Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κινητό από Aliexpress με SG, σε χρόνο ρεκόρ και χωρίς τελωνείο.

Αποστολή 8/2 παραλαβή 15/2.

 

SEND ITEM ABROAD 08-02-2017 04:54 SINGAPORE

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE 12-02-2017 10:48

ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA) 13-02-2017 04:02 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

ITEM UNLOADED 13-02-2017 10:08 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS 14-02-2017 13:37 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS 14-02-2017 14:35 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS 14-02-2017 15:37 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

ITEM LOADED 14-02-2017 19:43 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

ITEM ARR K.D. IOANNINON 14-02-2017 22:00 K.D. IOANNINON

ITEM IN CONTA K.D. IOANNINON 15-02-2017 04:35 K.D. IOANNINON

ITEM ARR M.D. IOANNINON 15-02-2017 06:20 M.D. IOANNINON

ITEM TO BE DELIVERED 15-02-2017 07:19 M.D. IOANNINON

ITEM DELIVERED 15-02-2017 11:09 M.D. IOANNINON

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι έγινε βρε παιδιά, ούτε και σήμερα κάποιος τυχερός με κλείσιμο από τελωνείο Αθήνα? Πάνω που τα πράγματα πήγαιναν καλά, κολλήσαμε στις 19/1 εδώ και 9 μέρες? Αύριο έχουμε και ......τσικνοπέμπτη! Έτσι όπως πάει μας βλέπω να κάνουμε παρέλαση χωρίς κινητό!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αλλά και πάλι δεν δίνει ιδιαίτερες πληροφορίες αντί για 6/2 τώρα το τελευταίο βήμα που βλέπω είναι: 2017-02-07 09:20:00 The Item is Departed from facility

Και ήδη έχουν περάσει 8 ημέρες χωρίς καμία αλλαγή! :(

Εμένα επιτέλους ξεκόλλησε τώρα λέει αποστολή αντικειμένου στο εξωτερικό δες και εσύ αν έχεις ενημέρωση

Link to comment
Share on other sites

Εμένα επιτέλους ξεκόλλησε τώρα λέει αποστολή αντικειμένου στο εξωτερικό δες και εσύ αν έχεις ενημέρωση

 

Ναι μόλις άλλαξε κι εμένα! Λέει The item is at the PostNL sorting center! Άρα λογικά έφτασε Ολλανδία!

Εσένα με τι είναι και λέει από αντικειμένου στο εξωτερικό;

Link to comment
Share on other sites

Ναι μόλις άλλαξε κι εμένα! Λέει The item is at the PostNL sorting center! Άρα λογικά έφτασε Ολλανδία!

Εσένα με τι είναι και λέει από αντικειμένου στο εξωτερικό;

 

Postnl ακριβώς το ίδιο μου λέει απλά είπα να γράψω αυτό που λέει στα ΕΛΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Ναι μόλις άλλαξε κι εμένα! Λέει The item is at the PostNL sorting center! Άρα λογικά έφτασε Ολλανδία!

Εσένα με τι είναι και λέει από αντικειμένου στο εξωτερικό;

 

Και μενα σημερα αλλαξαν και τα 2 που ηταν κολημενα, το ενα απο pre advised που ηταν στην ιδια κατασταση για 25 μερες ξαφνικα εμφανιστηκε στο ΚΑΤ Αθηνων :blink:

Το δευτερο στην ιδια κατασταση απο 6-2-2017 εμφανιστηκε σημερα οτι αναχωρησε απο Ολλανδια για Ελλαδα.

Μαλλον ξεπλοκαραν τα μηχανηματα παρακολουθησης ιχνους.

 

Δοκίμσε να το δεις στο elta.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας,

Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος στα παρακάτω ερωτήματά μου που αφορά στο τελωνείο.

1. Περνάνε όλα τα πακέτα τελωνείο? Ή μήπως περνάνε κάποια δειγματοληπτικά?

2. Περνάνε ανάλογα το ταχυδρομικό φορέα? (SG post, Swiss post, NL post κλπ – Δεν εννοώ DHL )

3. Περνάνε αυτά τα οποία είναι από κάποια τιμή και επάνω (που αναγράφεται στο πακέτο)?

4. Κοιτάζουν το είδος του αγαθού από την περιγραφή και αν είναι κινητό το περνάνε τελωνείο?

Σας ρωτάω γιατί παλαιότερα δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα με την αγορά κινητών. Τώρα διαβάζω στα μηνύματα ότι περνάνε πολύ συχνά τελωνείο αλλά δεν καταλαβαίνω τον «αλγόριθμο» με τον οποίο επιλέγονται τα δέματα στο τελωνείο. Παράγγειλα ένα τηλέφωνο από Banggood (στο δέμα θα γράφει την πραγματική τιμή 139$ και ταχυδρομήθηκε με Swiis Post από Κίνα. Υπάρχει περίπτωση να κάνει μια «στάση» στο τελωνείο??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας,

Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος στα παρακάτω ερωτήματά μου που αφορά στο τελωνείο.

1.Περνάνε όλα τα πακέτα τελωνείο? Ή μήπως περνάνε κάποια δειγματοληπτικά?

2.Περνάνε ανάλογα το ταχυδρομικό φορέα? (SG post, Swiss post, NL post κλπ – Δεν εννοώ DHL )

3.Περνάνε αυτά τα οποία είναι από κάποια τιμή και επάνω (που αναγράφεται στο πακέτο)?

4.Κοιτάζουν το είδος του αγαθού από την περιγραφή και αν είναι κινητό το περνάνε τελωνείο?

Σας ρωτάω γιατί παλαιότερα δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα με την αγορά κινητών. Τώρα διαβάζω στα μηνύματα ότι περνάνε πολύ συχνά τελωνείο αλλά δεν καταλαβαίνω τον «αλγόριθμο» με τον οποίο επιλέγονται τα δέματα στο τελωνείο. Παράγγειλα ένα τηλέφωνο από Banggood (στο δέμα θα γράφει την πραγματική τιμή 139$ και ταχυδρομήθηκε με Swiis Post από Κίνα. Υπάρχει περίπτωση να κάνει μια «στάση» στο τελωνείο??

Δεν υπαρχει ''Κανονας''που σταματαν τελωνειο.Στο 98% που σταματησαν τελωνειο ηταν κινητα.Ειναι τυχη.Απλα απο παλιοτερα που ειχες ενα 10% να περασει τελωνειο το δεμα τωρα εχεις 60%(Για κινητο).

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη περιμένω από Κίνα μία θήκη για κινητό..Έχει φτάσει στο Ελ. Βενιζέλος από 28 Ιανουαρίου και ακόμη τίποτα..τοση καθυστέρηση για μια θήκη 3€;;;;
Link to comment
Share on other sites

Tυχαιο γεγονος, καπου πλακωθηκε.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε βρε παιδιά, ούτε και σήμερα κάποιος τυχερός με κλείσιμο από τελωνείο Αθήνα? Πάνω που τα πράγματα πήγαιναν καλά, κολλήσαμε στις 19/1 εδώ και 10 μέρες? Έχουμε και ......τσικνοπέμπτη! Έτσι όπως πάει μας βλέπω να κάνουμε παρέλαση χωρίς κινητό!

 

21 ημέρες and counting!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω δέμα απο aliexpress(2x Xiaomi mi band 2)απο 30/1 που είναι ακόμη μέσα και αναγράφεται το κλασικό "Held by custom". Η πλάκα είναι οτι παραλαμβάνω πακέτα απο aliexpress με China Post ακόμη και απο Ολλανδία(απο τις 30/1 για να καταλάβετε έχουν έρθει διάφορα γύρω στα 7-8 διαφορετικά μικρής αξίας).Επίσης μου ήρθε και πακέτο που έκανα παραγγελία σε ebay στις 2/2 και ήρθε στις 14/2(νoμίζω USPS) και ήταν υπερδιπλάσιας αξίας απο αυτό που έχουν κρατήσει στο τελωνείο(μαλλον γιατι απο το ebay αυτο που παρέλαβα δεν ηταν ηλεκτρονικό)

 

Άρα αναμονή μάλλον και έχει ο Θεός...

Edited by xneo1
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε βρε παιδιά, ούτε και σήμερα κάποιος τυχερός με κλείσιμο από τελωνείο Αθήνα? Πάνω που τα πράγματα πήγαιναν καλά, κολλήσαμε στις 19/1 εδώ και 9 μέρες? Αύριο έχουμε και ......τσικνοπέμπτη! Έτσι όπως πάει μας βλέπω να κάνουμε παρέλαση χωρίς κινητό!

Πρώτη φορά που δεν λέει κλείσιμο πήγε κατευθείαν από loaded σε unloaded στη Θεσσαλονίκη. Πολύ γρήγορα αύριο θα το έχω λογικά. 13 μέρες και με κινεζική πρωτοχρονιά και με China post που κάποιοι έλεγαν ότι είναι αργή τελευταία

 

428fe0fd47c7e847a89135c860cb60aa.jpg

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Εχω δέμα απο aliexpress(2x Xiaomi mi band 2)απο 30/1 που είναι ακόμη μέσα και αναγράφεται το κλασικό "Held by custom". Η πλάκα είναι οτι παραλαμβάνω πακέτα απο aliexpress με China Post ακόμη και απο Ολλανδία(απο τις 30/1 για να καταλάβετε έχουν έρθει διάφορα γύρω στα 7-8 διαφορετικά μικρής αξίας).Επίσης μου ήρθε και πακέτο που έκανα παραγγελία σε ebay στις 2/2 και ήρθε στις 14/2(νoμίζω USPS) και ήταν υπερδιπλάσιας αξίας απο αυτό που έχουν κρατήσει στο τελωνείο(μαλλον γιατι απο το ebay αυτο που παρέλαβα δεν ηταν ηλεκτρονικό)

 

Άρα αναμονή μάλλον και έχει ο Θεός...

 

Προφανώς αυτό που ήρθε απο usps-ebay, είχε εκτελωνιστεί από το ebay, τουλάχιστον από δική μου εμπειρία, έτσι έγινε (προκαταβάλλοντας στο ebay τα import charges)...αναφορικά με το τελωνείο αεροδρομίου δεν ξέρω τι γίνεται...εγώ έχω παραγγελία που έγινε 5/1, έφυγε απο τον πωλητή 9/1,έφυγε από Κίνα με sg στις 15, έφτασε Αθήνα 17, σκαναριστηκε οτι έφτασε στις 26 κι από τοτε...τελωνείο... Στο σύνολο των 42 ημερών αναμονής μέχρι σήμερα, υπεύθυνος είναι:

Για 4 μέρες ο πωλητής

Για 8 μέρες η sg

Για 9 μέρες τα ΕΛΤΑ

και....

Για αλλες 21 μέρες το τελωνείο

Όσο δηλαδή καθυστέρησαν ΟΟΟΟΛΟΙ οι άλλοι μαζί, άλλο τόσο (and counting) τα πολύ αγαπημένα μας τελωνεία...να δούμε πού θα το φτάσουν και τι θα με χρεώσουν...

Και βέβαια, μετά το τελωνείο, υπολογιστε αλλες 3-4 μέρες στα ΕΛΤΑ μέχρι να φτασει Κέρκυρα...

ΕΛΕΟΣ...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ υποπτο αυτο με τις καθυστερησεις στα τελωνεια. Σαν να βλεπω μπροστα μου τον τσιπρα να ανακοινωνει παταξη των εν δυναμει φοροφυγαδων που θελησαν κινητο απ'εξω και το καταστημα δηλωσε μικροτερη τιμη για να γλυτωσουν οι καταναλωτες τον εκτελωνισμο
Link to comment
Share on other sites

Μην το γελάς, αυτό συμβαίνει ανομολογητα, συν την κομπίνα της ΠληροφοροΑναζητητριας

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Aν έρχεται από Ευρώπη, όχι.

 

Από ΕΕ οχι

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μην το γελάς, αυτό συμβαίνει ανομολογητα, συν την κομπίνα της ΠληροφοροΑναζητητριας

 

Η κομπίνα ποιά είναι;;;

Link to comment
Share on other sites

παιδια ερωτηση αν μου στειλουν με dhl απο ebay ισπανιας η με αλλη κουριερ θα πληρωσω τελωνειο??ξερω οτι απο ευρωπη δεν πληρωνεις τελωνειο ...ισχυει και με κουριερ αυτο?? Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...