Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1€ ειναι το εμβασμα, απλα δεν εχουν IBAN εκει, εχουν εναν αλλο κωδικο..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Περίεργο tracking number είναι αυτό, πολύ μεγάλο..

 

ετσι φαινεται ,μ αρεσει που το παρηγγειλα απο Γερμανια για να ερθει και γρηγορα, ισως το στελνει και απο κινα ,οτι να ναι ,τσαμπα χρονος τελικα

Link to comment
Share on other sites

ετσι φαινεται ,μ αρεσει που το παρηγγειλα απο Γερμανια για να ερθει και γρηγορα, ισως το στελνει και απο κινα ,οτι να ναι ,τσαμπα χρονος τελικα

 

Μη σκας, αφού έχουν περάσει ήδη 3 βδομάδες λογικά δεν μένει πολύς καιρός ακόμη.

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω αλλα δεν............. αυτο εδω ID15030641351651CN που βρισκεται; πριν 3 εβδομαδες εγινε παραγγελια

5a16ee469ce87ffe890dab89497ccbd2.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μη σκας, αφού έχουν περάσει ήδη 3 βδομάδες λογικά δεν μένει πολύς καιρός ακόμη.

 

Ε δεν με τρελαινει και πολυ ,με προβληματιζει το γεγονος οτι δεν μου εδωσε αμεσα αξιολογηση οπως κανουν ολοι με την πληρωμη στο ebay ,τεσπα , δεν αγχωνομαι για τα χρηματα αλλα για τον χρονο που χανω

 

----- προσθήκη μηνύματος 99 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

5a16ee469ce87ffe890dab89497ccbd2.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

που το βρηκες αυτο φιλε; μας εβαλες τα γυαλια τωρα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παραθέτω σελίδα που επιβεβαιώνει τα λεγόμενα μου!

http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/trapezikes-ypiresies/kathimerines-synallages/emvasmata/ypologistis-emvasmatos

 

Ένα ευρώ είναι εντός ελλάδος...

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ναι , αλλά εμένα προσωπικά με προβλημάτισε με αυτή τη συμπεριφορά.

Teλικα απο BangGood, ισχυει το ΕU Priority Line Registered AirMail $2.99 extra, οτι κινειται μεσω ΕΕ και ετσι δεν εχει τελη

 

- Oπως και το Vickmail που λεει: SHIPPING METHOD - EU REGISTERED AIRMAIL(AVOID CUSTOMS TAX 100%)

 

Iσχυει σιγουρα? Vickmail οκ?? (θελω να παραγγειλω αμεσα)

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια..εχω παραγγελει κινητο από το geekbuying και χτες η κατασταση στα ελτα εγραψε ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ;;Ξερει κανεις σε ποσο καιρο θα το παραλαβω(μενω αθηνα);;
Link to comment
Share on other sites

Teλικα απο BangGood, ισχυει το ΕU Priority Line Registered AirMail $2.99 extra, οτι κινειται μεσω ΕΕ και ετσι δεν εχει τελη

 

- Oπως και το Vickmail που λεει: SHIPPING METHOD - EU REGISTERED AIRMAIL(AVOID CUSTOMS TAX 100%)

 

Iσχυει σιγουρα? Vickmail οκ?? (θελω να παραγγειλω αμεσα)

Ευχαριστω

Για το vickmall ισχύει σίγουρα ναι.

Link to comment
Share on other sites

Για το vickmall ισχύει σίγουρα ναι.

 

Και πόσο καιρό κάνει να έρθει από vickmall με αυτή την μέθοδο..;; εχω παραγγελει εδώ και 11 μέρες και ακόμα δείχνει ότι και καλά βρίσκεται In transit..

Link to comment
Share on other sites

Και πόσο καιρό κάνει να έρθει από vickmall με αυτή την μέθοδο..;; εχω παραγγελει εδώ και 11 μέρες και ακόμα δείχνει ότι και καλά βρίσκεται In transit..

nikiforos, ευχαριστω!

 

- Λεει το Vickmail για αυτη τη μεθοδο ...USUALLY DELIVERED AT 15-25DAYS

Οταν το λαβεις σε λιγο ενημερωσε μας σε παρακαλω.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα δύο κινητά. Το 1ο (LENOVO VIBE P1) στις 25 Μαρτίου και έφτασε τώρα στο ταχυδρομείο. Πέρασε τελωνείο. Τιμή αγοράς

105 USD από sunsky (netherland post). Στο τελωνείο το κοστολόγησαν 200 ευρώ αυθαίρετα(με το μάτι νομίζω κάποιος άσχετος ). Μου χρέωσαν 48 ευρώ ΦΠΑ+12 ευρώ εκτελωνισμό=60 ευρώ αντί για 36.

Το 2ο κινητό αγοράστηκε 17 Απριλίου (Lenovo zuk z1) από aliexpres (singapore post) Τιμή αγοράς 130 USD. Στις 03/05 μπήκε και αυτό τελωνείο.

Νομίζω πλέον τα περισσότερα κινητά περνάνε τελωνείο. Πλέον είναι προτιμότερο να δηλώνεται η πραγματική αξία του τηλεφώνου στη συσκευασία για να μην κοπανάει κάθε άσχετος υπάλληλος ότι του γουστάρει.

Φαίνεται ότι δεν είναι πια τόσο συμφέρουσες οι αγορές από Κίνα εκτός αν το κατάστημα παρέχει κάποιου είδους ασφαλιστική κάλυψη για τυχον έξοδα τελωνείου (lightinthebox) ή ταχυδρομεί μέσω άλλω οδών αποφεύγοντας το τελωνείο πχ Vickmall (με ένα μικρό κόστος φυσικά).

Link to comment
Share on other sites

nikiforos, ευχαριστω!

 

- Λεει το Vickmail για αυτη τη μεθοδο ...USUALLY DELIVERED AT 15-25DAYS

Οταν το λαβεις σε λιγο ενημερωσε μας σε παρακαλω.

Ευχαριστω

 

Μωρέ μακάρι να είναι σε λίγο όπως λες.. Αλλα δεν το κόβω... Δεν έχω καμία πληροφορία για το που βρίσκεται ακόμα... Όπως και να χει θα ενημερώσω μόλις αλλάξει κάτι /το παραλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Η αποστολή των παραγγελιών από Κίνα διαρκεί κατά μέσο όρο 1 μήνα.

Διαβάστε τον οδηγό του νήματος στο οποίο γράφετε, πριν γράψετε!

Επιλέξτε καταστήματα που προσφέρουν εγγύηση αποφυγής τελωνείου.

Edited by nikiforos_
Link to comment
Share on other sites

Η αποστολή των παραγγελών από Κίνα διαρκεί κατά μέσο όρο 1 μήνα.

Διαβάστε τον οδηγό του νήματος στο οποίο γράφετε, πριν γράψετε!

Επιλέξτε καταστήματα που προσφέρουν εγγύηση αποφυγής τελωνείου.

 

Αναρωτιεμαι οταν λενε airmail πως ειναι η τελικη τους προσεγγιση.. παιρνουν τα δεματα που εχουν για ολες τις χωρες των βαλκανιων πχ και περνανε με ενα αεροπλανο απο ολα μαζευοντας και αφηνοντας δεματα ?Εχω αυτην την απορια επειδη πες οτι γεμιζαν οι κινεζοι ενα αεροπλανο με δεματα για ελλαδα με ταχυδρομεια που δεν πανε μεσω καποιας ευρωπαικης χωρας πχ ολλανδια αλλα απευθειας στην χωρα αποστολης θα εκανε εναν μηνα για να φτασει ?

Edited by AiWaaa
Link to comment
Share on other sites

Κιομως, κινειται! Μετα απο 48 μερες το ΜΥ σάλεψε

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιεμαι οταν λενε airmail πως ειναι η τελικη τους προσεγγιση.. παιρνουν τα δεματα που εχουν για ολες τις χωρες των βαλκανιων πχ και περνανε με ενα αεροπλανο απο ολα μαζευοντας και αφηνοντας δεματα ?Εχω αυτην την απορια επειδη πες οτι γεμιζαν οι κινεζοι ενα αεροπλανο με δεματα για ελλαδα με ταχυδρομεια που δεν πανε μεσω καποιας ευρωπαικης χωρας πχ ολλανδια αλλα απευθειας στην χωρα αποστολης θα εκανε εναν μηνα για να φτασει ?

 

Ειχα επικοινωνησει με υπαλληλο των Ελτα πριν 1.5 χρονο και τον ρωτησα γιατι αργει τοσο και μου λεει δεν ερχονται απευθειας αλλα περνανε διαφορες χωρες και στην Ελλαδα φτανει προς τις τελευταιες...

Link to comment
Share on other sites

Ειχα επικοινωνησει με υπαλληλο των Ελτα πριν 1.5 χρονο και τον ρωτησα γιατι αργει τοσο και μου λεει δεν ερχονται απευθειας αλλα περνανε διαφορες χωρες και στην Ελλαδα φτανει προς τις τελευταιες...

Σωστό είναι αυτό.

Δε σου είπε, όμως, πόσες μέρες απαιτούνται για να διασχίσουν τις "διάφορες χώρες" και πόσες από τη στιγμή που φτάσουν ΕΛ.ΒΕΝ μέχρι το σπίτι σου!

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα δύο κινητά. Το 1ο (LENOVO VIBE P1) στις 25 Μαρτίου και έφτασε τώρα στο ταχυδρομείο. Πέρασε τελωνείο. Τιμή αγοράς

105 USD από sunsky (netherland post). Στο τελωνείο το κοστολόγησαν 200 ευρώ αυθαίρετα(με το μάτι νομίζω κάποιος άσχετος ). Μου χρέωσαν 48 ευρώ ΦΠΑ+12 ευρώ εκτελωνισμό=60 ευρώ αντί για 36.

Το 2ο κινητό αγοράστηκε 17 Απριλίου (Lenovo zuk z1) από aliexpres (singapore post) Τιμή αγοράς 130 USD. Στις 03/05 μπήκε και αυτό τελωνείο.

Νομίζω πλέον τα περισσότερα κινητά περνάνε τελωνείο. Πλέον είναι προτιμότερο να δηλώνεται η πραγματική αξία του τηλεφώνου στη συσκευασία για να μην κοπανάει κάθε άσχετος υπάλληλος ότι του γουστάρει.

Φαίνεται ότι δεν είναι πια τόσο συμφέρουσες οι αγορές από Κίνα εκτός αν το κατάστημα παρέχει κάποιου είδους ασφαλιστική κάλυψη για τυχον έξοδα τελωνείου (lightinthebox) ή ταχυδρομεί μέσω άλλω οδών αποφεύγοντας το τελωνείο πχ Vickmall (με ένα μικρό κόστος φυσικά).

 

Μόνο τριγωνική αποστολή ή αν πετύχεις σούπερ προσφορά που ακόμα τελωνείο να πληρώσεις θα είσαι κερδισμένος

Link to comment
Share on other sites

Ζήτησε του ένα λογαριασμό pp ώστε να βάλεις τα χρήματα.

 

Ειναι λάθος να παίρνεις κάτι χωρίς να το πληρώνεις, ειδικά μέσω διαδικτύου, άγραφος νόμος. Όπως και καταλαβαίνω αντίστοιχα ότι πιστεύεις το ίδιο, για αυτό και γράφεις εδώ μήπως βρεις λύση.

 

Μου έχει συμβεί σε αντίστοιχη περίπτωση να παραλαβω συσκευη πιο ακριβή από αυτήν που πλήρωσα (μπερδεψε τα κουτιά) και του έβαλα συμπληρωματικά τα χρήματα που υπήρχε διαφορά.

 

Βάλε σε ένα PayPal την πιστωτική σου, ζήτα του ένα email να τον πληρώσεις και μετά βγάλε την από το PayPal αν σε ανησυχει για έξτρα χρεώσεις στο μέλλον.

 

Η στην τελική αν δε θέλεις να μπλέξεις με pp δώσε τα χρήματα σε ένα φιλο που έχει pp και πλήρωσε τον από εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...