Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nikos_Mpl ευχαριστω για τις διευκρινησεις.

Ξερω απο τους υπολογιστες βεβαια τις διακρισεις ram-rom-αποθηκευτικου χωρου.

Αν δεις εδω ομως (νομιζω το εν λογω site ειναι και σημειο αναφορας)

http://www.gsmarena.com/zte_skate-3784.php

http://i62.tinypic.com/9884zn.jpg

λεει internal memory 512 και την λεει και 'ram'.

Τα 512, μαλλον οπως τα λες, δεν ηταν τελικα η ram, αλλα η internal memory.

Απλα με οδηγο αυτο το site εφτασα να τα μπερδευω.

Εχω αδικο, οπως τα γραφει και τα παρουσιαζει;

 

Αντιθετως, για το z1c, τα λεει πιο ευδιακριτα

http://www.gsmarena.com/sony_xperia_z1_compact-5753.php

http://i59.tinypic.com/ofopaf.jpg

 

¨Η μηπως τελικα το παλιο, ram & internal οντως ταυτιζονταν;

Με βαση την υπαρχουσα εμπειρια μου, εγω με το z1c μπερδευτηκα σε αυτο το θεμα.

 

 

Απλά το gsmarena τα έχει λίγο μπερδεμένα. Θα πρέπει να δίνει νούμερα για RAM, ROM, και τυχόν υποδοχή κάρτας μνήμης. Στο Skate σου δίνει μόνο τη RAM και την πληροφορία ότι δέχεται κάρτες μνήμης. Για το Z1c τα λέει μια χαρά, όπως ακριβώς είναι (με τη διαφορά ότι το Z1c διαβάζει και 128άρες microSD, τουλάχιστον τις καινούργιες της SanDisk, όχι μόνο 64άρες).

Αν πας όμως στο phonearena, θα δεις ότι για το Skate αναφέρει ότι έχει 512MB RAM και 512MB ROM, δηλαδή ότι τόσο η μνήμη τυχαίας προσπέλασης (αυτή στην οποία τρέχουν οι εφαρμογές) αλλά και η μνήμη εσωτερική αποθήκευσης (εκεί όπου εγκθίστανται), αριθμούν και οι δύο στα 512MB:

http://www.phonearena.com/phones/ZTE-Skate_id5696

 

Όσο για το ότι ταυτίζεται RAM και internal, αυτό δεν ίσχυε ποτέ και για καμιά συσκευή.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

2 ερωτήσεις:

α. Ποια έκδοση Google Play έχετε??? (στο δικό μου είναι η 4.8.20..... κι όταν πατώ επάνω μου λέει πως το Google Play Store είναι ενημερωμένο)

 

β. Ποιες εφαρμογές μπορώ να απενεργοποιήσω χωρίς καμία επίπτωση στη λειτουργικότητα του κινητού???? (δίχως να έχω κάνει root)

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις:

α. Ποια έκδοση Google Play έχετε??? (στο δικό μου είναι η 4.8.20..... κι όταν πατώ επάνω μου λέει πως το Google Play Store είναι ενημερωμένο)

 

β. Ποιες εφαρμογές μπορώ να απενεργοποιήσω χωρίς καμία επίπτωση στη λειτουργικότητα του κινητού???? (δίχως να έχω κάνει root)

 

οσες δεν χρειαζεσαι. π.χ. το +google, facebook,hangoust,περιπτερο, καιρος, google ταινιες και οποιες αλλες δεν θελεις, οσες δεν πρεπει να τις απενεργοποιησεις μην φοβασαι δεν φαινονται απο τις εφαρμογες, οποτε κοιτα απο τις εφαρμογες ποιες δεν χρειαζεσαι και απενεργοποιησε τες

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

οσες δεν χρειαζεσαι. π.χ. το +google, facebook,hangoust,περιπτερο, καιρος, google ταινιες και οποιες αλλες δεν θελεις, οσες δεν πρεπει να τις απενεργοποιησεις μην φοβασαι δεν φαινονται απο τις εφαρμογες, οποτε κοιτα απο τις εφαρμογες ποιες δεν χρειαζεσαι και απενεργοποιησε τες

 

Δεν θελω να βγαλω 'βιαια' εφαρμογες της rom που θεωρω αχρηστες, για μενα τουλαχιστον.

Ετσι, τις αφηνω.

Με disable, δεν κανουν updates σε αυτες;

 

Επισης, υπαρχει καμια εφαρμογη που να τις κρυβει απο το app drawer, ακομη κι αν υπαρχουν στο συστημα ως disabled?

 

 

============

 

Μπορει καποιος να μου πει, αν υπαρχει καποια εφαρμογη στο κινητο που να κανει unroot?

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας λίγο στο διαδίκτυο, βρήκα τελικά για ποιο λόγο οι κάμερες των τελευταίων Xperia (Z1 και μετά), δεν επιτρέπουν αλλαγή του ISO σε third-party apps, παρά μόνο στην εργοστασιακή εφαρμογή:

http://stackoverflow.com/questions/19759068/xperia-z1-camera-parameters-iso-values

Κι έλεγα για ποιο λόγο κάθε εφαρμογή που έχω δοκιμάσει κατά καιρούς δε μου έδινε επιλογή ISO. Μπράβο ρε Sony... :wacko:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο τελειως με το θεμα sorry αλλα ξερει κανεις σκρουτζομαγαζο που να κανει και ανταλλαγες?Εχω το samsung core και θελω να το δωσω +χρηματα για το z1c.Oποιος ξερει κα θελει νΑ βοηθησει ας στειλει πμ
Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές τώρα τελευταία, δεν μου δουλεύει η ένταση του ήχου, δηλαδή, κτυπάει πιο δυνατά απ' ότι το έχω ρυθμίσει.

Ρυθμίζω την ένταση με NFC tag (της SONY), βάζει την ένταση όντως στο 1ο level (εννοώ τη στάθμη αμέσως μετά το αθόρυβο), αλλά το κινητό κτυπάει σαν να είναι σε 100% ένταση. Ακόμα και αν αυξομειώσω την ένταση με τα πλαϊνά πλήκτρα, πάλι κτυπάει σε μέγιστη ένταση.

Με μια επανεκκίνηση στρώνει προσωρινά, αλλά δεν μπορείς να ξέρεις πότε έχει πάρει όντως την ρύθμιση και πότε θα αρχίσει να κτυπάει στο γραφείο στο full ενώ ξέρεις ότι το έχεις χαμηλώσει...

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές τώρα τελευταία, δεν μου δουλεύει η ένταση του ήχου, δηλαδή, κτυπάει πιο δυνατά απ' ότι το έχω ρυθμίσει.

Ρυθμίζω την ένταση με NFC tag (της SONY), βάζει την ένταση όντως στο 1ο level (εννοώ τη στάθμη αμέσως μετά το αθόρυβο), αλλά το κινητό κτυπάει σαν να είναι σε 100% ένταση. Ακόμα και αν αυξομειώσω την ένταση με τα πλαϊνά πλήκτρα, πάλι κτυπάει σε μέγιστη ένταση.

Με μια επανεκκίνηση στρώνει προσωρινά, αλλά δεν μπορείς να ξέρεις πότε έχει πάρει όντως την ρύθμιση και πότε θα αρχίσει να κτυπάει στο γραφείο στο full ενώ ξέρεις ότι το έχεις χαμηλώσει...

 

Μηπως εχεις χαμηλωσει καμια αλλη ενταση? πχ πολυμεσων κτλ? καμια φορα ειναι μπερδεμα ολα αυτα..

Επισης αν το κανεις χειροκινητα, το παιρνει?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Βρεθηκα το σκ με ενα φιλαρακι, hardcore κομπιουτερα, και μου ειχε προτεινει μαλιστα το z1c.

Βρεθηκαμε να μου κανει cwm στο κινητο.

Αμ δε!

Ενω γενικα ακουγεται, διαβαζουμε σε reviews κλπ οτι η sony αφηνει 'ξεκλειδωτο' bootloader κλπ, ανακαλυψαμε οτι πρεπει να χτυπησεις 'alarm' στη sony οτι 'πειραζεις' το τηλεφωνο, στελνοντας τους μηνυμα, να σου δωσουν κωδικο ξεκλειδωματος κλπ

Bye bye εγγυηση, εντελως ομως, καθως εισαι σταμπαρισμενος επισημα.

Φυσικα, πιθανως υπαρχουν κι αλλοι τροποι παρακαμψης της 'ενημερωσης' της sony, αλλα αρχιζει και γινεται δυσκολο το πραγμα.

Ο φιλος μου λεγε, οτι τελικα 'ολοι τα παιρνουν' αυτοι που κανουν τα reviews, αφου σημαντικες λεπτομερειες σαν αυτες, ουτε που τις λενε καν. Τα βρισκεις στην πραξη, αλλα συνηθως ειναι πια 'αργα', το κινητο το εχεις αγορασει. Τελωσπαντων, καπου μπορεις να την βρεις την πληροφορια πριν το αγορασεις, αλλα πολλοι ειναι αυτοι που θα την 'πατησουν', με την εννοια οτι ψαγμενοι χρηστες, κι ας τα ηθελαν τα sony, δεν θα τα παρουν, μονο και μονο ως 'τιμωρια' προς την sony και την καθε sony, που εφαρμοζει τετοιες 'πρακτικες'.

Και μου ειπε ο φιλος οτι και το 'root' που εκανα, δεν ειναι ουσιαστικα πληρες root, αφου ο bootloader παραμενει κλειδωμενος.

Παραλιγο να την πατησουμε δε, αφου νομιζοντας ο φιλος οτι εχω κανει 'root', θεωρησε οτι ειναι ξεκλειδωτος ο bootloader, κατεβαζει ενα προγραμμα, κανουμε reboot, και επειδη εβρισκε τον bootloader κλειδωμενο, κολησε το τηλεφωνο!!!! Τα ειδα ολα εκεινες τις στιγμες...

Ετσι, ενω το σκ ξεκινησε με καλη διαθεση οτι θα μου κανει ο φιλος το cwm, τελικα δεν τελειωσε ομορφα. Thank sony.

Link to comment
Share on other sites

Το cwm δεν χρειαζεται ξεκλειδωτο BL. Σε οσα sony ειχα αρκουσε το root!! Αδυνατω να πιστεψω οτι σε ενα τοσο διαδεδομενο κινητο οι devs δεν εχουν βγαλει cwm ή twr για locked bl
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το cwm δεν χρειαζεται ξεκλειδωτο BL. Σε οσα sony ειχα αρκουσε το root!! Αδυνατω να πιστεψω οτι σε ενα τοσο διαδεδομενο κινητο οι devs δεν εχουν βγαλει cwm ή twr για locked bl

 

Δεν ξερω τι root ειχες κανει εσυ, αλλα εγω με το root που ειχα κανει με οσα με προετρεψαν τα παιδια εδω απο το xda,

το root checker μου λεει 'root'-ολα αψογα,

το superuser δουλευει μια χαρα,

αλλα ο bootloader ειναι κλειδωμενος, και officially ισχυουν οσα εγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι root ειχες κανει εσυ, αλλα εγω με το root που ειχα κανει με οσα με προετρεψαν τα παιδια εδω απο το xda,

το root checker μου λεει 'root'-ολα αψογα,

το superuser δουλευει μια χαρα,

αλλα ο bootloader ειναι κλειδωμενος, και officially ισχυουν οσα εγραψα.

 

Φιλε καριβ, το ενα δεν αναιρει το αλλο..μπορεις να εισαι ρουτ με κλειδωμενο bootloader και δε θυμαμαι ποτε κανεις να ειπε οτι αν τον ξεκλειδωσεις ειναι ολα οκ και δε χανεις εγγυηση..εγω απο το arc s θυμαμαι να λεμε οτι αν εχεις ξεκλειδωτο εισαι τυχερος..αλλιως ρισκαρεις..

Οπως και να εχει, πραγματικα απορω τι σε χαλαει, εχεις μια κινηταρα που κανει παπαδες..εαν κριτηριο σου ειναι αυτα ας πηγαινες σε nexus..κατι που δε θυμαμαι να λες στα απειρα ποστ σου, αν κρινω απο τις αποριες σου που ηταν αλλου ειδους.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου εχω ρουτ, κλειδωμενο bootloader, και custom recovery. και CWM αλλα και TWRP. για εμενα ο μονος λογος για να ξεκλειδωσεις τον bootloader και να ρισκαρεις να χασεις την εγγυηση σου ειναι αν θες συνεχεια να περνας αλλες roms ,βασισμενες σε cyanogenmod-aosp κλπ. πραγμα που με το συγκεκριμενο κινητο ειναι πραγματικα αχρειαστο(προσωπικη αποψη) αφου απο την μανα του φυσαει σε ολους τους τομεις και πραγματιακ δεν του λειπει τιποτα.

υ.γ : ακομη και αν ξεκλειδωσεις τον bootloader , μπορεις να τον ξανακλειδωσεις. ψαξε και λιγο με τον κομπιουτερα φιλο σου και μην χανετε τζαμπα τα σ/κ σας!

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Βρεθηκα το σκ με ενα φιλαρακι, hardcore κομπιουτερα, και μου ειχε προτεινει μαλιστα το z1c.

Βρεθηκαμε να μου κανει cwm στο κινητο.

Αμ δε!

Ενω γενικα ακουγεται, διαβαζουμε σε reviews κλπ οτι η sony αφηνει 'ξεκλειδωτο' bootloader κλπ, ανακαλυψαμε οτι πρεπει να χτυπησεις 'alarm' στη sony οτι 'πειραζεις' το τηλεφωνο, στελνοντας τους μηνυμα, να σου δωσουν κωδικο ξεκλειδωματος κλπ

Bye bye εγγυηση, εντελως ομως, καθως εισαι σταμπαρισμενος επισημα.

Φυσικα, πιθανως υπαρχουν κι αλλοι τροποι παρακαμψης της 'ενημερωσης' της sony, αλλα αρχιζει και γινεται δυσκολο το πραγμα.

Ο φιλος μου λεγε, οτι τελικα 'ολοι τα παιρνουν' αυτοι που κανουν τα reviews, αφου σημαντικες λεπτομερειες σαν αυτες, ουτε που τις λενε καν. Τα βρισκεις στην πραξη, αλλα συνηθως ειναι πια 'αργα', το κινητο το εχεις αγορασει. Τελωσπαντων, καπου μπορεις να την βρεις την πληροφορια πριν το αγορασεις, αλλα πολλοι ειναι αυτοι που θα την 'πατησουν', με την εννοια οτι ψαγμενοι χρηστες, κι ας τα ηθελαν τα sony, δεν θα τα παρουν, μονο και μονο ως 'τιμωρια' προς την sony και την καθε sony, που εφαρμοζει τετοιες 'πρακτικες'.

Και μου ειπε ο φιλος οτι και το 'root' που εκανα, δεν ειναι ουσιαστικα πληρες root, αφου ο bootloader παραμενει κλειδωμενος.

Παραλιγο να την πατησουμε δε, αφου νομιζοντας ο φιλος οτι εχω κανει 'root', θεωρησε οτι ειναι ξεκλειδωτος ο bootloader, κατεβαζει ενα προγραμμα, κανουμε reboot, και επειδη εβρισκε τον bootloader κλειδωμενο, κολησε το τηλεφωνο!!!! Τα ειδα ολα εκεινες τις στιγμες...

Ετσι, ενω το σκ ξεκινησε με καλη διαθεση οτι θα μου κανει ο φιλος το cwm, τελικα δεν τελειωσε ομορφα. Thank sony.

 

Πραγματικά, έχεις ψάξει ποτέ κάτι? Είσαι από τα ελάχιστα άτομα στο forum τα οποία βρίσκουν συνέχεια λόγο να γκρινιάζουν.

Ορίστε λοιπόν το link με οδηγίες για να εγκαταστήσει ο φίλος σου ο κομπιουτεράκιας όπως λες, CWM στο κινητό σου χωρίς να ξεκλειδώσει τον bootloader: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2647480

Δύο λεπτά υπόθεση, και στο ψάξιμο, και στην εκτέλεση!

Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

Λεω και γω ρε παιδια.. Θα τρελαθουμε; Απο το 2011 μπορεις να βαλεις recovery χωρις Unlock..
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές τώρα τελευταία, δεν μου δουλεύει η ένταση του ήχου, δηλαδή, κτυπάει πιο δυνατά απ' ότι το έχω ρυθμίσει.

Ρυθμίζω την ένταση με NFC tag (της SONY), βάζει την ένταση όντως στο 1ο level (εννοώ τη στάθμη αμέσως μετά το αθόρυβο), αλλά το κινητό κτυπάει σαν να είναι σε 100% ένταση. Ακόμα και αν αυξομειώσω την ένταση με τα πλαϊνά πλήκτρα, πάλι κτυπάει σε μέγιστη ένταση.

Με μια επανεκκίνηση στρώνει προσωρινά, αλλά δεν μπορείς να ξέρεις πότε έχει πάρει όντως την ρύθμιση και πότε θα αρχίσει να κτυπάει στο γραφείο στο full ενώ ξέρεις ότι το έχεις χαμηλώσει...

 

Μηπως εχεις χαμηλωσει καμια αλλη ενταση? πχ πολυμεσων κτλ? καμια φορα ειναι μπερδεμα ολα αυτα..

Επισης αν το κανεις χειροκινητα, το παιρνει?

 

Δεν έχει τύχει να παρατηρήσω αν εμφανιστεί το φαινόμενο αν δεν περάσω ποτέ NFC tag, αλλά από τη στιγμή που θα εμφανιστεί και χειροκίνητα δεν διορθώνεται.

Για παράδειγμα, έχω την ένταση σε οποιοδήποτε level, βάζω το NFC tag και την ρίχνει στο level 1. Το τσεκάρω και με τα πλαϊνά πλήκτρα και όντως η μπάρα της έντασης έχει μετακινηθεί, αλλά το κινητό χτυπάει σαν να ήταν στο full. Την αυξομειώνω επίσης με τα πλαϊνά πλήκτρα, κινείται κανονικά η μπάρα, αλλά το αποτέλεσμα δεν αλλάζει. Χρειάζεται επανεκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Θα αρχίσουμε τώρα να αμφισβητούμε και τα αυτονόητα; :blink:

Όπως έχει το πράγμα αυτή τη στιγμή στην 4.4.4:

1. Για rooting και εγκατάσταση custom recovery δε χρειάζεσαι bootloader unlock.

2. Το bootloader unlock το χρειάζεσαι για να φλασάρεις μια custom ROM.

 

Πάμε παρακάτω. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τύχει να παρατηρήσω αν εμφανιστεί το φαινόμενο αν δεν περάσω ποτέ NFC tag, αλλά από τη στιγμή που θα εμφανιστεί και χειροκίνητα δεν διορθώνεται.

Για παράδειγμα, έχω την ένταση σε οποιοδήποτε level, βάζω το NFC tag και την ρίχνει στο level 1. Το τσεκάρω και με τα πλαϊνά πλήκτρα και όντως η μπάρα της έντασης έχει μετακινηθεί, αλλά το κινητό χτυπάει σαν να ήταν στο full. Την αυξομειώνω επίσης με τα πλαϊνά πλήκτρα, κινείται κανονικά η μπάρα, αλλά το αποτέλεσμα δεν αλλάζει. Χρειάζεται επανεκκίνηση.

 

δεν ξεκινας με μια καθαρη εγκατασταση του λογισμικου παλι? εχω και εγω nfc tags, θα το δοκιμασω αν ειναι μην τυχον ειναι κανα θεμα των nfc..

ειδικα αν δεν στο κανει με χειροκινητο κατεβασμα, μπορει να παιζει τπτ με τα μαραφετια αυτα!

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

δεν ξεκινας με μια καθαρη εγκατασταση του λογισμικου παλι? εχω και εγω nfc tags, θα το δοκιμασω αν ειναι μην τυχον ειναι κανα θεμα των nfc..

ειδικα αν δεν στο κανει με χειροκινητο κατεβασμα, μπορει να παιζει τπτ με τα μαραφετια αυτα!

 

εμενα παλι, τωρα τελευταια οτι μηνυματα μου στελνουν στο facebook messenger, ή στο viber ή στο hangoust αν δεν ειναι ενεργο εκεινηη την στιγμη δεν χτυπαει ηχος και μολις παω να το ανοιξω για ν κανω κατι τοτε χτυπαει γιατι, τι να εγινε? μηπως να ξανα περασω την ρομ? εχει τυχει σε κανεναν αυτο?

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι, τωρα τελευταια οτι μηνυματα μου στελνουν στο facebook messenger, ή στο viber ή στο hangoust αν δεν ειναι ενεργο εκεινηη την στιγμη δεν χτυπαει ηχος και μολις παω να το ανοιξω για ν κανω κατι τοτε χτυπαει γιατι, τι να εγινε? μηπως να ξανα περασω την ρομ? εχει τυχει σε κανεναν αυτο?

 

Μηπως εχεις ενεργοποιημενο το stamina mode? (Ενα "+" διπλα στο εικονιδιο της μπαταριας)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις ενεργοποιημενο το stamina mode? (Ενα "+" διπλα στο εικονιδιο της μπαταριας)

 

παντα το εχω ενεργοποιημενο αυτο, δεν ειχα προβλημα

 

_____________________

Μηπως εννοεις εκει που λεει Προσθ.δεδ.παρασκ.σε ουρα? να το ξετσεκαρω?

Edited by p3nny
This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

παντα το εχω ενεργοποιημενο αυτο, δεν ειχα προβλημα

 

_____________________

Μηπως εννοεις εκει που λεει Προσθ.δεδ.παρασκ.σε ουρα? να το ξετσεκαρω?

 

οχι δε φταιει αυτο..να σου πω, στις εξαιρεσεις του σταμινα τα εχεις βαλει ολα αυτα? ολες τις εφαρμογες δλδ που χρησιμοποιεις? παντως τελευταια και γω το εχω παρατηρησει αυτο ειδικα σε μηνυματα του fb... και πιστευω οτι φταιει η εφαρμογη αφου δεν αλλαξε κατι στο κινητο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

οχι δε φταιει αυτο..να σου πω, στις εξαιρεσεις του σταμινα τα εχεις βαλει ολα αυτα? ολες τις εφαρμογες δλδ που χρησιμοποιεις? παντως τελευταια και γω το εχω παρατηρησει αυτο ειδικα σε μηνυματα του fb... και πιστευω οτι φταιει η εφαρμογη αφου δεν αλλαξε κατι στο κινητο.

 

οχι δεν εχω βαλει τπτ στις εξαιρεσεις του STAMINA. σκεφτομαι να ξανα περασω την ρομ

 

_--------------------------------------------------------------

ασε που προχθες παω να το ανοιξω να ενεργοποιηθει η οθονη εννοω για να ανοιξω wifi και κολαει για δευτερολεπτα κανει επανεκινηση κι εχουν χαθει ολα

τα αποθηκευμενα ασυρματα που ειχα, τι εγινε και εγινε αυτο δεν ξερω

Edited by p3nny
This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά, έχεις ψάξει ποτέ κάτι? Είσαι από τα ελάχιστα άτομα στο forum τα οποία βρίσκουν συνέχεια λόγο να γκρινιάζουν.

Ορίστε λοιπόν το link με οδηγίες για να εγκαταστήσει ο φίλος σου ο κομπιουτεράκιας όπως λες, CWM στο κινητό σου χωρίς να ξεκλειδώσει τον bootloader: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2647480

Δύο λεπτά υπόθεση, και στο ψάξιμο, και στην εκτέλεση!

 

το συγκεκριμένο recovery το έχω εγκαταστήσει πανεύκολα εδώ και ένα μήνα περίπου (το αναφέρω στο #3308) και το πρότεινα στο #3366, αλλά αντί να ασχοληθεί με αυτό ασχολήθηκε με το οτι του ανέφερα λάθος αριθμό ποστ! Για όποιον ενδιαφέρεται λοιπόν, υπάρχει dual recovery και περνιέται πολύ εύκολα και φυσικά χωρίς να ξεκλειδωθεί ο bootloader.

 

@p3nny: πριν ξαναπεράσεις τη ρομ πάντως δοκίμασε να βάλεις τις εφαρμογές που θες να έχεις ειδοποιήσεις στις εξαιρέσεις του stamina - έτσι θα τσεκάρεις αν έρχεται notification όταν είναι σβησμένη η οθόνη. Στην τελική απενεργοποίησε λίγο το stamina και παρακολούθησε τα notifications, και εγώ πιστεύω οτι κάπου εκεί είναι το θέμα σου.. εγώ που το έχω πάντα απενεργοποιημένο και παίρνω όλα τα notifications μου κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω βαλει τπτ στις εξαιρεσεις του STAMINA. σκεφτομαι να ξανα περασω την ρομ

 

_--------------------------------------------------------------

ασε που προχθες παω να το ανοιξω να ενεργοποιηθει η οθονη εννοω για να ανοιξω wifi και κολαει για δευτερολεπτα κανει επανεκινηση κι εχουν χαθει ολα

τα αποθηκευμενα ασυρματα που ειχα, τι εγινε και εγινε αυτο δεν ξερω

 

Αν δεν τα βάλεις στις εξαιρέσεις δεν θα παίζουν σωστά. ..και μέχρι τώρα λάθος παίζουν. . Βάλε εξαίρεση σε όλες τις εφαρμογές επικοινωνίας που ανέφερες. ..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...