Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άσχημο αυτό αν ισχύει... :(

 

Πάντως απ' τα λίγα που διάβασα μέχρι τώρα για το θέμα, μπορεί να μην είναι τόσο σοβαρό όσο ακούγεται... Μάλλον είναι φαινόμενο που λίγο έως πολύ το κάνουν και πολλές άλλες συσκευές. Μου θυμίζει το θέμα με τις μωβ ανταύγειες της κάμερας του iPhone (δεν θυμάμαι ποιο ήταν, νομίζω το 4s), που τελικά δεν ήταν τόσο σοβαρό όσο το παρουσίαζαν. Ας ελπίσουμε να έχω δίκιο.

 

Το iPhone 5 ήταν με το μωβ. Μονο για τα samsung δεν είπαν ποτε κάτι για την κάμερα :lol: αν το έχει πάρει κάποιος ας μας πει εντυπώσεις. Το μέγεθος αυτο με ψήνει πολυ είμαι σε αναμονή, αυτές οι γαλακτερες οθόνες της sony ειναι πολυ ξενέρωμα:blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Nα τος ο Βλαχακης με το review. Μόνο 50 λεπτά. :p

 

και χωρις διαλειμμα για ποπ-κορν.. :p

 

Αντε να πεφτει η τιμη να το τσιμπησουμε. Να μαθουμε και απο andorid.

Παντως για το bezel πολυ ντορος γινεται. Για οσους εχουν συνηθισει με τετοια κινητα βλεπε N8 δεν θα υπαρχει θεμα.

 

Τα πλαινα καπακια ειναι ενα μειον ειδικα της φορτισης που θα το ανοιγεις καθε 2 μερες και με το καιρο ισως χαλαρωσουν.

Οσο για το bloatware και τις περιττες εφαρμογες τυπου Playstation μακαρι να γινονται disable οπως αναφερθηκε πιο πανω.

Edited by dkostas
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και χωρις διαλειμμα για ποπ-κορν.. :p

Οσο για το bloatware και τις περιττες εφαρμογες τυπου Playstation μακαρι να γινονται disable οπως αναφερθηκε πιο πανω.

 

Με root όλα τα περιττά περνούν πόδι!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Συγκριτικό κάμερας: Nokia Lumia 1020 vs. Sony Xperia Z1 Compact

 

Είναι ερασιτεχνικό από χρήστη, αλλά δυστυχώς επιβεβαιώνει αυτό που φοβόμουν: η κάμερα του Compact δεν φαίνεται να είναι τόσο καλή όσο θα περίμενε κανείς... Η ποιότητα είναι αστεία αν αναλογιστεί κανείς ότι προέρχεται από έναν τόσο καλό (υποτίθεται) αισθητήρα... Μην ξεχάσετε να κλικάρετε το "View original" για κάθε photo.

 

Κρίμα... Λυπάμαι, αλλά μου φαίνεται πως η Sony σκότωσε το Compact με αυτή την κάμερα ή απλά ποντάρει στο ψαρωτικό "20.7 MP". Χίλιες φορές να του έβαζε μια καλή και δοκιμασμένη 8 MP όπως π.χ. του Μηλόφωνου. Τόσο δύσκολο είναι πια; Απογοητεύτηκα...

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Συγκριτικό κάμερας: Nokia Lumia 1020 vs. Sony Xperia Z1 Compact

 

Είναι ερασιτεχνικό από χρήστη, αλλά δυστυχώς επιβεβαιώνει αυτό που φοβόμουν: η κάμερα του Compact δεν φαίνεται να είναι τόσο καλή όσο θα περίμενε κανείς... Η ποιότητα είναι αστεία αν αναλογιστεί κανείς ότι προέρχεται από έναν τόσο καλό (υποτίθεται) αισθητήρα... Μην ξεχάσετε να κλικάρετε το "View original" για κάθε photo.

 

Κρίμα... Λυπάμαι, αλλά μου φαίνεται πως η Sony σκότωσε το Compact με αυτή την κάμερα ή απλά ποντάρει στο ψαρωτικό "20.7 MP". Χίλιες φορές να του έβαζε μια καλή και δοκιμασμένη 8 MP όπως π.χ. του Μηλόφωνου. Τόσο δύσκολο είναι πια; Απογοητεύτηκα...

 

Κριμα απο την εταιρια που κατασκευαζει τις καμερες να εχει αυτο το αποτελσμα,,

Link to comment
Share on other sites

Συγκριτικό κάμερας: Nokia Lumia 1020 vs. Sony Xperia Z1 Compact

 

Είναι ερασιτεχνικό από χρήστη, αλλά δυστυχώς επιβεβαιώνει αυτό που φοβόμουν: η κάμερα του Compact δεν φαίνεται να είναι τόσο καλή όσο θα περίμενε κανείς... Η ποιότητα είναι αστεία αν αναλογιστεί κανείς ότι προέρχεται από έναν τόσο καλό (υποτίθεται) αισθητήρα... Μην ξεχάσετε να κλικάρετε το "View original" για κάθε photo.

 

Κρίμα... Λυπάμαι, αλλά μου φαίνεται πως η Sony σκότωσε το Compact με αυτή την κάμερα ή απλά ποντάρει στο ψαρωτικό "20.7 MP". Χίλιες φορές να του έβαζε μια καλή και δοκιμασμένη 8 MP όπως π.χ. του Μηλόφωνου. Τόσο δύσκολο είναι πια; Απογοητεύτηκα...

 

εγω πιστευω οτι ειναι δυσκολο να χτυπησεις το 1020, εχει μεγαλυτερο αισθητηρα και ανεκαθεν ειχε καλο S/w η νοκια, κατι που δεν εχει η σονυ..

Αλλα θεωρω, οπως και στο Ζ1 οτι θα βελτιωθει σημαντικα. παντως στο αυτοματο στα 8ΜΡ τραβαει (το Ζ1, αλλα ιδια ειναι) πολυ καλυτερες απο το Μ στα 20ΜΡ, οσο και να παιξεις με ρυθμισεις.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι ειναι δυσκολο να χτυπησεις το 1020, εχει μεγαλυτερο αισθητηρα και ανεκαθεν ειχε καλο S/w η νοκια, κατι που δεν εχει η σονυ..

Αλλα θεωρω, οπως και στο Ζ1 οτι θα βελτιωθει σημαντικα. παντως στο αυτοματο στα 8ΜΡ τραβαει (το Ζ1, αλλα ιδια ειναι) πολυ καλυτερες απο το Μ στα 20ΜΡ, οσο και να παιξεις με ρυθμισεις.

Μακάρι Νίκο, το εύχομαι πολύ, γιατί στα υπόλοιπα είναι ακριβώς αυτό που θέλω. Αν οι φωτογραφίες που βγάζει το Compact είναι τόσο καλές όσο αυτές του Note II (8 MP) που έχω τώρα, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Δεν θέλω κάτι παραπάνω. Απλά φοβάμαι μήπως καταλήξω να έχω χειρότερες φώτος με το Compact...

 

Δείτε εδώ: Sony Z1 Compact... Why is the camera so poor?

 

Ο τύπος συγκρίνει το Compact με το Galaxy S III και μαντέψτε ποιος βγαίνει νικητής... Μάλλον μη μαντέψετε, δείτε με τα μάτια σας και κρίνετε.

 

Edit: Θα μας τρελάνουν... Δείτε παρακάτω κάποια samples που βρήκα:

 

Sample Photo #1

Sample Photo #2

Sample Photo #3

Sample Photo #4

Sample Photo #5

Sample Photo #6

 

...τα οποία βρίσκω μια χαρά για φωτογραφίες κινητού. Μήπως τελικά η κάμερα είναι OK και απλά κάποιοι δεν ξέρουν να φωτογραφίζουν και μας δουλεύουν;

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω και πιστεύω ότι παραμένει για γέλια η εταιρία.. Όσο και αν την αγαπώ, μετά από τα μικρά θέματα που είχα/έχω με το z1, διάβασα κ εγω τον σύνδεμο που έδωσε ο φίλος από πάνω για το compact.. ( http://talk.sonymobile.com/t5/Xperia-Z1-Compact/Sony-Z1-Compact-why-is-the-camera-so-poor-Comparison-shots/td-p/541415/highlight/false ) δείτε τι γίνεται με το φλάς. Ανάλογα τι χρώμα το έχει πάρει ο καθένας, έχει και άλλη απόχρωση η φωτογραφία! Δεν θα είναι bug, θα είναι feature! :lol:

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα πάντως απο την στιγμή που έχει Οθοναρα και πολυ καλυ αυτονομία ειναι ενα μεγάλο συν σαν συσκευη πέρα απο specs/ντιζαιν/premium υλικα και αποτελεί νούμερο ενα επιλογη μακράν απο ανταγωνισμο στις 4-4.5 ιντσες.

Άντε να βγάλει και 5ιντσο τούμπανο με αυτα τα 2 για εμένα βασικές συνιστώσες και 90% με κέρδισε :p

Αν ειναι αλα ZL τοτε χαλάλι και η κάμερα οτι ψάρια και να πιάνει.:lol:

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία φωτογραφικη κάμερα Sony mirrorless (nex5) και η επιλογή superior auto (μαλιστα έχει και το ίδιο εικονίδιο με το αντίστοιχο στα κινητά) βγάζει πολύ χειρότερες φωτογραφίες σε σχέση με άλλες επιλογές αυτόματης ρύθμισης που έχει η κάμερα. Μάλλον το superior auto είναι μια άχρηστη ρύθμιση με βαρυγδουπη ονομασία. (συμπέρασμα μετά από παρα πολλές φωτογραφίες ). Ανεβάζει iso, αλλάζει την ταχύτητα κλπ κλπ με τρόπο.που 9 στις 10 δεν έχει καλό αποτέλεσμα.

Θέλω να πιστεύω ότι θα υπάρξει αναβάθμιση λογισμικού για διόρθωση, διαφορετκά μάλλον θα πρέπει να παίζει κάνεις με τις υπόλοιπες επιλογές και ρυθμίσεις.

Επίσης βασικός κανόνας στην φωτογραφία : πολλά mpixels δεν σημαίνουν πάντα καλή φωτογραφία ειδικά σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Υπαρχουν πολλές παράμετροι που παίζουν ρόλο.

Υ.Γ.: το ζ1 compact εχεινθεσει σοβαρή υποψηφιότητα για αντικατασταση του iphone

Edited by Lippi
Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απογοητέυτηκα από τις φωτογραφίες ενώ σε όλα τα άλλα δείχνει τέλειο. Θα περιμένω βελτίωση στο λογισμικό της κάμερας και βλέπουμε.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εχω και γω την εντυπωση οτι με "σωστες" ρυθμισεις και οχι στο auto τα αποτελεσματα θα μπορουσαν να ειναι καλυτερα. Δεν εχω ιδεα με φωτογραφια αλλα το ιδιο ισχυει και για το Ζ και για το Ζ1. Θα μου πεις, αν ειναι καθε φορα να παιζυμε με τις ρυθμισεις για να τραβηξουμε μια φωτο...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις ερχεται? Υπαρχουν μαγαζια που το εχουν σε αποθεμα...

Είδα το lime, αλλά το μαύρο ή το άσπρο ποιος το έχει?

Link to comment
Share on other sites

Είδα το lime, αλλά το μαύρο ή το άσπρο ποιος το έχει?

 

Με μια γρηγορη ματια ειδα οτι το σμαρτις στο σκρουτζ το χει και σε μαυρο

Link to comment
Share on other sites

Επαψα να διαβάζω review...

Οτι πρέπει να δω μόνο με τα μάτια μου η μέσα σε φόρουμ σοβαρά Ελλάδας και εξωτερικού...

Το τηλ για όποιον είναι θέμα το μέγεθος είναι πολύ καλη επιλογή...

Επίσης το θέμα κάμερα πλέον όπως και η μπαταρία είναι για μένα δυο πολύ βασικά πράγματα και ελπίζω να είναι σε ικανοποιητικό βαθμο για το μικρο τεραρακι της sony...

Το έχω παραγγείλει απο το expansys και το περιμένω...

Εννοείται πως μόλις έρθει θα ακούσετε αλήθειες!!!

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Επαψα να διαβάζω review...

Οτι πρέπει να δω μόνο με τα μάτια μου η μέσα σε φόρουμ σοβαρά Ελλάδας και εξωτερικού...

Το τηλ για όποιον είναι θέμα το μέγεθος είναι πολύ καλη επιλογή...

Επίσης το θέμα κάμερα πλέον όπως και η μπαταρία είναι για μένα δυο πολύ βασικά πράγματα και ελπίζω να είναι σε ικανοποιητικό βαθμο για το μικρο τεραρακι της sony...

Το έχω παραγγείλει απο το expansys και το περιμένω...

Εννοείται πως μόλις έρθει θα ακούσετε αλήθειες!!!

Συμφωνώ, δεν βγάζεις άκρη διαβάζοντας από δω κι από κει... Περιμένουμε με ανυπομονησία το review σου. Ελπίζω το θέμα της κάμερας να μην είναι τόσο σοβαρό όσο παρουσιάζεται.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Επαψα να διαβάζω review...

Οτι πρέπει να δω μόνο με τα μάτια μου η μέσα σε φόρουμ σοβαρά Ελλάδας και εξωτερικού...

Το τηλ για όποιον είναι θέμα το μέγεθος είναι πολύ καλη επιλογή...

Επίσης το θέμα κάμερα πλέον όπως και η μπαταρία είναι για μένα δυο πολύ βασικά πράγματα και ελπίζω να είναι σε ικανοποιητικό βαθμο για το μικρο τεραρακι της sony...

Το έχω παραγγείλει απο το expansys και το περιμένω...

Εννοείται πως μόλις έρθει θα ακούσετε αλήθειες!!!

 

ετσι ειναι φιλε μου. ο καθε ασχετος βγαζει ενα συμπερασμα και φταιει μετα το κινητο. αλλος δεν μπορουσε να συνδεσει το ΒΤ με το κινητο μετα την 4.3 και του εφταιγε το κινητο ή το ΒΤ (ή και τα 2).

Δεν λεμε οτι κανει κατι τρελο, θεωρω τα 1020, 808 και Ν8 κορυφαια στη φωτογραδια, αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι κακο το Ζ1/Ζ1μινι. Απλα θελουν πολυ πολυ πολυ ψαξιμο.

Οσο για το superior auto, σε ευκολες συνθηκες σιγουρα βγαζει πολυ καλες φωτογραφιες..

το iso ολα τα κινητα το ανεβαζουν πολυ, για πλακα..απο εκει και περα στο χερι του καθενος ειναι να το ψαξει και να εχει καλα αποτελεσματα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα νομίζω ειναι ίδια με το Ζ1 οπότε το αποτέλεσμα θα ειναι ίδιο. Τίποτα το συνταρακτικό. Ποτε θα βγει σε κυκλοφορία στα κανονικά μαγαζιά;
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε παντού. Οι μεγαλύτερες αλυσίδες πλέον το έχουν διαθέσιμο

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Παχύ πράμα.

Παχύτερο αρκετά από το Ζ1.

 

http://i-cdn.phonearena.com/images/reviews/150862-image/Sony-Xperia-Z1--vs-Sony-Xperia-Z1-06.jpg

 

http://i-cdn.phonearena.com/images/reviews/150863-image/Sony-Xperia-Z1--vs-Sony-Xperia-Z1-07.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...