Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα ΕΛΤΑ συνήθως δεν έχουν ιδέα που είναι τα πακέτα σας, πρέπει να μιλήσετε απευθείας με άτομα που δουλεύουν στα ΜΔ και ΚΔ της περιοχής σας. Πακέτο κολλημένο στο ΜΔ το έψαχνα 5 ημέρες (μέσω τηλεφώνων), μία μου απάντησε πως το πακέτο ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ ΕΛΛΑΔΑ! WHAT THE **** ARE YOU TALKING ABOUT LADY? είναι στο ****ing ΜΔ. :X Τεσπά tl dr το πακέτο είχε φτάσει στο κατάστημα ΕΛΤΑ της περιοχής μου, το ειδοποιητήριο δεν βρέθηκε ποτέ και το tracking δεν ανανεώθηκε για να δείξει ότι είχε φτάσει στο κατάστημα της περιοχής μου και τελικά αφού μίλησα με το ΜΔ πήγα και παρέλαβα από το κατάστημα της περιοχής μου.

 

Γνώμη μου μάθετε τα τηλέφωνα των υπαλλήλων που ασχολούνται με τα πακέτα στα ΚΔ, ΜΔ και το κατάστημα της περιοχής σας. Συνήθως είναι πιο εξυπηρετικοί και ξέρουν που παν τα 4 και τα πακέτα μας. Σίγουρα δεν είναι η δουλειά τους να μας λένε μέσω τηλεφώνου που είναι τα πακέτα μας αλλά η τηλ. εξυπηρέτηση των ΕΛΤΑ στο κέντρο είναι απογοητευτική ή τουλάχιστον κάθε φορά που την χρειάστηκα εγώ.

 

Επειδη ειμαι και ψιλοασχετος τι ειναι το ΜΔ και το ΚΔ? Στο τρακινγκ λεει local mail tracking....λες να εφτασε ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδη ειμαι και ψιλοασχετος τι ειναι το ΜΔ και το ΚΔ? Στο τρακινγκ λεει local mail tracking....λες να εφτασε ελλαδα?

 

Κέντρο Διαλογής / Μονάδα Διαλογής

 

Άμα σου λέει Local mail tracking δοκίμασε να κάνεις tracking στο site των ΕΛΤΑ

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

 

Άμα σου λέει Local mail tracking δοκίμασε να κάνεις tracking στο site των ΕΛΤΑ

 

Τα ελτα δεν συνεργαζονται με directlink και ετσι δεν εμφανιζει στο σαιτ τους καθολου το πακετο μεχρι να μπει Ελλαδα μου ειπε ο υπαλληλος!

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς ποιος συνεργάζεται με Yawnwen express στην Ελλάδα;

ο πωλητής μου έστειλε την παραγγελία με αυτό τον τρόπο για πιο γρήγορα, αλλά τώρα δεν ξέρω που βρίσκεται

 

το τρακινγκ είναι: YC150813637

στο σάιτ της Yanwen φαίνεται ότι έχει φτάσει Ελλάδα από τις 15 του μήνα

 

τα ελτα δεν δέχονται τον αριθμό ως έγκυρο στην αναζήτηση τράκινγκ, πήρα τηλέφωνο στην εξηπηρέτηση και μου είπαν ότι μπορεί να έρθει και ως απλό τελικά

 

πήρα και την Acs αλλά δεν βρίσκουν κάτι

Link to comment
Share on other sites

χαχα και εγω σημερα μιλησα με ελτα αθηνα και μου ειπαν ακριβως το ιδιο :lol: :lol: αλλα σε λιγο φτανουν οι 45 μερες και αγχωνομαι...

Κάτι δεν πηγαίνει καλά με τους Σουηδούς ... έχω δύο παραγγελίες που η μία έπιασε τις 60 ημέρες και η δεύτερη τις 44 και ουδέν στον ορίζοντα !

Δεν ανησυχώ όμως, γιατί γνωρίζω χρόνια το μαγαζί και ή θα μου επιστρέψουν αμέσως τα χρήματα, ή θα στείλουν ξανά την παραγγελία.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Οι δικηγόροι δεν είναι μεταφραστές, τώρα το γιατί αυτοί επικυρώνουν μεταφράσεις είναι άλλο καπέλο.

 

Η επικύρωσή του δικηγόρου στη μετάφρασή έχει να κάνει μονο με το ελληνικό δημόσιο.

 

Οπουδήποτε άλλου στο εξωτερικό και να δώσεις κάποιο έγγραφο, χρειάζεται να είναι μεταφρασμένο από μεταφραστή με ανάλογη σφραγίδα ( υπάρχει η Πανελλήνια Ένωσή Μεταφραστών Αποφοίτων Ιονίου Πανεπιστήμιου ) και δεν χρειάζεται επικύρωσή από δικηγόρο ( εκτός αν αναφέρεται διαφορετικά) , που είναι και λογικό γιατί η επικύρωσή από δικηγόρο έχει πάνω ελληνικά χαρτόσημα τα οποία στην αλλοδαπή δεν τους λένε τίποτα. Θα μπορούσαν κάλλιστα να τα περάσουν και για γραμματόσημα :P

 

Και για την ακρίβειά,αν στο εξωτερικό δώσεις μετάφρασή από δικηγόρο συνήθως απορούν και παραξενευονται, γιατί σε καμία αλλη χώρα δεν ισχύει κατι αναλογο.

 

Επίσης οι δικηγόροι κατά κανόνα, τα κείμενά που τους πατε για μετάφρασή τα δίνουν σε μεταφραστικά γραφεία η σε freelancers μεταφραστές και συνήθως στο δικηγόρο πληρωνεις και καπέλο ( γιατί βγάζει και αυτός την μεσητια του)

 

Είναι λίγοι οι δικηγόροι που κάθονται και μεταφράζουν γιατί για αυτούς αποτελλει συμπληρωματικό εισόδημά λόγω ελληνικής πρωτοτυπίας για ακόμη μια μεταφορά ( να επικυρώνουν δλδ οι δικηγόροι τις μεταφράσεις)

 

Τα παραπάνω σας τα λέω από πρώτο χέρι γιατί η γυναίκα είναι μεταφράστρια και δέν είναι πράγματά που άκουσα η κάποιος γνωστός μου είπε

 

Επίσης όταν γραφεις "επιβεβαιωση για το ακριβές αντίγραφο" υποθέτω πως θέλεις να πεις επικύρωσή.

Αυτό όταν μεταφράσεις κατι είναι ανούσιο γιατί το μεταφρασμένο κείμενο δεν μπορεί ποτέ να είναι το πρωτότυπο και για αυτόν ακριβώς τον λόγο μπαίνει η σφραγίδα του μεταφραστή , ετσι ώστε εκεί που θα δωθει το έγγραφο να ξέρουν ότι είναι σωστό και δεν εκατσες εσύ από μονός σου να γράψεις ότι σου ρθει στο κεφάλι ;)

 

Σόρρυ για το μακροσκελές ποστ, αλλά νομίζω πως είναι χρήσιμο να γνωρίζεται τι ακριβώς ισχύει, για να μην σας τρώνε οι δικηγόροι τα λεφτά αδίκως :)

 

Εντάξει και οι δικηγόροι το πολύ 20 ε παίρνουν, από το να πας να τρέχεις με την γραφειοκρατία των Υπουργείων πας σε έναν δικηγόρο και ξεμπερδεύεις!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν πηγαίνει καλά με τους Σουηδούς ... έχω δύο παραγγελίες που η μία έπιασε τις 60 ημέρες και η δεύτερη τις 44 και ουδέν στον ορίζοντα !

Δεν ανησυχώ όμως, γιατί γνωρίζω χρόνια το μαγαζί και ή θα μου επιστρέψουν αμέσως τα χρήματα, ή θα στείλουν ξανά την παραγγελία.

 

Εγω παρηγγειλα απο fastcardtech και το εχω σκυλομετανιωσει...Με εχει φαει το αγχος για το αν θα ερθει κατι και μαλιστα διαλεξα την χειροτερη εποχη...Σε 5 μερες δινω και παννεληνιες :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παρηγγειλα απο fastcardtech και το εχω σκυλομετανιωσει...Με εχει φαει το αγχος για το αν θα ερθει κατι και μαλιστα διαλεξα την χειροτερη εποχη...Σε 5 μερες δινω και παννεληνιες :lol::lol:

 

Δεν χρειάζεται να ανησυχείς για το fastcardtech, είναι αξιόπιστο κατάστημα, έχω κάνει αρκετές παραγγελίες από 'κει. Το μόνο που πρέπει να προσέχεις είναι τα τεχνικά χαρακτηριστικά που αναφέρουν στο κάθε κινητό, γιατί στις περιγραφές τους είναι ότι να 'ναι!!!! Καλή επιτυχία στις εξετάσεις!

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν παραγγειλω πανω από ένα κινητό και τα στείλουν στην ιδια συσκευασία, θα έχω πρόβλημα στο τελωνείο λέτε; (δηλαδη 2-3 κουτιά μαζι)
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν παραγγειλω πανω από ένα κινητό και τα στείλουν στην ιδια συσκευασία, θα έχω πρόβλημα στο τελωνείο λέτε; (δηλαδη 2-3 κουτιά μαζι)

 

Έχω φέρει τρία σε διαφορετικές συσκευασίες χωρίς πρόβλημα 2 φορές.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν παραγγειλω πανω από ένα κινητό και τα στείλουν στην ιδια συσκευασία, θα έχω πρόβλημα στο τελωνείο λέτε; (δηλαδη 2-3 κουτιά μαζι)

Χωριστές αποστολές ώστε να είσαι όσο πιό βέβαιος γίνεται .... :rolleyes:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Έχω φέρει τρία σε διαφορετικές συσκευασίες χωρίς πρόβλημα 2 φορές.

 

 

 

 

 

 

 

Χωριστές αποστολές ώστε να είσαι όσο πιό βέβαιος γίνεται .... :rolleyes:

Ευχαριστώ παιδιά, οπότε καλύτερα μεμονομενα, για σιγουριά. :)

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να ανησυχείς για το fastcardtech, είναι αξιόπιστο κατάστημα, έχω κάνει αρκετές παραγγελίες από 'κει. Το μόνο που πρέπει να προσέχεις είναι τα τεχνικά χαρακτηριστικά που αναφέρουν στο κάθε κινητό, γιατί στις περιγραφές τους είναι ότι να 'ναι!!!! Καλή επιτυχία στις εξετάσεις!

Ηδη την πατησα με τα χαρακτηριστικα....Διαφημιζαν το κινητο ως 2.3ghz και 2gb ram και ξαφνικα αλλαξαν την περιγραφη σε 1.7 και 1 ραμ :!: Τους μιλησα στο skype και την μια φορα μου ειπαν οτι ηταν λαθος το εργοστασιου και την 2η μου ειπαν οτι το παραδεχονται οτι τα αλλαξαν.... Και μαλιστα οταν το παρηγγειλα εγω ηταν με μια καρτα σιμ ενω τωρα το εκαναν 2καρτο....Μου ειπαν ομως οτι αυτο που θα μου στειλουν ειναι με μια καρτα....Θα δειξει παντως :worry: Ευχαριστω πολυ !!!!

Link to comment
Share on other sites

σήμερα παρέλαβα jiayu f1 από to2c ,δυστυχώς έχει μια μικρή γρατσουνια στην άκρη της οθόνης αισθητή όμως , τους το ανέφερα έστειλα και βιντεακι να το δουν και τωρα περιμένω απάντηση . κρίμα γιατι χαρηκα που ήρθε σε 10 μέρες . Έχει κάποιος παρόμοιο περιστατικό και ποιες κινήσεις πρέπει να κάνω ?

 

Τελικά δέχθηκαν από το κατάστημα να μου το αντικαταστήσουν . Ρώτησα στα ΕΛΤΑ για το κόστος και μου ειπάν για περίπου 250 γρ που θα ήταν το βάρος θα πλήρωνα 9 ευρώ .Ξέρετε άλλον οικονομικότερο τρόπο αοστολής ? Τα έξοδα αποστολής από Κίνα προς Ελλάδα θα τα επιβαρυνθώ εγω ?

 

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δέχθηκαν από το κατάστημα να μου το αντικαταστήσουν . Ρώτησα στα ΕΛΤΑ για το κόστος και μου ειπάν για περίπου 250 γρ που θα ήταν το βάρος θα πλήρωνα 9 ευρώ .Ξέρετε άλλον οικονομικότερο τρόπο αοστολής ? Τα έξοδα αποστολής από Κίνα προς Ελλάδα θα τα επιβαρυνθώ εγω ?

ευχαριστώ.

Με το συγκεκριμένο κατάστημα ναι ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Εχω αυτο εδω και 10 μερες

 

RC31xxxxx20CN

Destination Country - Greece:Tracking Consuming:0*Millisecond, Cache Time:2014/05/23 10:17:23

2014-05-13 20:00, Receive Item From Customer, IPS

Origin Country - China:Tracking Consuming:0*Millisecond, Cache Time:2014/05/23 10:17:23

2014-05-13 20:00, 郑州帐单处理中心, 收寄局收寄, 希腊, Collection, GR

======================================

Power by http://www.17track.net

 

τι πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Εχω αυτο εδω και 10 μερες

 

RC31xxxxx20CN

Destination Country - Greece:Tracking Consuming:0*Millisecond, Cache Time:2014/05/23 10:17:23

2014-05-13 20:00, Receive Item From Customer, IPS

Origin Country - China:Tracking Consuming:0*Millisecond, Cache Time:2014/05/23 10:17:23

2014-05-13 20:00, 郑州帐单处理中心, 收寄局收寄, 希腊, Collection, GR

======================================

Power by http://www.17track.net

 

τι πρεπει να κανω?

 

http://i.imgur.com/Qbcd18g.png

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

http://i.imgur.com/Qbcd18g.png

 

Tο ξαναπαραγγειλε με εκνευριζει... Γιατι ειναι αντε παλι περιμενε... Δεν ειναι η πρωτη φορα που παραγγελνω εχω 10 tracking numbers που περιμενω αλλα τετοια καθυστετιση πρωτη φορα

Link to comment
Share on other sites

Tο ξαναπαραγγειλε με εκνευριζει... Γιατι ειναι αντε παλι περιμενε... Δεν ειναι η πρωτη φορα που παραγγελνω εχω 10 tracking numbers που περιμενω αλλα τετοια καθυστετιση πρωτη φορα

 

10 μέρες καθυστέρηση? Αρχές του χρόνου περιμέναμε ΜΟ 30-35+ ημέρες. Αυτά έχει όταν παραγγέλνεις από Κίνα. 10 μέρες είναι λίγο, πολύ λίγο.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

& που νασαι στις 41 μερες να :mad: κανεις dispute

& την επομενη τσακ :ninja:

 

να παραλαμβανεις .... :lol: & δωσε mail κλπ κλπ μετα .....

 

(μου΄τυχε κι αυτό ....)

ThL W7S, ThL W100S, Elephone P10C, Jiayu S3 advance
Link to comment
Share on other sites

10 μέρες καθυστέρηση? Αρχές του χρόνου περιμέναμε ΜΟ 30-35+ ημέρες. Αυτά έχει όταν παραγγέλνεις από Κίνα. 10 μέρες είναι λίγο, πολύ λίγο.[/QUOtE]

 

Μαλλον δεν καταλαβατε τι γραφω... Εννοω οτι ακομα μετα απο 10 μερες ειναι ακομα στο πρωτο σταδιο οτι εγινε η παραδωση στο ταχυδρομιο και βρισκεται ακομα εκει ... Δεν ειχα την απαιτηση να το εχω παραλαβει... Εννοειται 20-30 μερες

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζεται τι γραφω η μαλλον καταλαβατε τι γραφω... Εννοω οτι ακομα μετα απο 10 μερες ειναι ακομα στο πρωτο σταδιο οτι εγινε η παραδωση στο ταχυδρομιο και βρισκεται ακομα εκει ... Δεν ειχα την απαιτηση να το εχω παραλαβει... Εννοειται 20-30 μερες

 

Έχει απόλυτο δίκιο, έγινε λάθος λόγω κεκτημένης ταχύτητάς από τις πολλές παρόμοιες ερωτήσεις που δέχεται το τοπικ με αυτή που θεώρησα εγώ πως έκανες.

 

Τα τινά είναι πολλά:

 

  • Μπορεί να μην έφυγε ακόμη
  • Μπορεί να μην έχει ανανεωθεί το tracking (μου έχει τύχει)
  • Κάτι άλλο που δεν μου έρχεται τώρα

 

Οπότε ηρέμησε και περίμενε μερικές μέρες ακόμη.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανεις τι σημαίνει το "Κλείσιμο απο "IPS" στο tracking μεσω ΕΛΤΑ ?

 

Στην πρωτη σελιδα υπαρχει ενας οδηγος...οποτε καπου εκει λεει

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS/ Item in conta IPS...Εμφανίζεται όταν αναχωρίσει η πτήση με το πακέτο μας από τη χώρα αποστολής

 

 

αυτο σημαινει οτι περιμενεις να φτασει το πακετο ελλαδα και τα δικα μας τσακαλια να ξεκινησουν την διαδικασια :)

Link to comment
Share on other sites

σήμερα παρέλαβα jiayu f1 από to2c ,δυστυχώς έχει μια μικρή γρατσουνια στην άκρη της οθόνης αισθητή όμως , τους το ανέφερα έστειλα και βιντεακι να το δουν και τωρα περιμένω απάντηση . κρίμα γιατι χαρηκα που ήρθε σε 10 μέρες . Έχει κάποιος παρόμοιο περιστατικό και ποιες κινήσεις πρέπει να κάνω ?

 

Με το συγκεκριμένο κατάστημα ναι ...

 

ενημερωτικά, το κατάστημα μου απάντησε οτι αναλαμβάνουν οι ιδιοι τα εξοδα αποστολης απο κινα προς ελλαδα.

Επειδη με ενδιαφερει ομως να μειωσω και τα εξοδα αποστολης και καπου εδω μεσα ειχα διαβασει (δεν μπορω να το βρω) για εξοδα αποστολης 3 ευρω, αν μπορει καποιος ας βοηθησει..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...