Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βάζω στοίχημα πως αν ρωτήσεις τα τοπικά σου ΕΛΤΑ τι γίνεται με το δέμα σου , και τους πεις "Δηλαδή πετάει ακόμα ; " θα σου πουν "πιθανότατα !" :lol:

 

Πάντως εγώ , προσωπικά πιστεύω πως μέχρι τέλη εορτών ,όσοι καθυστέρησαν να παραλάβουν πάνω από 30 μέρες , δεν πρόκειται να πάρουμε τίποτα !

 

όσο για τις επικοινωνίες με ΕΛΤΑ , όχι μόνο δεν θα πάρετε απάντηση ή βοήθεια ( αφού και αυτοί το tracking του site βλέπουν στην πλατφόρμα τους) αλλά μπορεί και να εκνευρίσετε κάποιον που ξυπνήσατε με τις ερωτήσεις σας και να περάσουν τα πάντα τελωνείο !!!

 

κάποιος αναφέρθηκε σε ιδιώτη που διαχειρίζεται την ροή δεμάτων από τα αεροπλάνα στα ΕΛΤΑ , γνωρίζουμε τίποτα για αυτό ; Επίσης εφόσον όλα τα δέματα περνάνε τελωνείο , και απλά κάποια εκτελωνίζονται , κάποια όχι ... μήπως εμείς που καθυστερούμε , είμαστε σε σειρά για εκτελωνισμό και απλά τα δέματα μας είναι στην άκρη για να περάσουν τα "μικρά" πακέτα για να μας περιλάβουν ;;; <--- αυτό θα ήταν πιθανό , και βέβαια δεν σκανάρουν τα πακέτα αυτά για 2 λόγους , 1ον δεν θέλουν πρήξιμο από έναν που είδε το πακέτο να είναι Ελλάδα για τα ΕΛΤΑ , και 2ον απλά βαριούνται να τα σκανάρουν λόγω όγκου εργασίας !!!

 

 

όπως και να χει , κοντεύουμε στις ημέρες των χριστουγένων ! το πολύ - πολύ , ο ξάδερφος να πάρει μετά τα φώτα το κινητό του , και να βγάλει βίντεο της επιστροφής στα θρανία !!! αχαχαχαχααχ

 

κανέις δεν βαριέται να σκανάρει τα δέματα.Μην λέτε τέτοια πράγματα.Όλοι έχουμε την αγωνία μας για τις παραγγελίες αλλά υπομονή κ θα έρθουν.Υπάρχει έλλειψη προσωπικού κ τεράστιος όγκος παραγγελιών.Και όπως έχει υπωθεί πολλές φορές από εδώ αν κάποιος βιαζόταν πολύ για μια παραγγελία ας αγόραζε από εδώ κ όχι από εξωτερικό.

Εγώ για παραγγελία που βιαζόμουν την έκανα τον Σεπτέμβρη κ την παρέλαβα κανονικά.Την άλλη που έχω από 17/11 κ δεν την βιάζομαι απλά κάνω υπομονή.

και όσο για τις επικοινωνίες με τα ΕΛΤΑ αυτό βλέπουν στο σύστημά τους αυτό μας λένε.Αν δεν σκαναριστεί ο σάκος δεν θα απαντήσουν τίποτα διαφορετικό.πολύ απλά.Μόνο κακό κάνουμε με τα τηλέφωνα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για στατιστικούς λόγους κ προς ενημέρωση:

 

Το δικό μου δέμα (με SingPost) το οποίο σύμφωνα με 17track έχει φτάσει Ελλάδα 3/12,

στα Ελτα φαίνεται "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 30-11-2015 09:53 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ"

 

Εχει παραλάβει κανείς με 3/12 άφιξη?

Έχουν παραλάβει παιδιά με 1/12 και ένα παιδί εχτες είπε με 4/12..

 

Αλήθεια σήμερα παραλαμβάνει κανείς να μας πει;

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

... μήπως εμείς που καθυστερούμε , είμαστε σε σειρά για εκτελωνισμό και απλά τα δέματα μας είναι στην άκρη για να περάσουν τα "μικρά" πακέτα για να μας περιλάβουν ;;;

 

Εγώ που έχω 3 "μικρά" πακέτα γιατί έχω κλείσει 30 μέρες αναμονής; :p

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να βρουμε κανενα τηλεφωνο απο τα ΕΛΤΑ στο αεροδρόμιο να ρωτήσουμε τι ημερομηνίες εκτελωνίζουν αυτές τις μερες (για να δουμε τι σακους ανοιγουν)

 

Ανούσιο και αποτυχημένο το ειρωνικό σου σχόλιο.

Προφανώς δεν έχεις καταλάβει ότι στα ΕΛΤΑ γίνεται ένας μικρός ή μεγάλος (δεν ξέρω) χαμός.

Είτε τηλεφωνήσεις για να ρωτήσεις που είναι το δέμα σου, πότε ήρθε, ή πότε θα σκαναριστεί.

Είτε τηλεφωνήσεις για να ρωτήσεις μήπως το δέμα σου περάσει από τελωνείο, η απάντηση θα είναι η ίδια.

Δεν γνωρίζω κύριε !

Αν είναι να περάσουν τα δέματα από τελωνείο, θα περάσουν είτε πάρουμε τηλέφωνο είτε δεν πάρουμε.

Αν δεν υπάρχει τέτοια γραμμή-εντολή, ακόμα και να τους παρακαλάς να εκτελωνιστεί...ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

κανέις δεν βαριέται να σκανάρει τα δέματα.Μην λέτε τέτοια πράγματα.Όλοι έχουμε την αγωνία μας για τις παραγγελίες αλλά υπομονή κ θα έρθουν.Υπάρχει έλλειψη προσωπικού κ τεράστιος όγκος παραγγελιών.Και όπως έχει υπωθεί πολλές φορές από εδώ αν κάποιος βιαζόταν πολύ για μια παραγγελία ας αγόραζε από εδώ κ όχι από εξωτερικό.

Εγώ για παραγγελία που βιαζόμουν την έκανα τον Σεπτέμβρη κ την παρέλαβα κανονικά.Την άλλη που έχω από 17/11 κ δεν την βιάζομαι απλά κάνω υπομονή.

και όσο για τις επικοινωνίες με τα ΕΛΤΑ αυτό βλέπουν στο σύστημά τους αυτό μας λένε.Αν δεν σκαναριστεί ο σάκος δεν θα απαντήσουν τίποτα διαφορετικό.πολύ απλά.Μόνο κακό κάνουμε με τα τηλέφωνα

 

και καθυστέρηση να μην είχαμε στα δέματα πάλι μπορεί να ήταν για τελωνείο.Δεν έχει καμία σχέση αυτό.Το αν έχεις δηλαδή καθυστέρηση ή όχι

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς εννοείς; Γιατί εμένα μου βγάζει : ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 12-11-2015 15:40 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

Λες να πετάει ακόμα;

 

Υπάρχει έλλειψη προσωπικού κ τεράστιος όγκος παραγγελιών.

 

 

σαφώς αυτό είναι θέμα διαχείρισης , αλλά είμαι σίγουρος πως θα ξεσηκωθούν θεοί και δαίμονες αν γίνει μετάθεση προσωρινά λόγω φόρτου εργασίας , κάποιων υπαλλήλων για να καλυφτούν τα κενά αυτά ! (και τέτοιοι υπάλληλοι που μπορούν να μεταφερθούν προσωρινά , υπάρχουν ΣΙΓΟΥΡΑ)

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ που έχω 3 "μικρά" πακέτα γιατί έχω κλείσει 30 μέρες αναμονής; :p

 

μπορεί να τα παρέσυρε το ρέμα !! :lol: πραγματικά , άγνωσται αι βουλαί των ΕΛΤΑ :lol:

 

 

 

μπορούν να βάλουν σλογκαν δείχνοντας τις γενιές που εξυπηρέτησε το ΕΛΤΑ σε κλασικό διαφημιστικό σποτ !

 

"ΕΛΤΑ. Κάθε αποστολή σας , μια ιστορία !"

Edited by shuin
Link to comment
Share on other sites

σαφώς αυτό είναι θέμα διαχείρισης , αλλά είμαι σίγουρος πως θα ξεσηκωθούν θεοί και δαίμονες αν γίνει μετάθεση προσωρινά λόγω φόρτου εργασίας , κάποιων υπαλλήλων για να καλυφτούν τα κενά αυτά ! (και τέτοιοι υπάλληλοι που μπορούν να μεταφερθούν προσωρινά , υπάρχουν ΣΙΓΟΥΡΑ)

 

Σίγουρα υπάρχουν.Απλά δεν βγάζουμε τίποτα με το να κράζουμε συνέχεια τα ΕΛΤΑ ή κάποια άλλη υπηρεσία επειδή δεν παραλάβαμε εμείς στον χρόνο που επιθυμούσαμε εμείς.Ξέρουμε όλοι οτι όταν κάνουμε παραγγελία από εξωτερικό είναι λίγο χρονοβόρο όλο αυτό.Να κάνει 2 μήνες κ πάνω να καταλάβω κάποιον που θα κράξει από εκεί κ μετά.Αλλά όχι τώρα να περιμένουμε 1 μήνα κ ούτε κ να αρχίζουμε τηλέφωνα κτλ.

Όταν πολλοί έχουμε παραλάβει σε 8 μέρες δέματα τότε είναι καλά τα ΕΛΤΑ κ κάνουν καλά την δουλειά τους?Και τώρα είναι άχρηστοι κ δεν κάνουν τίποτα?Το αν θα παραλάβει κάποιος σε 7-8 μέρες ή σε 40+ αυτό δεν στο λέει κανένας από την αρχή.Επιλογή είναι λοιπόν του καθενός αν θα παραγγείλει από εξωτερικό κ θα κάνει υπομονή ή αν θα το πάρει από εδώ

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ξεκόλλησα με ένα δέμα από ΟΛΛΑΝΔΙΑ

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ RS341106931NL

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 20-11-2015 13:01 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 15-12-2015 04:22 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 15-12-2015 07:22 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 15-12-2015 09:22 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μόλις ξεκόλλησε και δεύτερο...από ΚΙΝΑ

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ RI639724430CN

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 24-11-2015 16:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 28-11-2015 09:15 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 15-12-2015 04:29 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 15-12-2015 07:29 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 15-12-2015 09:29 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Έχει στείλει κάποιος δέμα στην Κίνα (επιστροφή, αντικατάσταση κτλ) απο τα μέσα Νοεμβρίου και μετά για να δούμε πόσο κρατάει η αντίστροφη πορεία;
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ξεκόλλησα με ένα δέμα από ΟΛΛΑΝΔΙΑ

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ RS341106931NL

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 20-11-2015 13:01 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 15-12-2015 04:22 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 15-12-2015 07:22 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 15-12-2015 09:22 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μόλις ξεκόλλησε και δεύτερο...από ΚΙΝΑ

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ RI639724430CN

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 24-11-2015 16:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 28-11-2015 09:15 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 15-12-2015 04:29 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 15-12-2015 07:29 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 15-12-2015 09:29 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Ζηλευω ζηλευω !

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 09-11-2015 19:41 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 11-11-2015 16:21 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

Link to comment
Share on other sites

αφου ξεκολλησε το 24-28 να ξεκολλησει και το δικο μου 25-26 :p:p

γινεται ενας χαμός βεβαια.

 

Που ειδες οτι ξεκολλησε item μεταξυ 24-28?

Το αντικειμενα σε συσκευασια δε λεει τιποτα. Εγω θελω να δω αν καποιο πακετο με ενδειξη "Αφιξη στον προορισμο" (οπως τη δινει η singapore post ή το 17track) την περίοδο 15/11-30/11 "ξεκολλήσει"... Για την ώρα βλεπω μονο ο Δεκεμβρης να κινεται...

Link to comment
Share on other sites

Ζηλευω ζηλευω !

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 09-11-2015 19:41 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 11-11-2015 16:21 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

 

Ένα τέτοιο έχω κι' εγώ. Αυτά μάλλον τα έστειλαν με καϊκι !!!

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 12-11-2015 15:40 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Για στατιστικούς λόγους κ προς ενημέρωση:

 

Το δικό μου δέμα (με SingPost) το οποίο σύμφωνα με 17track έχει φτάσει Ελλάδα 3/12,

στα Ελτα φαίνεται "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 30-11-2015 09:53 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ"

 

Εχει παραλάβει κανείς με 3/12 άφιξη?

 

 

2015-12-03 15:30 Arrival at Destination Post (Country: GR)

 

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 30-11-2015 09:33 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 15-12-2015 05:19 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 15-12-2015 08:19 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 15-12-2015 10:19 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς εννοείς; Γιατί εμένα μου βγάζει : ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 12-11-2015 15:40 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

Λες να πετάει ακόμα;

Oχι φυσικα.

Απλα δεν εξυπηρετηθηκε οταν επρεπε και τωρα εχει μεινει πισω αφου καθε μερα ερχονται και νεοι σακοι! Αυτο ρωταω γιατι καποια παιδια εχουν δει πως εχει φτασει αεροδρομιο π.χ. στις 17-11 και ακομα δεν εχουν παραλαβει που ναι σουπερ τραγικο για μενα. Εμεις ενταξει (εγω οπως λεω συνεχως και κατανταω βαρετος λεει αντικειμενα σε συσκευασια 9-11-2015) εχουμε μελλον ακομα.:p

Παντως αν παραλαβεις ριξε μια ενημερωση ρε μαν!

Link to comment
Share on other sites

Για στατιστικούς λόγους κ προς ενημέρωση:

 

Το δικό μου δέμα (με SingPost) το οποίο σύμφωνα με 17track έχει φτάσει Ελλάδα 3/12,

στα Ελτα φαίνεται "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 30-11-2015 09:53 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ"

 

Εχει παραλάβει κανείς με 3/12 άφιξη?

 

Εμενα το ιδιο ακριβως λεει με αφιξη6/12

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα αφιξη στο αεροδρομιο στις 23/11 και ενα στις 27 και αγνοουνται.

Και ενα που ειχα παραγγειλει πιο πριν απο αυτα,μου ηρθε.

Οντως εντελως τυχαια ανοιγματα.

Παντως μιας και ξερουν οτι αυτες τις μερες γινεται πανικος,δε θα πρεπε να παρουν κανα εξτρα υπαλληλο?

Αφου με τοσα δεματα θα *******.

Edited by impreza_sti
Οφείλουμε να εκφραζόμαστε κόσμια
Link to comment
Share on other sites

Εμένα παιδιά, μόλις τώρα αυτό:

 

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 15-12-2015 07:27 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 15-12-2015 10:27 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 15-12-2015 12:27 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Στο 17track μου λέει όλο το προηγούμενο διάστημα και μέχρι και τώρα:

 

2015-12-06 23:19 The item has arrived in the country of destination

2015-12-02 19:19 The item is on transport to the country of destination

2015-12-01 23:35 The item is at the PostNL sorting center

2015-11-27 10:30 The item is ready for shipment

2015-11-23 06:58 The item is pre-advised

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ούτε στου Δεκεμβρίου οι αφίξεις έχουν σειρά..άλλοι παραλαμβάνουν με άφιξη 1/12 άλλοι με 6/12 άλλοι με 4/12 ...

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια λέτε όλοι οτι πολλοι το δεκεμβρίου έχουν παλλάβει τα δέματα τους και εμείς το νοεμβριου έχουμε ξεμηνει και οτι οι σάκοι δεν εχουν ακόμα ανηξει, εμένα πάει λίγο στο πονηρό το μυαλο μου δυστηχως και η ελλάδα βρήθει τετοιων περιπτωσεων, ποιος μου λεει οτι συγκεκριμενοι σάκοι, απο συγκεκριμενες αποστολές singapore post, οπου όπως ειναι γνωστο μεταφέρουν ηλεκτρονικα και σιγουρα γνωστο στους κύκλους των τελωνειακών, αυτοι οι σάκοι εχουν ανοιχθει και εχουν παρακρατησει τα δεματα για ιδία ή "οποιαδηποτε" άλλη χρηση. Έχω τρανταχτο παραδειγμα απο μια αποστολη με συμπληρωματα διατροφης απο αμερικη, μου ζηταγανε να παρουσιασω πίνακες διατροφικών συστατητικων λογω ΕΟΦ. Δε μπορεσα να βρω όλες τισ πληροφοριες και ετσι ζητησα να σταλει πισω η παραγελλια μου(150 ευρω) στην αμερικη, η παραγγελια μου ζεν έφτασε ποτε στην αμερικη με αποτέλεσμα να μην παρω πισω τα χρηματα μου.
Link to comment
Share on other sites

Μην γίνεσαι και μην σκέφτεσαι σαν "Ελληνάρας".
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Απο την εφαρμογη ΕΛΤΑ..

 

Τα ΕΛΤΑ πύλη εισόδου στην Ευρώπη του κινεζικού e-commerce

Δημοσιεύτηκε στις 04-12-2015

Σύμβαση Εμπορικής Συνεργασίας υπέγραψαν την Παρασκευή 27 Νοεμβρίου 2015, ο Πρόεδρος ΔΣ & Διευθύνων Σύμβουλος ΕΛΤΑ κ. Κωστής Μελαχροινός και ο Γενικός Διαχειριστής & Διευθύνων Σύμβουλος της κινεζικής εταιρείας «ZHEJIANG LTD» κ. Libin ZHU.

 

 

Η Σύμβαση αφορά στην αποστολή δεμάτων από την Κίνα προς όλες τις χώρες της Ευρώπης μέσω των Ελληνικών Ταχυδρομείων και τίθεται σε ισχύ από την ημερομηνία της υπογραφής της.

Με την υπογραφή της Εμπορικής Σύμβασης, τα Ελληνικά Ταχυδρομεία αναλαμβάνουν για τα επόμενα δύο χρόνια τον τελωνειακό διακανονισμό, τη μεταφορά, αποστολή και παράδοση προς όλες τις χώρες της Ευρώπης, των δεμάτων που διακινεί από την Κίνα η εταιρεία «ZHEJIANG LTD» και καθιερώνονται ως πύλη εισόδου στην Ευρώπη του κινεζικού e-commerce.

 

 

Η Σύμβαση αποτελεί το επιστέγασμα των διαπραγματεύσεων που αναπτύχθηκαν μεταξύ των δύο μερών στο πλαίσιο του Μνημονίου Συνεργασίας που είχε υπογραφεί μεταξύ τους τον Αύγουστο του 2015.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικότερα, τα ΕΛΤΑ φιλοδοξούν να μετατρέψουν την Ελλάδα σε κόμβο ηλεκτρονικού εμπορίου της ΝΑ Ευρώπης, μέσω της τεχνολογικής αναβάθμισής τους και της στρατηγικής συμφωνίας με την Zhejiang LTD.

 

Τώρα σώθηκε η ΝΑ Ευρώπη. :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Απο την εφαρμογη ΕΛΤΑ..

 

Τα ΕΛΤΑ πύλη εισόδου στην Ευρώπη του κινεζικού e-commerce

Δημοσιεύτηκε στις 04-12-2015

Σύμβαση Εμπορικής Συνεργασίας υπέγραψαν την Παρασκευή 27 Νοεμβρίου 2015, ο Πρόεδρος ΔΣ & Διευθύνων Σύμβουλος ΕΛΤΑ κ. Κωστής Μελαχροινός και ο Γενικός Διαχειριστής & Διευθύνων Σύμβουλος της κινεζικής εταιρείας «ZHEJIANG LTD» κ. Libin ZHU.

 

 

Η Σύμβαση αφορά στην αποστολή δεμάτων από την Κίνα προς όλες τις χώρες της Ευρώπης μέσω των Ελληνικών Ταχυδρομείων και τίθεται σε ισχύ από την ημερομηνία της υπογραφής της.

Με την υπογραφή της Εμπορικής Σύμβασης, τα Ελληνικά Ταχυδρομεία αναλαμβάνουν για τα επόμενα δύο χρόνια τον τελωνειακό διακανονισμό, τη μεταφορά, αποστολή και παράδοση προς όλες τις χώρες της Ευρώπης, των δεμάτων που διακινεί από την Κίνα η εταιρεία «ZHEJIANG LTD» και καθιερώνονται ως πύλη εισόδου στην Ευρώπη του κινεζικού e-commerce.

 

 

Η Σύμβαση αποτελεί το επιστέγασμα των διαπραγματεύσεων που αναπτύχθηκαν μεταξύ των δύο μερών στο πλαίσιο του Μνημονίου Συνεργασίας που είχε υπογραφεί μεταξύ τους τον Αύγουστο του 2015.

 

Οπότε αυξάνεται κατακόρυφα ο φόρτος εργασίας τους (με το ήδη υπάρχον ανθρώπινο δυναμικό;;).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...