Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διάβαζα ότι τα μαγαζιά δε στέλνουν πλέον μπαταρίες μόνες τους και θεωρούσα ότι πρόκειται για κάποιο περιορισμό που τέθηκε -όπως είχε γίνει και κάποια στιγμή στο παρελθόν- από τις εταιρίες μεταφοράς, για λόγους ασφαλείας.

 

Επιχείρησα τώρα να παραγγείλω -εικονικά- μια μπαταρία, δοκιμαστικά σε banggood, gearbest και tomtop, για να διαπιστώσω και στα 3 ότι πράγματι δε στέλνουν τέτοια είδη στην Ελλάδα.

 

Δοκιμάζοντας να αλλάξω τη χώρα προορισμού, είδα ότι στέλνουν κανονικότατα στις περισσότερες άλλες Ευρωπαϊκές χώρες!

ΔΕΝ είναι περιορισμός των μεταφορικών ή των αεροπορικών εταιριών για λόγους ασφαλείας - όπως αφελώς νόμιζα!

Είναι προφανώς άλλη μια φοβερή και τρομερή ελληνική πατέντα, με άγνωστο σκεπτικό πίσω της (σίγουρα πάντως κάτι που τελικά αποσκοπεί στο να αποσπάσει με κάποιο τρόπο λεφτά από τον κόσμο, ή -το πιο πιθανο- να εμποδίσει την απώλεια κάποιων ημετέρων από τις αγορές που θα κάναμε από το εξωτερικο)!

 

Με τις υγείες μας...!

Δεν πρόκειται για ελληνικό περιορισμό ή πατέντα (που άλλωστε δε θα λάμβαναν υπόψη τους, όπως κάνουν με ατμιστικά προϊόντα), αλλά μάλλον για περιορισμό από τις μεταφορικές ή κάτι άλλο.

Από dx είχα πάρει ένα powerbank 12000mAh, στο οποίο κατέληξα μετά από ψάξιμο, καθώς εκτός από τα χαρακτηριστικά και την τιμή, ήταν από τους λίγους που δεν αναγραφόταν ότι δε στέλνουν σε μια σειρά από χώρες και η παραγγελία θα ακυρωνόταν. Τους ρώτησα κιόλας, πριν παραγγείλω και μου απάντησαν θετικά, οπότε προχώρησα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

χαμος απο μηνυματα. θα προσπαθησω να απαντησω σε ολους.

 

Dpd UK ηταν η επιλογη Europe Express. εμπαινε το δεμα απο αγγλια και μετα ερχοταν με acs στο σπιτι μας.

Για τις καθυστερησεις δεν ειναι υπευθυνη η Gearbest καθως υπηρξαν καθυστερησεις μονο με τον συγκεκριμενο carrier (europe express).

 

Barlost-- προφανως στην banggood στελνουν τα δεματα με αλλο carrier.

 

Bayern7 -- you can send message to Evan he promised that he will refund or resend (your choice) lost items, or taxed items.

 

kikostaki-- θα σου ξαναστειλουν το πακετο αν τυχον εχεις θεμα με το τελωνειο στειλε ενα πμ στον evan Η σε εμενα .

 

Οσον αφορα τις μπαταριες και τα powerbanks απο οτι μου ειπαν ενα δεματακι ειχε παρει φωτια στο αεροπλανο για αυτο υπαρχει περιορισμος ομως ψαχνουν να βρουν λυση μεσω αλλων carrier.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

παρηγγειλα απο gearbest ενα projector τον CL720D. Εχοντας μεινει οπως ολων στο southall απο 14/9 στης 14/10 βλεπω το RMA να λεει επιστροφη. Επικοινωνησα μαζι τους ποια ειναι η κατασταση και γιατι σταλθηκε πισω η απαντηση τους ηταν αυτη.

 

Τους ρωτησα με ποια μεταφορικη θα το ξαναστειλουν γιατι εγω ειχα επιλεξει EU Express και οτι μονο με αυτην την μεταφορικη θελω να με ξαναστειλουν το προιον και απαντησαν αυτο.

 

και σημερα με ξαναεστειλαν μηνυμα χωρις να τους απαντησω για ποια μεταφορικη θελω.

 

Πρεπει να ζητησω refund ? Δεν ξερω καν με ποια μεταφορικη το εστειλαν γιατι δεν με εχει ερθει ουτε e-mail oυτε καινουργιο tracking. Η DPD δεν αυτη που χρησιμοποιειται στην επιλογη EU Express?

Στη θέση σου θα μάζευα από τώρα στοιχεία και θα άνοιγα dispute στο paypal, για να μη χάνω χρόνο.

Αν τυχόν ο προτζέκτορας έρθει γρήγορα (χλωμό) και χωρίς τελωνείο (δύσκολο), το κλείνεις. Αν όχι, προχωράς σε claim.

Αυτά που λένε πάντως, για... 50 points (=5$) και 5% refund αν αργήσει πάνω από εβδομάδα (χωρίς να διευκρινίζουν αν μετράνε την 1η αποστολή ή τη 2η), είναι κωμικοτραγικά.

Ερώτηση: στον τρόπο αποστολής που είχες επιλέξει, ανέφερε στο ίδιο το site ότι δεν περνάει τελωνείο ή δεν το έλεγαν οι ίδιοι, παρά άφηναν κάτι gearbest greece να τα διαδίδουν; Και πόσο επιπλέον είχες πληρώσει;

Διευκρινίζω ότι παραπάνω περιγράφω τι θα έκανα εγώ, δεν ξέρω αν αυτή είναι η βέλτιστη λύση, ούτε προτρέπω κανένα, τη γνώμη μου λέω.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Dpd UK ηταν η επιλογη Europe Express. εμπαινε το δεμα απο αγγλια και μετα ερχοταν με acs στο σπιτι μας.

Για τις καθυστερησεις δεν ειναι υπευθυνη η Gearbest καθως υπηρξαν καθυστερησεις μονο με τον συγκεκριμενο carrier (europe express).

Η συγκεκριμένη επιλογή δεν ήταν η "τριγωνική αποστολή", που δε θα είχε κόστος τελωνείου για τον αγοραστή; Αν ναι και με δεδομένο ότι τα δέματα έφτασαν στην Αγγλία (και κόλλησαν στο τελωνείο εκεί), δε νομίζω ότι φταίει η μεταφορική...

Άλλωστε, τότε έβγαιναν πάλι καθησυχαστικές ανακοινώσεις, ότι το θέμα θα λήξει μέχρι τις αρχές Οκτωβρίου, ότι πρόκειται για... γραφειοκρατικούς ελέγχους στα βρετανικά τελωνεία κτλ.

 

kikostaki-- θα σου ξαναστειλουν το πακετο αν τυχον εχεις θεμα με το τελωνειο στειλε ενα πμ στον evan Η σε εμενα .

Εικάζω ότι ο συμφορουμίτης έχει ήδη θέμα με το χρόνο αποστολής, με τη μεταφορική (που δεν είναι αυτή που επέλεξε) και πιθανόν με το τελωνείο. Εκτός από π.μ., δεν είναι καλύτερο να ενημερωθούν όλοι εδώ για τις λύσεις, που προτίθεται να προσφέρει το κατάστημα;

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη επιλογή δεν ήταν η "τριγωνική αποστολή", που δε θα είχε κόστος τελωνείου για τον αγοραστή; Αν ναι και με δεδομένο ότι τα δέματα έφτασαν στην Αγγλία (και κόλλησαν στο τελωνείο εκεί), δε νομίζω ότι φταίει η μεταφορική...

Άλλωστε, τότε έβγαιναν πάλι καθησυχαστικές ανακοινώσεις, ότι το θέμα θα λήξει μέχρι τις αρχές Οκτωβρίου, ότι πρόκειται για... γραφειοκρατικούς ελέγχους στα βρετανικά τελωνεία κτλ.

 

 

Εικάζω ότι ο συμφορουμίτης έχει ήδη θέμα με το χρόνο αποστολής, με τη μεταφορική (που δεν είναι αυτή που επέλεξε) και πιθανόν με το τελωνείο. Εκτός από π.μ., δεν είναι καλύτερο να ενημερωθούν όλοι εδώ για τις λύσεις, που προτίθεται να προσφέρει το κατάστημα;

 

κοιτα αρχικα να ξεκαθαρισω οτι δεν δουλευω για την gearbest απλα μου στελνουν smartphones για review. απο μονος μου προσφερθηκα να τους βοηθησω μιας και μιλαω με τον Evan και επισης εχω βρεθει και εγω σε δυσκολη θεση στο παρελθον και με gearbest και με αλλες εταιρειες.

ειχα γραψει και πιο πριν οτι αν πχ καποιος εχει πληρωσει για Europe express και του σταλει το δεμα με αλλη μεταφορικη τοτε θα επιστραφει

στον αγοραστη το ποσο που πληρωσε για την europe express.

επισης αν πληρωσει τελωνειο , βγαζει μια φωτογραφια την αποδειξη και την στελνει ειτε στο support ειτε στον evan ειτε σε εμενα μαζι με το order number ,και θα επιστρεψει η gearbest τα λεφτα που πληρωσε ο αγοραστης για τελωνειο.

Επισης ο evan ειχε πει οτι αν αργησει το πακετο περα απο την ημερομηνια παραδοσης θα επιστρεψει το 5 % του ποσου.

ρωτηστε με οτι θελετε θα χαρω πολυ να βοηθησω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται για ελληνικό περιορισμό ή πατέντα (που άλλωστε δε θα λάμβαναν υπόψη τους, όπως κάνουν με ατμιστικά προϊόντα), αλλά μάλλον για περιορισμό από τις μεταφορικές ή κάτι άλλο.

Οσον αφορα τις μπαταριες και τα powerbanks απο οτι μου ειπαν ενα δεματακι ειχε παρει φωτια στο αεροπλανο για αυτο υπαρχει περιορισμος ομως ψαχνουν να βρουν λυση μεσω αλλων carrier.

Πώς εξηγείτε όμως το γεγονός ότι αν επιλέξει κανείς άλλη χώρα της Ευρώπης για προορισμό (από το σχετικό μενού στη σελίδα), ο περιορισμός φαίνεται να αίρεται και το μαγαζί δείχνει να στέλνει μπαταρίες μια χαρά;

Δεν έχει όλες τις ευρωπαϊκές χώρες, έχει όμως τις περισσότερες...

Link to comment
Share on other sites

Ο Evan ειναι υπευθυνος πωλησεων για Ελλαδα-Σερβια-Βουλγαρια για την gearbest

αυτο για τις μπαταριες και τα powerbanks πρεπει να το ρωτησω και μολις μαθω θα γραψω σε αυτο το νημα.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα αρχικα να ξεκαθαρισω οτι δεν δουλευω για την gearbest απλα μου στελνουν smartphones για review. απο μονος μου προσφερθηκα να τους βοηθησω μιας και μιλαω με τον Evan και επισης εχω βρεθει και εγω σε δυσκολη θεση στο παρελθον και με gearbest και με αλλες εταιρειες.

ειχα γραψει και πιο πριν οτι αν πχ καποιος εχει πληρωσει για Europe express και του σταλει το δεμα με αλλη μεταφορικη τοτε θα επιστραφει

στον αγοραστη το ποσο που πληρωσε για την europe express.

επισης αν πληρωσει τελωνειο , βγαζει μια φωτογραφια την αποδειξη και την στελνει ειτε στο support ειτε στον evan ειτε σε εμενα μαζι με το order number ,και θα επιστρεψει η gearbest τα λεφτα που πληρωσε ο αγοραστης για τελωνειο.

Επισης ο evan ειχε πει οτι αν αργησει το πακετο περα απο την ημερομηνια παραδοσης θα επιστρεψει το 5 % του ποσου.

ρωτηστε με οτι θελετε θα χαρω πολυ να βοηθησω.

Εσύ μπορεί να προσφέρθηκες να τους βοηθήσεις, το gearbest greece σε τι βαθμό συνδέεται με το gearbest;

Η πρότασή μου ήταν να τοποθετηθεί το ίδιο το gearbest, γιατί όπως καταλαβαίνεις, εσύ ό,τι και να πεις, μπορεί να βοηθάει, αλλά δεν εκπροσωπεί και δε δεσμεύει το gearbest, ούτε μπορεί φαντάζομαι κάποιος να επικαλεστεί τα γραφόμενά σου, σε ενδεχόμενο τίκετ στο paypal.

Και επειδή βλέπω κατά καιρούς διφορούμενες και αντιφατικές ανακοινώσεις (π.χ. στο θέμα με τα αγγλικά τελωνεία, που ανέφερα παραπάνω ή στο πόσα θα καλύψει το gearbest από το κόστος τελωνείου - 50$ τo ανώτερο ή όλο το ποσό), σκέφτομαι μήπως το gearbest κάνει απλά damage control και παρελκύει τα πράγματα, βγάζοντας άλλους στην 1η γραμμή άμυνας και θολώνοντας το τοπίο...

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πώς εξηγείτε όμως το γεγονός ότι αν επιλέξει κανείς άλλη χώρα της Ευρώπης για προορισμό (από το σχετικό μενού στη σελίδα), ο περιορισμός φαίνεται να αίρεται και το μαγαζί δείχνει να στέλνει μπαταρίες μια χαρά;

Δεν έχει όλες τις ευρωπαϊκές χώρες, έχει όμως τις περισσότερες...

Μπήκα στο dx να βάλω δοκιμαστικά ένα powerbank τώρα και βρήκα αυτό:

"Due to new airline safety regulations announced by the ICAO, pure power products (e.g. Batteries, Power Banks) are currently not allowed to be shipped by Airline service with the exception of the following 24 countries:

Russian federation, Belgium, Poland, Denmark, France, Finland, Netherlands, Czech republic, Croatia, Lithuania, Luxembourg, Romania, Sweden, Slovenia, Spain, Italy, United kingdom, Austria, Hungary, Ireland, Norway, Portugal, Slovakia, Switzerland

Please note that any purchases for such items from countries other than these will be cancelled."

Δεν ξέρω γιατί εξαιρούνται αυτές οι 24 χώρες, αλλά απ' ό,τι φαίνεται, δεν είμαστε η εξαίρεση. Το πώς γίνεται να στέλνουν όμως κάποια powerbanks, αλλά όχι όλα, ομολογώ ότι δεν το καταλαβαίνω. Ίσως έχει να κάνει με το πώς δηλώνουν τα προϊόντα.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

χαμος απο μηνυματα. θα προσπαθησω να απαντησω σε ολους.

 

Dpd UK ηταν η επιλογη Europe Express. εμπαινε το δεμα απο αγγλια και μετα ερχοταν με acs στο σπιτι μας.

Για τις καθυστερησεις δεν ειναι υπευθυνη η Gearbest καθως υπηρξαν καθυστερησεις μονο με τον συγκεκριμενο carrier (europe express).

 

Barlost-- προφανως στην banggood στελνουν τα δεματα με αλλο carrier.

 

Bayern7 -- you can send message to Evan he promised that he will refund or resend (your choice) lost items, or taxed items.

 

kikostaki-- θα σου ξαναστειλουν το πακετο αν τυχον εχεις θεμα με το τελωνειο στειλε ενα πμ στον evan Η σε εμενα .

 

Οσον αφορα τις μπαταριες και τα powerbanks απο οτι μου ειπαν ενα δεματακι ειχε παρει φωτια στο αεροπλανο για αυτο υπαρχει περιορισμος ομως ψαχνουν να βρουν λυση μεσω αλλων carrier.

 

Dpduk είναι η επιλογή eu express και όχι Europe express που είναι με Chronopost μέσω Γαλλίας και υπάρχει κίνδυνος για τελωνείο

Link to comment
Share on other sites

Γενικα υπαρχει περιορισμος στις μπαταριες, αλλα μπορουν να κυκλοφορησουν

Επισης χωρις κανενα προβλημα πηγαινουν μπαταριες Γερμανια, Γαλλια, να φυγουν απο εκει μονο οδικως. Το μονο σιγουρο ειναι οτι ερχονται αεροπορικως και αυστηρα μια την φορα

Απαξ και εισελθει μια μπαταρια δεν μπορουν να την στειλουν πισω με την δικαιολογια οτι ειναι επικινδυνο προιον, γιατι οι ιδιοι θα παραβουν τους κανονες

Link to comment
Share on other sites

Γενικα υπαρχει περιορισμος στις μπαταριες, αλλα μπορουν να κυκλοφορησουν

Επισης χωρις κανενα προβλημα πηγαινουν μπαταριες Γερμανια, Γαλλια, να φυγουν απο εκει μονο οδικως. Το μονο σιγουρο ειναι οτι ερχονται αεροπορικως και αυστηρα μια την φορα

Απαξ και εισελθει μια μπαταρια δεν μπορουν να την στειλουν πισω με την δικαιολογια οτι ειναι επικινδυνο προιον, γιατι οι ιδιοι θα παραβουν τους κανονες

Κι όμως, αν δεις το απόσπασμα από το dx που πόσταρα, ούτε στη Γερμανία στέλνουν, επικαλούμενοι κανονισμό του ICAO.

Και σε εμάς βέβαια δεν έπρεπε να στέλνουν, αλλά κάποια powerbank τα στέλνουν (δεν εμφανίζεται το σχετικό μήνυμα περιορισμού - γι' αυτό σκέφτομαι ότι μπορεί να τα δηλώνουν αλλιώς, π.χ. charger).

Από την άλλη, προϊόντα που περιέχουν μπαταρία, όπως τα κινητά, δεν έχουν κανένα θέμα.

Άβυσσος...

Link to comment
Share on other sites

Την ομπρέλα το banggood την έστειλε με πρωτοβουλία του με συστημένο cn αντί για απλό.

Αποτέλεσμα ήταν να έρθει ανοιχτό το πακέτο να μου ζητήσουν τα 3€ σρο ταχυδρομείο και να είναι και λίγο χαλασμένη.

Θα τους τα ζητήσω πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, αν δεις το απόσπασμα από το dx που πόσταρα, ούτε στη Γερμανία στέλνουν, επικαλούμενοι κανονισμό του ICAO.

Και σε εμάς βέβαια δεν έπρεπε να στέλνουν, αλλά κάποια powerbank τα στέλνουν (δεν εμφανίζεται το σχετικό μήνυμα περιορισμού - γι' αυτό σκέφτομαι ότι μπορεί να τα δηλώνουν αλλιώς, π.χ. charger).

Από την άλλη, προϊόντα που περιέχουν μπαταρία, όπως τα κινητά, δεν έχουν κανένα θέμα.

Άβυσσος...

Η μπίζνα είναι να έρχονται όλα με dhl
Link to comment
Share on other sites

Dpduk είναι η επιλογή eu express και όχι Europe express που είναι με Chronopost μέσω Γαλλίας και υπάρχει κίνδυνος για τελωνείο

 

Ευχαριστω leo06 για την διορθωση...ενα μυαλο χειμωνα καλοκαιρι...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, βρίσκεται κάποιος εντός νομού Αττικής, συγκεκριμένα κέντρο-απόκεντρο, να μου πει χρόνους παραλαβής σε ασυνόδευτα δέματα τον τελευταίο μήνα?!
Το πρώτο λάθος είναι και το τελευταίο.
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως γίνεσαι ιδιαίτερα αντιληπτός σε αυτό που θέλεις να πεις. Ασυνόδευτα με ΚΤΕΛ; Ή εννοείς unregistered?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως γίνεσαι ιδιαίτερα αντιληπτός σε αυτό που θέλεις να πεις. Ασυνόδευτα με ΚΤΕΛ; Ή εννοείς unregistered?

 

Unregistered εννοώ, μην ξεχνάμε και την μητρική μας γλώσσα..

Το πρώτο λάθος είναι και το τελευταίο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το mi band 2 με αξια 17 ευρω και με registered απο το gearbest λετε να περασει τελωνειο? Και αν ναι ποσο λετε να κοστισει και ποσο χρονο να παρει?

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το mi band 2 με αξια 17 ευρω και με registered απο το gearbest λετε να περασει τελωνειο? Και αν ναι ποσο λετε να κοστισει και ποσο χρονο να παρει?

 

Δεν ξρουμε αν θα περασει, αλλα και αν περασει δεν ξερουμε ποσο θα στο φορολογησουν.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να βάλεις registered και να έχεις το άγχος; Βάλτο unregistered, έτσι κι αλλιώς καλυπτεσαι από το PayPal.
Link to comment
Share on other sites

Το δίλημμα:

- Registered και (αρκετά σίγουρα, απ' ό,τι φαίνεται) τραβάς την προσοχή του τελωνείου

- Unregistered και δεν έχεις την παραμικρή ιδέα πού βρίσκεται και τι κάνει...!

 

Ενδιαφέρουσα μέση οδός:

Το unregistered που δίνουν κάποιες φορές τα μαγαζιά (π.χ. με flytexpress, bpost, ...), στο οποίο έχεις tracking για το κομμάτι της διαδρομής μέχρι να φτάσει στην Ελλάδα και παύεις απλά να το βλέπεις με το που φτάσει - κάτι που τελικά... συμβαίνει και με το registered, έτσι και μπει στο τελωνείο! :p

Το κακό είναι ότι δεν ξέρεις αν θα σου κάτσει η συγκεκριμένη μέθοδος αποστολής, ζητώντας απλώς unregistered...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, το Unregistered με 11ψήφιο κωδικό το παρακολουθείς μέχρι να βγάλει ένδειξη ΄΄Exported from the departure country΄΄ ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Η αηδιαστική κατάσταση στο Ελ. Βενιζέλος συνεχίζεται. Χαμένα τα έχουν εκεί, δεν εξηγείται διαφορετικά. Δέματα του Οκτωβρίου και του Σεπτεμβρίου έρχονται και φεύγουν κανονικά. Του Αυγούστου τα έχουν κλείσει σε μια αποθήκη και κανείς δεν τολμά να πλησιάσει.

 

Κωδικός Αντικειμένου: RB3147------SG

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

30/8/2017, 11:44:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Το δίλημμα:

- Registered και (αρκετά σίγουρα, απ' ό,τι φαίνεται) τραβάς την προσοχή του τελωνείου

- Unregistered και δεν έχεις την παραμικρή ιδέα πού βρίσκεται και τι κάνει...!

 

Ενδιαφέρουσα μέση οδός:

Το unregistered που δίνουν κάποιες φορές τα μαγαζιά (π.χ. με flytexpress, bpost, ...), στο οποίο έχεις tracking για το κομμάτι της διαδρομής μέχρι να φτάσει στην Ελλάδα και παύεις απλά να το βλέπεις με το που φτάσει - κάτι που τελικά... συμβαίνει και με το registered, έτσι και μπει στο τελωνείο! :p

Το κακό είναι ότι δεν ξέρεις αν θα σου κάτσει η συγκεκριμένη μέθοδος αποστολής, ζητώντας απλώς unregistered...

 

Δείχνει να προκρίνεται σαν λύση για το τελωνείο το unregistered. Θέλει σκέψη βέβαια εάν είμαστε διατεθειμένοι να μην ξέρομε την διαδρομή του δέματος. Είναι μια τάση τελευταία το unregistered, με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...