Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οποτε ή δεν υπαρχει, ή υπαρχει αλλα το θεσαν εκτος λειτουργιας. Το δευτερο για να το κανουν πρεπει να ειναι για πολλα κιλα ηλιθιοι καθως λυνει χερια. Το πρωτο δημιουργει αλλα ερωτηματα σχετικα με την ελληνικη νοοτροπια. Εκτος αν ξεχασα και αλλους παραμετρους.

Ή όπως συνήθως χαλάει και μένει έτσι, όπως τόσα μηχανήματα σε νοσοκομεία, σχολεία, λεωφορεία κλπ.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η ακομα καλυτερα, το χαλαμε το μηχανημα για να μην μας κουναει κανεις απ την θεση μας.

Κι αμα λαχει, θα προσλαβουμε καμμια 50αρια ακομα να βγαλουνε με τον ιδρωτα τους την δουλεια. (Αδερφια ξαδερφια, γιους, θυγατερες κλπ.).

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η ακομα καλυτερα, το χαλαμε το μηχανημα για να μην μας κουναει κανεις απ την θεση μας.

Κι αμα λαχει, θα προσλαβουμε καμμια 50αρια ακομα να βγαλουνε με τον ιδρωτα τους την δουλεια. (Αδερφια ξαδερφια, γιους, θυγατερες κλπ.).

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Και ασε τα κοροιδα να περιμενουν. Τι με νοιαζει εμενα. Ο μισθος θα μπει στο τελος του μηνα και θα ειναι και πολυ καλος.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο Gearbest παραγγελια 500 ευρώ σημερα εφτασε Ελλαδα. Θα πληρωσω φορο στο τελωνειο. Στο tracking γραφει αυτο:

 

2017-10-13 23:05:00Consolidation Scan Greece

2017-10-14 10:54:00Consolidation Scan Greece

2017-10-14 16:47:00Confirmed at Depot Greece

Link to comment
Share on other sites

Απο Gearbest παραγγελια 500 ευρώ σημερα εφτασε Ελλαδα. Θα πληρωσω φορο στο τελωνειο. Στο tracking γραφει αυτο:
Με τι μέθοδο αποστολής ?? Από το ιστορικό σου βλέπω eu express ??

Βέβαια δε νομίζω πως γράφει κάτι για τελωνείο..

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Edited by gesvts
Link to comment
Share on other sites

Απο Gearbest παραγγελια 500 ευρώ σημερα εφτασε Ελλαδα. Θα πληρωσω φορο στο τελωνειο. Στο tracking γραφει αυτο:

 

στο ελτα τι σου λεει;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Lux, κανονικα δεν περιμενουμε να εγινε ο εκτελωνισμος στην Αγγλια οπως ισχυριζονται οι κινεζοι;
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος την διαδικασια αποφυγης τελωνειου (στην επιστροφη) κατα την αποστολη ενος αντικειμενου (τηλεφωνου) για service στην Κινα?

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά κάτι δεν πάει καλά με το gearbest και τις αποστολές με το eu express.

Απ ότι είδα έχουν αλλάξει order numbers στις ήδη σταλμενες παραγγελίες, και στο καινούριο order number γράφει RMA. Κάτι που απ όσο καταλαβαίνω είναι πως γύρισαν δέματα πίσω και τα ξαναστελνουν με registered mail Όπως και έγραφε το μέιλ που πήγε σε πολλούς.

 

Για να το δείτε μπείτε στα ticket σας , έχει και μια στήλη rma. Κατά τύχη το είδα εγώ, και ήδη ήταν εκεί η κολλημένη παραγγελία χωρίς να έχω κάνει τίποτα απολύτως εγώ.

 

Έστειλα μνμ ήδη να ακυρωθεί η παραγγελία, κάτι που είμαι βέβαιος πως δεν θα γίνει, αλλά τουλάχιστον να έχω πειστήρια για το PayPal μεθαύριο.

 

Update: μου απάντησαν αυτό για την παραγγελία μου

Όπως ξαναπα η παρραγελια μου ήταν ακριβό αντικείμενο (λαπτοπ),που πληρεί όλους τους όρους για eu express, σταλμενη 14/9 με eu express και πήγε πίσω σε αυτούς για επαναποστολη πιθανοτατα με registered mail ΧΩΡΙΣ να με ρωτήσουν η οτιδήποτε άλλο.

 

18d9a016762bc96c84e0dae0ff5fc8cf.jpg

 

Φυσικά τους απάντησα να σταματήσει η παραγγελία επιτόπου και full refund. Επειδή πιθανότατα θα μου ρίξουν άκυρο περιμένουμε μετά τι θα γίνει??δεν ξέρω θα δείξει

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Edited by gesvts
Link to comment
Share on other sites

Ωχ

Μολις ειδα και εγω στα tickets - RMA :

RMA Number: WRMA17108*****245367C

After-Sales Status: After-sales Application (Your RMA has already been submitted)

After-Sales Type: Return For Exchange

Μιλαμε για παραγγελια απο 15/9 Priority line Euexpress

τους εχει επιστραφει κ δεν με εχουν ειδοποιησει

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα στην παρέα.εχει παραγγείλει κάνεις από το Joom.Εκανε δυνατή εμφάνιση το τελευταίο διάστημα.
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα στην παρέα.εχει παραγγείλει κάνεις από το Joom.

pp δέχεται?

Εκανε δυνατή εμφάνιση το τελευταίο διάστημα.

Δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

Ωχ

Μολις ειδα και εγω στα tickets - RMA :

RMA Number: WRMA17108*****245367C

After-Sales Status: After-sales Application (Your RMA has already been submitted)

After-Sales Type: Return For Exchange

Μιλαμε για παραγγελια απο 15/9 Priority line Euexpress

τους εχει επιστραφει κ δεν με εχουν ειδοποιησει

Οπότε το τυποποιημένο μήνυμα που λέγαμε ισχύει κανονικά τελικά και δεν ήταν τυποποιημένο. Η υπεύθυνη πωλήσεων νοτιοανατολικής Ευρώπης του gearbest έλεγε προχθές πως όλα τα δέματα που είναι κολλημένα θα ξεκολλήσουν από βδομάδα κάτι που δεν επιβεβαιώνεται και ισχύει το ακριβώς αντίθετο. Άλλα λέει ο ένας άλλα ο άλλος μέσα από το ίδιο κατάστημα

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση τους :

''Gearbest Customer Support At10/15/2017 03:51:32

Dear george,

Thank you for your message.

Sorry for this situation.

We will arrange the shipment for you as soon as possible.

And when your order is shipped out, there will be an email sent to you about the delivery information.

Thank you once again for your kind support.''

 

Τους εξηγησα πως δε θα δεχτω αλλο τροπο αποστολης εκτος απο Priority Line (EU Express) DPDUK

για να δουμε

Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση τους :

''Gearbest Customer Support At10/15/2017 03:51:32

Dear george,

Thank you for your message.

Sorry for this situation.

We will arrange the shipment for you as soon as possible.

And when your order is shipped out, there will be an email sent to you about the delivery information.

Thank you once again for your kind support.''

 

Τους εξηγησα πως δε θα δεχτω αλλο τροπο αποστολης εκτος απο Priority Line (EU Express) DPDUK

για να δουμε

Εγώ έχασα την εμπιστοσύνη μου σε αυτούς παρόλο που έχω κάνει κάνα 20αρια παραγγελίες.

 

-Προχθές έλεγε η υπεύθυνη πωλήσεων Ευρώπης πως δεν υπάρχει θέμα και πως θα ξεκολλήσουν όλα από βδομάδα

- χθες μου έστειλαν στο τσατ αυτό

8dea92d0debc799ba7e8372e5b6396a7.jpg

- σήμερα ξημερώματα μου έστειλαν σε δεύτερο τικετ πως το δέμα μου έχει φύγει ήδη για Γερμανία με Germany express μου έστειλαν και διεύθυνση κάποιου άλλου. Μάλλον μπερδεύτηκαν.

- σήμερα μου έστειλαν το παρακάτω που κολλάει και με το μέιλ που έλαβα και με το rma (που έβαλα και παραπάνω)

 

6255a45a7c42ea14acbe7d12f0a7f8ce.jpg

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Edited by gesvts
Link to comment
Share on other sites

pp δέχεται?

 

Δηλαδή?

ναι δέχεται PayPal έχει φθάσει στις κορυφαίες εφαρμογές του android με 4.7 βαθμολογία και 10+ εκατομμύρια downloads
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

ναι δέχεται PayPal έχει φθάσει στις κορυφαίες εφαρμογές του android με 4.7 βαθμολογία και 10+ εκατομμύρια downloads
Ένα διαφορετικό Ali express μου φαίνεται πως είναι. Δεν μου φαίνεται να έχουν τις ψαγμένες επιλογές αποστολής όπως πχ το banggood. Λογικά ισχύει ότι και για κάθε δέμα με China Post, SG post κλπ.

 

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχει γίνει μια παραγγελία απο ebay με αυτό το κωδικό

YT1722222166000075

 

Το πρόβλημα είναι ότι λέει ότι έχει παραδωθεί αλλά κάτι τέτοιο δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Επίσης δν μπορώ να βρώ ποιά ελληνική εταιρία αναλαμβάνει την αποστολή για να επικοινωνήσω μαζί τους. (Oυσιαστικα λεει οτι το πακετο εχει επιστραφει πισω και εχει παραδωθει στον αποστολεα)

Έχει κανείς ιδέα τι παίζει?

Edited by gdimitris

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχει γίνει μια παραγγελία απο ebay με αυτό το κωδικό

YT1722222166000075

 

Το πρόβλημα είναι ότι λέει ότι έχει παραδωθεί αλλά κάτι τέτοιο δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Επίσης δν μπορώ να βρώ ποιά ελληνική εταιρία αναλαμβάνει την αποστολή για να επικοινωνήσω μαζί τους. (Oυσιαστικα λεει οτι το πακετο εχει επιστραφει πισω και εχει παραδωθει στον αποστολεα)

Έχει κανείς ιδέα τι παίζει?

 

Καλημέρα Δημήτρη. Έχεις μιλήσει με τον αποστολέα; στο status μέσα, λέει σε ένα Update ότι έχει επιστραφεί στον αποστολέα λόγω λανθασμένης διεύθυνσης. Μίλησε μαζί του..

Πότε την έκανες την παραγγελία; ισχύουν οι ημερομηνίες του status του tracking number ως προς αυτό;

Στην αρχή σκέφτηκα να σου πω, ότι τα tracking numbers είναι ανακυκλούμενοι αριθμοί, οπότε εάν έκανες πριν 3-4 μέρες την παραγγελία, ίσως αυτός σου έδωσε ένα tracking number τέτοιας μορφής, και σου βγάζει το στάτους του προηγούμενου παραλήπτη. Όμως επειδή κάτι λέει για επιστροφή στον αποστολέα, για αυτό σε ρωτάω αν μίλησες μαζί του.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά κάτι δεν πάει καλά με το gearbest και τις αποστολές με το eu express.

Απ ότι είδα έχουν αλλάξει order numbers στις ήδη σταλμενες παραγγελίες, και στο καινούριο order number γράφει RMA. Κάτι που απ όσο καταλαβαίνω είναι πως γύρισαν δέματα πίσω και τα ξαναστελνουν με registered mail Όπως και έγραφε το μέιλ που πήγε σε πολλούς.

 

Για να το δείτε μπείτε στα ticket σας , έχει και μια στήλη rma. Κατά τύχη το είδα εγώ, και ήδη ήταν εκεί η κολλημένη παραγγελία χωρίς να έχω κάνει τίποτα απολύτως εγώ.

 

Έστειλα μνμ ήδη να ακυρωθεί η παραγγελία, κάτι που είμαι βέβαιος πως δεν θα γίνει, αλλά τουλάχιστον να έχω πειστήρια για το PayPal μεθαύριο.

 

Update: μου απάντησαν αυτό για την παραγγελία μου

Όπως ξαναπα η παρραγελια μου ήταν ακριβό αντικείμενο (λαπτοπ),που πληρεί όλους τους όρους για eu express, σταλμενη 14/9 με eu express και πήγε πίσω σε αυτούς για επαναποστολη πιθανοτατα με registered mail ΧΩΡΙΣ να με ρωτήσουν η οτιδήποτε άλλο.

 

18d9a016762bc96c84e0dae0ff5fc8cf.jpg

 

Φυσικά τους απάντησα να σταματήσει η παραγγελία επιτόπου και full refund. Επειδή πιθανότατα θα μου ρίξουν άκυρο περιμένουμε μετά τι θα γίνει??δεν ξέρω θα δείξει

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Να η απάντηση τους φυσικά. Και για κάποιοι λόγο με λένε asaf ενώ στο προηγούμενο ακριβώς μήνυμα τους με λένε κανονικά George!!

 

958cf6a8f2e588ffaf84d0949bb603e2.jpg

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχει γίνει μια παραγγελία απο ebay με αυτό το κωδικό

YT1722222166000075

 

Το πρόβλημα είναι ότι λέει ότι έχει παραδωθεί αλλά κάτι τέτοιο δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Επίσης δν μπορώ να βρώ ποιά ελληνική εταιρία αναλαμβάνει την αποστολή για να επικοινωνήσω μαζί τους. (Oυσιαστικα λεει οτι το πακετο εχει επιστραφει πισω και εχει παραδωθει στον αποστολεα)

Έχει κανείς ιδέα τι παίζει?

Ρώτα την DHL έτσι ήρθε το δικό μου και το έψαχνα

Βάλε σαν εταιρεία στο track Checker DHL Germany English και θα το βρεις

EDIT

To έψαξα γύρισε πίσω Γερμανία αν μου το έλεγες νωρίτερα θα σε προλάβαινα το δικό μου το πρόλαβα στο τσακ.

Ήταν ένα TV box από bay.

Μίλα με την DHL της περιοχής σου αν μπορεί να στο γυρίσει πίσω.

1 μήνα έκατσε Ελλάδα άργησες πολύ να το ψάξεις και εσύ

Sent from my U65GT using Tapatalk

Edited by leotzian
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα τη συμβουλή σας για μια παραγγελία μου. Πρόκειται για ένα φτηνό Android TV box που πήρα από το geek buying. Στη φόρμα παραγγελίας επέλεξα την επιλογή του registered airmail που είχε μηδενική χρέωση.

Σαν tracking number μου έστειλαν μια ακολουθία αριθμών που όπως με ενημέρωσαν και μέλη του φόρουμ δεν είναι πραγματικό tracking number όπως έχουμε συνηθίσει αλλά σαν αριθμός φορτωτικης της sf express.

Το θέμα είναι ότι τα ΕΛΤΑ δεν το αναγνωρίζουν σαν συστημένο (δεν το βλέπουν καν σαν αριθμό στο σύστημα τους) με αποτέλεσμα εντός Ελλάδος να κυκλοφορεί σαν απλό πακέτο χωρίς να χρειάζεται υπογραφή για να το παραλάβω. Από τα search engines μόνο το track checker mobile το αναγνωρίζει και τελευταία ενημέρωση είναι ότι βρίσκεται στην Ελλάδα.

Έχω φτάσει τις 41 μέρες από την ενεργοποίηση του tr. Number και 50 από τη μέρα αγοράς.

Τι πρέπει να κάνω? Να περιμένω ακόμα και για πόσο? Να απευθυνθώ στο geek η κατευθείαν paypal? Προσωπικά θεωρώ ότι με "κοροιδεψαν" με την επιλογή αποστολής, εννοείται ότι θα προτιμούσα να πληρώσω αν ήξερα ότι το tracking που δίνουν δωρεάν είναι ημιτελές. Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Στάλθηκε από το SM-T320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να περιμενεις μεχρι να παραλαβεις και να θεωρεις τον εαυτο σου τυχερο που εστειλαν χωρις tracking number, γιατι μαλλον δε θα πληρωσεις το φτηνο κινητο αλλο τοσο οσο η αξια του σε φορους. Αν δεν ερθει καθολου στις 60 μερες, τοτε απευθυνσου στο geekbuying, αν δεν κανουν refund αλλα τα μασανε, τοτε κανεις dispute στο paypal.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι του φόρουμ καλό σας μεσημέρι και καλή εβδομάδα.

Από Ebay, αλλά ευρωπαϊκό κατάστημα ( πωλητή ), παράγγειλα κάτι και μου έδωσαν tracking το: 538161920005 με link

https://nolp.dhl.de/nextt-online-public/en/set_identcodes.do?lang=de&idc=538161920005

Κοιτώντας στο πιο πάνω link που βγαίνει απ'ευθείας από τη σελίδα του προϊόντος στο Ebay, η πορεία ενημέρωσης χάνεται... Αν δε, πάω στο Ελληνικό DHL link που προτείνουν { http://www.dhl.gr/en/express/tracking.html?AWB=538161920005&brand=DHL }, δεν βρίσκει το tracking καθόλου.

Κάποιος από εσάς που ξέρετε, μπορείτε να μου εξηγήσετε τι συμβαίνει?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Με εκτίμηση,

Μιχάλης Κρανίδης

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να πάρεις ένα τηλέφωνο στo ελληνικό παράρτημα της DHL και είμαι βέβαιος ότι θα βρεις την άκρη.

 

Ν ο μ ί ζ ω μάλιστα (αλλά δεν είμαι απολύτως σίγουρος, γιατί πάει πολύς καιρός) ότι με την DHL ήταν που περίμενα κι εγώ δέμα από ευρωπαϊκή χώρα, τους είχα πάρει τηλέφωνο και μου έδωσαν άλλο, δικό τους tracking number για την παρακολούθηση του δέματος εντός Ελλάδος, το οποίο πράγματι εμφανιζόταν κανονικά στο ελληνικό tracking page (λίγο ασυνήθιστο όλο μαζί, νομίζω...)

 

Σε κάθε περίπτωση πάντως, πιστεύω ότι με ένα τηλεφώνημα θα βρεθεί η λύση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...