Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ποιο σαιτ εκανες την παραγγελια?

 

Την παραγγελια την έκανα στο minideal. Δεν νομίζω να παίζει και πολύ ρόλο στον χρόνο αποστολής. Αν ρωτας για αυτο τον λόγο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αυτο ειναι το track number PK15010319951

 

Ευχαριστώ.

 

Καλά αυτή η Yanwen πόσα διαφορετικού τύπου tracking numbers έχει? :confused:

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, την ένδειξη "The item has arrived in the country of destination" πότε την βγάζει η NL Post και με βάση ποιά διαδικασία;

Γιατί μου απάντησαν ότι το δέμα μου είναι στην Ελλάδα, ενώ η τελευταία ένδειξη στο site τους είναι "The item is on transport to the country of destination"!!!!!

RC410800528NL

Link to comment
Share on other sites

Που το βρήκες αυτό;;;

Η SP λέει ότι το δέμα έφυγε από Σιγκαπούρη στις 1/1/15

 

Τους εστειλα μαιλ και μου γραψανε αυτο.

Sent from Meizu Pro5
Link to comment
Share on other sites

ειδες romanos τελικα μονο εκει το βγαζει το track number σωστα και μαλιστα μου λεει οτι εφτασε ελλαδα..ενω στα ελτα δεν δειχνει τιποτα ουτε και τα αλλα 2 σαιτ που εγραψες δειχνουν τιποτα,,επισης μονο το ρωσσικο το trackru δειχνει και αυτο αλλα με περιορισμενες πληροφοριες μονο πτηση τουλαχιστον μεχρι τωρα ουτε οτι εφτασε ελλαδα λεει....τελικα εχουν απεργια στο αεροδρομιο???η οχι?ετσι διαβασα πιο πριν σε καποιο ποστ η κανω λαθος? Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

ειδες romanos τελικα μονο εκει το βγαζει το track number σωστα και μαλιστα μου λεει οτι εφτασε ελλαδα..ενω στα ελτα δεν δειχνει τιποτα ουτε και τα αλλα 2 σαιτ που εγραψες δειχνουν τιποτα,,επισης μονο το ρωσσικο το trackru δειχνει και αυτο αλλα με περιορισμενες πληροφοριες μονο πτηση τουλαχιστον μεχρι τωρα ουτε οτι εφτασε ελλαδα λεει....τελικα εχουν απεργια στο αεροδρομιο???η οχι?ετσι διαβασα πιο πριν σε καποιο ποστ η κανω λαθος?

 

Για να δείχνει κάτι στα ΕΛΤΑ ή στα άλλα ταχυδρομεία (εννοώ τις εθνικές ταχυδρομικές υπηρεσίες κάθε χώρας) θα πρέπει το tracking number να είναι της μορφής XX#########XX, όπου ΧΧ λατινικά γράμματα και ## αριθμοί. Περισσότερα εδώ http://tnv.nianios.gr/explanation.php , από ότι φαίνεται ο πωλητής, το δικό σου αντικείμενο, το έστειλε σαν απλό με ιδιωτική εταιρεία.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

παντως η παραγγελια ηταν free shipping....πιστευω να μην φαω καμια ητα με τελωνειο.....εκτος εαν το συγκεκριμενο το φερει τα ελτα παραδοση.
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα τελωνείο απλά θα αργήσεις να παραλαβεις.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα λεφτά το twitter της NL Post...

Σε κάθε μήνυμα απαντά άλλος υπάλληλος και το μόνο που κάνει είναι να ελέγχει το tn στην ιστοσελίδα τους. Ότι ακριβώς κάνει και ο καθένας μας. Κι επειδή το δέμα "is on transport to the country of destination", θεωρούν ότι έχει φτάσει κι ας μην υπάρχει τέτοια ένδειξη στο site τους.

Δυστυχώς δεν θα βγάλω άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα λεφτά το twitter της NL Post...

Σε κάθε μήνυμα απαντά άλλος υπάλληλος και το μόνο που κάνει είναι να ελέγχει το tn στην ιστοσελίδα τους. Ότι ακριβώς κάνει και ο καθένας μας. Κι επειδή το δέμα "is on transport to the country of destination", θεωρούν ότι έχει φτάσει κι ας μην υπάρχει τέτοια ένδειξη στο site τους.

Δυστυχώς δεν θα βγάλω άκρη...

 

Αν ειχε φτασει θα σου εβγαζε στο site της nlpost arrived to the country of destination απο την στιγμη που δεν στο εβγαλε εισαι λογικα ακομα στο δρομο

Οταν ανοιχτει και καταγραφει η αφιξη θα βγαλει procceded to the country of destination

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχε φτασει θα σου εβγαζε στο site της nlpost arrived to the country of destination απο την στιγμη που δεν στο εβγαλε εισαι λογικα ακομα στο δρομο

Οταν ανοιχτει και καταγραφει η αφιξη θα βγαλει procceded to the country of destination

 

Εσύ κι εγώ καλά τα λέμε!!! Έλα όμως που η NL μου απαντά ότι αφού έφυγε (transport), τότε έχει φτάσει (arrived)!!!

Και από τις 23/12 που (θεωρητικά) ξεκίνησε το ταξίδι από Ολλανδία, δεν είναι περίεργο να μην έχει φθάσει ακόμα στις 13/01;;;;;

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Το Vickmall μου λέει ότι γνώριζε από την 1η Ιανουαρίου για το ότι το πακέτο μου λανθασμένα πήγε UK, επικοινώνησε με την NLpost στις 4/1 και τους ζήτησε να στείλουν το δέμα στην Ελλάδα.

Η NLpost μου λέει ότι δεν ξέρει τίποτα για το θέμα... και γώ μπαλάκι...

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Το Vickmall μου λέει ότι γνώριζε από την 1η Ιανουαρίου για το ότι το πακέτο μου λανθασμένα πήγε UK, επικοινώνησε με την NLpost στις 4/1 και τους ζήτησε να στείλουν το δέμα στην Ελλάδα.

Η NLpost μου λέει ότι δεν ξέρει τίποτα για το θέμα... και γώ μπαλάκι...

 

Μην αγχώνεσαι. Στην χειρότερη θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω, χάνοντας ένα 2μηνο από τον χρόνο σου.

 

Υ.Γ.: Η ένδειξη "has arrived" εμφανίζεται σε όλες τις αποστολές ή υπάρχουν περιπτώσεις που μετά το "transport" πήγαμε απευθείας στο "processed";

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

H nl θελει τρομερη υπομονη.ολες οι παραγγελιες ειναι στα ορια του dispute

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

H nl θελει τρομερη υπομονη.ολες οι παραγγελιες ειναι στα ορια του dispute

 

Το χειρότερο είναι ότι δεν εφαρμόζει ένα συγκεκριμένο μοντέλο σην διαδικασία καταγραφής των αποστολών της...

Link to comment
Share on other sites

γεια και εγω το ιδιο προβλημα εχω απο 23-12-14 εφυγε απο ολλανδια και μεχρι σημερα κανενα νεο,

εχω τρελαθει,τι συμβαινει μπορει να χαθηκαν τα δεματα τοσες μερες.

οσα δεματα εχω παρει ολλανδια-ελλαδα 5 μερες το πολυ εφταναν.

 

RC410802682NL

 

12/23/2014 10:17

Το στοιχείο είναι στον τομέα των μεταφορών στη χώρα προορισμού

12/20/2014 17:57

Το στοιχείο είναι στο κέντρο διαλογής PostNL

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν έχω κάποια ενημέρωση από τις 9/1 για το πού βρίσκεται το πακέτο. Παίζει να μην έχει φτάσει ακόμα στην Ολλανδία ή δεν έχω καταλάβει εγώ κάτι καλά; Με πληρωμή του Cubot S200 από τις 25/11/2014 και αποστολή στις 17/12, μετράω ήδη μια εβδομάδα που έχω ξεκινήσει dispute στο paypal. 13 μέρες μένουν ακόμα, δε με βλέπω όμως να προλαβαίνω να παραλάβω το κινητό μέχρι τότε και να το έχω ελέγξει φυσικά. Μετά το escalation, τί κάνουμε; Υπάρχει περίπτωση το paypal να εκτιμήσει ότι το πακέτο "φαίνεται" στα ταχυδρομεία κάπου εκεί έξω, να μη συνηγορήσει υπέρ μου και να μή μου επιστρέψει τα χρήματα;

 

Number (Registered): RS198864465NL

Status: Transit

Destination: Greece

2015-01-06 21:50 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Origin: Netherlands

2015-01-09 08:46 The item is on transport to the country of destination

2015-01-06 21:50 The item is at the PostNL sorting center

2014-12-22 10:39 The item is pre-adviced

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

γεια και εγω το ιδιο προβλημα εχω απο 23-12-14 εφυγε απο ολλανδια και μεχρι σημερα κανενα νεο,

εχω τρελαθει,τι συμβαινει μπορει να χαθηκαν τα δεματα τοσες μερες.

οσα δεματα εχω παρει ολλανδια-ελλαδα 5 μερες το πολυ εφταναν.

RC410802682NL

12/23/2014 10:17

Το στοιχείο είναι στον τομέα των μεταφορών στη χώρα προορισμού

12/20/2014 17:57

Το στοιχείο είναι στο κέντρο διαλογής PostNL

23 έφυγε από Ολλανδία, υπολόγισε και 7+ λόγω αργιών γιά να έλθει, + αργίες και απεργία .....

 

----- προσθήκη μηνύματος 104 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ πάλι δεν έχω κάποια ενημέρωση από τις 9/1 για το πού βρίσκεται το πακέτο. Παίζει να μην έχει φτάσει ακόμα στην Ολλανδία ή δεν έχω καταλάβει εγώ κάτι καλά; Με πληρωμή του Cubot S200 από τις 25/11/2014 και αποστολή στις 17/12, μετράω ήδη μια εβδομάδα που έχω ξεκινήσει dispute στο paypal. 13 μέρες μένουν ακόμα, δε με βλέπω όμως να προλαβαίνω να παραλάβω το κινητό μέχρι τότε και να το έχω ελέγξει φυσικά. Μετά το escalation, τί κάνουμε; Υπάρχει περίπτωση το paypal να εκτιμήσει ότι το πακέτο "φαίνεται" στα ταχυδρομεία κάπου εκεί έξω, να μη συνηγορήσει υπέρ μου και να μή μου επιστρέψει τα χρήματα;

 

Number (Registered): RS198864465NL

Status: Transit

Destination: Greece

2015-01-06 21:50 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Origin: Netherlands

2015-01-09 08:46 The item is on transport to the country of destination

2015-01-06 21:50 The item is at the PostNL sorting center

2014-12-22 10:39 The item is pre-adviced

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια παιδιά...

9/1 έφυγε από Ολλανδία, οπότε θα εμφανισθεί τουλάχιστον μετά τις 22 ....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Κάθομαι εδώ και μια ώρα και διαβάζω το θέμα. Ένα είναι το συμπέρασμα...περιμένεις τουλάχιστον 30 μέρες και μετά αρχίζεις να κοιτάς το track number. Δεν υπάρχει καμία λογική στις αποστολές από κίνα. ειδα κάποιους που περίμεναν από 7/1 και το δεμα τους ήταν στο αεροδρόμιο ακόμα.

Εγώ πήρα κάτι 10/12 -> 10/1 ήταν Αθήνα και 12/1 Θεσσαλονίκη με αποτέλεσμα σήμερα να το παραλάβω. Πιστέυω πως δεν χρειάζεται τοσο άγχος. Και εγώ περιμένω ένα κινητάκι από 7/1 Despatched to overseas (Country code: GR). Εφόσον γράφει GR το μόνο που απομένει είναι η υπομονή. (η οποια έχει και τα όρια της...αντε που ειναι το κινητό μου??? :ninja: :ninja: :ninja: )

Καλά ξεμπερδέματα να έχουμε όλοι.

Κάπου είδα στα προηγούμενα post σε κάποιον έβγαλε POST SEA!!! τι φάση είναι αυτή ξεκίνησαν τις περικοπές οι κινέζοι. Θα αρχίζουμε να τα παραλαμβανουμε απο το λιμάνι σε λίγο :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είδα στα προηγούμενα post σε κάποιον έβγαλε POST SEA!!! τι φάση είναι αυτή ξεκίνησαν τις περικοπές οι κινέζοι. Θα αρχίζουμε να τα παραλαμβανουμε απο το λιμάνι σε λίγο :lol: :lol: :lol:

 

Σε εμένα σε αγορά απο ebay. Περιμένω ειδοποιητήριο να πάω στην Πύλη Ε8 να παραλάβω, αν δεν μου το φάει καμία κουτσομούρα :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα σε αγορά απο ebay. Περιμένω ειδοποιητήριο να πάω στην Πύλη Ε8 να παραλάβω, αν δεν μου το φάει καμία κουτσομούρα :lol::lol::lol:

 

Θα στο παρω εγω που ειμαι ολη την ωρα Ε8 για βάρδια !:Ρ

Sent from Meizu Pro5
Link to comment
Share on other sites

Έχετε παραδόσεις από τους ταχυδρομους στα σπίτια σας αυτές τις μέρες; κυρίως Δευτέρα Τρίτη

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

γεια και εγω το ιδιο προβλημα εχω απο 23-12-14 εφυγε απο ολλανδια και μεχρι σημερα κανενα νεο,

εχω τρελαθει,τι συμβαινει μπορει να χαθηκαν τα δεματα τοσες μερες.

οσα δεματα εχω παρει ολλανδια-ελλαδα 5 μερες το πολυ εφταναν.

 

RC410802682NL

 

12/23/2014 10:17

Το στοιχείο είναι στον τομέα των μεταφορών στη χώρα προορισμού

12/20/2014 17:57

Το στοιχείο είναι στο κέντρο διαλογής PostNL

 

Υπομονή. Εάν πρόσεξες τα δέματά μας έχουν ακριβώς τις ίδιες ώρες καταγραφής. Μάλλον βρίσκονται στον ίδιο σάκο.

RC410800528NL

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...