Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω παραγγείλει κι εγώ από Κίνα ένα smartphone και απο 17/8 το SG Post μου γραφει: Despatched to overseas (Country code: GR)

και τα ελτα : ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 15-08-2014 16:14 IPS. Είναι λογικός αυτος ο χρόνος η έπρεπε να εχει φτάσει Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

EM8********SG

 

EM = Express Mail

SG = Singapore

 

Κατι σαν EMS φαίνεται.Σίγουρα δεν είναι με απλό (RF)

 

@tribeklis : Σου το δίωξανε στις 17/8.Εγώ έχω κάτι απο τις 16/8 και δεν εχει φανεί ακόμα οπότε δεν ισχύει πλέον το 3ημερο που κάνανε να έρθουν.

Αναμένουμε μέσα στην επόμενη εβδομάδα.

Edited by GKako
Link to comment
Share on other sites

Τελικά επισήμως την μακακία την έκαναν στον Banggood. Αντί να στο στείλουν με Airparcel register που είχες διαλέξει πολύ σωστά στο έστειλαν με EMS για αυτο και το πακετάκι πέρασε τελωνείο. Είσαι άτυχος. Τώρα να εύχεσαι να είναι όσο το δυνατόν μικρότερο το ποσό που θα εκτιμήσουν (αφού το Banggood δεν βάζει τα αληθινά νούμερα) αυτοί ότι κοστίζει το πακέτο.

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει κι εγώ από Κίνα ένα smartphone και απο 17/8 το SG Post μου γραφει: Despatched to overseas (Country code: GR)

και τα ελτα : ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 15-08-2014 16:14 IPS. Είναι λογικός αυτος ο χρόνος η έπρεπε να εχει φτάσει Ελλάδα

 

Στις 17/8 μπήκε στο αεροπλάνο για Ελλάδα. Θα χει φτάσει, αλλά αν δεν ανοίξουν τον σακο που έχει το πακέτο σου στο αεροδρόμιο οι δικοί μας, δεν θα ανανεωθεί το status σου.

Ολα φυσιολογικά είναι μην ανησυχείς. Το αργότερο την άλλη εβδομάδα θα το χεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους τους φίλους

η παραγγελια δόθηκε απο το minideal.net

(placed on August 19, 2014 5:08:39 PM CST)

σήμερα στο site τον ελτα ενφανίστηκε αυτό

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 22-08-2014 14:12 IPS

Link to comment
Share on other sites

Ναι και;

Ποια είναι η ερώτηση σου;

 

ναι sorry ποσο καιρό να υπολογίζω ότι θα το έχω στα χερια μου?

Link to comment
Share on other sites

Εχουν περάσει πάνω απο 3 μέρες και ακόμα το tracking number(Sweden Post) που μου έδωσαν απο το banggood δεν εμφανίζει στοιχεία. Τα στοιχεία εμφανίζονται όταν το πακέτο φτάσει Σουηδία ?
Link to comment
Share on other sites

...οπότε δεν ισχύει πλέον το 3ημερο που κάνανε να έρθουν.

Μετά τον αστικό μύθο του ίδιου σάκου αποστολής πιάσαμε τώρα το τριήμερο; :p

Link to comment
Share on other sites

Με την διαφορά πως το 3ημερο δεν είναι αστικός μύθος :P

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Με την διαφορά πως το 3ημερο δεν είναι αστικός μύθος :P

 

Επειδή 1-2 μέλη πήραν γρήγορα το πακέτο τους δεν το κάνει κανόνα για να το επικαλούμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε με το ελικοπτεράκι εγώ στη θέση σου θα άνοιγα σήμερα dispute ώστε να πάρω ΟΛΑ ή έστω τα τελωνειακά έξοδα πίσω. Σε περίπτωση που τα πάρεις όλα πάρτο από Ελλάδα να ηρεμήσεις.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Φίλε με το ελικοπτεράκι εγώ στη θέση σου θα άνοιγα σήμερα dispute ώστε να πάρω ΟΛΑ ή έστω τα τελωνειακά έξοδα πίσω. Σε περίπτωση που τα πάρεις όλα πάρτο από Ελλάδα να ηρεμήσεις.

 

:confused: Για ποιον ακριβώς να ανοιχτεί το dispute;Για τα ΥΕΔ Θεσ/νικης ή το Banggood;Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι.

 

http://www.banggood.com/Taxes-And-Tarrifs_hl19

 

"Please note that all import taxes / duties are the buyer’s responsibility." και αυτό είναι κανόνας παντού!

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

απο pandawill

 

Destination Country - Greece:Tracking Consuming:2246 Millisecond

2014-08-20 14:35, Item in conta Μ.Δ. ΝΙΚΑΙΑΣ, Μ.Δ. ΝΙΚΑΙΑΣ

2014-08-20 14:32, Μ.Δ. ΝΙΚΑΙΑΣ

2014-08-20 10:27, Μ.Δ. ΝΙΚΑΙΑΣ

2014-08-20 07:40, Item to be delivered, Μ.Δ. ΝΙΚΑΙΑΣ

2014-08-20 06:57, Μ.Δ. ΝΙΚΑΙΑΣ

2014-08-20 06:53, Item arr Μ.Δ. ΝΙΚΑΙΑΣ, Μ.Δ. ΝΙΚΑΙΑΣ

2014-08-20 03:49, Item in conta ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

2014-08-19 20:32, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

2014-08-19 17:00, Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ), Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

2014-08-15 07:31, Receive Item At Office Of Exchange, IPS

Origin Country - Netherlands:Tracking Consuming:6256 Millisecond

2014-08-15 10:31, The item has been processed in the country of destination

2014-08-14 08:51, The item is on transport to the country of destination

2014-08-13 18:55, The item is at the PostNL sorting center

Link to comment
Share on other sites

απο pandawill

 

Destination Country - Greece:Tracking Consuming:2246 Millisecond

2014-08-20 14:35, Item in conta Μ.Δ. ΝΙΚΑΙΑΣ, Μ.Δ. ΝΙΚΑΙΑΣ

2014-08-20 14:32, Μ.Δ. ΝΙΚΑΙΑΣ

2014-08-20 10:27, Μ.Δ. ΝΙΚΑΙΑΣ

2014-08-20 07:40, Item to be delivered, Μ.Δ. ΝΙΚΑΙΑΣ

2014-08-20 06:57, Μ.Δ. ΝΙΚΑΙΑΣ

2014-08-20 06:53, Item arr Μ.Δ. ΝΙΚΑΙΑΣ, Μ.Δ. ΝΙΚΑΙΑΣ

2014-08-20 03:49, Item in conta ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

2014-08-19 20:32, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

2014-08-19 17:00, Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ), Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

2014-08-15 07:31, Receive Item At Office Of Exchange, IPS

Origin Country - Netherlands:Tracking Consuming:6256 Millisecond

2014-08-15 10:31, The item has been processed in the country of destination

2014-08-14 08:51, The item is on transport to the country of destination

2014-08-13 18:55, The item is at the PostNL sorting center

 

Επρεπε να είχες παραλάβει ειδοποίηση την Τετάρτη το πρωί για να πας Πέμπτη να το παραλάβεις στο κατάστημα.

Ο ταχυδρόμος δεν σου έφερε την ειδοποίηση και το δεύτερο και χειρότερο είναι ότι το Μ.Δ (μονάδα διαλογής) δεν έχει στείλει ακόμα το δέμα στο κατάστημα για να πας έστω με το tracking number που θα έχεις τυπώσει από το site των ΕΛΤΑ, να το παραλάβεις.

Μακάρι να ισχύει κάτι διαφορετικό.

Edited by GKako
Link to comment
Share on other sites

:confused: Για ποιον ακριβώς να ανοιχτεί το dispute;Για τα ΥΕΔ Θεσ/νικης ή το Banggood;Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι.

 

http://www.banggood.com/Taxes-And-Tarrifs_hl19

 

"Please note that all import taxes / duties are the buyer’s responsibility." και αυτό είναι κανόνας παντού!

 

Α!Και μιας και το θυμήθηκα ....να ανοίξω και γω ενα dispute για τον ΕΝΦΙΑ που μόλις πήρα παρέλαβα! :lol:

 

ΟΚ και εγώ θα ήθελα τον ΕΝΦΙΑ πίσω. Όλο ή μέρος !!!!

Ας γυρίσουμε στην περίπτωση του φίλου. Ενα φάουλ έχει κάνει το Banggood που έστειλε με EMS χωρίς να έχει προειδοποιήσει πρώτα για την αλλαγή του τρόπου αποστολής, ενώ θα έπρεπε, ώστε να τους προλάβεις ή να ακυρώσεις και την παραγγελία.

Ο κανονας ισχύει αλλά ας σε πιάσουν με airparcel πρώτα και μετά βλέπουμε.

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ και εγώ θα ήθελα τον ΕΝΦΙΑ πίσω. Όλο ή μέρος !!!!

Ας γυρίσουμε στην περίπτωση του φίλου. Ενα φάουλ έχει κάνει το Banggood που έστειλε με EMS χωρίς να έχει προειδοποιήσει πρώτα για την αλλαγή του τρόπου αποστολής, ενώ θα έπρεπε, ώστε να τους προλάβεις ή να ακυρώσεις και την παραγγελία.

Ο κανονας ισχύει αλλά ας σε πιάσουν με airparcel πρώτα και μετά βλέπουμε.

 

Ναι έχει κάνει ένα φαουλάκι αλλά από την άλλη και με EMS που το έστειλε δεν σημαίνει ότι θα περάσει τελωνείο.Το EMS δεν σημαίνει εκτελωνισμός.Εχουν παραλάβει άπειροι από δω μέσα με EMS και δεν έχει γίνει κάτι.

 

Να πεις FEDEX,UPS κλπ εκεί ναι.Το δέμα σταμάτησε πιστεύω λόγω όγκου και επειδή τους κίνησε τις υποψίες η μικρή τιμή που είχε αναγράψει απέξω το Banggood σε συνδιασμό με την περιγραφή του περιεχομένου όπως πχ είδος : daily necessities και value 25$ κολλημένο σε ένα δέμα διαστάσεων γηπέδου !

Επίσης εικάζω ότι εκείνη την μέρα θα είχαν φτάσει λίγα δέματα στο αεροδρόμιο λόγω Αυγούστου και το δέμα του φίλου θα ήταν κάρφωμα!Αν ήταν Χριστούγεννα πχ ίσως να πέρναγε τον έλεγχο πιο εύκολα.

Edited by GKako
Link to comment
Share on other sites

:confused: Για ποιον ακριβώς να ανοιχτεί το dispute;Για τα ΥΕΔ Θεσ/νικης ή το Banggood;Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι.

 

http://www.banggood.com/Taxes-And-Tarrifs_hl19

 

"Please note that all import taxes / duties are the buyer’s responsibility." και αυτό είναι κανόνας παντού!

 

Στο μαγαζί φυσικά που έστειλε με ems χωρίς δική του επιλογή. Γι αυτό να κάνει dispute. Αν επέλεγε μόνος του κούριερ θα ήταν άξιος της μοίρας του.

Edited by Superuser

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα σε ολους!!!εχω κανει μια παραγγελια απο geekbuying και γραφει κλεισιμο απο IPS 11 αυγουστου.δεν ειχα ανησυχησει καθολου μεχρι που ειδα και κανα δυο ατομα ακομα που εχει αργησει η παραγγελια τους απο το ιδιο καταστημα...τυχαιο??

 

και κατι ακομα..παιζει ρολο το δευτερο γραμμα του τρακινγκ number?ειναι κατι σαν προτεραιοτητα στο δεμα??γιατι εκανα παραγγελια απο χονγκ κονγκ στις 1 αυγουστου και στις 8 ητανε στην πορτα μου.ξεκιναγε απο RB.ενω η παραγγελια απο geekbuying απο RF.

Edited by pitspan
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μία ερώτηση που σίγουρα θα έχει ξαναγίνει.Είναι σωστό στα ΕΛΤΑ να μου βγάζει

 

 

STATUS DATE HOUR AREA

Item in conta IPS 21-08-2014 10:50 IPS

 

και στο singapore post Despatched to overseas (Country code: GR) 23-8-2014 ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια .. Εχω κανει και εγω μια παραγγλεια απο to2c.com με singapore post και εδω 3 μερες το tracking ειναι κολλιμενο στο Item in conta IPS, IPS και μαλιστα σημερα μου εμφανησε ενα προβλημα γραφοντας In Error (Use Cache).. http://www.17track.net/en/result/post.shtml?nums=RF256634897SG .. Ξερει κανεις κατι?
Link to comment
Share on other sites

και ετσι θα παραμεινει μεχρι να ανοιχθει ο σακος με το δεμα στο αεροδρομιο στην ελλαδα.μετα θα σου δειξει arrived at destination country GR..οσο για τον in error μην ανησυχεις,απλα μπορει το site εκεινη τη στιγμη να μην λειτουργουσε.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...