Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρει κανείς τι γίνεται με τη μέθοδο EU Express (EMS) στο gearbest? Έρχεται με τριγωνική χωρίς τελωνείο? Αν όχι, τότε ο εκτελωνισμός γίνεται μέσω ΕΛΤΑ (15 ευρώ)? Γνωρίζω ότι η EMS συνεργάζεται με τα ΕΛΤΑ (έχω παραγγείλει παλιότερα) αλλά δεν ξέρω μήπως έχει αλλάξει κάτι.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

φίλος θέλει κινητό που το εχει μόνο το gear και δίνει σαν αποστολή την μέθοδο Priority Line- EU Express .

Αυτή δεν είναι για την αποφυγή αλλά και για τα προβλήματα που λέτε στα προηγούμενα ποστ?

 

edit: Το πήρα για να δούμε...

Κάτι έλεγε ότι θα φύγει και ποιό γρήγορα..

Μετα είναι το ζητούμενο..

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Με "ποιούς" το γλυτώνεις εκτός από το banggood?
To priority direct mail του banggod για αποφυγή τελωνείου είναι διαθέσιμο για συγκεκριμένα είδη? Κάνω τώρα διάφορες δοκιμές οι μόνοι τρόποι αποστολής που μου βγάζει είναι:

Air Parcel Register (Free shipping & 7-25 business days)

Expedited Shipping Service (US$10.99 & 5-8 business days)

EMS Express Mail Service (US$13.32 & 7-15 business days)

Link to comment
Share on other sites

Με "ποιούς" το γλυτώνεις εκτός από το banggood?

Εγω με το banggood το εχω γλυτωσει (και με καποια μικροπραγματα απο aliexpress).

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια παραγγελία από το http://www.lightinthebox.com με expedited shipping 4-8 εργάσιμες. Από 11/10 μου έχουν στείλει tracking της μορφής LT12345678 το οποίο μου φαίνεται invalid και διάρκεια 4-8 εργάσιμες για παραλαβή. Ακόμα στο 17track δε βγάζει ενημέρωση.

Από το site με διαβεβαιώνουν ότι όλα είναι κανονικά και ότι σύντομα θα δω progress.

 

1) Εχετε ξαναδεί παρόμοιο tracking number?

2) Επειδή η παραγγελία είναι άνω των 100 ευρώ σε ρούχα σε περίπτωση που μπει τελωνείο παίζει καθυστέρηση μεγάλη αυτή την περίοδο. Εχω βαλει customs insurance οπότε το ποσό δε με αγχώνει παρά μόνο η καθυστέρηση.

 

Ευχαριστώ για όποια ενημέρωση

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια παραγγελία από το http://www.lightinthebox.com με expedited shipping 4-8 εργάσιμες. Από 11/10 μου έχουν στείλει tracking της μορφής LT12345678 το οποίο μου φαίνεται invalid και διάρκεια 4-8 εργάσιμες για παραλαβή. Ακόμα στο 17track δε βγάζει ενημέρωση.

Από το site με διαβεβαιώνουν ότι όλα είναι κανονικά και ότι σύντομα θα δω progress.

 

1) Εχετε ξαναδεί παρόμοιο tracking number?

2) Επειδή η παραγγελία είναι άνω των 100 ευρώ σε ρούχα σε περίπτωση που μπει τελωνείο παίζει καθυστέρηση μεγάλη αυτή την περίοδο. Εχω βαλει customs insurance οπότε το ποσό δε με αγχώνει παρά μόνο η καθυστέρηση.

 

Ευχαριστώ για όποια ενημέρωση

 

 

 

Δοκίμασε εδώ https://de.trackitonline.ru/? ,βγάζει όταν βάζω το ΤΝ http://www.lasership.com/#tracking μια

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κάπου πήρε το μάτι μου ότι το μύνημα από gearbest σχετικά με την αλλαγή αποστολής κ τα 50$ επιστροφή σε περίπτωση τελωνείου ήταν ένα γενικό μύνημα που δεν αφορά όλους.....

 

Όσοι περιμένουν drone laptop tablet θα παραλάβουν κανονικά με dpduk οπότε λίγο υπομονή...

 

Για να είστε σίγουροι στείλε κ έναν μνμ στο support και ανοίξτε κ ένα ticket για να σας επιστραφούν 5% της αξίας αγοράς λόγο καθυστέρησης.

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο ebay πλέον θα σου δίνει και το λινκ της κουριερ. Dhl θα στο φέρει.

 

Όχι ή ups είναι στο global shipping του ebay και το φέρνει η γενικη ταχυδρομικη

Link to comment
Share on other sites

Όσοι περιμένουν drone laptop tablet θα παραλάβουν κανονικά με dpduk οπότε λίγο υπομονή...

 

Για να είστε σίγουροι στείλε κ έναν μνμ στο support και ανοίξτε κ ένα ticket για να σας επιστραφούν 5% της αξίας αγοράς λόγο καθυστέρησης.

Drone laptop tablet τα ανέφερες τυχαία ή έχει σημασία τι αντικείμενο έχουμε παραγγείλει?

 

Αυτό με το 5% που το λέει? Υπάρχει κάτι επίσημο να επικαλεστούμε? Αλλιώς να ζητήσουμε 7% ή 10% κλπ. Ρωτάω από περιέργεια να καταλάβω από που βγαίνουν αυτά τα 5%, αν είναι επίσημα ή απλώς φήμες εδώ κι εκεί. Επειδή και το gearbest greece κάτι τέτοια λέει σαν να μην έχουν καμία επαφή με το κεντρικό gearbest. Άλλα λένε αυτοί, άλλα λέει το gearbest, ένας χαμός.

Link to comment
Share on other sites

Εγω με το banggood το εχω γλυτωσει (και με καποια μικροπραγματα απο aliexpress).

 

Καλησπερα, εχω βρει μια οθονη για το κινητο μου στα 25Ε απο aliexpress, ειναι μικροπραγμα για το τελωνειο ? :blink:

Just donate some blood !!
Link to comment
Share on other sites

Drone laptop tablet τα ανέφερες τυχαία ή έχει σημασία τι αντικείμενο έχουμε παραγγείλει?

 

Αυτό με το 5% που το λέει? Υπάρχει κάτι επίσημο να επικαλεστούμε? Αλλιώς να ζητήσουμε 7% ή 10% κλπ. Ρωτάω από περιέργεια να καταλάβω από που βγαίνουν αυτά τα 5%, αν είναι επίσημα ή απλώς φήμες εδώ κι εκεί. Επειδή και το gearbest greece κάτι τέτοια λέει σαν να μην έχουν καμία επαφή με το κεντρικό gearbest. Άλλα λένε αυτοί, άλλα λέει το gearbest, ένας χαμός.

Το ανέφερα γιατί συνήθως είναι ογκωδης αντικείμενα που στοιχίζουν περισσότερα από 200ευρο δύο χαρακτηριστικά απαραίτητα συνήθως για αποστολή με priority line χωρίς τελωνείο....

 

Το 5% επιστροφή το έβγαλε το gearbest greece....

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

επιτελους μου εβγαλε "arrived to the country of destination", αλλα στα ελτα δε φαινεται ακομα κατι.

αντε να δω το τελωνειο....

με Postnl free shipping, gearbest

Edited by magicaki89e
προσθηκη πληροφοριων
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κάπου πήρε το μάτι μου ότι το μύνημα από gearbest σχετικά με την αλλαγή αποστολής κ τα 50$ επιστροφή σε περίπτωση τελωνείου ήταν ένα γενικό μύνημα που δεν αφορά όλους.....

 

Όσοι περιμένουν drone laptop tablet θα παραλάβουν κανονικά με dpduk οπότε λίγο υπομονή...

 

Για να είστε σίγουροι στείλε κ έναν μνμ στο support και ανοίξτε κ ένα ticket για να σας επιστραφούν 5% της αξίας αγοράς λόγο καθυστέρησης.

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ισχύει φίλε μου, και ήσουν νομίζω από τους πρώτους εδώ που είπες πως ίσως να είναι τυποποιημένο το μήνυμα. Εγώ το έλεγξα και μου είπανε πως δεν άλλαξε κάτι στην παραγγελία μου Οπότε όλα καλά μέχρι στιγμής Εκτός από την τρελή καθυστέρηση.

 

ΥΓ Μην εμπιστεύεστε με τίποτα το gearbest Greece. Οι τύποι είναι παντελώς άσχετοι. Έστειλα και σε αυτούς μνμ τι ακριβώς γίνεται αν ξέρουν κάτι και μου απάντησαν να στείλω στο gb να σταματήσει την παραγγελία μου asap . Έστειλαν αυτό συγκεκριμένα :

 

"Καλημέρα,*

 

Καλύτερα να ακυρώσετε την παραγγελία σας και να ζητήσετε refund.

 

 

Ανοίγουμε Ticket στο Επίσημο Support του*GearBest.com*από εδώ:http://support.gearbest.com/en/ticket/create

 

Επιλέγουμε:*

[ Cancel an Order ] + [ I Have Already waited too long ].*

Συμπληρώνουμε:*

Κωδικό Παραγγελίας [ Order Number ]*

Τίτλο: "Please Cancel my Order ASAP"*

 

 

Προτεινόμενο Κείμενο:

 

'Since I am not satisfied by the new shipping arrangements carried out by GB without my consent, I would like to cancel my order immidiately. Please proceed to cancellation ASAP since there is high Customs danger that this will cause further delays. Please proceed to Full refund. "

 

Τους εξήγησα πως αυτό δεν γίνεται γιατί έχει φύγει ένα μήνα τώρα, και πως το άλλαξαν (πριν μάθω για το τυποποιημένο μνμ) χωρίς ερώτηση. Ακόμα και εκεί να είναι η παραγγελία σε κατάσταση packed συνήθως δεν μπορείς να αλλάξεις τρόπο αποστολής ή να το σταματήσεις. Τους ρώτησα αν ξαναδιάβασαν αυτό που τους έστειλα (μια κουρτίνα κείμενο) και απαντάνε αυτό:

 

"Καλησπέρα,*

Το διαβάσαμε το κείμενο,*

Η αλληλογραφία αυτή αποτελεί πρόσθετο αποδεικτικό για paypal dispute.*

Είναι μάλλον απίθανο να ικανοποιηθούν οι απαιτήσεις σας.*" **

 

Δηλαδή και καλά πως μου πρότειναν τι να κάνω άλλα δεν το έκανα και Αν πληρώσω πρόσθετους φόρους θα είναι αποκλειστικά δική μου ευθύνη. Από πουστιες είμαστε και οι πρώτοι..

 

Εν τω μεταξύ πριν από όλα αυτά τους είχα στείλει στο messenger και μου απάντησαν πως το μέιλ που μου ήρθε ισχύει και σαν μελλοντική ενημέρωση αλλά και πως απευθύνεται ταυτόχρονα και στην παραγγελία μου..

 

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Edited by gesvts
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω βρει μια οθονη για το κινητο μου στα 25Ε απο aliexpress, ειναι μικροπραγμα για το τελωνειο ? :blink:

Ο νομος λεει οτι δεματα που η αξια τους ειναι μεχρι 22€, δεν μπαινουν τελωνειο.

Τωρα δεν ξερω αν θεωρησουν οτι πραγματι ειναι να μπει τελωνειο ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διάλεξα priority direct mail από Banggood και όταν ρώτησα, αν μου κάτσει τελωνείο, αν θα με αποζημειώσουν τους δασμούς που θα πληρώσω, μου απάντησαν ότι δεν πρόκειται να μου κάτσει τελωνείο.

Ενθαρρυντική απάντηση, αλλά όχι σαφής για το τι θα γίνει αν μου κάτσει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άμα λάχει και το ανοίξει ο τελώνης το δέμα σου ΚΌΜΗ ΔΡΆΚΟΥΛΑ και το εκτιμήσει ο ίδιος,ίσως και με τη βοήθεια της google για πάνω από 22 ευρώ,τότε να ετοιμάζεσαι για κάνα 20 ευρώ κουστούμι(και κάνα μήνα επιπλέον καθυστέρηση στην παραλαβή). Πάντως όσο μικρότερο και ελαφρύτερο είναι ένα δέμα, τόσο μικρότερες και οι πιθανότητες να μπει τελωνείο.

Edited by toylhs9
Link to comment
Share on other sites

Ο νομος λεει οτι δεματα που η αξια τους ειναι μεχρι 22€, δεν μπαινουν τελωνειο.

Τωρα δεν ξερω αν θεωρησουν οτι πραγματι ειναι να μπει τελωνειο ή οχι.

 

...και είσαι σίγουρος ότι ο "νόμος" τηρείται φίλε μου ?

Εμένα μου σταμάτησαν δέμα των 15€ αξία (μια κόρνα) στο τελωνείο και με χρέωσαν 25€ για να το παραλάβω !

Όταν επικοινώνησα μαζί τους για αυτό το χαράτσι, μου απάντησαν ότι η αξία αυτής της κόρνας στην Ελλάδα είναι 30€ ...

...πιαστο αυτό και κούρευτο ! ................. φυσικά και ΔΕΝ το παρέλαβα !!!

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

...και είσαι σίγουρος ότι ο "νόμος" τηρείται φίλε μου ?

Εμένα μου σταμάτησαν δέμα των 15€ αξία (μια κόρνα) στο τελωνείο και με χρέωσαν 25€ για να το παραλάβω !

Όταν επικοινώνησα μαζί τους για αυτό το χαράτσι, μου απάντησαν ότι η αξία αυτής της κόρνας στην Ελλάδα είναι 30€ ...

...πιαστο αυτό και κούρευτο ! ................. φυσικά και ΔΕΝ το παρέλαβα !!!

 

Απαντηση υπαλληλου εν ετη 2017

Ακου εκει οτι κανει στην ελλαδα 30 ευρω. Δεν παει να κανει και 4300 ευρω; Το αγορασα απο την ελλαδα; ΟΧΙ!!! προφανως το αγορασα απο εξω πολυ φθηνοτερα.

Να, κατι τετοια με εστειλαν στην ξενιτια, ακουγοντας τετοιες ασυναρτησιιες, να μην πω λαλακιες

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο νομος λεει οτι δεματα που η αξια τους ειναι μεχρι 22€, δεν μπαινουν τελωνειο.

Τωρα δεν ξερω αν θεωρησουν οτι πραγματι ειναι να μπει τελωνειο ή οχι.

 

Ειχα παρει οθονη απο εξω σε κουτι απο φελιζολ και το δεμα μπορουσε να θεωρηθει κινητο. Δεν περασε τελωνειο

Link to comment
Share on other sites

....ασε ... και που να σου εξιστορήσω όοολο το διάλογο ... για πολλά γέλια λέμε ...
Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να κάνεις αίτηση για αναθεώρηση δασμών που είναι δωρεάν και δεν θα πλήρωνες τίποτα ,θα έβαζες την απόδειξη από το paypal και έκτυπωση του προϊόντος που δείχνει την τιμή.
Link to comment
Share on other sites

....ασε ... και που να σου εξιστορήσω όοολο το διάλογο ... για πολλά γέλια λέμε ...

 

δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν κανετε μια αναθεώρηση δασμων ετσι και αλλιώς τσαμπα ειναι

 

ειναι καλυτερα να το παραλαβεις και να το χασεις εντελως απο το να το παρεις εστω και πολυ αργοτερα ?

 

μην τους αφηνετε να κανουν οτι θελουν ειναι αχρηστα σκουπιδια του σαπιου ελληνικου κρατους

Link to comment
Share on other sites

mples με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο σε αυτά που λες 1000% δίκιο έχεις ,με την αναθεώρηση δασμών θα τους κοπεί ο βήχας της αυθαιρεσίας ,η χειρότερη επιλογή είναι η μη παραλαβή γιατί θα συνεχίζουν την αυθαιρεσία ,ενώ με την επιλογή αναθεώρησης δασμών θα τους κοπεί ο βήχας
Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να κάνεις αίτηση για αναθεώρηση δασμών που είναι δωρεάν και δεν θα πλήρωνες τίποτα ,θα έβαζες την απόδειξη από το paypal και έκτυπωση του προϊόντος που δείχνει την τιμή.

 

Είναι γνωστό ότι, η αναδασμολόγηση έχει αφενός αβέβαιο χρονικό ορίζοντα αφετέρου αβέβαιο αποτέλεσμα και είναι χαρακτηριστικό ότι από τον ΙΟΥΝ που δημοσιοποιήθηκε η αναστολή είσπραξης του τέλους των 3€, δεν έχει αναφερθεί ούτε ένα περιστατικό ολοκληρωμένης διαδικασίας αναδασμολόγησης σ' αυτό και σε άλλα fora.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...