Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 αποστολες απο gearbest μεσω μαλαισιας ενα ck104 ενα Mipad 3 και κατι ψιλολογια παραληφθησαν σημερα ολα χωρις τελωνειο μετα απο ενα ακριβως μηνα απο την ημερομηνια αποστολης τους.. Τυχερος πολυ ειδικα για το mipad
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Την επιλογή EU Express την έχει στο δεύτερο βήμα του checkout:

 

image.jpg

 

Ευχαριστώ! Τώρα το είδα. Εμένα το χρεώνει αποστολή έτσι +27Ε (για το Xiaomi HUAMI ρολοι). Και στο άθροισμα βγαίνει τώρα σχεδόν όσο από το Ισπανικό warehouse του geekbuying. Οπότε μάλλον είναι πιο safe στην αποστολή το 2ο (νομίζω....).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Τώρα το είδα. Εμένα το χρεώνει αποστολή έτσι +27Ε (για το Xiaomi HUAMI ρολοι). Και στο άθροισμα βγαίνει τώρα σχεδόν όσο από το Ισπανικό warehouse του geekbuying. Οπότε μάλλον είναι πιο safe στην αποστολή το 2ο (νομίζω....).

 

Στο ισπανικό geekbuying θα πρέπει να προσθέσεις και τα μεταφορικά που δεν τα βάζουν μέσα. Είναι απίστευτοι οι τύποι!

Link to comment
Share on other sites

οντως ! Για ενα κινητο που θελω να παρω εγω,τα μεταφορικα ειναι καπου στα 40 δολλαρια ,αν θυμαμαι καλα ! Ειναι υπερβολικο το ποσό.
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φίλε έχεις μεγάλο δίκιο! Βάζει 32Ε μεταφορικά! Ε όχι.... Τόσο φτάσαμε τα σκρουτζομάγαζα! Καμία άλλη πρόταση σε site με EU warehouse για smartwatch?
Link to comment
Share on other sites

εγω αυτη την επιλογη στο δευτερο βημα του checkout δεν το βλεπω!

 

Μάλλον δεν είναι διαθέσιμη για όλα τα είδη του μαγαζιού.

Link to comment
Share on other sites

εχει παρει κανενας (που το δεμα του να βρισκετε στο τελωνειο ) τηλεφωνο να μιλησει με καποιον υπευθυνο?

 

επαιρνα για καμια βδομαδα στα 4 τηλεφωνα που εχουν και δε το σηκωνε κανεις. τελικα καποιος απαντησε την παρασκευη και μου ειπε οτι εχουν υπερβολικα πολλα δεματα να εκτελωνησουν και καθυστερει η διαδικασια ( σημ. το πακετο μου μπηκε τελωνειο 4/5 ) σε ερωτηση μου, ποτε και πως θα ξερω τι πρεπει να πληρωσω, μου ειπε οτι θα μ ενημερωσουν απο τα ελτα στην παραλαβη αν εχει χρεωθει κατι. αναγκαστικα υπομονη μεχρι τοτε και τελος οι παραγγελιες απο Κινα για μενα

:: Be Ware The Power Of Light ::
Link to comment
Share on other sites

αναγκαστικα υπομονη μεχρι τοτε και τελος οι παραγγελιες απο Κινα για μενα

Γιατί τέλος?

Δε γνώριζες περί τελωνείου?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τέλος?

Δε γνώριζες περί τελωνείου?

 

τι να γνωριζε?εγω ψωνιζω καμια 10αρια χρονια και αυτο που γινετε τωρα δεν μου εχει ξανασυμβει.τυχαιο?μιλαμε για νορμαλ αγορες ,απο ψιλοπραματακια μεχρι κανα κινητο το πολυ.οχι να σηκωσουμε καμια αποθηκη.και ενοητε με απλο ταχυδρομιο.εσυ τι γνωριζες?(με το συμπαθιο )

Link to comment
Share on other sites

τι να γνωριζε?εγω ψωνιζω καμια 10αρια χρονια και αυτο που γινετε τωρα δεν μου εχει ξανασυμβει.τυχαιο?μιλαμε για νορμαλ αγορες ,απο ψιλοπραματακια μεχρι κανα κινητο το πολυ.οχι να σηκωσουμε καμια αποθηκη.και ενοητε με απλο ταχυδρομιο.εσυ τι γνωριζες?(με το συμπαθιο )

Ούτε εσύ γνώριζες?

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως την πατησα ,μικρο το ποσο αλλα εχασα πολυ χρονο ,κανω παραγγελια απο ebay ,γραφει οτι το προιον βρισκετε Γερμανια ,ωραια λοιπον θα το πληρωσω λιγο ακριβοτερα αλλα θα το εχω αμεσα , ηθελα σε μια εβδομαδα να το εχω ,να ομως που το κινεζακι ή ο γερμαναρας ,δεν ξερω τι ειναι, μου το εστειλε απο Κινα με DHL , 40 μερες περιπου και ηρθε σημερα με την προυποθεση να το πληρωσω απο πανω ,τι να το κανω τωρα;;;;;; περα οτι του αφησα αρνητικη αξιολογηση οτι ειναι ψευτης, τι αλλο να κανω; καθε προταση δεκτη
Link to comment
Share on other sites

οχι ..πες μου εσυ που γνωριζεις...εξου και ο λογος υπαρξης των forum..

Πολύ σωστά.

Διάβασε λοιπόν αυτόν τον καταπληκτικό οδηγό ώστε να ενημερωθείς για τα πιθανά σενάρια.

Δώσε έμφαση στα σημεία που μνημονεύει αγορές από χώρες εκτός ΕΕ και τις δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις που ενδεχομένως προκύψουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως την πατησα ,μικρο το ποσο αλλα εχασα πολυ χρονο ,κανω παραγγελια απο ebay ,γραφει οτι το προιον βρισκετε Γερμανια ,ωραια λοιπον θα το πληρωσω λιγο ακριβοτερα αλλα θα το εχω αμεσα , ηθελα σε μια εβδομαδα να το εχω ,να ομως που το κινεζακι ή ο γερμαναρας ,δεν ξερω τι ειναι, μου το εστειλε απο Κινα με DHL , 40 μερες περιπου και ηρθε σημερα με την προυποθεση να το πληρωσω απο πανω ,τι να το κανω τωρα;;;;;; περα οτι του αφησα αρνητικη αξιολογηση οτι ειναι ψευτης, τι αλλο να κανω; καθε προταση δεκτη

Αν ήταν όντως έτσι, refund!

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν όντως έτσι, refund!

Έτσι είναι φίλε, δεν πήγα να παραλάβω ακόμη, θα πάω αύριο, στην κρητική του έγραψα ότι είναι ψεύτης, επιτρέπετε αυτό ή θα έχω τίποτα κυρώσεις; ο συγκεκριμένος μάλλον κάνει τον μεσάζοντα, λες και εμείς δεν ξέρουμε να τον κάνουμε, μάγκας ο κύριος

 

ONEPLUS 3T

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι φίλε, δεν πήγα να παραλάβω ακόμη, θα πάω αύριο, στην κρητική του έγραψα ότι είναι ψεύτης, επιτρέπετε αυτό ή θα έχω τίποτα κυρώσεις; ο συγκεκριμένος μάλλον κάνει τον μεσάζοντα, λες και εμείς δεν ξέρουμε να τον κάνουμε, μάγκας ο κύριος

 

ONEPLUS 3T

Κάνε ένα dispute στο PayPal

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε λοιπόν αυτόν τον καταπληκτικό οδηγό ώστε να ενημερωθείς για τα πιθανά σενάρια

 

Ο οδηγος που αναφερεις δημοσιευτηκε το 2013 και οπως γραφεις και εσυ εστιαζει σε πιθανα σεναρια.

Το προβλημα, που δε γνωριζαμε οτι υπαρχει, προκυπτει τους τελευταιους μηνες

οπου ολα τα κινητα πλεον, και οχι μονο, που προερχονται απο τετοιες χωρες παιρνουν υποχρεωτικα τελωνειο !

 

υγ. αναφερω " και οχι μονο " διοτι γνωστο μου του εχουν κρατησει παπουτσια και μπλουζες που πηρε επισης απο Κινα,

οποτε το θεμα ξεφευγει απο τις ηλεκτρονικες συσκευες

:: Be Ware The Power Of Light ::
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο διαστημα βελτιωθηκαν γενικα οι χρονοι διεκπερεωσης με nl.

Συνηθως απο την αποστολη tr.number μεχρι την εμφανιση # the item is pre-.......# xρειαζονται 2 ημερες ??

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα dispute στο PayPal

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θα παραλαβω αυριο και θα κανω φιλε, ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο διαστημα βελτιωθηκαν γενικα οι χρονοι διεκπερεωσης με nl.

Συνηθως απο την αποστολη tr.number μεχρι την εμφανιση # the item is pre-.......# xρειαζονται 2 ημερες ??

Ναι εμένα δύο μέρες έκανε!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά.

Διάβασε λοιπόν αυτόν τον καταπληκτικό οδηγό ώστε να ενημερωθείς για τα πιθανά σενάρια.

Δώσε έμφαση στα σημεία που μνημονεύει αγορές από χώρες εκτός ΕΕ και τις δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις που ενδεχομένως προκύψουν.

 

αδερφε περι ορεξεως κολοκυθοπιτα...ελα παππου να σου δειξω τα αμπελια..

ετσι γνωριζεις?ασε την τρελα και την ειρωνεια και προσγειωσου στην πραγματικοτητα.εδω μιλαμε με εμπειριες και γεγονοτα για να ξερουμε τι ακριβως παιζει ουτως ωστε να μπορεσουμε να προφυλαχτουμε..απο θεωρειες χωρτατοι ειμαστε.αραξε λοιπον και μη μου λες εμενα για οδηγους και πρασινα αλογα..δεν βοηθας..και αν δεν βοηθας δεν εχεις καμια δουλεια να σχολιάζεις

Edited by manolikos23
Link to comment
Share on other sites

Θα παραλαβω αυριο και θα κανω φιλε, ευχαριστω.

 

Αν παραλαβεις ειναι αργα πια.

Αν εισαι σιγουρος οτι στο ebay γραφει οτι θα γινει αποστολη απο ΕΕ και αυτοι το εστειλαν απο κινα τοτε ΔΕΝ παραλαμβανεις και ζητας full refund.

Προσεξε γιατι η DHL εχει πολυ υψηλες χρεωσεις οχι μονο φορους και τελη αλλα και δικα της εξοδα που ειναι στον θεο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...