Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

8 χρονια τωρα φερνω καθε μηνα τα κερατα μου απο Κινα .

Σημερα εσπασε το σερι . Ειπα να δοκιμασω το τσαμπα μεσω μαλαισιας απο Gearbest για πρωτη φορα , αντι να δωσω 4$ με NL .... :angry:

Μπηκα τελωνειο . 7 Μαιου εριξα παραγγελια , κοντευει μηνας και ακομα να παραλαβω .

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ

για πειτε , για android TV box του 40ευρου τι να περιμένω περιπου ?

 

Βασικά, εάν βρει ο τελωνειακός την ίδια αξία στο διαδίκτυο, θα χρεώσει ΦΠΑ και 12€.

Το καλό σενάριο θα είναι είτε να σε χρεώσουν μόνο τα 3€ (τέλος παρουσίασης) και το ακόμη καλλίτερο (και σπάνιο) να το βγάλουν χωρίς χρεώσεις.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βασικά, εάν βρει ο τελωνειακός την ίδια αξία στο διαδίκτυο, θα χρεώσει ΦΠΑ και 12€.

Το καλό σενάριο θα είναι είτε να σε χρεώσουν μόνο τα 3€ (τέλος παρουσίασης) και το ακόμη καλλίτερο (και σπάνιο) να το βγάλουν χωρίς χρεώσεις.

 

Έχω δωσει εντολες στο Gear να γραψει οτι ειναι δωρο αξιας κατω απο 20$ . Σε αντιστοιχο δεμα, οντως το παραστατικο γραφει μικρη αξια και gift . Άρα σε αυτη την περιπτωση οταν λες ιδια αξια στο διαδικτυο , ποια? την ψευτικη που γραφει το παραστατικο η θα googlarei skroutz ? καπου διαβασα οτι σου ζητανε και paypal αποδειξη να δουνε ποσα πραγματικα εδωσες .

Worst case scenario δλδ ειναι τα 12 + 10 το φπα ( στα 40$) = 22 ευρώ ?

Link to comment
Share on other sites

Η δήλωση ως "δώρο" έχει πάψει από καιρό να λαμβάνεται υπόψη.

Ο τελωνειακός ψάχνει να βρει την αξία του αντικειμένου είτε στο ίδιο μαγαζί, εάν αναγράφεται στο αυτοκόλλητο, είτε σε άλλο μαγαζί και δεν τον ενδιαφέρει πόσο το αγόρασες.

Απόδειξη κάρτας ή paypal ζητάνε οι εταιρείες courier για να εκτελωνίσουν ένα δέμα.

Ναι, 9,60 +12, εάν βάλει την ίδια αξία, αλλά εάν βρει μεγαλύτερη θα πάει αντίστοιχα ο ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

8 χρονια τωρα φερνω καθε μηνα τα κερατα μου απο Κινα .

Σημερα εσπασε το σερι . Ειπα να δοκιμασω το τσαμπα μεσω μαλαισιας απο Gearbest για πρωτη φορα , αντι να δωσω 4$ με NL .... :angry:

Μπηκα τελωνειο . 7 Μαιου εριξα παραγγελια , κοντευει μηνας και ακομα να παραλαβω .

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ

για πειτε , για android TV box του 40ευρου τι να περιμένω περιπου ?

 

απορια. που το ειδες οτι μπηκε τελωνειο αφου δεν ειναι συστημενο? απο το μαλαισιανο tracking number σου το εμφανισε? ερχεται και ειδοποιητηριο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παίζει και να δουλέψει αυτό με το δώρο, ή τουλάχιστον να είσαι τυχερός και να σου κάτσει τελώνης που να το πιστέψει ή να είναι στα τέτοια του. Εγώ πήρα κινητό πριν 10 μέρες που έγραφε gift και 20 δολλάρια πάνω ενώ κανονικά έκανε 160, μπήκε στο τελωνείο και βγήκε χωρίς να πληρώσω τίποτα ούτε καν το 3ευρω.
Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Κινητο. Απο Vickmall με NL Post (Priority Direct Mail), παραδόθηκε κανονικα σημερα (απο 22/5 pre-advised)

03/06 η αφιξη στο αεροδρομιο Αθηνα

 

Συνολο 16 μερες. Not too bad really

Edited by Mick22
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα το Xiaomi που παρήγγειλα αρχές Μαίου. 'Ενας μήνας και κάτι, χωρίς τελωνείο (εστάλη ως δώρο...).

Δεν έχει να κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Αποστολη με priority express (νομιζω εχει επιλογή τετοια στο geekbuying) γνωρίζετε αν χρεωνεται επιπλέον?Επισης γλιτώνεις το ανοιγμα στο τελωνειο ή ουτε αυτό είναι σιγουρο?
Samsung GT-I5800,xperia P,xiaomi MI-3,xiaomi MI NOTE PRO,REDMI note 4 4/64
Link to comment
Share on other sites

Ουφ , και 2ο δεμα στο τελωνειο (25 fidget spinners ) χμμμ , ισως λόγω βάρους ? (διοτι ογκο πολυ δεν πιανουν ) Τεσπα , σε αυτο δεν είχα δωσει οδηγια για gift <=20$ οποτε θα δουμε αν τελικα μετραει η οχι ....
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει...

Είμαι καινούργιος και στο φόρουμ και στις αγορές από Κίνα. Τι εννοείς δεν έχει να κάνει ;

Εννοώ ότι το Τελωνείο δε λαμβάνει υπόψιν την ένδειξη "δώρο" για μη επιβολή δασμοφορολογικών επιβαρύνσεων.

Link to comment
Share on other sites

Ότι καθυστερούν να ανοιχτούν οι σάκοι , οφείλεται στη λήξη πολλών συμβάσεων στα ΕΛΤΑ ,και θα γίνει χειρότερα τον Ιούνιο που θα λήξουν και άλλες συμβάσεις.
Link to comment
Share on other sites

παντου συμβασιουχους εχουν, εκει δεν θα ειχαν? καποιοι πλουτιζουν με τις "πλατες" αλλων. Sorry για το off topic αλλα εχει παραγινει το κακο σε αυτην την χωρα Edited by sakkouk
Link to comment
Share on other sites

Ουφ , και 2ο δεμα στο τελωνειο (25 fidget spinners ) χμμμ , ισως λόγω βάρους ? (διοτι ογκο πολυ δεν πιανουν ) Τεσπα , σε αυτο δεν είχα δωσει οδηγια για gift <=20$ οποτε θα δουμε αν τελικα μετραει η οχι ....

Δυστυχώς πλέον μάλλον θα γίνεις πελάτης. Αν μπεις μια μετά μπαίνουν πολλά. Προσωπική εμπειρία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό το έχει ξανασυνατήσει κανείς;

Κωδικός Αντικειμένου: RF**********SG

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

18/5/2017, 09:12:45 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

18/5/2017, 09:12:45 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ

17/5/2017, 23:55:12 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

5/5/2017, 03:53:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

O προορισμός είναι Βόρεια Ελλάδα οπότε για τελωνείο καονονικά δεν σταματάει Αθήνα.???

Δεν είναι DHL.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εχω παραγγελει απο Ευρώπη μέσο ουγγρικου ταχυδρομείο αγορά απο γκιαρ μπεστ και εδω και έξι μερες δεν εχει φανεί ακομη,πόσες μερες χρειάζεται να φανεί;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εχω παραγγελει απο Ευρώπη μέσο ουγγρικου ταχυδρομείο αγορά απο γκιαρ μπεστ και εδω και έξι μερες δεν εχει φανεί ακομη,πόσες μερες χρειάζεται να φανεί;

 

Και εγώ μια από τα ίδια.Παραγγελία από Παρασκευή μεσημέρι και είναι κολλημένη στο στάδιο packed item.Δεν πήρα ακόμα tracking number.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εχω παραγγελει απο Ευρώπη μέσο ουγγρικου ταχυδρομείο αγορά απο γκιαρ μπεστ και εδω και έξι μερες δεν εχει φανεί ακομη,πόσες μερες χρειάζεται να φανεί;

 

Και εγώ μια από τα ίδια.Παραγγελία από Παρασκευή μεσημέρι και είναι κολλημένη στο στάδιο packed item.Δεν πήρα ακόμα tracking number.

Προφανώς δεν το είχαν διαθέσιμο και αργούν.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος από Μαλαισίανο που να έχει παραλάβει από αποστολή τέλη Απριλίου με αρχές Μαίου υπάρχει;;

Τελικά η παραγγελία από gearbest έγινε 20/4 και στάλθηκε 5/5 πότε λέτε να ανοίξω στο paypal ξεπεράσαμε τις 50 μέρες από παραγγελία πια. Και όχι τίποτα άλλο ηταν ενα πλήκρολόγιο για το τάμπλετ που χρειαζόμουν που να φανταστώ τόση καθυστερηση και στην αποστολή και στο ταχυδρομείο

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος από Μαλαισίανο που να έχει παραλάβει από αποστολή τέλη Απριλίου με αρχές Μαίου υπάρχει;;

Τελικά η παραγγελία από gearbest έγινε 20/4 και στάλθηκε 5/5 πότε λέτε να ανοίξω στο paypal ξεπεράσαμε τις 50 μέρες από παραγγελία πια. Και όχι τίποτα άλλο ηταν ενα πλήκρολόγιο για το τάμπλετ που χρειαζόμουν που να φανταστώ τόση καθυστερηση και στην αποστολή και στο ταχυδρομείο

Στις 60 μέρες από αποστολή, άνοιξε case.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος από Μαλαισίανο που να έχει παραλάβει από αποστολή τέλη Απριλίου με αρχές Μαίου υπάρχει;;

Τελικά η παραγγελία από gearbest έγινε 20/4 και στάλθηκε 5/5 πότε λέτε να ανοίξω στο paypal ξεπεράσαμε τις 50 μέρες από παραγγελία πια. Και όχι τίποτα άλλο ηταν ενα πλήκρολόγιο για το τάμπλετ που χρειαζόμουν που να φανταστώ τόση καθυστερηση και στην αποστολή και στο ταχυδρομείο

 

μαζι ειμαστε

τιποτα ακομη

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος από Μαλαισίανο που να έχει παραλάβει από αποστολή τέλη Απριλίου με αρχές Μαίου υπάρχει;;

Τελικά η παραγγελία από gearbest έγινε 20/4 και στάλθηκε 5/5 πότε λέτε να ανοίξω στο paypal ξεπεράσαμε τις 50 μέρες από παραγγελία πια. Και όχι τίποτα άλλο ηταν ενα πλήκρολόγιο για το τάμπλετ που χρειαζόμουν που να φανταστώ τόση καθυστερηση και στην αποστολή και στο ταχυδρομείο

Γνώμη μου είναι να κάνεις dispute μόλις περάσει το μέγιστο όριο που σου είπαν από το μαγαζί για παραλαβή, συνήθως είναι 45 εργάσιμες. Γιατί αν κάνεις πιο πριν μπορεί να σου πει μα μου το paypal και νομίζω μετά δεν μπορείς να ξανανοίξεις dispute.

Edited by yiannis_volos
Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μια από τα ίδια.Παραγγελία από Παρασκευή μεσημέρι και είναι κολλημένη στο στάδιο packed item.Δεν πήρα ακόμα tracking number.

 

Οκ σήμερα φάνηκε και ελτα.

Link to comment
Share on other sites

Aπο 4/6/17 arrived in d...c..... Greece NL. υπαρχουν αλλοι με την ιδια ενδειξη την ιδια μερα ? Προχωρησαν?

(Παντος γραφουν πολοι λιγοτεροι απο οτι πριν κατι μηνες κοψατε τις αγορες ...η απογοητευτηκατε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...