Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σ'ευχαριστώ πολυ φίλε!ξέρεις μηπως και πόσες μέρες κάνει να φύγει απο αεροδρόμιο?

 

Συνήθως σε 3 μέρες παραλαμβάνεις από την εμπειρία μου αλλά τελευταία παρατηρούνται μεγάλες καθυστερήσεις. Οπότε δεν μπορείς να προβλέψεις ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα νευρα μου ... ακόμα δε βγήκε απο ΥΕΔ.

Άλλα που μπήκαν 4 μέρες αργότερα έχουν βγει .

Ούτε σωστη σειρά δεν κρατάνε .

Xiaomi Redmi Note 4x - Lenovo Yoga Tablet 3 850 F - Lenovo A806 - Lenovo A820 - LG Optimus L5
Link to comment
Share on other sites

Τα νευρα μου ... ακόμα δε βγήκε απο ΥΕΔ.

Άλλα που μπήκαν 4 μέρες αργότερα έχουν βγει .

Ούτε σωστη σειρά δεν κρατάνε .

 

Μια απο τα ιδια, κολλημενο εκει μια βδομαδα...

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνει και πως μπαίνει και στο ΥΕΔ για άλλες 5-6 μέρες, θα πάρω κουμπούρα και θα χυμήξω...

Και το forum τι το ενδιαφέρει τι θα κάνεις;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Και το forum τι το ενδιαφέρει τι θα κάνεις;

 

Δηλαδή δεν ενδιαφέρει το forum, αν καθαρίσω όλο το ΥΕΔ και σταματήσουν να εκτελωνίζονται δέματα λόγω έλλειψης προσωπικού? :X

 

Η αδιαφορία σου επί του θέματος, είναι παγερή θα μπορούσα να πω...:(

 

Και να μην πω για τό ότι εγώ απάντησα στον από πάνω μου και εσύ απομόνωσες την μία μόνο από τις δύο μου προτάσεις, για να κάνεις ντόρο...

Link to comment
Share on other sites

Κανένας ντόρος. Το έχουμε πει χίλιες φορές, η υπομονή είναι ο μόνος καλός σύμβουλος στις παραγγελίες που κάνουμε.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

πριν απο 7 ημερες αγορασα κατι απο το aliexpress , σημερα μπηκα απο απορια στο σαιτ να δω τι γινετε και ειδα ενω δεν το περιμενα να υπαρχει tracking number στις πληροφοριες της παραγγελιας .

 

Παρ' ολα αυτα το tracking number δεν εγινε δεκτο σε κανενα tracking site.

Να ανησυχω μηπως δεν ερθει ?

 

Εμένα πάλι εδώ και 20 μέρες δεν μου εμφανίζει τίποτα το tracking number:blink:

Μου λέει μην ανησυχείς, το στείλαμε και θέλει χρόνο να εμφανιστούν πληροφορίες, αλλά όχι και τόσο πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι εδώ και 20 μέρες δεν μου εμφανίζει τίποτα το tracking number:blink:

Μου λέει μην ανησυχείς, το στείλαμε και θέλει χρόνο να εμφανιστούν πληροφορίες, αλλά όχι και τόσο πολύ...

 

Άμα θες απαντήσεις δώσε το tracking number

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

RN073372705CN

 

Καταρχήν το Tracking number δεν φαίνεται μόνο σωστό αλλά είναι και σωστό (http://tnv.nianios.gr), βάση των διεθνών κανόνων για τα tracking code που διέπουν τις εθνικές ταχυδρομικές υπηρεσίες. Με λίγα λόγια μου φαίνεται πως ο Κινέζος σου έδωσε πραγματικό tracking number απλά δεν έχει σκαναριστεί από το Κινέζικο ταχυδρομείο για x,y λόγους. Είτε δεν περάσε στο σκανάρισμα, είτε δεν έχει φτάσει στο ταχυδρομείο ακόμη. Το προηγούμενο μου πακέτο με China Post ξεκίνησε 14/12 και έφτασε 9/2.

 

Αν δεν κάνω λάθος το πακέτο το πήρες από Aliexpress που καλύπτει μέχρι και 2 μήνες από την αγορά ενώ υπάρχει η δυνατότητα για extend αυτής της περιόδου. Εγώ θα περίμενα, αφού τα λεφτά μου είναι ασφαλισμένα, και το tracking δεν δίχνει τίποτα μέχρι να παραλάβω αλλιως λίγες μέρες πριν τελειώσει η περίοδος θα συνομιλούσα με το κινέζο για extend.

 

Αν τελείωνε και το extend θα πήγαινα στις διαδικασίες dispute του Aliexpress.

 

Για πολλοστή φορά και σίγουρα όχι τελευταία (και δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σένα Sakis), άμα δεν βάλεται tracking number να δούμε πράγματα εμπεριστατομένη απάντηση μην περιμένετε, μόνο φρου-φρου και ιστορίες. Τέλος κανείς δεν ξέρει πότε θα παραλάβετε το πακέτο σας, όλα είναι εικασίες. Είναι σαν να πηγαίνεται σε μέντιουμ να σας πει το μέλλον σας.

Edited by Romanos

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτα που λες τα ξερω, να ναι καλα ο οδηγος σου που πραγματικα τον εχω διαβασει. Αλλωστε και πριν καποιες μερες εχω ξαναβαλει το tracking number και μου ειπαν να περιμενω. Εχω μιλησει και μαζι του και μου ειπε να περιμςνω 5 μερες και θα εμφανιστει. Απο τοτε εχουν περασει αλλες 10. Ξερω οτι εχω το περιθωριο των 60 ημερων στο aliexpress, αλλα ειναι η πρωτη φορα που αργει τοσο να εμφανισει πληροφοριες και εχω κανει και αλλες παραγγελιες στο παρελθον.
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτα που λες τα ξερω, να ναι καλα ο οδηγος σου που πραγματικα τον εχω διαβασει. Αλλωστε και πριν καποιες μερες εχω ξαναβαλει το tracking number και μου ειπαν να περιμενω. Εχω μιλησει και μαζι του και μου ειπε να περιμςνω 5 μερες και θα εμφανιστει. Απο τοτε εχουν περασει αλλες 10. Ξερω οτι εχω το περιθωριο των 60 ημερων στο aliexpress, αλλα ειναι η πρωτη φορα που αργει τοσο να εμφανισει πληροφοριες και εχω κανει και αλλες παραγγελιες στο παρελθον.

 

Δεν υπάρχει, δυστυχώς, κάτι άλλο να κάνεις στην παρούσα φάση παρά υπομονή. Εγώ πιστεύω πως το πακέτο σου ταξιδεύει ήδη (εικασίες όπως είπα και πιο πριν) απλά δεν έχει καταγραφεί για το x,y λόγω. Στις 10 ημέρες θα έπρεπε ήδη να πετάει προς Ελλάδα.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους , και εγω αγορα απο ALIEXPRESS το δεμα εμφανιστηκε μετα απο 6 μερες το παραδοξο ομως ειναι πωσ αναφερουν 2 πακετα :worry::!::worry::!: RJ096743254CN
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτα που λες τα ξερω, να ναι καλα ο οδηγος σου που πραγματικα τον εχω διαβασει. Αλλωστε και πριν καποιες μερες εχω ξαναβαλει το tracking number και μου ειπαν να περιμενω. Εχω μιλησει και μαζι του και μου ειπε να περιμςνω 5 μερες και θα εμφανιστει. Απο τοτε εχουν περασει αλλες 10. Ξερω οτι εχω το περιθωριο των 60 ημερων στο aliexpress, αλλα ειναι η πρωτη φορα που αργει τοσο να εμφανισει πληροφοριες και εχω κανει και αλλες παραγγελιες στο παρελθον.

 

Να ξέρεις πως ότι και να γίνει,στο alliexpress δεν χάνεις τα χρήματα σου,υπάρχει περίπτωση να καθυστερήσει να φορτωθεί η παραγγελία σου άρα είναι στο χέρι σου να ζητήσεις refund και παίρνεις πίσω τα χρήματα σου,υπάρχει περίπτωση να καθυστερήσει να φορτωθεί η παραγγελία σου για κάποιους λόγους που δεν γνωρίζεις άρα θα αργησεις λίγο να παραλαβεις κλπ,Πάντως και να λήξει ο χρόνος που έχεις δικαίωμα να ζητήσεις τα χρήματα σου πίσω,πάλι ζητάς τα χρήματα σου πίσω και τα παίρνεις σίγουρα χωρίς πρόβλημα,Ότι νομίζεις κάνεις,Έχω εμπειρία και σου τα λέω,δεν τα βγάζω από το μυαλό μου,Γνώμη μου είναι να ζητήσεις refund και μόλις πάρεις το οκ,παρήγγειλε ξανά το ίδιο αντικείμενο από άλλο μαγαζί μέσα στο alliexpress

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα παρομοιο προβλημα με πωλητη του aliexpress. Αγορασα ενα cubot x9 και μου ειπε οτι το στελνει μεσα σε 2-3 μερες. Μεσα σε 2-3 μερες λοιπον μου εστειλε το tracking number. Αυτο λειτουργησε μετα απο 2 μερες. Και απο τοτε μου βγαζει οτι εχουν ληφθει πληροφιες οχι ομως οτι εχει ξεκινησει η μεταφορα.

 

Μιλησα, λοιπον, με τον κινεζο και μου ειπε οτι ρωτησε στο ταχυδρομειο (μαλλον το πρακτορειο με το οποιο το εστειλε ενννουσε) και του ειπαν οτι συντομα θα ανανεωθει το status. Αρχιζω να φοβαμαι οτι εχει πεχτει μπινια απο τον κινεζο και δεν προκειται να παραλαβω. Υπαρχει λοιπον περιπτωση να εχει ενημερωσει το πρακτορειο και να εχει παρει tracking number αλλα να μην το εχει στειλει (ή και να μην προκειται να το στειλει); Να ανοιξω dispute;

 

To tracking number ειναι: RP311442890SG

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα παρομοιο προβλημα με πωλητη του aliexpress. Αγορασα ενα cubot x9 και μου ειπε οτι το στελνει μεσα σε 2-3 μερες. Μεσα σε 2-3 μερες λοιπον μου εστειλε το tracking number. Αυτο λειτουργησε μετα απο 2 μερες. Και απο τοτε μου βγαζει οτι εχουν ληφθει πληροφιες οχι ομως οτι εχει ξεκινησει η μεταφορα.

 

Μιλησα, λοιπον, με τον κινεζο και μου ειπε οτι ρωτησε στο ταχυδρομειο (μαλλον το πρακτορειο με το οποιο το εστειλε ενννουσε) και του ειπαν οτι συντομα θα ανανεωθει το status. Αρχιζω να φοβαμαι οτι εχει πεχτει μπινια απο τον κινεζο και δεν προκειται να παραλαβω. Υπαρχει λοιπον περιπτωση να εχει ενημερωσει το πρακτορειο και να εχει παρει tracking number αλλα να μην το εχει στειλει (ή και να μην προκειται να το στειλει); Να ανοιξω dispute;

 

To tracking number ειναι: RP311442890SG

 

1η σελίδα κάτω από τα κόκκινα μεγάλα γράμματα, έχει σχεδιαγράμματα. Διάβασε τα, όπως και το ολόκληρο το πρώτο ποστ. Αν ακόμα έχεις απορίες ευχαρίστως να τις λύσουμε.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

1η σελίδα κάτω από τα κόκκινα μεγάλα γράμματα, έχει σχεδιαγράμματα. Διάβασε τα, όπως και το ολόκληρο το πρώτο ποστ. Αν ακόμα έχεις απορίες ευχαρίστως να τις λύσουμε.

 

Τον οδηγο τον ειχα διαβασει παλαιοτερα αλλα δεν ειχα διαβασει το σχεδιαγραμμα, το οποιο ειναι πολυ επεξηγηματικο. Παντως εγω εχω 4+ εργασιμες το status information received.

Link to comment
Share on other sites

Τον οδηγο τον ειχα διαβασει παλαιοτερα αλλα δεν ειχα διαβασει το σχεδιαγραμμα, το οποιο ειναι πολυ επεξηγηματικο. Παντως εγω εχω 4+ εργασιμες το status information received.

 

Τίποτα το ανησυχητικό.

 

Τα διαστήματα ημερών είναι ενδεικτικά και αλλάζουν ανάλογα την εποχή, το φόρτο και τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν είτε στη χώρα του αποστολέα είτε στη χώρα λήψης. Δυστυχώς δεν είναι δυνατή η πλήρη πρόβλεψη του πόσο θα κάνει μία παραγγελία να έρθει, γι'αυτό και το πρώτο πράγμα που αναφαίρετε σε αυτό το topic είναι πως μία παραγγελία από Κίνα μπορεί να κάνει από 10 έως 40+ ημέρες να φτάσει στα χέρια σας

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

ειδικα οι αγορες απο αλι θελουν διπλασια υπομονη απο οτι οι αλλες .παντως και να παρεις ΤΝ μπορει και να μην ανταποκρινεται στη πραγματικοτητα ,αλλα το πακετο να εχει φυγει κανονικα

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγγειλει απο aliexpress με Hong kong post , μου εδωσαν το tracking number (RC886950205HK) , το δεμα το εστειλαν 2/4 (πριν 7 μερες δηλ. ) ,παω στο site του hong kong track (http://app3.hongkongpost.hk/CGI/mt/enquiry.jsp) και βαζοντας το μου βγαζει :

 

OTHERS

To promptly retrieve the record of your item, please key in your Enquiry Reference Number (if available), for example, 05000123A:

 

Τι θελει να πει ο ποιητης ?

Βεβαια στο elta tracking δεν μου βγαζει ακομα τπτ

Υπομονη εχω βεβαια πολυ, αλλα μου φαινεται λιγο κουφο ,ειδικα στο ali χρειαζεται γαιδουρινη υπομονη,ενα να σας πω : Απο ali ,παραγγελια που σταλθηκε απο αυτους 20 Νοεμβριου μου ηρθε 15 Φλεβαρη ... τι να λεμε τωρα...

Edited by mik_tech
Link to comment
Share on other sites

Destination - Greece

The item (RC886950205HK) was posted on 9-Apr-2015 and is being processed for delivery to the addressee.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανε στάση ΥΕΔ το δικό μου NL, που βγήκε χτες από Ελ.Βενιζέλ, άντε θα κάνω 64μπιτο πάσχα... Edited by Asterisd
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Σημερα παρελαβα και το δευτερο δεματακι μου που ειχε κοληση τελωνειο απο 30/3 χωρις καμια χρεωση.

 

Αντε μπραβο ρε παιδια , ενας ενας να παραλαμβάνει τουλάχιστον...

Εμείς ακόμα στην υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...