Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παπουτσια απο κινα με τρακινγκ RB940534674CN (πριν 30 μερες μου εδωσε) και δεν το βρισκω πουθενα. 0 found.παιζει να το εστειλε?
SURF UNTIL YOU DIE
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μιλουσα με ενα τυπο σημερα για παραγγελιες απο κινα ( καινουριος σε αυτο το θεμα και δεν ηξερε ) και μου ειπε την ιστορια του οταν του ανεφερα το θεμα μου...

 

Ειχε παραγγείλει ενα κινητο αξιας 120 ευρω περιπου την μαρκα δεν την θυμαμε τωρα απο aliexpress, απο αυτον που την παραγγειλε αργισε επιτιδες να την στειλει αλλα ηταν πολυ ευγενικός και εξυπηρετικός στην συνομιλία που ειχαν στα μαιλ, λιγο πριν περασουν η 45 μερες ηταν ετοιμος να ανοιξη dispude και τον επισε ο πολιτης οτι δεν ειναι αναγκη και να τον εμπιστευτη οτι το δεμα του ηταν ειδη ελλαδα και σε λιγες μερες θα το εχει στα χερια του και να μην ανήσυχη καθολου και αυτος των εμπιστευτικε και παραλαμβανει σε 58 μερες απο την μερα πληρωμης και μολις ανοιγει το δεμα μεσα στο κουτι του κινητου ειχε μονο ενα λουτρινο μικρο ελεφαντακη ουτε κινητο ουτε τιποτα παρα μονο αυτο και καλα τυλιγμένο για να μην σπασει, μπαίνει στο aliexpressκαι ο πολιτης ειχε διαγραφτει δεν υπερχε πουθενα... Τωρα εχει το ελεφαντακη στο κομοδίνο του και το προσέχει σαν τα ματια του μην σπαση 120 ευρω κοστισε...

 

Μην εμπιστευεστε κανεναν οτι και να σας πουν αν το δεμα σας αργιση και ΜΗΝ αφινετε να περασουν η 45 μερες και δεν εχετε ανοιξη dispude οσο εμπιστο και να ειναι ενα σιτε...

 

Σαν καινουριος και εγω στο θεμα αγορών απο κινα και γενικα απο ιντερνετ οτι ακουω και διαβαζω, μαθαινω...

Samsung note 8 dual

Samsung note 4

jiayu s3 advance 3GB Ram

Thl T200 2GB Ram

Lenovo S960 2GB Ram

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά...

 

Έχω στείλει εγώ δεματάκι (κινητό) πίσω στην Κίνα για RMA. Το έστειλα συστημένο με ΕΛΤΑ στις 24/1 κι από τότε στο tracking των ΕΛΤΑ αλλά και στο http://www.17track.net μου βγάζει "2014-01-24 16:12, Item in conta ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ Κ Δ, ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ Κ Δ". Ορίστε κι η φωτό παρακάτω για του λόγου το αληθές. Πρέπει να ανησυχώ που είναι τόσες μέρες έτσι στο ίδιο status;

 

Μάλιστα η κυρία που με είχε εξυπηρετήσει στα ΕΛΤΑ μου είπε ότι θα πάρει 6-7 μέρες περίπου να φτάσει Κίνα. Ήταν υπερβολική ή καλά μου τα είπε; Κι αν ήταν έτσι, δε θα έπρεπε στο tracking να λέει τίποτα "Dispatched to overseas" κλπ;

 

[ATTACH]40874[/ATTACH]

Edited by GiO_K
Link to comment
Share on other sites

Μιλουσα με ενα τυπο σημερα για παραγγελιες απο κινα ( καινουριος σε αυτο το θεμα και δεν ηξερε ) και μου ειπε την ιστορια του οταν του ανεφερα το θεμα μου...

 

Ειχε παραγγείλει ενα κινητο αξιας 120 ευρω περιπου την μαρκα δεν την θυμαμε τωρα απο aliexpress, απο αυτον που την παραγγειλε αργισε επιτιδες να την στειλει αλλα ηταν πολυ ευγενικός και εξυπηρετικός στην συνομιλία που ειχαν στα μαιλ, λιγο πριν περασουν η 45 μερες ηταν ετοιμος να ανοιξη dispude και τον επισε ο πολιτης οτι δεν ειναι αναγκη και να τον εμπιστευτη οτι το δεμα του ηταν ειδη ελλαδα και σε λιγες μερες θα το εχει στα χερια του και να μην ανήσυχη καθολου και αυτος των εμπιστευτικε και παραλαμβανει σε 58 μερες απο την μερα πληρωμης και μολις ανοιγει το δεμα μεσα στο κουτι του κινητου ειχε μονο ενα λουτρινο μικρο ελεφαντακη ουτε κινητο ουτε τιποτα παρα μονο αυτο και καλα τυλιγμένο για να μην σπασει, μπαίνει στο aliexpressκαι ο πολιτης ειχε διαγραφτει δεν υπερχε πουθενα... Τωρα εχει το ελεφαντακη στο κομοδίνο του και το προσέχει σαν τα ματια του μην σπαση 120 ευρω κοστισε...

 

Μην εμπιστευεστε κανεναν οτι και να σας πουν αν το δεμα σας αργιση και ΜΗΝ αφινετε να περασουν η 45 μερες και δεν εχετε ανοιξη dispude οσο εμπιστο και να ειναι ενα σιτε...

 

Σαν καινουριος και εγω στο θεμα αγορών απο κινα και γενικα απο ιντερνετ οτι ακουω και διαβαζω, μαθαινω...

 

Φιλε μην αναπαραγεις οτιδηποτε ακους ,υπαρχουν πολλοι ανθρωποι με αχαλινωτη φαντασια.

 

ΥΓ το aliexpress δεν δεχεται paypal εδω και χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μην αναπαραγεις οτιδηποτε ακους ,υπαρχουν πολλοι ανθρωποι με αχαλινωτη φαντασια.

 

ΥΓ το aliexpress δεν δεχεται paypal εδω και χρονια.

 

Υπάρχει παρόμοια διαδικασία που λέγεται buyers protection, άμα δεν κάνω λάθος, ίσως να εννοεί αυτήν. Όπως και να έχει ο φίλος σου δεν θα έπρεπε να το αφήσει έτσι.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει παρόμοια διαδικασία που λέγεται buyers protection, άμα δεν κάνω λάθος, ίσως να εννοεί αυτήν. Όπως και να έχει ο φίλος σου δεν θα έπρεπε να το αφήσει έτσι.

 

Αποκλείεται να εννοεί αυτό, μιας και είναι εντελώς διαφορετική διαδικασία.

Dispute,paypal δε χωράνε αμφιβολία για το τι εννοεί ο ποιητής.

Τώρα από τη στιγμή που δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στο aliexpress....

Link to comment
Share on other sites

Κι'όμως , http://www.aliexpress.com/buyerprotection/how_do_i_open_a_dispute.html Edited by Romanos

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

 

Πρόσεξες τους χρόνους;

Έχεις 2 μήνες περιθώριο με αυτή τη διαδικασία.

Το παλικάρι γράφει για paypal και 45 μέρες.

Επίσης γράφει ότι παρέλαβε πριν τις 60 μέρες και άρα μπορούσε να κινήσει τη συγκεκριμένη διαδικασία.

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξες τους χρόνους;

Έχεις 2 μήνες περιθώριο με αυτή τη διαδικασία.

Το παλικάρι γράφει για paypal και 45 μέρες.

Επίσης γράφει ότι παρέλαβε πριν τις 60 μέρες και άρα μπορούσε να κινήσει τη συγκεκριμένη διαδικασία.

Δύο μήνες περιθώριο από την ημερομηνία που σου έδωσε νούμερο αποστολής ο πωλητής, από την ημερομηνία πληρωμής είναι περισσότερο, και εφ'όσον η αγορά καλύπτεται από το buyers protection, δεν έχει σημασία το εάν "εξαφανίσθηκε" ο πωλητής ... οπότε κάτι δεν πάει καλά με την όλη ιστορία.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Δύο μήνες περιθώριο από την ημερομηνία που σου έδωσε νούμερο αποστολής ο πωλητής, από την ημερομηνία πληρωμής είναι περισσότερο, και εφ'όσον η αγορά καλύπτεται από το buyers protection, δεν έχει σημασία το εάν "εξαφανίσθηκε" ο πωλητής ... οπότε κάτι δεν πάει καλά με την όλη ιστορία.

 

Σίγουρα αυτούσια η ιστορία δε στέκει.

Πάντως για λούτρινα και άλλα χαζά, έχει συμβεί.

Κάποιος άλλος συμφορουμίτης είχε παραλάβει επίσης χαζά στο πακέτο και μάλιστα είχε επιλέξει να ανοιχθεί το πακέτο παρουσία του courier.

Κι ενώ ο courier είδε τα χαζά μέσα, μετά η εταιρία courier δεν τον κάλυψε με προφάσεις!

Κάπου εδώ στο φόρουμ είναι γραμμένο.

Οπότε προσέχουμε από που αγοράζουμε.

Η αγορά είναι δική μας ευθύνη.

Βλέπω επίσης συχνά να αναφέρονται διάφοροι σε μαγαζιά άγνωστα και να ρωτάνε "παιδιά αγόρασα το τάδε από το http://www.apateones.com (τυχαίο όνομα :p), ειναι αξιόπιστο;"

Aν αγοράζουμε από μαγαζιά που δε τα ξέρει η μάνα τους για να κερδίσουμε μερικά ευρώ, ε τα θέλει ο πωπός μας!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το έφερε η κουβέντα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=384058

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το έφερε η κουβέντα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=384058

Και το link που έχει βάλει το μέλος είναι ΜΕΤΑ την πληρωμή ..... :cry:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Στην πρωτη παραγγελια που μου εστειλαν απο το ιδιο καταστημα ενα αλλο κινητο ελεγε αυτα:

 

Item No: RQ208283484SG

Despatch No.: 4014

Beat No.: -

 

Status Date Status Description

12-01-2014 Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

18-01-2014 Despatched to overseas (Country code: GR)

26-01-2014 Arrived at overseas (Country code: GR)

 

 

ποτε δεν μου εβγαλε αυτο το "Received from customer"

 

Μιλησα πριν με tinydeal και μου ειπαν οτι το εχουν στειλει κανονικα και θα ενημερωσουν το ταχυδρομιο τα κανουν οσο ποιο γρηγορα μπορουν, τωρα θα δουμε απο δευτερα τι θα γινει...

 

Και κατι ασχετο με το θεμα εδω το paypal της 45 μερες της μετραει σαν κανονικες ημερολογισημες η εργασιμες ?

 

Α, θα τρελαθώ!

 

Περιμένω δέμα που στάλθηκε επίσης με Singapore Post και με τον ίδιο αριθμό αποστολής (Despatch No 4014). Ακόμη δεν έχει εμφανιστεί στο tracking των ΕΛΤΑ ως αφικνούμενο στην Ελλάδα, ενώ ο φίλος έχει παραλάβει ήδη! Τί γίνεται εδώ πέρα, στο «Ελ.Βενιζέλος» παίζουν ζάρια για τη σειρά που θα ανοίξουν τους σάκκους...; :mad:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει παρόμοια διαδικασία που λέγεται buyers protection, άμα δεν κάνω λάθος, ίσως να εννοεί αυτήν. Όπως και να έχει ο φίλος σου δεν θα έπρεπε να το αφήσει έτσι.

 

Υπάρχει η προστασία για τον αγοραστή στο ali όταν πρωταγόρασα απο εκεί ο ένας πωλητής ήταν μούφα... και αφού διάβασα στο φόρουμ τί παίζει κ πως πρέπει να αγοράζουμε ( δόξα να έχουν τα παιδιά που φτιάχνουν οδηγούς και τα μέλη που ποστάρουν τις εμπειρίες τους) πήρα τα λεφτά μου πίσω σε 10 ημέρες. Στη συνέχεια βρήκα έναν πωλητή με πάνω απο 1500 πωλήσεις κινητών με πολύ καλό feedback και 100% σε αυτό που ήθελα. Σε 18 ημέρες είχα το τηλέφωνο στα χέρια μου. Χωρίς κανένα πρόβλημα και στη χαμηλότερη τιμή 114 ευρώ για το lenovo A850. To κινητό το δουλεύω 3 ημέρες και είμαι ενθουσιασμένος. 130 είχα πάρει πέρυσι Χριστούγεννα το samsung y duos το οποίο κόλλαγε και έκανε διάφορα κουλά. Τώρα απλά όποιος έχει πιάσει στα χέρια του το Lenovo και ακούει την τιμή κόβει φλέβες... antutu 1922 απείραχτο.

 

Διαβάστε το forum προσεκτικά για τις αγορές και θα βγείτε κερδισμένοι στα σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

ΗΡΘΕ!!!!!

Επιτελους!

Ειχα despatch number 4017

Και despatched to overseas στις 19/1

[ATTACH]40879[/ATTACH]

 

Εγώ έχω

despatch number 4014

Και despatched to overseas στις 16/1

Και ακόμα περιμένω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω

despatch number 4014

Και despatched to overseas στις 16/1

Και ακόμα περιμένω

 

Μέσα στη βδομαδα θα ανοιχτει και σενα...Ειμαι σχεδον σιγουρος...Αυτη η τυχαια σειρα που ανοιγουν τους σακους πιστευω μπορει να ειναι αναλογα με τις ανταποκρισεις που ερχεται καθε πακετο...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα αυτούσια η ιστορία δε στέκει.

Πάντως για λούτρινα και άλλα χαζά, έχει συμβεί.

Κάποιος άλλος συμφορουμίτης είχε παραλάβει επίσης χαζά στο πακέτο και μάλιστα είχε επιλέξει να ανοιχθεί το πακέτο παρουσία του courier.

Κι ενώ ο courier είδε τα χαζά μέσα, μετά η εταιρία courier δεν τον κάλυψε με προφάσεις!

Κάπου εδώ στο φόρουμ είναι γραμμένο.

Οπότε προσέχουμε από που αγοράζουμε.

Η αγορά είναι δική μας ευθύνη.

Βλέπω επίσης συχνά να αναφέρονται διάφοροι σε μαγαζιά άγνωστα και να ρωτάνε "παιδιά αγόρασα το τάδε από το http://www.apateones.com (τυχαίο όνομα :p), ειναι αξιόπιστο;"

Aν αγοράζουμε από μαγαζιά που δε τα ξέρει η μάνα τους για να κερδίσουμε μερικά ευρώ, ε τα θέλει ο πωπός μας!

 

Πρωτον δεν ηταν φιλος μου μου ηταν τελιος αγνωστος, καθομου χθες με εναν φιλο μου για καφε και με ρωταει ο φιλος μου τι γινετε με το κινητο θα ερθη ποτε η πανε τα λεφτα και του ειπα ασε εχω μπλεξη με τους κινεζους και ηταν ενας τυπος στο δυπλανο τραπεζι και μολις με ακουσε που ειπα αυτο γυρισε και με ειπε την ιστορια του χωρις να τον ξερω και ουτε με ειπε ποτε εγινε απλα μονο αυτα που εγραψα στο πρωτο ποστ...

Τωρα το αν ειναι αλιθια η οχι η ιστορια του δεν το ξερω..Οπως προανεφερα ειμαι και εγω καινουριος στο θεμα κινητον απο κινα και δεν ξερω πως λειτουργη το καθε σιτε...

 

Αν δεν κολαει πουθενα αυτη η ιστορια και αντι να βοηθησει κανει κακο σε αυτους που το διαβαζουν και τους βαζι σε σκεψη αδικα ας διαγραφτη το ποστ

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Α, θα τρελαθώ!

 

Περιμένω δέμα που στάλθηκε επίσης με Singapore Post και με τον ίδιο αριθμό αποστολής (Despatch No 4014). Ακόμη δεν έχει εμφανιστεί στο tracking των ΕΛΤΑ ως αφικνούμενο στην Ελλάδα, ενώ ο φίλος έχει παραλάβει ήδη! Τί γίνεται εδώ πέρα, στο «Ελ.Βενιζέλος» παίζουν ζάρια για τη σειρά που θα ανοίξουν τους σάκκους...; :mad:

 

Εγω φιλε μου το εχω παλαβει :

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ-ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ 30-01-2014 12:45 ΚΙΛΚΙΣ (ΚΚ) - ΕΛΤΑ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Κ Δ 28-01-2014 03:30 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Κ Δ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 27-01-2014 19:00 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 26-01-2014 11:45 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 18-01-2014 15:37 IPS

Samsung note 8 dual

Samsung note 4

jiayu s3 advance 3GB Ram

Thl T200 2GB Ram

Lenovo S960 2GB Ram

Link to comment
Share on other sites

εχει παραγγειλει κανεις απο το site και να επιλεξει την DHL? πληρωνεις κατι παραπανω στη παραλαβη?

Πηρα την DHL τηλεφωνο και μου επεσαν τα μαλλια απο το ποσο που μου ειπε οτι ενδεχετε να πληρωσω :X

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να πουλαγε κινητα ο τυπος :D τοσα μαγαζια Γερμανο/wind υπαρχουν

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

εχει παραγγειλει κανεις απο το site και να επιλεξει την DHL? πληρωνεις κατι παραπανω στη παραλαβη?

Πηρα την DHL τηλεφωνο και μου επεσαν τα μαλλια απο το ποσο που μου ειπε οτι ενδεχετε να πληρωσω :X

 

Καταρχήν σχεδόν όλα τα δέματα αν όχι όλα με DHL περνάνε τελωνείο, εγώ πλήρωσω ~100 ευρώ για να πάρω τα απαραίτητα χαρτιά από την DHL και άλλα ~50 ευρώ στο κράτος μέσω διάφορων φόρων για 2 κινητά αξίας 300USD :X , όπως καταλαβαίνεις τα περισσότερα λεφτά είναι για την DHL. Υπόψιν πως τα ίδια χαρτιά η UPS τα δίνει στα 60 ευρώ μου είχε πει ένας εκτελωνιστής. :blink:

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

2 κινητά που έφυγαν από Κίνα, το ένα 18/01 και το άλλο 25/01 έφτασαν σήμερα στα ταχυδρομεία...

 

To2c και singpost FTW!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα εγω παρελαβα το κινητο μου.........κανενα θεμα με το τελωνειο που φοβουνται πολλοι
Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...