειλαν από το gearbest το κινητό που παρειγγηλα. Την πρώτη φορά που το είχα παραγγείλει που ακύρωσαν την παραγγελία. Μάλλον θα φταίει η αποθήκη που το παραγγέλνεις. Παρήγγειλα με priority line EU EXPRESS DPD UK και τώρα ξεκίνησε να έρχεται.

 

Ήθελα να ρωτήσω με αυτήν την μέθοδο πόσες μέρες κάνει να έρθει?

Όταν φτάσει στην Ελλάδα πρέπει να πάρω τηλέφωνο κάπου να μάθω ποιος θα είναι ο καινούργιος tracking number?

 

Εγώ φίλε μου έκανα παραγγελία 14/10 έγινε αποστολή 19/10 καί έφυγε από Αγγλία 16/11 και περιμένω να παραλάβω από βδομάδα

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που σταματά η λογική αρχίζουν τα ΕΛΤΑ , τριγωνικη συναλλαγή από Ολλανδία 6 μέρες να έρθει και έχουν ήδη συμπληρωθεί 6 μέρες που το δέμα κάνει διακοπές στην Αθήνα .Δεν πάει άλλο η κατάσταση , άντε να τα πουλήσουν ,να σταματήσει αυτή η κοροϊδία και το Μπαχαλο ,δεν πρέπει να πληρώνεις αλλά να σε πληρώνουν για να επιλέξεις τα ΕΛΤΑ πλέον .

 

έμενα τριγωνική απο ολλανδια εκανε 29 μερες εσυ γκρινιάζεις για 12 μερες :wacko::wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη φορά πάλι άργησε να έρθει και το 1 από τα 3 δέματα ειρθε σπασμένο λογικό έτσι όπως τα έχουν στοιβαγμένα ,για αυτό τα έχω με τα ΕΛΤΑ ,δεν είναι η καθυστέρηση αλλά ο φοβος μήπως έρθει πάλι σπασμένο κάτι

Από την μέρα που έφυγε από Κίνα σήμερα συμπληρώνονται 20 μέρες ,οπότε πλησιάζω τις δικές σου μέρες

Edited by pagouras7
Link to comment
Share on other sites

2017-11-14 14:26 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2017-11-14 12:08 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2017-11-14 09:36 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-11-12 05:45 ITEM UNLOADED

2017-11-06 23:33 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

 

Εδω και δυο μερες ειναι ετσι. Λετε να ευθυνεται η κακοκαιρια που δεν κινειται?

 

Έτσι έχουν μείνει κολλημένα για πρώτη φορά. Η τεμπελιά τους ευθύνεται.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ ότι μικροπράγματα παρήγγειλα μέχρι μέσα Σεπτεμβρίου, τα έχω παραλάβει όλα στα μέσα Οκτωβρίου. Ότι παρήγγειλα μετά τις 25 Σεπτεμβρίου, δεν έχει έρθει τίποτα.

Για ασυνόδευτα δεματάκια μιλάω. Τα συστημένα με πριόριτυ έρχονται πλέον στις 3 εβδομάδες από 2 που έρχονταν έως τώρα. Για παραγγελίες που τυχόν θα κάνω στη Μπλάκ φράινταιι, ούτε που θέλω να σκέφτομαι πότε θα έρθουν.

 

Ακριβώς ίδια περίπτωση 3 ασυνόδευτα που τα έστειλαν ίδια ημερομηνία 30 Σεπτ., ήρθε μόνο το ένα! Μιλάμε για αξία κάτω 5 ευρώ το ένα.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι έχουν μείνει κολλημένα για πρώτη φορά. Η τεμπελιά τους ευθύνεται.

Τό ότι προσπαθούν 10 άτομα να βγάλουν την δουλειά 100 γιατί "κάποιοι" αποφάσισαν να απαξιώσουν τα ΕΛΤΑ ώστε να πουληθούν για ένα κομμάτι ψωμί, μάλλον δεν σου λέει τίποτα ...

Και αυτοί οι οποίοι ανοίγουν τους σάκκους είναι Ιδιωτική εταιρεία με υπαλλήλους οι οποίοι "ξύνονται", δεν είναι των ΕΛΤΑ.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Τό ότι προσπαθούν 10 άτομα να βγάλουν την δουλειά 100 γιατί "κάποιοι" αποφάσισαν να απαξιώσουν τα ΕΛΤΑ ώστε να πουληθούν για ένα κομμάτι ψωμί, μάλλον δεν σου λέει τίποτα ...

Και δυστυχώς φαίνεται να δουλεύει, γιατί ακόμα και εδώ βλέπω κόσμο να λέει "άντε να πουληθούν τα ΕΛΤΑ, να δούμε άσπρη μέρα"...(!)

Και αυτοί οι οποίοι ανοίγουν τους σάκκους είναι Ιδιωτική εταιρεία

Έχουν αναφερθεί αρκετά κατά καιρούς για το ποιος εμπλέκεται στα διάφορα στάδια από τη στιγμή που ένα δέμα φτάσει στη χώρα έως την παράδοσή του, αλλά είναι διάσπαρτα στις (πολυάριθμες) προηγούμενες σελίδες και υποψιάζομαι ότι οι περισσότεροι έχουμε αρκετά κενά.

Καθώς (νομίζω / ελπίζω ότι) έχεις μια πιο καλή συνολική εικόνα, αν μπορείς να κάνεις μια μικρή σούμα, νομίζω ότι θα ήταν χρήσιμο σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Είναι δοκιμασμένη συνταγή, έτσι πούλησαν Ολυμπιακη, ΟΣΕ, λιμάνια και τόσα άλλα. Απλά ο κόσμος δε βγάζει κανένα συμπέρασμα από την πείρα του, είναι τρομερό

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Το καταστημα αγορασε απο το ολλανδικο ταχυδρομειο αρ. αποστολης δεματων και το εστειλε με αυτα. Δεν ειναι τριγωνικη αποστολη. Αν το παραλαβεις θα δεις οτι χωρα αποστολης ειναι η Κινα. Το καναν και καλα για να αποφυγουν το τελωνειο, αλλα τους τελευταιους μηνες, χωρις ιδιατερη επιτυχια.

Το οτι πληρωσες επιπλεον για ασφαλεια, παλι δεν λεει τιποτα καθως κανενας δεν σου εγγυαται οτι δεν θα περασει τελωνειο. Εχεις περισσοτερες ελπιδες να μην περασει, αν το πηρες απο το banggood.

το preadvised ειναι οτι το στειλαν. Οποτε εχει πολυ μελλον ακομα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντησή σου, να είσαι πάντα καλά.

 

Οχι δεν το πήρα από το banggood, η αγορά έγινε από το Lightinthebox το οποίο όντως δεν σου εγγυάται στα σίγουρα ότι δεν θα περάσει τελωνείο, αλλά σου εγγυάται (έτσι τουλάχιστον αναγράφει στο site) ότι αν κάτσει η στραβή και περάσει θα σου επιστρέψει το οποιοδήποτε έξοδο που θα χρειαστεί να κάνεις κατά την παραλαβή.

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Μια σχετικά ενδιαφέρουσα λεπτομέρεια...

Είχα παραγγείλει μικροπράγμα χαμηλής αξίας, unregistered από gearbest, που το έστειλαν με China Post και τον κλασικό αριθμό με 11 αριθμητικά ψηφία μόνο, τον οποίο και μπόρεσα να παρακολουθήσω μέσω του sky56 -προφανώς μόνο μέχρι και την άφιξη στην Ελλάδα- το οποίο μου έβγαλε τα εξής:

 Electronic information,receive--02-Nov-2017 05:43 AM
Small package Center, receive--02-Nov-2017 07:43 AM
 ...
GREECE, Arrived --[b]16[/b]-Nov-2017 07:53 PM
GREECE, the transfer of customs-- [b]16[/b]-Nov-2017 11:33 PM

Το ενδιαφέρον στην περίπτωση είναι ότι το είχα ήδη στα χέρια μου από τις 14 Νοεμβρίου!

Άρα μπορεί να υποθέσει κανείς ότι στη χώρα είχε φτάσει τουλάχιστον στις 12-13 - αν όχι και νωρίτερα(!)

 

Αν προσπεράσουμε το κομάτι όπου σίγουρα θα ακούσω... κατάρες για τον τόσο σύντομο χρόνο παράδοσης (τυχαίο - περιμένω ακόμα δέματα από αρχή Σεπτεμβρίου που έχουν περάσει τους 2.5 μήνες), βλέπουμε ότι ακόμα και η ημερομηνία όπου το ξένο tracking δίνει άφιξη στην Ελλάδα μπορεί να είναι και... απαισιόδοξη, που σημαίνει τελικά ότι η καθυστέρηση στο εδώ κομμάτι είναι ακόμα χειρότερη από όσο ίσως φανταζόμασταν

(οκ, όχι στη συγκεκριμένη δική μου περίπτωση - δε με παίρνει να παραπονεθώ καθόλου!)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.. Είχα κάνει μια παραγγελία από gearbest και δεν ερχόταν, οπότε ζήτησα Refund για την ακρίβεια το παρήγγειλα αρχές Σεπτεμβρίου και δεν έχει έρθει ακόμα.. Ο Κινέζος μου έκανε επιστροφή χρημάτων, αλλά τώρα βλέπω στα ΕΛΤΑ ότι σήμερα προχώρησε το δέμα, οπότε από μέρα το περιμένω.. Να του στείλω του Κινέζου να του τα επιστρέψω λέτε ή δεν χρειάζεται;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.. Είχα κάνει μια παραγγελία από gearbest και δεν ερχόταν, οπότε ζήτησα Refund για την ακρίβεια το παρήγγειλα αρχές Σεπτεμβρίου και δεν έχει έρθει ακόμα.. Ο Κινέζος μου έκανε επιστροφή χρημάτων, αλλά τώρα βλέπω στα ΕΛΤΑ ότι σήμερα προχώρησε το δέμα, οπότε από μέρα το περιμένω.. Να του στείλω του Κινέζου να του τα επιστρέψω λέτε ή δεν χρειάζεται;

Εννοείται ότι χρειάζεται.

Επικοινώνησε μαζί τους για να σου πούν τον τρόπο να τους πληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.. Είχα κάνει μια παραγγελία από gearbest και δεν ερχόταν, οπότε ζήτησα Refund για την ακρίβεια το παρήγγειλα αρχές Σεπτεμβρίου και δεν έχει έρθει ακόμα.. Ο Κινέζος μου έκανε επιστροφή χρημάτων, αλλά τώρα βλέπω στα ΕΛΤΑ ότι σήμερα προχώρησε το δέμα, οπότε από μέρα το περιμένω.. Να του στείλω του Κινέζου να του τα επιστρέψω λέτε ή δεν χρειάζεται;

 

Το τίμιο είναι να επιστρέψεις τα χρήματα...

 

Αλλιώς θα γίνει ολο και πιο δύσκολο να αγοράζουμε απ'εξω....

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Από Gearbest με EU express (DPD UK).

 

2017-11-15: Southall, Your parcel is on its way

 

Δεν έχω καταλάβει εάν το έχουν στείλει ή όχι?

Το επόμενο βήμα στο tracking ποιό είναι?

Πόσες μέρες παίρνει για να εμφανιστεί?

 

 

Ευχαριστώ πολύ, Άκης

Edited by akis_k
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.. Είχα κάνει μια παραγγελία από gearbest και δεν ερχόταν, οπότε ζήτησα Refund για την ακρίβεια το παρήγγειλα αρχές Σεπτεμβρίου και δεν έχει έρθει ακόμα.. Ο Κινέζος μου έκανε επιστροφή χρημάτων, αλλά τώρα βλέπω στα ΕΛΤΑ ότι σήμερα προχώρησε το δέμα, οπότε από μέρα το περιμένω.. Να του στείλω του Κινέζου να του τα επιστρέψω λέτε ή δεν χρειάζεται;

Περίμενε πρώτα να παραλάβεις, καλού κακού... Είμαι 100% υπέρ του να πληρωθεί ο πωλητής, ο οποίος στο κάτω κάτω δε φταίει γι' αυτό το μπάχαλο, αλλά μερικές μέρες καθυστέρηση ακόμα δε νομίζω να βλάψουν και με τα ΕΛΤΑ δεν ξέρεις τι γίνεται, ανάμεσα στο να φανεί κίνηση και στο να το πάρεις στα χέρια σου...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες τα φώτα σας ... εδώ λέει ότι η αποστολή είναι από Ευρώπη, εσείς τι λέτε ;;

https://www.tinydeal.com/leeco-le-s3-x622-3gb-ram-32gb-rom-mtk6797-deca-core-55-fhd-android-m-4g-phone-p-166968.html

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...