Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παραγγελία 30/6 απο coolicool σήμερα παρέλαβα. Καλός χρόνος παράδοσης και πολύ καλή συσκευασία. Συστήνεται.

 

Λίγο ακριβοιύτσικο το βλέπω το coolicool. Με τι ταχυδρομείο το έστειλαν;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επιτέλους μπήκε και το δικό μου δέμα στην χώρα....

Για να δούμε πόσο θα κάνει να έρθει στα χέρια μου....

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 25-06-2014 14:19 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 17-07-2014 05:40 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 17-07-2014 09:55 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

Link to comment
Share on other sites

Πακέτο που στάλθηκε στις 3 του μηνός, στις 16 έφτασε Ελλάδα. Λογικά έπεσα σε αεροπλάνο που δεν έκανε τον γύρο του κόσμου πριν έρθει Ελλάδα...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και πολύ καλύτεροι χρόνοι...

 

4/7 αποστολή και 12/7 άφιξη (τα έχω ποστάρει πιό πάνω)

 

Πάντως η συμβουλή μου είναι να έχεται υπομονή , δεν μπορείτε να κάνετε κάτι άλλο;)

Link to comment
Share on other sites

Λίγο ακριβοιύτσικο το βλέπω το coolicool. Με τι ταχυδρομείο το έστειλαν;

Με το Ολλανδικό. (NL)

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία μου που περιελάμβανε 4 προιόντα, το banggood την έσπασε στα τέσσερα. Η αποστολή έγινε χωρίς tracking number και παρέλαβα τα 3 απο τα 4. Μάλιστα τα πρώτα 3 τα παρέλαβα μέσα σε 10-15 μέρες.

Το προιόν που δεν έχω παραλάβει έχει φτάσει τις 40 μέρες και το banggood μου απαντάει βλακείες στα email. Μου στέλνει την ίδια απάντηση ότι κι αν του γράφω.

Θέλω να κάνω dispute. Λέτε να υπάρχει πρόβλημα που στο paypal φαίνεται μια παραγγελία και εγώ θα ζητήσω επιστροφή χρημάτων ενός μέρους απο το σύνολο;

 

κάνε dispute και άσε τους να κουρεύονται.

είμαι ακριβώς στην ίδια φάση αλλά μερικές εβδομάδες πιο μετά.

έχω κάνει dispute με έγραψαν.

έκανα claim.

και τώρα μου στέλνουν mail εκτός PayPal, να κλείσω το claim. γιατί λέει δεν μπορούν να μου κάνουν partial refund αλλιώς.

ναι καλά, έτσι όπως φέρονται θα τους φερθούν. θα δούμε τι θα πει το PayPal και μετά θα πράξω αναλόγως.

νόμιζα ότι το banggood είναι σχετικά αξιόπιστο, αλλά μάλλον δεν είναι και τόσο με τόσα κρούσματα .

γράφω για να ενημερώσω και άλλους για τη συμπεριφορά του Bangood.

 

το banggood απάντησε στο claim του paypal, δίνοντας tr number απο πακέτο που έχω παραλάβει και όχι απο αυτό που λείπει.(παρόλο που με δική του πρωτοβουλία έσπασε τη παραγγελία στα 4)

θέλει δλδ να με βγάλει τρελό, οτι έχω παραλάβει και εγώ είμαι ο απατεώνας.

πλέον θα τους αντιμετωπίσω σαν να ενεργούν με δόλο.

συμβουλεύω να μην αγοράζετε απο αυτούς γιατί τα πακέτα τα σπάνε όπως νομίζουν και δεν παίρνουν όλα τα κομμάτια tracking. άρα αν δεν παραλάβετε κάποιο χωρίς tracking θα χάσετε σίγουρα και το paypal claim.

αν σας ενδιαφέρει το θέμα, πείτε μου να σας ενημερώσω όταν το paypal βγάλει τη τελική απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει παραγγελία 3 πράγματα μαζί απο το συγκεκριμένο κατάστημα και όταν πας στο καλάθι φαίνεται ότι τα χωρίζει. Αυτό συμβαίνει όταν τα πράγματα είναι από διαφορετικές αποθήκες. Οπότε για το κάθε προϊόν υπάρχει ξεχωριστή επιλογή για την μέθοδο αποστολής.

 

Τώρα κατά την διαδικασία του dispute έχω την εντύπωση ότι στο PayPal φαίνεται ξεχωριστή πληρωμή για το κάθε προϊόν. Είσαι σίγουρος ότι στο dispute επέλεξες το αντικείμενο που δεν έχεις παραλάβει?

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν φαίνεται ξεχωριστή πληρωμή για το κάθε ένα.

επίσης το οτι είναι απο διαφορετικές αποθήκες δεν μου λέει κάτι, την στιγμή που εγώ δεν μπορώ να διαλέξω ή να του πω να τα κάνει μια αποστολή (όπως πχ σου δίνει το δικαίωμα το amazon)

στο dispute πάντως απο τη πρώτη στιγμή τους είπα οτι είναι σπασμένη η αποστολή και ότι τα υπόλοιπα τα παρέλαβα εκτός απο το ένα δέμα.

εγώ να αναζητήσω το δέμα δεν μπορώ ούτε έχω δικαίωμα αποζημίωσης απο τη μεταφορική αν χάθηκε. οπότε είναι δουλειά του banggood να το ψάξει και αν χάθηκε να μου επιστρέψει τα χρήματα και να πάρει την αποζημίωση.

ειδάλλως μιλάμε για καλοστημένη απάτη που το banggood εισπράττει δύο φορές, τα δικά μου $ και της αποζημίωσης της μτφ, και εγώ δεν παραλαμβάνω ποτέ τίποτα.

το γεγονός οτι χρησιμοποίησαν άλλο tr nr απο αυτό που κάνω το dispute δεν μου αφήνει πολλές αμφιβολίες για τις προθέσεις τους.

Edited by NaGR
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν φαίνεται ξεχωριστή πληρωμή για το κάθε ένα.

επίσης το οτι είναι απο διαφορετικές αποθήκες δεν μου λέει κάτι, την στιγμή που εγώ δεν μπορώ να διαλέξω ή να του πω να τα κάνει μια αποστολή (όπως πχ σου δίνει το δικαίωμα το amazon)

στο dispute πάντως απο τη πρώτη στιγμή τους είπα οτι είναι σπασμένη η αποστολή και ότι τα υπόλοιπα τα παρέλαβα εκτός απο το ένα δέμα.

εγώ να αναζητήσω το δέμα δεν μπορώ ούτε έχω δικαίωμα αποζημίωσης απο τη μεταφορική αν χάθηκε. οπότε είναι δουλειά του banggood να το ψάξει και αν χάθηκε να μου επιστρέψει τα χρήματα και να πάρει την αποζημίωση.

ειδάλλως μιλάμε για καλοστημένη απάτη που το banggood εισπράττει δύο φορές, τα δικά μου $ και της αποζημίωσης της μτφ, και εγώ δεν παραλαμβάνω ποτέ τίποτα.

το γεγονός οτι χρησιμοποίησαν άλλο tr nr απο αυτό που κάνω το dispute δεν μου αφήνει πολλές αμφιβολίες για τις προθέσεις τους.

Είμαι στην ίδια φάση ακριβώς αλλά έχω τα email με τα αποδεικτικά των δύο διαφορετικών αποστολών. Επίσης στο dispute φρόντισα να τονίσω ότι μου έστειλαν τη παραγγελία σε 2 πακέτα όπου το ένα το έχω παραλάβει ενώ λείπει το άλλο. Οι ίδιοι το αποδέχτηκα σε απάντηση μιας και λένε ότι εγώ φταίω που δεν είχε tracking number to πρωτο πακέτο (και καλά στο δεύτερο έβαλαν μόνοι τους τεσπα) και μου είπαν ότι αν δεν το λάβω μετά από 45 ημέρες από την αποστολή θα μου κάνουν refund..

όχι δεν φαίνεται ξεχωριστή πληρωμή για το κάθε ένα.

επίσης το οτι είναι απο διαφορετικές αποθήκες δεν μου λέει κάτι, την στιγμή που εγώ δεν μπορώ να διαλέξω ή να του πω να τα κάνει μια αποστολή (όπως πχ σου δίνει το δικαίωμα το amazon)

στο dispute πάντως απο τη πρώτη στιγμή τους είπα οτι είναι σπασμένη η αποστολή και ότι τα υπόλοιπα τα παρέλαβα εκτός απο το ένα δέμα.

εγώ να αναζητήσω το δέμα δεν μπορώ ούτε έχω δικαίωμα αποζημίωσης απο τη μεταφορική αν χάθηκε. οπότε είναι δουλειά του banggood να το ψάξει και αν χάθηκε να μου επιστρέψει τα χρήματα και να πάρει την αποζημίωση.

ειδάλλως μιλάμε για καλοστημένη απάτη που το banggood εισπράττει δύο φορές, τα δικά μου $ και της αποζημίωσης της μτφ, και εγώ δεν παραλαμβάνω ποτέ τίποτα.

το γεγονός οτι χρησιμοποίησαν άλλο tr nr απο αυτό που κάνω το dispute δεν μου αφήνει πολλές αμφιβολίες για τις προθέσεις τους.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν φαίνεται ξεχωριστή πληρωμή για το κάθε ένα.

επίσης το οτι είναι απο διαφορετικές αποθήκες δεν μου λέει κάτι, την στιγμή που εγώ δεν μπορώ να διαλέξω ή να του πω να τα κάνει μια αποστολή (όπως πχ σου δίνει το δικαίωμα το amazon)

στο dispute πάντως απο τη πρώτη στιγμή τους είπα οτι είναι σπασμένη η αποστολή και ότι τα υπόλοιπα τα παρέλαβα εκτός απο το ένα δέμα.

εγώ να αναζητήσω το δέμα δεν μπορώ ούτε έχω δικαίωμα αποζημίωσης απο τη μεταφορική αν χάθηκε. οπότε είναι δουλειά του banggood να το ψάξει και αν χάθηκε να μου επιστρέψει τα χρήματα και να πάρει την αποζημίωση.

ειδάλλως μιλάμε για καλοστημένη απάτη που το banggood εισπράττει δύο φορές, τα δικά μου $ και της αποζημίωσης της μτφ, και εγώ δεν παραλαμβάνω ποτέ τίποτα.

το γεγονός οτι χρησιμοποίησαν άλλο tr nr απο αυτό που κάνω το dispute δεν μου αφήνει πολλές αμφιβολίες για τις προθέσεις τους.

 

Όντως στην παραγγελία που είχα κάνει φαίνεται να είναι ένα ποσό στο paypal. Πάντως κατά την αγορά είμαι σίγουρος ότι υπήρχε επιλογή για τον τρόπο αποστολής ξεχωριστά στο κάθε αντικείμενο. Μάλιστα επειδή μου έκανε εντύπωση τους ρώτησα και μου διευκρίνισαν ότι αυτό γίνεται όταν είναι από διαφορετικό warehouse.

 

Θα πρέπει λοιπόν να ξεκαθαριστεί στο paypal ότι έχει γίνει διαχωρισμός της παραγγελίας για να το ελέγξουν μέσω του Order No. που φαίνεται στην σελίδα του banggood.

Link to comment
Share on other sites

έχει γίνει αυτό απο την αρχή.

γιαυτό μου αφήνει άσχημες εντυπώσεις οτι απάντησαν με το tr. number άλλου πακέτου.

τεσπα, θα δούμε τώρα τι απαντά το paypal και πως θα το δικαιολογήσει.

εγώ refund μόνο όσων δεν έχω παραλάβει ζητούσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Έδωσα παραγγελία στο 1949deal στις 9/7/14 μετά από 2 μέρες μου έστειλαν mail με το νούμερο της παραγγελίας και το tracking number: RQ23******1SG

Στο track item μου έβγαζε το κλασικό INFORMATION RECEIVED (This is….κλπ και περίμενα. Σήμερα το μεσημέρι (πριν λίγη ώρα) που το ξανακοίταξα μου βγάζει ξαφνικά

Item No Posting Date Status Date Status Description

RQ23******1SG 17-07-2014 17-07-2014 Received from Customer

Εννοείτε ότι δεν παρέλαβα τίποτα. Τι πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβε η εταιρεία μεταφορών από (from) το κατάστημα.

Δεν κάνεις κάτι γιατί αυτό είναι φυσιολογικό.

Αν πας και στο site των ΕΛΤΑ λογικά θα δεις να γράφει: ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Edited by Yngwiedis
Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

τα ΕΛΤΑ γραφουν

Κατασταση Ημερομηνια Ωρα Περιοχη

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 17-07-2014 14:27 IPS

Edited by psoulis
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι όμως όλα σωστά είναι. Μην αγχώνεσαι από τώρα.

Καλό κουράγιο στην αναμονή παραλαβής...

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Destination Country - Greece:Tracking Consuming:3136 Millisecond

2014-07-17 15:01, Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ), Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

2014-07-17 05:23, Receive Item At Office Of Exchange, IPS

2014-06-25 14:50, Item in conta IPS, IPS

 

Origin Country - Singapore:Tracking Consuming:6442 Millisecond

2014-07-17 08:23, Arrived at overseas (Country code: GR)

2014-06-27 14:50, Despatched to overseas (Country code: GR)

2014-06-25 14:50, Received from Customer

Σε ποσες εργασιμες μερες θα το εχω στο σπιτι???ειμαι σε επαρχια της λαρισας(φαρσαλα)

Μετά από σχεδόν 3 χρόνια,πάλι πίσω!!
Link to comment
Share on other sites

Απο banggood εχω παραλαβει δυο ηδη...

Με το chinapost χωρις track number εκανε 13 ημερες

Με το ΝL (πληρωσα να ερθει πιο γρηγορα) εκανε 17 ημερες

 

Α και σε μια παραγγελια μου ειπαν οτι ηταν out of stock και απευθειας κανω refund...

Σε 4 ημερες ειχαν επιστραφει τα χρηματα

 

Για εμενα ειναι πολυ αξιοπιστο καταστημα...

Σε ενα γνωστο μου εσπασαν την παραγγελια γιατι ηταν αξιας 120 ευρω,και το πρωτο δεμα του ηρθε στις 15 μερες και το αλλο στις 33...

Οποιος θελει track number και καλυτερες υπηρεσιες αποστολης,ας επιλεξει καποιον αλλο τροπο αποστολης εναντι καποιου εξτρα κοστους

Μετά από σχεδόν 3 χρόνια,πάλι πίσω!!
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου δέμα μέχρι τώρα στο site των ΕΛΤΑ έχει τις εξής πληροφορίες:

Κατασταση Ημερομηνια Ωρα Περιοχη

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 08-07-2014 15:20 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 16-07-2014 07:12 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 16-07-2014 11:50 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 17-07-2014 14:44 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Μάλλον το κόβω μέχρι την επόμενη Παρασκευή να έρθει. Μέχρι τότε υπομονή. Αυτό που με προβληματίζει είναι μια άλλη παραγγελία μικρή από το E-bay. Εκεί ούτε tracking number ούτε τίποτα.:cry:

Link to comment
Share on other sites

Αν πλήρωσες με paypal στο ebay τα χρήματα σου δεν τα χάνεις.

Απλά θα κάνεις dispute στις 40+ ημέρες.

Κι εγώ περιμένω 8 διαφορετικά δεματάκια από ebay χωρίς tracking number.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

γράφω για να ενημερώσω και άλλους για τη συμπεριφορά του Bangood.

 

το banggood απάντησε στο claim του paypal, δίνοντας tr number απο πακέτο που έχω παραλάβει και όχι απο αυτό που λείπει.(παρόλο που με δική του πρωτοβουλία έσπασε τη παραγγελία στα 4)

θέλει δλδ να με βγάλει τρελό, οτι έχω παραλάβει και εγώ είμαι ο απατεώνας.

πλέον θα τους αντιμετωπίσω σαν να ενεργούν με δόλο.

συμβουλεύω να μην αγοράζετε απο αυτούς γιατί τα πακέτα τα σπάνε όπως νομίζουν και δεν παίρνουν όλα τα κομμάτια tracking. άρα αν δεν παραλάβετε κάποιο χωρίς tracking θα χάσετε σίγουρα και το paypal claim.

αν σας ενδιαφέρει το θέμα, πείτε μου να σας ενημερώσω όταν το paypal βγάλει τη τελική απόφαση.

 

Φυσικά να μας ενημερώσεις.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Αν πλήρωσες με paypal στο ebay τα χρήματα σου δεν τα χάνεις.

Απλά θα κάνεις dispute στις 40+ ημέρες.

Κι εγώ περιμένω 8 διαφορετικά δεματάκια από ebay χωρίς tracking number.

 

Ναι με Pay Pal πλήρωσα.

Είδωμεν!!

Link to comment
Share on other sites

εχεις παρει κατι ακριβο και στο εστειλαν χωρις tracking? δηλαδη απο το συγκεκριμενο site μπορω να παρω κινητο χωρις tracking? ειναι δυνατον???
Link to comment
Share on other sites

εχεις παρει κατι ακριβο και στο εστειλαν χωρις tracking? δηλαδη απο το συγκεκριμενο site μπορω να παρω κινητο χωρις tracking? ειναι δυνατον???

 

Οχι οχι δεν ήταν καν κινητό. Και οχι πολύ μεγάλης αξίας. Κάτι για τη γυναίκα μου. :O

Link to comment
Share on other sites

Απο banggood εχω παραλαβει δυο ηδη...

Με το chinapost χωρις track number εκανε 13 ημερες

Με το ΝL (πληρωσα να ερθει πιο γρηγορα) εκανε 17 ημερες

 

Α και σε μια παραγγελια μου ειπαν οτι ηταν out of stock και απευθειας κανω refund...

Σε 4 ημερες ειχαν επιστραφει τα χρηματα

 

Για εμενα ειναι πολυ αξιοπιστο καταστημα...

Σε ενα γνωστο μου εσπασαν την παραγγελια γιατι ηταν αξιας 120 ευρω,και το πρωτο δεμα του ηρθε στις 15 μερες και το αλλο στις 33...

Οποιος θελει track number και καλυτερες υπηρεσιες αποστολης,ας επιλεξει καποιον αλλο τροπο αποστολης εναντι καποιου εξτρα κοστους

και εγώ απο banggood αγόρασα ένα κινητό και μια μπαταρία έξτρα,τα έκανε δυο πακέτα και αργότερα μου έστειλε μειλ ότι δεν έχει μπαταρία άμεσα διαθέσιμη,αν ήθελα να περιμένω ή να πάρω κάτι άλλο ή να μου επιστρέψουν τα χρήματα.ακύρωσαν την παραγγελία αμέσως και μου επέστρεψαν τα χρήματα

βέβαια η παραγγελία ακόμη δεν ήρθε από 16-6 μάλλον φταίνε οι καλοκαιρινές άδειες και δεν ξεκολλάει από το αεροδρόμιο traking RU475874388CH

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...