Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

υπαρχει καποιος που να την εχει πατησει με τελωνιο (να πληρωσει δασμους και οχι 3ευρο) εκτος απο το gearbest?το τονιζω εκτος αγορα απο gearbest.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ σωστά.

Διάβασε λοιπόν αυτόν τον καταπληκτικό οδηγό ώστε να ενημερωθείς για τα πιθανά σενάρια.

Δώσε έμφαση στα σημεία που μνημονεύει αγορές από χώρες εκτός ΕΕ και τις δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις που ενδεχομένως προκύψουν.

 

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια για τον οδηγό που έχω ανεβάσει και εδώ (link στην υπογραφή μου) αλλά με τους περιορισμούς που έχει το forum στον αριθμό των λέξεων (!!!) αναγκάστηκα να περιορίσω σημαντικά το κείμενο και, φυσικά, δεν έχω τη δυνατότητα επικαιροποίησης και ενημέρωσης όπως στο άλλο forum.

Link to comment
Share on other sites

Ο σακος με το δεμα μου εχει φτασει απο Ολλανδια στις 20/5 και καθεται εκει. Τι κανουνε? Απο Ευρωπη ηρθε. Γιατι δεν το προωθουνε απλα στα κεντρα διανομης για παραδοση??
don't just stay inspired - inspire others!
Link to comment
Share on other sites

To pre-advised ποσες μερες διαρκει με NL Post?

 

το pre-advised εξαρταται απο το μαγαζι που σου το στελνει και οχι απο το NL Post.

 

Σημαινει απλα οτι το μαγαζι αντιστοιχισε ενα barcode στην παραγγελια σου... ενα tracking number. δεν σημαινει οτι το εχει στειλει.

don't just stay inspired - inspire others!
Link to comment
Share on other sites

Μιλησα πριν λιγο με το vickmall σχετικα με την τριγωνη αποστολη κτλ και μου εδωσε αυτο το link

https://www.vickmall.com/about-shipping-way.html

πιστευω να βοηθησω και να λυθουν απορις πολλων

Link to comment
Share on other sites

Ο σακος με το δεμα μου εχει φτασει απο Ολλανδια στις 20/5 και καθεται εκει. Τι κανουνε? Απο Ευρωπη ηρθε. Γιατι δεν το προωθουνε απλα στα κεντρα διανομης για παραδοση??

εμένα από 13/5, φίλου με ιδια ημερομηνία εφτασε ηδη ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

εμένα από 13/5, φίλου με ιδια ημερομηνία εφτασε ηδη ελλαδα

 

Δεν το εγραψα καλα φιλε. Ερχεται απο Ολλανδια. Στις 20/5 εφτασε Ελ. Βενιζελο αλλα μετα απλα καθεται.

don't just stay inspired - inspire others!
Link to comment
Share on other sites

To pre-advised ποσες μερες διαρκει με NL Post?

το pre-advised εξαρταται απο το μαγαζι που σου το στελνει και οχι απο το NL Post.

 

Σημαινει απλα οτι το μαγαζι αντιστοιχισε ενα barcode στην παραγγελια σου... ενα tracking number. δεν σημαινει οτι το εχει στειλει.

Μπορεί να περάσει κάποιο διάστημα μέχρι το μαγαζί όντως να στείλει το δέμα και απλά να έχει κάνει reserve ένα tracking number, αλλά το μεγαλύτερο μέρος από τις μέρες που η παραγγελία σου φαίνεται ως "pre-advised", το δέμα έχει ήδη αποσταλεί με "ενδιάμεση" μεταφορική που αναλαμβάνει να το μεταφέρει από το ίδιο το "μαγαζί" μέχρι το πλησιέστερο hub της μεταφορικής που θα αναλάβει το τελικό σκέλος της μεταφοράς (PostNL στην περίπτωσή σου).

Δοκίμασε να βάλεις το tracking number σου π.χ. στη σελίδα του sky56, ή ίσως στη flytexpress και το πιο πιθανό είναι να δεις (και με μεγάλη λεπτομέρεια!) τις κινήσεις του πακέτου σου εντός Κίνας.

Δεν το εγραψα καλα φιλε. Ερχεται απο Ολλανδια. Στις 20/5 εφτασε Ελ. Βενιζελο αλλα μετα απλα καθεται.

Όπως θα δεις και από τον οδηγό στην πρώτη σελίδα του θέματος, αλλά και από τα γραφόμενα των υπολοίπων εδώ, ο χρόνος που χρειάζεται μέχρι να σκαναριστεί το πακέτο σου στο αεροδρόμιο και να εμφανιστεί (επιτέλους) στο tracking των ΕΛΤΑ είναι συνήθως από τις μεγαλύτερες συνιστώσες του συνολικού χρόνου μεταφοράς. Από τη... γκρίνια που βλέπω εδώ γύρω (αλλά και από 2-3 δικά μου δέματα που ήρθαν... με το πάσο τους τις τελευταίες μέρες), μην εκπλαγείς αν κάνει και 1-2 εβδομάδες!

Link to comment
Share on other sites

το δέμα έχει ήδη αποσταλεί με "ενδιάμεση" μεταφορική που αναλαμβάνει να το μεταφέρει από το ίδιο το "μαγαζί" μέχρι το πλησιέστερο hub της μεταφορικής που θα αναλάβει το τελικό σκέλος της μεταφοράς (PostNL στην περίπτωσή σου).

Δοκίμασε να βάλεις το tracking number σου π.χ. στη σελίδα του flytexpress και το πιο πιθανό είναι να δεις (και με μεγάλη λεπτομέρεια!) τις κινήσεις του πακέτου σου εντός Κίνας.!

Σε ευχαριστω!

 

Οντως το flytexpress δειχνει

 

2017-05-20 11:03:52

Location:Europe Processing center

Status:Item in transit

2017-05-20 05:03:07

Location:Europe Processing center

Status:Item dispatched. PKG#:¨

2017-05-18 21:29:21

Location:Europe Processing center

Status:Item in transit

2017-05-18 15:10:20

Location:Europe Processing center

Status:Item received

 

 

βεβαια σε καποιο σημειο δειχνει "dispatched"

Link to comment
Share on other sites

Ο σακος με το δεμα μου εχει φτασει απο Ολλανδια στις 20/5 και καθεται εκει. Τι κανουνε? Απο Ευρωπη ηρθε. Γιατι δεν το προωθουνε απλα στα κεντρα διανομης για παραδοση??

θες και απάντηση τώρα ΕΛΤΑ είναι αυτά το δικό μου κάνει 3 μέρες βόλτες στην κερκυρα

25/5/2017, 12:08:06 Μ.Δ.-Δ.Κ. ΚΕΡΚΥΡΑΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ οσο την ειδες εσυ την ειδοποιση αλλο τοσο την ειδα και εγω.

με 3 λεξεις τα ελτα ειναι για τον :X

Link to comment
Share on other sites

Αν σου έγραψε ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ και δε στο φέρουν και αύριο, πήγαινε στο ταχυδρομείο να το αναζητήσεις με το tracking number
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελια απο gearbest στις 5/4 και ακομα αγνοειται. Τροπος αποστολης ''Switzerland Post Unregistered''. Μπαινω σε ενα site που με παραπεμπει το gearbest και βλεπω αυτο:

Electronic information,receive--06-Apr-2017 07:30 AM

Small package Center, receive--06-Apr-2017 09:30 AM

Parcel centre,sealing--06-Apr-2017 12:30 PM

Small package Center, left--06-Apr-2017 02:03 PM

Exchange Bureau, have been exported to open--07-Apr-2017 10:03 PM

Exchange Bureau, have been exported directly--08-Apr-2017 04:07 PM

Transit Center,left hand navigation--08-Apr-2017 09:40 PM

GREECE, Arrived --20-Apr-2017 09:40 PM

GREECE, the transfer of customs-- 21-Apr-2017 01:20 AM. Εκτός απο το να κλάψω τα λεφτά μου τι αλλο μπορώ να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα αλλο, υπομονη.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα φαινεται να εχει φτασει απο 14/5 οπως λεει και το τρακινγκ και απο τοτε τιποτα..Πρωτη φορα τετοια καθυστερηση.

 

Destination Country - Cache Time: 2017-05-25 20:27

2017-05-11 04:08 SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

Origin Country - Tracking Consuming: 687 ms

2017-05-14 09:40 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2017-05-11 04:08 Despatched to overseas (Country code: GR)

Link to comment
Share on other sites

10/5/17 17:13 - The item has arrived in the country of destination, GREECE

Εμένα έχει φτάσει από τις 10/5

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι κατι μου λεει οτι ολο αυτο που γινεται..γινεται εσκεμμενα..τοσες πολλες ειναι οι παραγγελιες πια και αργουν..
Link to comment
Share on other sites

οι χρονοι εχουν ξεφυγει πολυ πλεον

το παραδοξο και δεν ξερω αν ειναι τυχαιο, απο ebay φτανουν σε εμενα τουλαχιστον πιο γρηγορα απο πχ fasttech,gearbest

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελια απο gearbest στις 5/4 και ακομα αγνοειται. Τροπος αποστολης ''Switzerland Post Unregistered''. Μπαινω σε ενα site που με παραπεμπει το gearbest και βλεπω αυτο:

Electronic information,receive--06-Apr-2017 07:30 AM

Small package Center, receive--06-Apr-2017 09:30 AM

Parcel centre,sealing--06-Apr-2017 12:30 PM

Small package Center, left--06-Apr-2017 02:03 PM

Exchange Bureau, have been exported to open--07-Apr-2017 10:03 PM

Exchange Bureau, have been exported directly--08-Apr-2017 04:07 PM

Transit Center,left hand navigation--08-Apr-2017 09:40 PM

GREECE, Arrived --20-Apr-2017 09:40 PM

GREECE, the transfer of customs-- 21-Apr-2017 01:20 AM. Εκτός απο το να κλάψω τα λεφτά μου τι αλλο μπορώ να κανω;

 

ακριβως ιδιες ημερομηνιες εχω και εγω δες εδω. το θετικο ειναι οτι πιστευα πως χαθηκε η καποιος το πηρε αλλα αφου ειναι και εσενα μαλλον εχουν μεινει σακοι κλειστοι απο το Πασχα. καποια στιγμη θα ερθουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα για δέμα αξίας 19euro θα πληρώσω κάποιο ποσό;2 μπαταρίες για κινητά θα είναι ή να του πω να μου τις στείλει ξεχωριστα?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα για δέμα αξίας 19euro θα πληρώσω κάποιο ποσό;2 μπαταρίες για κινητά θα είναι ή να του πω να μου τις στείλει ξεχωριστα?

Τα €19 δεν είναι πάνω απο το όριο για να σου βάλουν ΦΠΑ.

Αν τις στείλει σε 2 πακέτα, υπάρχει η περίπτωση να πληρώσεις 2 φορές απο €3. Καλύτερα σε μία αποστολή.

Link to comment
Share on other sites

Τα €19 δεν είναι πάνω απο το όριο για να σου βάλουν ΦΠΑ.

Αν τις στείλει σε 2 πακέτα, υπάρχει η περίπτωση να πληρώσεις 2 φορές απο €3. Καλύτερα σε μία αποστολή.

 

καλημέρα για δέμα αξίας 19euro θα πληρώσω κάποιο ποσό;2 μπαταρίες για κινητά θα είναι ή να του πω να μου τις στείλει ξεχωριστα?

Και ποιος μπορεί να εγγυηθεί ότι θα τα χειριστούν ως προϊόντα των 19€ και όχι των π.χ 39€?

Εγώ πιστεύω ότι όλα είναι πιθανά, αν και γενικά ελάχιστα (ειδικά τέτοιου μεγέθους) περνάνε από τελωνείο σε σχέση με το συνολικό όγκο των δεμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Eνω το νουμερο αποστολης λεει οτι εφτασε ελλαδα, στα ελτα ακομη λεει αποστολη απο ολλανδια.

Και πανε μερες 7

αλλότε μεσα σε 3 ξεκολουσε

και δεν πηρα κινητο.

Link to comment
Share on other sites

10/5/17 17:13 - The item has arrived in the country of destination, GREECE

Εμένα έχει φτάσει από τις 10/5

Εκλεισε απο Κ.Δ. Αεροδρομιου.

16 μερες για να ξεκουνησει απο αεροδρομιο

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...