Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Banggoog priority σφαίρα.

ff8a54d2d359f6cfd6d2866ae0af8a30.jpg

Παραγγελία 12/10 με τον ίδιο τρόπο κι ακόμη τίποτα..Μάλλον κι αυτό στην λοταρία είναι..Πώς θα κρατάει η μπίλια...

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

60 μέρες έχει ορίσει για refund η ALIEXPRESS έχω ψωνίσει πολλές φορές από εκεί και έχω πάρει για κάποιο refund στις 60 ημέρες

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

60 μέρες έχει ορίσει για refund η ALIEXPRESS έχω ψωνίσει πολλές φορές από εκεί και έχω πάρει για κάποιο refund στις 60 ημέρες

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

+1.. ειναι άλλη η συζήτηση για το PayPal, και άλλη για το Aliexpress. Στο Ali λοιπόν, είναι 60 ημέρες το ανώτερο όριο. Στο paypal οι 180.

Βέβαια, είμαι της άποψης (χωρίς να θεωρώ τη δική μου άποψη ως πανάκεια για όλους) ότι δεν πρέπει να γίνεται κατάχρηση στο refund εφόσον ξέρομε την κατάσταση εδώ.

Κάθε περίπτωση αγοραστή βέβαια είναι διαφορετική, κάποιος μπορεί να βιάζεται.. οκ.

Πάντως πιο πολύ να τονίσομε ότι στο aliexpress είναι διαφορετικό το όριο.. για αυτό και η παρέμβαση μου.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να περιμένω 180 μέρες για να πάρω το δέμα μου ή να βγάλω άκρη τι έγινε με τα λεφτά μου κάτι δεν πάει καλά. Το παραγγέλνω με την προοπτική να κάνει 1 μήνα άντε 2 max, όπως αναγράφει και το estimated delivery time. Αν δεν μπορεί να τηρηθεί αυτό το timeline προφανώς και δε θα έκανα την παραγγελία από Κίνα για να γλιτώσω 20 ευρώ και να μου έρθει ποιος ξέρει σε τι κατάσταση το δέμα.

 

Προφανώς κάτι κρύβεται πίσω από την υπερβολική αργοπορία στα ελληνικά ταχυδρομεία και αμφιβάλλω αν είναι έλλειψη προσωπικού γιατί υπάρχουν δέματα που κινούνται κανονικά και άλλα που αργούν ή χάνονται. Δυστυχώς δε μπορώ να κάνω κάτι γι'αυτό παρά να ζητήσω από τον Κινέζο που μου το πούλησε να βγάλει άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Aliexpress refund

http://activities.aliexpress.com/adcms/help-aliexpress-com/dispute_claim_process.php

ανάλογα με τον τρόπο αποστολής , υπάρχουν διαφορετικά χρονικά διαστήματα για να κάνουμε dispute για refund .

 

Paypal refund

https://www.paypal.com/us/selfhelp/article/i-want-a-refund.-how-do-refunds-work-faq3248

πώς λειτουργεί και

https://www.paypal.com/us/selfhelp/article/how-do-i-request-a-refund-faq406

πώς ζητάμε .

 

ψάχνοντας λίγο παραπάνω στο Help Center της κάθε πλατφόρμας (δεν συνεργάζονται Aliexpress-Paypal) μπορούμε να βρούμε τους λόγους που μπορούμε να κάνουμε refund, αναγράφονται όμως και οι εξαιρέσεις (ένα παράδειγμα είναι η αγορά αυτοκινήτου) .

αυτό που θέλω να πω είναι "σταματήστε να αναδημοσιεύετε ότι μπορούμε να ζητήσουμε refund μετά τις 60 ημέρες" .

άλλους χρόνους έχει η Aliexpress και άλλους χρόνους η Paypal . το refund μετά το πέρας των 60 ημερών, όπως έγραψα νωρίτερα , είχε κυκλοφορήσει πριν από 22 μήνες για ΕΚΕΙΝΗ τη συγκεκριμένη περίοδο, για αγορές μέσω PP από συγκεκριμένο κατάστημα με συγκεκριμένη εταιρία αποστολής και ήταν ο χρόνος που είχε κολλήσει το στάτους μιας αποστολής , μετά τις 60 ημέρες θεωρείτο χαμένο το δέμα σύμφωνα με την συγκεκριμένη εταιρία αποστολής .

και επίσης , ρε παιδιά να μην ζητάμε με το παραμικρό refund. από το εξωτερικό αγοράζουμε όχι από το ηλεκτρονικό κατάστημα που βρίσκεται λίγα χιλιόμετρα από το σπίτι μας. δεν μπορούμε να απαιτούμε να έρχονται άμεσα. και ο εκτιμώμενος χρόνος είναι αυτό που λέει.. εκτιμώμενος, βάσει στατιστικών προηγούμενων αγορών. ΚΑΙ εκεί υπάρχουν εξαιρέσεις σχετικά με την καθυστέρηση.

Δηλαδή, θέλετε να κοπούν πάλι οι αγορές από συγκεκριμένα καταστήματα εξωτερικού επειδή οι Έλληνες δεν είναι αξιόπιστοι πελάτες; έχει γίνει στο παρελθόν και με την amazon Αγγλίας, και με το ebay και με κάποια καταστήματα μωρουδιακών και και και και ... επειδή κάποιοι ήταν πονηροί. Τώρα να κοπούν επειδή τα δέματα έχουν καθυστέρηση κατά την εισαγωγή στην χώρα μας και ζητάμε refund για τις καθυστερήσεις αυτές; γράφτηκε πριν , άλλοι είναι οι υπαίτιοι, όχι οι πωλητές .

 

ουφ! ευχαριστώ για τον χρόνο σας και σόρρυ για το σεντόνι.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να περιμένω 180 μέρες για να πάρω το δέμα μου ή να βγάλω άκρη τι έγινε με τα λεφτά μου κάτι δεν πάει καλά. Το παραγγέλνω με την προοπτική να κάνει 1 μήνα άντε 2 max, όπως αναγράφει και το estimated delivery time. Αν δεν μπορεί να τηρηθεί αυτό το timeline προφανώς και δε θα έκανα την παραγγελία από Κίνα για να γλιτώσω 20 ευρώ και να μου έρθει ποιος ξέρει σε τι κατάσταση το δέμα.

 

Προφανώς κάτι κρύβεται πίσω από την υπερβολική αργοπορία στα ελληνικά ταχυδρομεία και αμφιβάλλω αν είναι έλλειψη προσωπικού γιατί υπάρχουν δέματα που κινούνται κανονικά και άλλα που αργούν ή χάνονται. Δυστυχώς δε μπορώ να κάνω κάτι γι'αυτό παρά να ζητήσω από τον Κινέζο που μου το πούλησε να βγάλει άκρη.

 

Σαν τι να κρύβεται από πίσω φίλε μου; η ερώτηση είναι προσπαθώντας να καταλάβω.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σαν τι να κρύβεται από πίσω φίλε μου; η ερώτηση είναι προσπαθώντας να καταλάβω.

 

Να σε αναγκάσουν να αγοράσεις από ελληνικά καταστήματα

Link to comment
Share on other sites

Να σε αναγκάσουν να αγοράσεις από ελληνικά καταστήματα

 

Από τη στιγμή που αποφάσισε η Ελληνική κυβέρνηση να ενεργοποιήσει την Ευρωπαϊκή οδηγία περί τελωνείων, εξίσου κερδισμένη θα είναι με τις εισπράξεις των δασμών.. δεν χάνει από κάπου από πλευράς εσόδων.. το 24% θα το χρεωθείς είτε με τη μία είτε με την άλλη περίπτωση..

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eλληνικη οδηγια, Δεν υπαρχει ευρωπαικη οδηγια σε αυτο που εφαρμοζουν τα ΕΛΤΑ.

Στην ευρωπη οτι μπαινει και φορολογηται μονο τον ΦΠΑ οχι τα εξοδα εκτελωνισμου.... ακουσον .. ακουσον

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ζωή στο γαλαξία εν ονόματι ΕΛΤΑ.. ξεκινάει η αναμονή για το τελωνείο τώρα. Αισίως στις 56 ημέρες συνολικά. Τουλάχιστον κάτι κινείται..

Τα υπόλοιπα παιδιά που έχομε συνομιλήσει από εδώ με ημερομηνία 7/9 , είχαν αυτό το update?6ab000e9873ff25a9c790657ece82108.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-T331 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

το 24% θα το χρεωθείς είτε με τη μία είτε με την άλλη περίπτωση..

Γιατι να το χρεωθω εκει που ΔΕΝ πρεπει; Γιατι να μπλεξω εκ των υστερων με αναδασμολογηση, με τεραστιες καθυστερησεις (πανω στις ηδη μεγαλες καθυστερησεις για να ανοιχτει ο σακος και να προχωρησει η διαδικασια) και να μην μου ζητησει πριν τον εκτελωνισμο αποδειξη αγορας του αντικειμενου ; Γιατι να βαλει φπα σε "οτι τιμη βρει ή γουσταρει" ο τελωνειακος εφοσον με αποδειξη ανηκει στην ατελια των 22 ευρω ;;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ζωή στο γαλαξία εν ονόματι ΕΛΤΑ.. ξεκινάει η αναμονή για το τελωνείο τώρα. Αισίως στις 56 ημέρες συνολικά. Τουλάχιστον κάτι κινείται..

Τα υπόλοιπα παιδιά που έχομε συνομιλήσει από εδώ με ημερομηνία 7/9 , είχαν αυτό το update?6ab000e9873ff25a9c790657ece82108.jpg

Ο γαλαξίας ΕΛΤΑ τί φταίει στην προκειμένη περίπτωση?

Ακόμη δεν παρέλαβε καλά καλά το πακέτο σου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να το χρεωθω εκει που ΔΕΝ πρεπει; Γιατι να μπλεξω εκ των υστερων με αναδασμολογηση, με τεραστιες καθυστερησεις (πανω στις ηδη μεγαλες καθυστερησεις για να ανοιχτει ο σακος και να προχωρησει η διαδικασια) και να μην μου ζητησει πριν τον εκτελωνισμο αποδειξη αγορας του αντικειμενου ; Γιατι να βαλει φπα σε "οτι τιμη βρει ή γουσταρει" ο τελωνειακος εφοσον με αποδειξη ανηκει στην ατελια των 22 ευρω ;;

 

Μαζί σου. Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα, τις ίδιες απορίες έχω. Βέβαια αυτό το έγραψα ως απάντηση στο φίλο σε άλλη συζήτηση.

Ανοίγεις ένα νέο θέμα, όπου ορθά τα λες. Αν θες μια προσωπική εκτίμηση, κάποια στιγμή στο Update του tracking των ΕΛΤΑ, θα βγάζει ένδειξη που θα ζητάει να στέλνομε με email αποδειξη αγοράς από paypal κλπ. Ίσως και να μην είμαστε τόσο μακριά από αυτό, κάνα χρόνο εμείς οι πρώτοι που πέσαμε πάνω στην αλλαγή, θα φάμε το... πακέτο.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο γαλαξίας ΕΛΤΑ τί φταίει στην προκειμένη περίπτωση?

Ακόμη δεν παρέλαβε καλά καλά το πακέτο σου.

 

Αν βαλει το tracking number του στην σελιδα της Singapore Post και φανει ποτε ηρθε πραγματικα στην χωρα θα δεις τι φταιει. Οχι τωρα που εδειξαν τα ελτα οτι "παρελαβαν". Η αληθινη παραλαβη εγινε πολυ νωριτερα..

Κι εγω στην ιδια μοιρα ειμαι με τον φιλο ειμαι με πραγματικη αφιξη 16/09.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθινη παραλαβη εγινε πολυ νωριτερα...

Όχι όμως από τα ΕΛΤΑ, αλλά από την ιδιωτική εταιρεία που διαχειρίζεται τα πακέτα.

Link to comment
Share on other sites

Ο γαλαξίας ΕΛΤΑ τί φταίει στην προκειμένη περίπτωση?

Ακόμη δεν παρέλαβε καλά καλά το πακέτο σου.

 

Προτείνω χαλαρά Νικηφόρε. Περιμένω αρκετά. Έχω κι εγώ τα δίκια μου. Από 7/9 στο σκουπιδότοπο (χώρο υποδοχής) του τελωνείου των ΕΛΤΑ είναι Νικηφόρε, εν αναμονή για να μπεί τελωνείο. Σκαναρισμένο στο Arrived από 12/9. Μην τα λες κι έτσι..

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω χαλαρά Νικηφόρε. Περιμένω αρκετά. Έχω κι εγώ τα δίκια μου. Από 7/9 στο σκουπιδότοπο του τελωνείου των ΕΛΤΑ είναι Νικηφόρε, εν αναμονή για να μπεί τελωνείο. Μην τα λες κι έτσι..

Πάντα χαλαρά.

Το θέμα είναι να ξέρουμε τί σημαίνουν αυτά που διαβάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα χαλαρά.

Το θέμα είναι να ξέρουμε τί σημαίνουν αυτά που διαβάζουμε.

 

Ειναι σκαναρισμένο στο Arrived από τις 12/9. Οπότε η ιδιωτική εταιρία δεν εμπλέκεται από εκείνη την ημερομηνία και έπειτα. Όοοολη αυτή η αναμονή, έχει να κάνει με το τελωνείο των ΕΛΤΑ, και την είσοδο σε αυτό.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όχι όμως από τα ΕΛΤΑ, αλλά από την ιδιωτική εταιρεία που διαχειρίζεται τα πακέτα.

Προσφατα καλεσα τα ελτα για τις μεγαλες καθυστερησεις -που ολοι βιωνουμε- των αντικειμενων που αναμενω που ολοι βιωνουμε και δεν μου ειπαν για καμια ιδιωτικη εταιρια -γνωριζω πολυ καλα οτι εχει ανατεθει εκει το εργο- , ουτε καν προσπαθησαν να κρυφτουν πισω απο αυτο (πχ. Δεν φταιμε εμεις, καλεστε την εταιρια για τα παραπονα σας).. Οποτε ελαχιστη σημασια εχει για τον κοσμο αν ειναι ελτα ή οχι. Το αποτελεσμα μετραει και ειναι ολεθριο..

Edited by Tyrell
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που αποφάσισε η Ελληνική κυβέρνηση να ενεργοποιήσει την Ευρωπαϊκή οδηγία περί τελωνείων, εξίσου κερδισμένη θα είναι με τις εισπράξεις των δασμών.. δεν χάνει από κάπου από πλευράς εσόδων.. το 24% θα το χρεωθείς είτε με τη μία είτε με την άλλη περίπτωση..

 

Αυτό προϋποθέτει ότι όλα περνάνε τελωνείο όμως και ότι κοστολογείται σωστά

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω χαλαρά Νικηφόρε. Περιμένω αρκετά. Έχω κι εγώ τα δίκια μου. Από 7/9 στο σκουπιδότοπο (χώρο υποδοχής) του τελωνείου των ΕΛΤΑ είναι Νικηφόρε, εν αναμονή για να μπεί τελωνείο. Σκαναρισμένο στο Arrived από 12/9. Μην τα λες κι έτσι..

 

Εγω ομως επειδη περιμενω απο 28/8 πανε 2 μηνες τωρα...

και δεν ειναι 5-10 ευρω, αλλα παραγελια κοντα 500Ε.. και ακομη περιμενω.. και δεν εχω ιδεα αν οταν και οποτε ερθει, αν θα ειναι λειτουργικα τα πραγματα λογω υγρασιας..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό προϋποθέτει ότι όλα περνάνε τελωνείο όμως και ότι κοστολογείται σωστά

 

Μαζί σου. Το θέμα της ορθής κοστολόγησης είναι ένα σοβαρό θέμα, ας πούμε καλόπιστα ότι το σύστημα εμφανίζει παιδικές ασθένειες ως ένα νέο σύστημα, και όπως είπα λίγο παραπάνω, εκτιμώ προσωπικά ότι θα ζητούν ηλεκτρονική επισύναψη την απόδειξη αγοράς τα ΕΛΤΑ. Ως τότε, πολλή υπομονή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω ομως επειδη περιμενω απο 28/8 πανε 2 μηνες τωρα...

και δεν ειναι 5-10 ευρω, αλλα παραγελια κοντα 500Ε.. και ακομη περιμενω.. και δεν εχω ιδεα αν οταν και οποτε ερθει, αν θα ειναι λειτουργικα τα πραγματα λογω υγρασιας..

 

Κι εμένα κινητό είναι, προοριζόμενο για πρώτη συσκευή-οπότε το χρειάζομαι όσο το δυνατόν πιο γρήγορα, μικρότερης αξίας βέβαια αλλά όχι και ευτελούς, (135€). Δίκιο έχεις κι εσύ, τι να πούμε.. από τι κατάστημα είσαι, και με τι ταχυδρομείο;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου. Το θέμα της ορθής κοστολόγησης είναι ένα σοβαρό θέμα, ας πούμε καλόπιστα ότι το σύστημα εμφανίζει παιδικές ασθένειες ως ένα νέο σύστημα, και όπως είπα λίγο παραπάνω, εκτιμώ προσωπικά ότι θα ζητούν ηλεκτρονική επισύναψη την απόδειξη αγοράς τα ΕΛΤΑ. Ως τότε, πολλή υπομονή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Κι εμένα κινητό είναι, προοριζόμενο για πρώτη συσκευή-οπότε το χρειάζομαι όσο το δυνατόν πιο γρήγορα, μικρότερης αξίας βέβαια αλλά όχι και ευτελούς, (135€). Δίκιο έχεις κι εσύ, τι να πούμε.. από τι κατάστημα είσαι, και με τι ταχυδρομείο;

geekbuying, απλο registered ταχυδρομειο Singapore post..

μωρε ολοι δικαιο εχουμε.. αλλα που να το βρουμε! :lol: :lol: :lol:

δεν ειναι κινητο, ειναι 3 action camera, και δεν με πειραζει η αναμονη γιατι τις χρειαζομαστε τον φεβρουαριο! το μονο που με καιει, ειναι να μην ερθουν και κολυμπανε!..

οταν εγω εκανα παραγγελεια, 6 μηνες νωριτερα, με κοροιδευαν! χαχαχα

 

δεν εχω καταλαβει το εξης, εστω οτι καποια στιγμη ερθουν, και εστω οτι ειναι χαλασμενα. τα χρηματα πες οτι μου τα κανει refund το paypal η τελως παντων μου στελνει ο κινεζος αλλο, τα χρηματα του τελωνειου που θα εχω πληρωσει πιος θα μου τα κανει refund οεο? :O :O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συστημένο με CN Post με αποστολή στις 19/10, σήμερα το πρωί έγραψε "εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο".

Ανοίγουν ό,τι θέλουν, οπότε θέλουν...

 

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...