Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ γιατί όντως τα δέματα σαν να καθυστερούν αρκετά παραπάνω από τη στιγμή που φτάνουν στο αεροδρόμιο είναι πως ο φόρτος ίσως είναι παραπάνω από το κανονικό ή αρκετοί υπάλληλοι πλέον συνταξιοδοτήθηκαν και δεν αντικαταστάθηκαν και ο μέσος όρος αναμονής πλέον φαίνεται να μεγαλώνει πάνω από τις 25 μέρες .
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είδα όμως ότι σε μερικούς δεν άνοιξαν πάντα τώρα τελευταία οπότε μπορεί να είσαι τυχερός. Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία

 

Σε αποστολές που έγιναν με courier(πχ DHL) αναφέρεσαι;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ 16-01 ημερομηνία αποστολής, και με Dispatch No: 4016, και πλήρωσα στις 10-02. Κλείσιμο από IPS 14:48 16/01. Κανένα νέο από τότε.

 

παιδες καλημερα ειμαι και εγω despatched απο 18/1 με Νο 4016 τι γινεται εχει κανενας νουμερο για επικοινωνια με το αεροδρομιο ? γτ εχει αρχισει να μου βαραει στα νεύρα !!!

Link to comment
Share on other sites

σήμερα διάβασα στο σαιτ της singpost πως λόγο της κακοκαιρίας στην Ευρώπη θα υπάρχει καθυστέρηση στης αποστολές. οπότε λίγη υπομονή παραπάνω δεν βλάπτει :worry::worry:.
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα παιδια και απο εμενα...εχω παραγειλει και εγω απο το minideal το V3 για εμενα και την κοπελα μου....ειναι η πρωτη μου παραγγελια απο κινεζικο σαιτ καθως και το πρωτο μου κινεζικο κινητο...αρχιζω να πιστευω οτι κατι δν παει καλα...τα στοιχεια που μου δειχνει το sing/post ειναι τα εξεις....Item No: RF198192985SG

Despatch No.: 4014

Beat No.: -

Status Date Status Description

14-01-2014 Received from Customer

16-01-2014 Despatched to overseas (Country code: GR)

ενω στα ΕΛΤΑ το τρακ δειχνει ..

.Κατασταση Ημερομηνια Ωρα Περιοχη

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 14-01-2014 15:37 IPS ....ειναι λογικη η καθυστερηση που εχω ή να ξεκινησω σιγα σιγα τις διαδικασιες με το παυπαλ αφου κοντοζυγωνουν και οι 45 μερες απο την παραγγελια....ευχαριστω εκ των προτερων και σορρυ που γραφω και εγω τα ιδια αλλα ειμαι κινεζονεουδι και εχω ανχωθει λιγο....

Πρόσεξε μην περάσει η προθεσμία, στις 42 ημέρες από την πληρωμή άρχισε την διαδικασία γιά dispute οπωσδήποτε.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορια, οσες αγορες εχω κανει μεσω Internet ακομα και αυτες με πολυ μεγαλη καθυστερηση ( ταχυδρομιο κινας) εχουν ερθει στο τελος αν και μερικα εναναν 40+ μερες.

 

με singpost οσοι εχετε κανει dispute εχει φτασει εν τελη ποτε στα χερια σας 'η χαθηκε μεσα στην αβυσσο του χρονου ? :cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα παιδια και απο εμενα...εχω παραγειλει και εγω απο το minideal το V3 για εμενα και την κοπελα μου....ειναι η πρωτη μου παραγγελια απο κινεζικο σαιτ καθως και το πρωτο μου κινεζικο κινητο...αρχιζω να πιστευω οτι κατι δν παει καλα...τα στοιχεια που μου δειχνει το sing/post ειναι τα εξεις....Item No: RF198192985SG

Despatch No.: 4014

Beat No.: -

Status Date Status Description

14-01-2014 Received from Customer

16-01-2014 Despatched to overseas (Country code: GR)

ενω στα ΕΛΤΑ το τρακ δειχνει ..

.Κατασταση Ημερομηνια Ωρα Περιοχη

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 14-01-2014 15:37 IPS ....ειναι λογικη η καθυστερηση που εχω ή να ξεκινησω σιγα σιγα τις διαδικασιες με το παυπαλ αφου κοντοζυγωνουν και οι 45 μερες απο την παραγγελια....ευχαριστω εκ των προτερων και σορρυ που γραφω και εγω τα ιδια αλλα ειμαι κινεζονεουδι και εχω ανχωθει λιγο....

 

Είμαι και εγώ στις ίδιες ημερομηνίες, αν δεν γίνει κάτι μέχρι την Παρασκευή θα ανοίξω dispute στο paypal .... αν έρθει τελικά το κλείνω αν όχι να μην χάσω τελικά τα χρήματα !!!

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Εάν παραγγείλω σήμερα, 12/2, από antelife ή to2c, πόσες πιθανότητες έχω να παραλάβω μια συσκευή μέχρι τη Δευτέρα 10 Μαρτίου;
Think Positive
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 12-02-2014 12:33 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 12-02-2014 10:05 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 25-01-2014 14:38 IPS

 

Απο οτι φαινεται και εγω σε λιγες μερες επιτελους θα παραλαβω!!! Εγω εχω dispatched number 4026....

Link to comment
Share on other sites

Για να μην αγχωνεστε αδικα (και εγω περιμενω) απλα σκεφτειτε πως τον αναλογο φορτο εργασιας που θα εχει μετα τις γιορτες με τις μαζεμενες παραγγελιες θα ειχε και πριν τις γιορτες με οσους παραγγελνανε για να προλαβουνε.Απλη λογικη ειναι.
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 12-02-2014 12:33 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 12-02-2014 10:05 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 25-01-2014 14:38 IPS

 

Απο οτι φαινεται και εγω σε λιγες μερες επιτελους θα παραλαβω!!! Εγω εχω dispatched number 4026....

 

 

χαιρομαι... 2 μερες μετα ειμαι εγω :lol:

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα κινητό που πήρα από κίνα και μου έβγαλε πρόβλημα(hardware)

έχει αγοραστεί από minideal

σκοπεύω να το στείλω για επισκευή μιας και δεν έχει κλείσει 12 μήνες

γνωρίζει κανείς πια είναι η διαδικασία?

γνωρίζω μόνο ότι θα το στείλω με ΕΛΤΑ κίνα και θα πληρώσω τα μεταφορικά

οι απορίες μου είναι οι εξής:

1)Πως θα το στείλω?(σκέτο κινητό χωρίς μπαταρία και καπάκι ή με το κουτί κλπ)

2)Θα μου δώσουν εκείνοι διεύθυνση για να το στείλω εκεί?

3)Πότε και πως θα δώσω τα στοιχεία μου για να ξέρουν που να το στείλουν?

4)Θα πληρώσω μεταφορικά για να έρθει Ελλάδα?

5)Θα κάνει να έρθει όσο θα έκανε εάν αγόραζα ένα κινητό από εκεί?

6)Θα πληρώσω τελωνείο?

7)Υπάρχει ενδεχόμενο να χαθεί το κινητό στην όλη διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Νεος στο φορουμ, νεος στα smartphones γενικοτερα μιας και ειχα ενα sony ericsson 7 ( ! ) χρονια, νεος και στην Κινεζικη αγορα. Με τη μια στα βαθεια λοιπον οποτε παρακαλω για την κατανοηση σας μιας και οι αποριες θα ειναι αρκετες...

 

Θα προσπαθησω οσο μπορω να δω οδηγους στο thread να μην κουραζω τους παλιους με παλιες ερωτησεις. Ηδη παρακολουθω το νημα μιας και παρηγγειλα και γω το V3.

 

Aυτο που θελω να ρωτησω για την ωρα παρολο που ειπα οτι δε θα αγχωθω αλλα βλεπω οτι παρααργει η παραλαβη ειναι το εξης.

 

Παρηγγειλα 14/01 απο minideal.

Πηρα tracking number μετα απο 3-4 μερες.

Μετα αυτο 22/01 απο τα ΕΛΤΑ

22.01.2014 17:18 Ips Left postal office

και 24/01 despatched to overseas.

 

Ειναι φυσιολογικο μεχρι σημερα να μην εχει εμφανιστει?

Υπαρχει κανεις αλλος που περιμενει τοσες μερες?

 

Φίλε μου παρήγγειλα και εγώ από minideal 21-1 και 25 έγινε despatched, μια μέρα μετά από εσένα και την ίδια συσκευή...θα περιμένω και την άλλη βδομάδα και θα αρχίσω να ζαλίζω κόσμο μετα!!!!

that's me in the corner
Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ στις ίδιες ημερομηνίες, αν δεν γίνει κάτι μέχρι την Παρασκευή θα ανοίξω dispute στο paypal .... αν έρθει τελικά το κλείνω αν όχι να μην χάσω τελικά τα χρήματα !!!

 

update...πριν απο λιγο κοιταξα ετσι για το χαβαλε και ......Στοιχεία Για Αριθμό Αποστολής : RF198192985SG

 

Κατασταση Ημερομηνια Ωρα Περιοχη

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 12-02-2014 10:36 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 14-01-2014 15:37 IPS αρα ηρθαν Ελλαδα...λογικα απο δευτερα θα τα εχω και στα χανια....τσεκαρε και θα ειρθαν και τα δικα σου αφου μαλλον στον ιδιο σακο θα ειναι....

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και το δικό μου, που εστάλη στις 16/1 με despatch no 4014: http://www.elta-courier.gr/webservice_client.php?br=RF198317521SG

 

smiley-priest.gif

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως τωρα ανοιγουν αυτα με RF..

να το και το δικο μου !!!

Στοιχεία Για Αριθμό Αποστολής : RF200310847SG

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 12-02-2014 13:03 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 12-02-2014 10:22 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 21-01-2014 13:15 IPS

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανείς με despatched number 4025 που να έχει παραλάβει;

 

Εγω αυριο το εχω στα χερια μου, ηρθε το μαγικο χαρτακι αλλα δεν προλαβα σημερα...

Samsung note 8 dual

Samsung note 4

jiayu s3 advance 3GB Ram

Thl T200 2GB Ram

Lenovo S960 2GB Ram

Link to comment
Share on other sites

παιδια ηρθε σε μενα και σε ενα αλλο παιδι σημερα!!!!με παραγγελια 10/1 και despatced 16/1 και RF198305316SG !!!!!αρχισαν να ανοιγουν σακους !!! ολεεε!!!!
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ακομα despached to overseas λεει απο 22/1...κλεισιμο απο IPS...track number RF200534133SG να ανυσηχω η οχι?? Σε εσας εχουν εμφανιστει σχεδον σε ολους..:-P με dispach number 4022 Edited by nikoskokos
Link to comment
Share on other sites

Όχι σε όλους, υπομονή όμως, πιστεύω μέχρι τέλος εβδομάδας θα φανούν και μας στο αεροδρόμιο. 4025 το δικό μου.

 

υποθετω οτι θα κανουμε λιγη υπομονη ακομα... και δεν θα εχουμε τρεχαματα...:wacko: γιαα να δουμε!! αντε και καλες παραλαβες!

Link to comment
Share on other sites

Όχι σε όλους, υπομονή όμως, πιστεύω μέχρι τέλος εβδομάδας θα φανούν και μας στο αεροδρόμιο. 4025 το δικό μου.

 

Μαζί θα είμαστε λογικά...Κι εγώ 4025 είμαι, για να δούμε, πάντως με αυτά που διαβάζω τον τελευταίο καιρό εδώ, δεν έχω αγχωθεί καθόλου προς το παρόν...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...