Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

με china post registered air mail εχετε <καθυστερησεις>?εχω μια θηκη 20+ μερες αποστολη αντικειμενου στο εξωτερικο...

 

Παρέλαβα χθες δυο θήκες από china post χωρίς καμία ειδοποίηση από τα ΕΛΤΑ και τις βρήκα έξω από την πόρτα, περίμενα ένα μήνα και ενώ στο tracking τους έλεγαν σε μεταφορά.

Edited by EiriniSi
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

Στο tracking του PostNL δείχνει από την κυριακή πως έχει φτάσει Ελλάδα αλλά στο tracking των ΕΛΤΑ λέει οτι δεν έχει φτάσει ακόμα. Θα έπρεπε να ανησυχώ?

 

Να και το tracking:

Number: RS*********NL

Package Status: In Transit

Destination Country: Greece

2017-01-10 08:25 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Origin Country: Netherlands

2017-01-15 02:25 The item has arrived in the country of destination

2017-01-11 09:27 The item is on transport to the country of destination

2017-01-10 08:25 The item is at the PostNL sorting center

2017-01-06 06:13 The item is pre-advised

======================================

Powered by http://www.17track.net

 

Υπομονη φιλαρακι.. Πιστευω μεχρι την Παρασκευη θα σκαναριστει και μενα και σενα. Ειναι μολις 2η μέρα σήμερα, καμία ανησυχία! ☺

Link to comment
Share on other sites

Δύο δέματα αποστολή 13/12 asendia με swiss post ακόμα τίποτα... Άλλο δέμα με αποστολή 20/12 asendia swiss post έδειξε αεροδρόμιο σήμερα μεσημέρι... Τα συμπεράσματα δικά σας.... Ότι νάνε...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε αυτη την περιπτωση περιμενω να σταλει στα ελτα με το κοστος η πρεπει να τους παρω τηλεφωνο?απο 5/1 ειναι στο τελωνειο.

 

http://prntscr.com/dwt9g5

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε αυτη την περιπτωση περιμενω να σταλει στα ελτα με το κοστος η πρεπει να τους παρω τηλεφωνο?απο 5/1 ειναι στο τελωνειο.

 

http://prntscr.com/dwt9g5

 

Εσυ να καλεσεις τζαμπα ο κοπος.Αν χρειαστουν διευκρινισεις θα σε καλεσουν εκεινοι για αποδειξη πληρωμης paypal.Ειναι μανικι η αναμονη και μπορει να φτασει και μηνα.εμεις απο 22/12 ειμαστε μεσα και περιμενουμε.καλο κουραγιο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

εχω ενα δεμα που απο τις 23/12 ειναι τελωνειο

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 15-12-2016 02:41 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 22-12-2016 21:07 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 23-12-2016 10:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 23-12-2016 10:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

και ακομη δεν εχω καμια ενημερωση σχετικα με το τι θα γινει,εγω ειμαι επαρχια και δεν μπορω να παω Αθηνα για ενα κινητο leagoo M5,τι πρεπει να κανω?

Συμφωνα με τα παραπανω λογικα και σε εμενα το ιδιο συμβαινει οποτε θα πρεπει να περιμενω και αλλο,

εαν ειναι πολλα τα εξοδα ομως μπορω να μην παραλαβω?

Edited by panosb26
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

εχω ενα δεμα που απο τις 23/12 ειναι τελωνειο

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 15-12-2016 02:41 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 22-12-2016 21:07 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 23-12-2016 10:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 23-12-2016 10:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

και ακομη δεν εχω καμια ενημερωση σχετικα με το τι θα γινει,εγω ειμαι επαρχια και δεν μπορω να παω Αθηνα για ενα κινητο leagoo M5,τι πρεπει να κανω?

θα σου έρθει ειδοποίηση από τα ΕΛΤΑ της περιοχής σου και όταν πας να παραλαβεις θα πληρώσεις το πόσο ,το οποίο θα είναι ότι τιμή που βρει το προϊόν στο ίντερνετ που πήρες χ24% συν 12 € τέλη πχ 100χ24% +12= 36€

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια μολις παρηγγειλα απο Gearbest και στις επιλογες με την μεταφορικη διαλεξα US/EU ξερουμε με ποια μεταφορικη θα ερθει και αν ειναι καλη?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια μολις παρηγγειλα απο Gearbest και στις επιλογες με την μεταφορικη διαλεξα US/EU ξερουμε με ποια μεταφορικη θα ερθει και αν ειναι καλη?

Κατά πάσα πιθανότητα με τσέχικο ταχυδρομείο (άριστο!)

 

Εγώ βέβαια που το επέλεξα σε μια παραγγελία πριν από κάνα μήνα μου έβαλαν postnl και παρέλαβα εχθές...

αλλά σε όλες τις άλλες που έχω κάνει ήταν το τσέχικο

 

Αρα μάλλον με το τσέχικο θα στο στείλουν (θα σου έρθει σύντομα δεν είναι σαν την postnl :p

See you on another ROM :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια μολις παρηγγειλα απο Gearbest και στις επιλογες με την μεταφορικη διαλεξα US/EU ξερουμε με ποια μεταφορικη θα ερθει και αν ειναι καλη?

Κι εγώ πριν μια εβδομάδα παρήγγειλα από GearBest με US/EU Registered και την έστειλαν με τσέχικο ταχυδρομείο. Βλέπεις στο http://www.sky56.cn/english/track/index το tracking μέχρι να φτάσει στην τσεχία. Δεν ξέρω πόσο γρήγορο είναι, αλλά μέχρι στιγμής στο tracking του τσέχικου ταχυδρομείου και των ελτα δεν το δείχνει.

Edited by yiannisang
Link to comment
Share on other sites

θα σου έρθει ειδοποίηση από τα ΕΛΤΑ της περιοχής σου και όταν πας να παραλαβεις θα πληρώσεις το πόσο ,το οποίο θα είναι ότι τιμή που βρει το προϊόν στο ίντερνετ που πήρες χ24% συν 12 € τέλη πχ 100χ24% +12= 36€

 

Να ρωτησω κατι?

Δεν θα επρεπε κανονικα να ζητανε την αποδειξη που εχω εγω απο paypal?

Αν δλδ μπει οπου να ναι και βρει το κινητο 100 ευρω + απ οτι το αγορασα εγω γιατι να χρεωθω παραπανω?

σ αυτην την περιπτωση μπορουμε να κανουμε κατι?

ή αυτο ειναι και αν σ αρεσει?

Link to comment
Share on other sites

Το "κανονικά" που το στηρίζεις;

Υπάρχει σε κάποια διάταξη;

Έχουμε πει πολλές φορές τη διαδικασία εκτελωνισμού που ακολουθούν στα ΕΛΤΑ, χωρίς τη μεσολάβηση εκτελωνιστή.

Εάν δεν συμφωνείς με την αξία που όρισε ο τελωνειακός και τον ΦΠΑ που προκύπτει, μπορείς να ζητήσεις επανεξέταση πληρώνοντας 10€.

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα με τσέχικο ταχυδρομείο (άριστο!)

 

Εγώ βέβαια που το επέλεξα σε μια παραγγελία πριν από κάνα μήνα μου έβαλαν postnl και παρέλαβα εχθές...

αλλά σε όλες τις άλλες που έχω κάνει ήταν το τσέχικο

 

Αρα μάλλον με το τσέχικο θα στο στείλουν (θα σου έρθει σύντομα δεν είναι σαν την postnl :p

 

Κι εγώ πριν μια εβδομάδα παρήγγειλα από GearBest με US/EU Registered και την έστειλαν με τσέχικο ταχυδρομείο. Βλέπεις στο http://www.sky56.cn/english/track/index το tracking μέχρι να φτάσει στην τσεχία. Δεν ξέρω πόσο γρήγορο είναι, αλλά μέχρι στιγμής στο tracking του τσέχικου ταχυδρομείου και των ελτα δεν το δείχνει.

 

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχει κολλήσει πολύ το πράγμα γενικά, ίσως και λόγω κακοκαιρίας σε ότι περνάει από Αθήνα αλλά όχι μόνο σε ότι έρχεται από Κίνα.

Παραγγελία από Γαλλία ήταν να έρθει μέχρι 14/01 με Fedex μου βγάζει exception και ότι έχει κολλήσει στα Σπάτα αλλά δεν γράφει γιατί και οι ίδιοι δεν απαντάνε.

Αλλη παραγγελία απο Αγγλία είναι να έρθει μέχρι μεθαύριο, τελευταία αναχώρηση στις 13/01 από Μιλάνο, Αθήνα δεν τη δείχνει να έχει φτάσει (με UPS).

Αντίθετα δέμα με DPD που έρχεται από Αγγλία αλλά δεν περνάει από Αθήνα (περνάει απο Θεσσαλονίκη) προχώρησε κανονικά.

Και τα τρία αυτά δέματα ήταν Express οπότε συνήθως δεν έρχονται ούτε μέρα μετά την προβλεπόμενη.

 

Επίσης 2 unregistered από τέλη Νοεμβρίου πήρα ήδη refund ενώ 5-6 άλλα επίσης unregistered έφτασαν κανονικά. Δυστυχώς σε αυτά δεν μπορείς να ξέρεις αν είναι επειδή δεν έχει ανοιχτεί ο σάκος ή για "διαφορετικό" λόγο.

Νομίζω πάντως ότι πρέπει να υπάρχει υπερβολικός φόρτος στην Αθήνα γι' αυτό έχει κολλήσει και κόσμος βδομάδες τελωνείο..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε έχω ακριβώς τα ίδια στοιχεία με εσένα ίδιες ημερομηνίες, ίδιες ώρες.

Υπομονή...:mad:

 

 

Έτσι, υπομονή . Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο. :what:

Δύο πράγματα σ' αυτή την ζωή δεν έχουν τέλος, το σύμπαν και η ηλιθιότητα των ανθρώπων αν και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα βέβαιος.

Α.Einstein

Link to comment
Share on other sites

θα σου έρθει ειδοποίηση από τα ΕΛΤΑ της περιοχής σου και όταν πας να παραλαβεις θα πληρώσεις το πόσο ,το οποίο θα είναι ότι τιμή που βρει το προϊόν στο ίντερνετ που πήρες χ24% συν 12 € τέλη πχ 100χ24% +12= 36€

 

Καλησπέρα, μια διευκρίνηση .... Επειδή είμαι και εγώ στην ίδια φάση :

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ CP********CN

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 29-12-2016 15:05 ΙΤΑΛΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 10-01-2017 13:37 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 11-01-2017 11:09 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 11-01-2017 11:09 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

η ειδοποίηση θα μου έρθει μαζί με την άφιξη του δέματος στην πόλη μου ή όταν φτάσει η ώρα του δέματος να εκτελωνιστεί ?

 

By the way, η αξία του αντικειμένου είναι 114€ οπότε θα πληρώσω ? 39,36€ ? .... χχμμμμ όχι και λίγα αλλά σε σχέση με τα κερατιάτικα που πληρώνεις στην DHL , πάλι καλά .

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανείς με παραγγελία από Νοέμβρη που το status του να είναι ακόμα On Transport?

 

Ας συμπαρασταθούμε ο ένας στον άλλον... On transport από 28/11.

Σε επικονωνία με τον πωλητή μου ζήτησε βεβαίωση των ΕΛΤΑ ότι δεν μου έχει παραδοθεί η αποστολή για να το ψάξει και αυτός...

Link to comment
Share on other sites

Τη φάση ρε παιδιά απο 27/12 βρίσκεστε ΥΕΔ Θεσσαλονίκης πότε ξεκολλάει απο εκει ξέρει κάνεις;;; εμ θα μας τα πάρουν εμ περιμένουμε κάνα μήνα στο τελωνείο..... Oσο κάνει να έρθει απο Κίνα κάνει και μέσα εκεί στους σερίφηδες :p Edited by Billysgt
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια διευκρίνηση .... Επειδή είμαι και εγώ στην ίδια φάση :

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ CP********CN

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 29-12-2016 15:05 ΙΤΑΛΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 10-01-2017 13:37 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 11-01-2017 11:09 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 11-01-2017 11:09 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

η ειδοποίηση θα μου έρθει μαζί με την άφιξη του δέματος στην πόλη μου ή όταν φτάσει η ώρα του δέματος να εκτελωνιστεί ?

 

By the way, η αξία του αντικειμένου είναι 114€ οπότε θα πληρώσω ? 39,36€ ? .... χχμμμμ όχι και λίγα αλλά σε σχέση με τα κερατιάτικα που πληρώνεις στην DHL , πάλι καλά .

 

σωστός θα πληρώσεις 39,36€ την ειδοποίηση θα την φέρει ο ταχυδρόμος και θα πας στα ΕΛΤΑ της περιοχής σου να πληρώσεις και να παραλαβεις το δέμα

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να ρωτησω κατι?

Δεν θα επρεπε κανονικα να ζητανε την αποδειξη που εχω εγω απο paypal?

Αν δλδ μπει οπου να ναι και βρει το κινητο 100 ευρω + απ οτι το αγορασα εγω γιατι να χρεωθω παραπανω?

σ αυτην την περιπτωση μπορουμε να κανουμε κατι?

ή αυτο ειναι και αν σ αρεσει?

 

Σχεδόν όλα τα κινέζικα μαγαζιά έχουν την ίδια τιμή όποτε μην φοβασε ότι θα το βρει 100€ παραπάνω .Αυτό μπορεί να συμβεί όταν το έχεις αγοράσει με έκπτωση πχ 50% και μετά επανήλθε στην κανονική τιμή , κάνεις αμφισβήτηση που κοστίζει 10€ και του στέλνεις την απόδειξη από το paypal και σε χρεώνει στην τιμή που πλήρωσες.Μπορείς να αρνηθείς την παραλαβή άλλα πρώτα να μιλήσεις με το μαγαζί που το αγόρασες αν δεχτεί να σου επιστρέψει τα χρήματα η να στο στείλει με άλλον τρόπο .Αν κάνεις dispute στο paypal και επικαλεστείς ότι πλήρωσες τελωνείο δεν ξέρω αν σε δικαιώσει γιατί είναι γνωστό ότι δέματα με άξια πάνω από 22 € από χώρες εκτός ΕΕ περνάνε κανονικά τελωνείο άσχετα αν δεν γίνεται μαζικά

Edited by pagouras7
Link to comment
Share on other sites

Για τα άτομα με SG

Μου ξεκόλλησε το δέμα που είχε άφιξη 13-1

Αυτά με άφιξη 5-1 και 8-1 ακόμα έρχονται :wacko:

 

RF432553491SG

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 08-01-2017 23:14 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 17-01-2017 22:39 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 18-01-2017 46: Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

Moυ αρέσει η ώρα στο σύστημα τους. :lol:

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

Ας συμπαρασταθούμε ο ένας στον άλλον... On transport από 28/11.

Σε επικονωνία με τον πωλητή μου ζήτησε βεβαίωση των ΕΛΤΑ ότι δεν μου έχει παραδοθεί η αποστολή για να το ψάξει και αυτός...

 

Ααα είμαστε πολλοί βλέπω! Ίδιες ακριβώς ημερομηνίες παιδιά, geekbuing, 28/11 on transport... Τα ίδια φυσικά λόγια και από το support τους, άνοιξα προχθες case στο paypal και αναμένω...

 

EDIT: Φυσικά με postnl...

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Άρα τα ΕΛΤΑ όποτε δεν βαριούνται τα σκαναρουν λίγα λίγα των 13.. ******** η SG με τα τρακινκ το τερματίζουν εδώ πέρα.. Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσεμνων εκφράσεων
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...