Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

dimi πόσο το αγόρασες το κινητό και το τιμολόγιο που το συνόδευε τι τιμή έγραφε?

 

Τους ξέφυγες σύριζα! καλοτάξιδο:rolleyes:

Κάτι λιγοτερο απο 200,τιμολογιο δεν είχε αλλά απέξω έγραφε 1pcs cell phone 28$!

Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση Ημερομηνία Περιοχή

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 10-03-2015 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 10-03-2015 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 16-03-2015 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 19-03-2015 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 23-03-2015 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 24-03-2015 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 27-03-2015 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 30-03-2015 ΕΛΛΑΔΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (ΥΕΔ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 30-03-2015 ΕΛΛΑΔΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (ΥΕΔ)

ΕΞΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ (ΔΑΣΜΟΙ) 09-04-2015 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 09-04-2015 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 14-04-2015 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΤΟΠΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΕΛΤΑ ΑΝΑΤ. ΘΕΣ/ΚΗΣ 14-04-2015 ΤΟΠΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΕΛΤΑ ΑΝΑΤ. ΘΕΣ/ΚΗΣ

 

Πρώτη αγορά από Geekbuying και μπήκα κατευθείαν στο κλαμπ των τσιμπημένων. Θα πληρώσω και θα είμαι από τους λίγους "νόμιμους" κατόχους κινέζικων συσκευών στην Ελλάδα !!!

Αν είναι να ξεκινήσει η κάθαρση των τελωνειακών συναλλαγών από εμένα, τότε χαλάλι τους .... αλλά δυστυχώς πρόκειται για μεμονωμένη-στοχευμένη κίνηση, που εικάζω ότι οφείλεται σε επίσημη καταγγελία. Έτσι συμβαίνει όταν υπάρχουν καταγγελίες ... κάνουν τα νόμιμα σε μερικούς, ώστε να δείξουν ότι έκαναν την δουλειά τους και μετά από λίγο καιρό ... πάλι όπως παλιά ... Τώρα αν ανοίξουμε συζήτηση ποιος κατήγγειλε, σίγουρα κάποιοι που ζημιώνονταν από την πτώση των πωλήσεών τους. Δεν με πειράζει που θα πληρώσω, με ενοχλεί που δεν υπάρχει πολιτική απόφαση για μια θεσμοθέτηση δασμών χαμηλού κόστους σε συνεννόηση και με τα μεγαλύτερα κινέζικα μαγαζιά. Δεν κοιτάνε δηλαδή να βγάλουν πολλά, από πολλούς με λίγους δασμούς, αλλά δειγματολειπτικά τσεκούρια... Κάνουν το ίδιο λάθος όπως και με τις πινακίδες αυτοκινήτων... αντί να χαμηλώσουν τα τέλη για να ανανεώσουν όλοι, τα κρατούν ακριβά και ο κόσμος παραδίδει πινακίδες και στο τέλος ζημία στα έσοδα.... Εύχομαι λοιπόν να είμαι η αρχή ενός καλού για την χώρα, αλλά δυστυχώς δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος.

Edited by Fotisthess
Link to comment
Share on other sites

Και πού να δεις τι γίνεται άμα πάρεις συμπληρώματα και τύχει να κολλήσουν στο τελωνείο.. Πρέπει να πας ο ίδιος στον ΕΟΦ, να χάσεις 2 μέρες εργάσιμες, να εκτυπώσεις μόνος σου προσπέκτους με τα πράγματα (υπάρχουν, δεν υπάρχουν), να πάρεις την έγκριση υπό πολλές προϋποθέσεις και να πληρώσεις και από πάνω. Ούτε καν υπηρεσιακά δε μπορεί να πάρει τηλέφωνο ο ένας τον άλλο ή να έχει ο τελωνης ένα κομπιούτερ μπροστά του με ίντερνετ, θα υπάρχει πολιτική...;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Έτυχε σε κανέναν να πληρώσει δασμούς για δέμα από κινα με το ολλανδικό ποστ για αντικείμενο άξιας λιγο κάτω από 100 ευρω που δεν ήταν κινητό ή ταμπλέτα ;
Xiaomi mi max 3,Pocophone f1, Xiaomi Mipad 2, Ainol Fire
Link to comment
Share on other sites

Εγώ Android tv box στα 85 ευρώ !!! To "κουστούμι" θα το μάθω προσεχώς ... Δηλαδή δεν είναι μόνο κινητά και τάμπλετ ...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ Android tv box στα 85 ευρώ !!! To "κουστούμι" θα το μάθω προσεχώς ... Δηλαδή δεν είναι μόνο κινητά και τάμπλετ ...

 

Το κουστούμι σου θα είναι 19,55+8 ευρώ..

ΥΓ. Γιατί μπαίνουν στη φάκα μόνον τα πακέτα με NL post και όχι και τα SG που κι΄αυτά από Κίνα προέρχονται και το ξέρουν αυτό πολύ καλά οι τελώνες; Μου κάνει μεγάλη εντύπωση!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω παθών με NL post από Θεσσαλονίκη. Εχθές τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι είχαν εντολή να μην βγάλουν τίποτα από τελωνείο και τώρα λύθηκε το πρόβλημα και θα αρχίσουν σιγα σιγά να τα στέλνουν.

 

 

Αυτό σημαίνει ότι είχαν συγκεκριμένη πληροφορία για κάτι ύποπτο που θα διακινείτο μέσω NL post (σειράς RS) και σταματήσαν τα πάντα σε εκείνη την παρτίδα για να το βρούνε.

 

Ο εκτελωνισμός όλων των συσκευών που βρέθηκαν μέσα σε αυτήν την παρτίδα, ήταν το τερπνόν μετά του ωφελίμου. Αφού ελέγχθηκαν που ελέγχθηκαν τα πάντα από 27 έως 30 Μαρτίου και κάνανε την διαδικασία εισαγωγής στο τελωνείο, ας μην πάνε χαμένα, τα εκτελωνίσανε όλα. Ραντεβού στην επόμενη άτυχη παρτίδα, ποιός ξέρει πότε, σε ένα μήνα, σε ένα χρόνο, θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει παραγγελια απο gearbest κινητο μου ειπαν θα το στειλουν με nl post περιοχη φαρσαλα να το αλλαξω me singapore post η θα κανω γκαφα;
Link to comment
Share on other sites

εχω κανει παραγγελια απο gearbest κινητο μου ειπαν θα το στειλουν με nl post περιοχη φαρσαλα να το αλλαξω me singapore post η θα κανω γκαφα;

Και δεν το αλλάζεις!!

 

ΥΓ. Η περιοχή σου;:lol:

Φάρσαλα:p:p

Edited by dimigar
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι για τα Φάρσαλα θα περάσει απο Θεσσαλονίκη.
Xiaomi Redmi Note 4x - Lenovo Yoga Tablet 3 850 F - Lenovo A806 - Lenovo A820 - LG Optimus L5
Link to comment
Share on other sites

το νημα εγινε αναλυτικος τιμοκαταλογος προιοντων απο κινα. :lol:
http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα το κινητό που είχε μπει υεδ από 30/3 .54.06 το κουστούμι .jiayu S3 advance ήταν το κινητό. Το κοστολογησαν 170 €
Link to comment
Share on other sites

ειναι κανεις με singapore post με dispatched to overseas 27 μαρτιου και να μην του εχει εμφανιστει οτι εφτασε ελλαδα?

 

Εγώ, και δεν ξέρω τι γινεται

1 δέμα 22_3

1 δέμα 23-3

1 δέμα 29_3

Χώρια αυτά που έχω μέσα στον Απρίλιο!!!!!!!!!!!

Δεν ξέρω τι γίνεται στα 2 χρόνια πρώτη φορά μου γίνεται αυτό

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μια απ τα ίδια, dispatched 20/03/2015 και ακόμα να το σκανάρουν στο αεροδρόμιο. Ελπίζω για το καλύτερο, γιατί έτσι όπως πάνε αυτοί μέχρι να το πάρω στα χέρια μου θα έχει λήξει και η εγγύηση, χε χε...
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μια απ τα ίδια, dispatched 20/03/2015 και ακόμα να το σκανάρουν στο αεροδρόμιο. Ελπίζω για το καλύτερο, γιατί έτσι όπως πάνε αυτοί μέχρι να το πάρω στα χέρια μου θα έχει λήξει και η εγγύηση, χε χε...

 

νομιζω δεν ειναι πια 45 μερες, αλλα 180 (αν δεν ερθει και μεχρι τοτε...:lol:)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω δεματάκι με μικροπράγματα με SGP από 30 Μαρτίου που ακόμα δεν φαίνεται στην Ελλάδα.

Δυσκολη εποχή ...

Xiaomi Redmi Note 4x - Lenovo Yoga Tablet 3 850 F - Lenovo A806 - Lenovo A820 - LG Optimus L5
Link to comment
Share on other sites

Επιτελούς σήμερα μου ήρθε το ειδοποιητήριο και πάω την Δευτέρα να πάρω επιτέλους το κινητό. Μόνο μη με περιμένει καμιά έκπληξη να πληρώσω τελωνείο... Αν και που παρακολούθησα στη σελίδα της ΕΛΤΑ δε γράφει τίποτα για τελωνείο... Άλλα για να δούμε..... :)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν λοιπόν... Παρελήφθη σήμερα το τάμπλετ μετά από +16 μέρες ΥΕΔ. Πραγματική αξία (τάμπλετ, θήκη, φορτιστής αυτοκινήτου και βεντούζα παρμπρίζ) 210 E. Από τελωνείο η αξία κρίθηκε στα 240,87Ε. Το κουστούμι που πληρώθηκε στα ΕΛΤΑ εχει "μόνο" 240,87 χ 23% =55,40+12Ε Τελος Ελτα = 67,40 Ευρώ. Τελείωσε το παραμύθι επιτέλους...
Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα σημερα ξεκολλησε απο ΥΕΔ οποτε αναμενω το κοστουμι..Ελπιζω τουλαχιστον να φορολογηθει με την πραγματικη του αξια κι οχι να βαλουν οτι να ναι..
Link to comment
Share on other sites

ΕΞΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ (ΔΑΣΜΟΙ) 17-04-2015 11:29 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 17-04-2015 12:35 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

 

Κι εγώ από εβδομάδα θα το έχω.

Είμαι και επαρχία θέλει το ταξιδάκι του .

Αντε να δούμε πόσο θα μου χρεωσουν.

Xiaomi Redmi Note 4x - Lenovo Yoga Tablet 3 850 F - Lenovo A806 - Lenovo A820 - LG Optimus L5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...