Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Thank you for your email of 23 October 2015 regarding the status of your register mail RF354279365SG.

 

We would like to inform you that your Registered Article has been despatched on 14 October 2015 and arrived the destination 18 October 2015 to Greece.

 

Kindly note that your Registered Article is a 4PX article that contains SG code which only meant that the vendor either is from Hongkong or China, has used the SingPost counter services and which does not mean that the article is coming or going from Singapore.

 

We regret that SingPost is only able to advise the status of Registered Articles up to the point they leave Singapore. Please have a check with the country of destination's Postal Agency (Local Post Office or website) for further information.

 

For further clarifications you may visit our website www.singpost.com.sg<http://www.singpost.com.sg>

 

Thank you for writing to Singapore Post. We are glad to be of service to you.

 

Eστειλα mail στην Singpost!

Αυτο που καταλαβα ειναι οτι εφυγαν απο Σιγκαπουρη (ειναι λιγο μπερδεμενο το μαιλ και τα αγγλικα μ δν ειναι κ τοσο καλα) και οτι δν εφτασαν στην Ελλαδα μαλλον θα ειναι σε καποια ενδιαμεση σταση!

 

Αυτο μου ειπαν και απο τα ΕΛΤΑ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδιά μην βιάζεστε οι των 18/10

εδώ δεν έχουν ανοίξει ακόμα τους σάκους της προηγούμενης εβδομάδας.

 

για το παιδί που πετάει Τετάρτη, να του θυμίσω οτι είναι 28η οπότε αν κάνει κάτι τη Δευτέρα 26.

τη Τρίτη δύσκολο (προετοιμάζεται όλο το Δημόσιο να πάει σε αργία, μην πάει στρεσαρισμένο και χαθεί η χαλαρουήτα)

Link to comment
Share on other sites

15/10 εφυγε εμενα, σημερα ηρθε η ειδοποιηση. Δευτερα θα παω απο τα ΕΛΤΑ να το παραλαβω. Απιστευτα γρηγορα ειναι τα πραγματα πλεον! Παλαιοτερα ηθελες 40 ημερες!
Link to comment
Share on other sites

15/10 εφυγε εμενα, σημερα ηρθε η ειδοποιηση. Δευτερα θα παω απο τα ΕΛΤΑ να το παραλαβω. Απιστευτα γρηγορα ειναι τα πραγματα πλεον! Παλαιοτερα ηθελες 40 ημερες!

 

Singapore post ?

Link to comment
Share on other sites

Το gearbest εβαλε κι +1.99 $ για tracking number ?

Εχει καιρο?

Αν δεν βαλουμε ,δεν ερχετε συστημμενο?

Αν δεν ερθει μπορουμε να επικαλεστουμε χωρις tracking nuber στο paypal την επιστροφη χρηματων ?

Προκειτε για φτηνο android box αξιαs ~30$

Link to comment
Share on other sites

Το gearbest εβαλε κι +1.99 $ για tracking number ?

Εχει καιρο?

Αν δεν βαλουμε ,δεν ερχετε συστημμενο?

Αν δεν ερθει μπορουμε να επικαλεστουμε χωρις tracking nuber στο paypal την επιστροφη χρηματων ?

Προκειτε για φτηνο android box αξιαs ~30$

 

Σε μικρής αξιάς ( κάτω απο κάποιο όριο δεν θυμάμαι καλά νομίζω 50 ) το πλήρωνεις μόνος αλλιώς έρχεται ως απλό ,όχι συστημένο

Mπορείς αλλά είναι πιο δύσκολο μιας και δεν φαίνεται πουθενά.

Για τις αγορές μεγάλης αξίας είναι δωρεάν το tracking.

Link to comment
Share on other sites

Singapore post ?
SG ναι. Και αλλη 1 παραγγελια που ειχα κανει ειχε ερθει παλι τοσο συντομα. Στην ουσια μιλαμε για 6 εργασιμες εφτασε στα ΕΛΤΑ.

 

Στην Ελλαδα συμφωνα με το tracking number εκανε 4 εργασιμες, αλλα να μου πεις και τα Σαββατοκυριακα μετρανε, εξαλλου δε πιστευω να σταματαει το αεροπλανο εκεινες τις ημερες. :p

Link to comment
Share on other sites

SG ναι. Και αλλη 1 παραγγελια που ειχα κανει ειχε ερθει παλι τοσο συντομα. Στην ουσια μιλαμε για 6 εργασιμες εφτασε στα ΕΛΤΑ.

 

Στην Ελλαδα συμφωνα με το tracking number εκανε 4 εργασιμες, αλλα να μου πεις και τα Σαββατοκυριακα μετρανε, εξαλλου δε πιστευω να σταματαει το αεροπλανο εκεινες τις ημερες. :p

 

Απλα ηθελα να δω αν ανοιγονται τυχαια οι σακοι , περιμενω κι εγω κατι και ειναι Ελλαδα απο τις 20 .

Ελπιζω μεσα στην εβδομαδα που ερχεται να παραλαβω κι εγω .

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου ειπαν και απο τα ΕΛΤΑ

Οτι το δεμα δεν ειναι ακομα στην Ελλαδα , αλλα σε καποιον ενδιαμεσο προορισμο, και μολις ερθει θα το δω στο Track των ΕΛΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Απλα ηθελα να δω αν ανοιγονται τυχαια οι σακοι , περιμενω κι εγω κατι και ειναι Ελλαδα απο τις 20 .

Ελπιζω μεσα στην εβδομαδα που ερχεται να παραλαβω κι εγω .

Ευχαριστω

 

Μάλλον τυχαία ανοιγονται, δύο δέματα από 16 το ένα και 18 το άλλο έχουν φτάσει Ελλάδα σύμφωνα με sg post ακόμη κοιμούνται στα ΕΛΤΑ

 

----- προσθήκη μηνύματος 104 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οτι το δεμα δεν ειναι ακομα στην Ελλαδα , αλλα σε καποιον ενδιαμεσο προορισμο, και μολις ερθει θα το δω στο Track των ΕΛΤΑ

 

Μόνο που στο μήνυμα της sg post λένε ότι έφτασε στης 18 στην Ελλάδα,αρα δεν λένε το ίδιο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , μια βοηθεια απο οσους εχουν παραγγειλει απο gearbest μεσω Netherlands Post Registered , την Δευτερα που μας περασε 19 Οκτωβριου μου ηρθε mail οτι το στειλαμε με τον κωδικο RC452371365NL αλλα σε κανενα tracking site ουτε στου ολλανδικου ταχυδρομειου το εντοπιζει , κανει παραπανω απο 3-4 εργασιμες μερες να καταγραφει ;
Link to comment
Share on other sites

Ακυρωνω λοιπόν η το αφήνω έτσι?Προσπαθώ να βρω τρόπο να το ακυρώσω.

Ή τους στέλνεις mail για να το ακυρώσουν ή το αφήνεις και το ακυρώνουν μόνοι τους μετά κάποιες μέρες, όταν δουν οτι δεν έρχονται λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,παρηγγειλα απο βικμαλλ ενα κινητο το σαββατο 17/10 που μας περασε(αποστολη με sg post),

πηρα τρακινγκ την δευτερα 19/10 και την τριτη 20/10 εμφανιστηκαν οι πρωτες πληροφοριες (information received.......),

σημερα το πρωι 23/10 εγινε Despatched to overseas (Country code: GR) αλλα στο τρακινγκ του ελτα ακομα τιποτα,

μου λεει πως Δεν υπάρχει καταχώριση για τον αριθμό .....

Κανονικα μολις γινετε despatched δεν θα πρεπε να εμφανιζετε και στο σαιτ των ελτα???

Να ανυσηχω????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,παρηγγειλα απο βικμαλλ ενα κινητο το σαββατο 17/10 που μας περασε(αποστολη με sg post),

πηρα τρακινγκ την δευτερα 19/10 και την τριτη 20/10 εμφανιστηκαν οι πρωτες πληροφοριες (information received.......),

σημερα το πρωι 23/10 εγινε Despatched to overseas (Country code: GR) αλλα στο τρακινγκ του ελτα ακομα τιποτα,

μου λεει πως Δεν υπάρχει καταχώριση για τον αριθμό .....

Κανονικα μολις γινετε despatched δεν θα πρεπε να εμφανιζετε και στο σαιτ των ελτα???

Να ανυσηχω????

Υπομονή

Αυτοί του ΕΛΤΑ ανανεώνουν το σαητ με ταχύτητα μεθυσμενου σαλιγκαριου

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,παρηγγειλα απο βικμαλλ ενα κινητο το σαββατο 17/10 που μας περασε(αποστολη με sg post),

πηρα τρακινγκ την δευτερα 19/10 και την τριτη 20/10 εμφανιστηκαν οι πρωτες πληροφοριες (information received.......),

σημερα το πρωι 23/10 εγινε Despatched to overseas

(Country code: GR) αλλα στο τρακινγκ του ελτα ακομα τιποτα,

μου λεει πως Δεν υπάρχει καταχώριση για τον αριθμό .....

Κανονικα μολις γινετε despatched δεν θα πρεπε να εμφανιζετε και στο σαιτ των ελτα???

Να ανυσηχω????

 

Μπα όχι όλα καλά απλά τώρα κάνε υπομονή όπως όλοι μας.

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή

Αυτοί του ΕΛΤΑ ανανεώνουν το σαητ με ταχύτητα μεθυσμενου σαλιγκαριου

 

Το tracking γίνεται sync από την IPS δεν κολλάνε πουθενά τα ΕΛΤΑ.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος να απαντησει πως γινεται πλεον το SG να ειναι τοσο γρηγορο;

 

πιθανώς θα έβαλαν περισσότερες πτήσεις για ευρώπη,

δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος να απαντησει πως γινεται πλεον το SG να ειναι τοσο γρηγορο;

 

Κοίτα, κάπου διάβασα ότι λόγω της απαγόρευσης από την πλευρά της China Post, λόγω ενός αεροπορικού δυστυχήματος, προιόντων περιέχοντα στη συσκευασία μπαταρίες (όπως κινητά, λάπτοπ κτλ.), τα περισσότερα αντίστοιχα προιόντα τους τα προωθούν πλέον σε άλλες Χώρες μεσω της SP. Εξαιτίας αυτού η τελευταία έχει προβεί σε μαζικές προσλήψεις και ίσως έτσι να εξηγείται η ταχεία αποστολή.

Προσωπικά κι εγώ περιμένω ένα κινητό απο Κίνα μέσω SG, το οποίο έγινε σε δύο μέρες Despatched την 15/10/'15 και πρωινές ώρες της 17/10/'15 (σύμφωνα με το status της SG) έφτασε Ελλάδα. Βέβαια έως αυτή τη στιγμή, στα ΕΛΤΑ εμφανίζεται όπως στους περισσότερους "προιόντα σε συσκευασία στη Σιγκαπούρη".

Όλα αυτά τα μεταφέρω με επιφύλαξη καθώς τα αναπαράγω απο όσα έχω κατα διαστήματα διαβάσει σο διαδίκτυο.

Προσωπικά πιστεύω ότι εφόσον τα προιόντα που έρχονται χωρίς κόστος αποστολής, με απλό ταχυδρομείο δηλαδή, δίνει τη δυνατότητα στα ΕΛΤΑ να σκανάρουν τα δέματα με το πάσο τους κι έτσι φυσικά αργεί να ενημερωθεί και η ανίχνευση από την υπηρεσία ηλεκτρονικού εντοπισμού. Γι' αυτό άλλωστε παρατηρείται και το μεγάλο εύρος άφιξης από πλευράς Κινέζων ιδίως εμπόρων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσπάθησα να παραγγείλω από ένα κατάστημα μέσω paypal και δεν έγινε η συναλλαγή.Τους ρώτησα αν υπάρχει άλλος τρόπος και μου έστειλαν στο paypal ένα pay invoce.Τι κάνω?Το πατάω.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...