Jump to content

Περί... Nova γενικά


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

48 minutes ago, okourkoulos said:

Άλλαξα τηλέφωνο στη γυναίκα και της πήρα ένα iphone 12 που είναι και 5G.

Δε δείχνει όμως 5G. 

Άλλαξα συσκευή (5G) τη SIM και πάλι μόνο 4G δείχνει.

Έβαλα τη SIM μου στo δικό της, πάλι 4G, ενώ στο δικό μου κανονικά 5G.

Η SIM είναι οσο παλιά όσο κι η δικιά μου.

Να πάει να αλλάξει SIM, ή υπάρχει κάποια ενεργοποίηση από τη Nova?

Είναι σε συμβόλαιο.

 

Να ελέγξει ότι είναι στο 5G αυτόματο και επίσης να στείλει WIFI στο 1202. Ενημερώνεται το σύστημα για τη νέα συσκευή κ ίσως ενεργοποιηθεί έτσι. 
Αλλιως αν είναι και παλιά η κάρτα, πιθανότατα δικαιούται δωρεάν αντικατάσταση. 
Επίσης από τις ρυθμίσεις > λειτουργία δεδομένων επιλέγουμε «κανονική» ή «χρήση περισσότερων δεδομένων σε 5G », όχι λειτουργία εξοικονόμησης δεδομένων 

Link to comment
Share on other sites

καθότι χρήστης iPhone πολλά χρόνια, όλες οι απαραίτητες ρυθμίσεις έχουν επιλεχθεί.

Θα δοκιμάσω και με το SMS στο 1202 μπας και...

1 hour ago, p_k said:

Φίλε προσοχή, έτσι την πάτησα κι εγώ με το 12 του γιου μου.

Κάπου υπάρχει μια ρύθμιση για να εμφανίζει το 5g η οποία από default είναι κλειστή και ενεργοποιείται όταν κάνεις μεγάλη χρήση δεδομένων.

Θα τη βρω σε λίγο και θα σου πω.

99% αυτή είναι η αιτία.

Αν τη βρεις πες μου μπας και ξέχασα κάτι, ή μου ξέφυγε, ή απλά δε το ξέρω!

make love not work
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοεί από τις ρυθμίσεις την επιλογή 5G ενεργό και όχι αυτόματο, αλλά αυτό ιδίως στα 12 δεν το προτείνω. Κατά 99% είναι θέμα του παρόχου

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, paanos said:

Μάλλον εννοεί από τις ρυθμίσεις την επιλογή 5G ενεργό και όχι αυτόματο, αλλά αυτό ιδίως στα 12 δεν το προτείνω. Κατά 99% είναι θέμα του παρόχου

Γιατί δεν το προτείνεις.

Έτσι το έχει ο γιος μου, σε 12 Pro max χωρίς πρόβλημα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, paanos said:

Η Vodafone γενικά έχει θέματα με την αναγνώριση κλήσεων στο volte αν η συσκευή σου δεν είναι επίσημα υποστηριζόμενη 

Μάλλον έχεις δίκιο. Άδικα θεώρησα ότι έφταιγε η Nova. Απλά έτυχε 9 στις 10 φορές που με πήραν και συνέβη αυτό, να ήταν από κινητό Nova. 

Σήμερα με πήρε με COTE ο αδερφός μου και πάλι έδειχνε Άγνωστος. Οπότε θα κλείσω το VoLTE στη VF και θα δω. 

Υ.Γ. Έχασα συνέντευξη για εργασία (καλύφθηκε η θέση), εξαιτίας αυτής της ανοησίας, γιατί νόμιζα στην αρχή ότι ήταν Spam και δεν απαντούσα. Παραλίγο να χάσω και 2η προχθές. 😝

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Μάλλον έχεις δίκιο. Άδικα θεώρησα ότι έφταιγε η Nova. Απλά έτυχε 9 στις 10 φορές που με πήραν και συνέβη αυτό, να ήταν από κινητό Nova. 

Σήμερα με πήρε με COTE ο αδερφός μου και πάλι έδειχνε Άγνωστος. Οπότε θα κλείσω το VoLTE στη VF και θα δω. 

Υ.Γ. Έχασα συνέντευξη για εργασία (καλύφθηκε η θέση), εξαιτίας αυτής της ανοησίας, γιατί νόμιζα στην αρχή ότι ήταν Spam και δεν απαντούσα. Παραλίγο να χάσω και 2η προχθές. 😝

Κλείσε VoLTE και πάρε το 13840. Σε εμένα και σε γνωστούς δεν υπάρχει πρόβλημα. Πιθανότατα και πρόβλημα σιμ

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, p_k said:

Γιατί δεν το προτείνεις.

Έτσι το έχει ο γιος μου, σε 12 Pro max χωρίς πρόβλημα.

Τρώει συνεχώς μπαταρία χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Το κινητό ξέρει να διαχειρίζεται την μπαταρία ανάλογα με τη χρήση που κανεις. Αν χρειαστεί 5G, θα το γυρίσει εκεί. 
Επιπλεον με το Ενεργό (αντί για το αυτόματο), τα πιο νέα iPhone θα μένουν σε SA τον περισσότερο χρόνο με αποτέλεσμα να υπάρχει ακόμα χειρότερη κατανάλωση 

Link to comment
Share on other sites

Στη δουλειά μου μετέφεραν τα εταιρικά νούμερα απο vf σε Nova και μπήκα και γω έτσι ώστε να επιτευχθεί καλύτερη τιμή(δε με ρώτησε και κανεις αν θέλω επειδή έλειπα αλλά δεν πειραζει) 

Έβαλα το QR της eSΙΜ στο κινητό μου (iPhone 13 pro max) και το δέχεται κανονικά, ενώ στο σάιτ λέει πως μόνο τα 14 και τα 15 είναι συμβατά. 

5G και VoLTE βεβαίως ανενεργά! IMG_1222.thumb.jpeg.a985d9ca72f5e82c1e0ebdb3bdd1056a.jpeg

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, okourkoulos said:

Άλλαξα τηλέφωνο στη γυναίκα και της πήρα ένα iphone 12 που είναι και 5G.

Δε δείχνει όμως 5G. 

Άλλαξα συσκευή (5G) τη SIM και πάλι μόνο 4G δείχνει.

Έβαλα τη SIM μου στo δικό της, πάλι 4G, ενώ στο δικό μου κανονικά 5G.

Η SIM είναι οσο παλιά όσο κι η δικιά μου.

Να πάει να αλλάξει SIM, ή υπάρχει κάποια ενεργοποίηση από τη Nova?

Είναι σε συμβόλαιο.

 

Μην κάνεις τίποτα. Θα ενεργοποιηθεί μόνο του σε 24-48 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, panos.k2 said:

Στη δουλειά μου μετέφεραν τα εταιρικά νούμερα απο vf σε Nova και μπήκα και γω έτσι ώστε να επιτευχθεί καλύτερη τιμή(δε με ρώτησε και κανεις αν θέλω επειδή έλειπα αλλά δεν πειραζει) 

Έβαλα το QR της eSΙΜ στο κινητό μου (iPhone 13 pro max) και το δέχεται κανονικά, ενώ στο σάιτ λέει πως μόνο τα 14 και τα 15 είναι συμβατά. 

5G και VoLTE βεβαίως ανενεργά! IMG_1222.thumb.jpeg.a985d9ca72f5e82c1e0ebdb3bdd1056a.jpeg

Δεν γλιτώνεις από τη Nova τελικά…

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, panos.k2 said:

Έβαλα το QR της eSΙΜ στο κινητό μου (iPhone 13 pro max) και το δέχεται κανονικά, ενώ στο σάιτ λέει πως μόνο τα 14 και τα 15 είναι συμβατά. 

WiFi calling παίζει; Μου κανει εντύπωση που εμφανίζει LTE, σα να μην έχει πάρει σωστά τα carrier settings. 
Στο ρυθμίσεις > γενικά > φορέας στο έχει ως NOVA 57.0;

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, paanos said:

WiFi calling παίζει; Μου κανει εντύπωση που εμφανίζει LTE, σα να μην έχει πάρει σωστά τα carrier settings. 
Στο ρυθμίσεις > γενικά > φορέας στο έχει ως NOVA 57.0;

το κινητό μου είναι αμερικανικό. Με vf-GR πάλι LTE εμφανιζει. Στη Nova με φυσική κάρτα 4G με eSIM LTE όπως διαπιστώνω. 

Δεν ξερω αν παίζει vowifi. θα πάρουν τηλέφωνο αύριο για ενεργοποίηση σε όλα τα νούμερα του συμβολαίου. 

NOVA 57.0 βγάζει.  

1 hour ago, Nikolas14 said:

Δεν γλιτώνεις από τη Nova τελικά…

Άσε δεν γλιτώνω…

Ευτυχώς στη δουλειά εχω δώσει παντου το προσωπικό της Cosmote και το εταιρικό δεν το πολυχρησιμοποιω. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, panos.k2 said:

το κινητό μου είναι αμερικανικό. Με vf-GR πάλι LTE εμφανιζει. Στη Nova με φυσική κάρτα 4G με eSIM LTE όπως διαπιστώνω. 

Δεν ξερω αν παίζει vowifi. θα πάρουν τηλέφωνο αύριο για ενεργοποίηση σε όλα τα νούμερα του συμβολαίου. 

NOVA 57.0 βγάζει.  

Άσε δεν γλιτώνω…

Ευτυχώς στη δουλειά εχω δώσει παντου το προσωπικό της Cosmote και το εταιρικό δεν το πολυχρησιμοποιω. 

Το οποίο προσωπικό ήταν παλιά στην Nova. Στην θέση σου θα ζητούσα ποσοστά από την εταιρεία 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, aektzhs 1 said:

Το οποίο προσωπικό ήταν παλιά στην Nova. Στην θέση σου θα ζητούσα ποσοστά από την εταιρεία 

Με κυνηγάει παντου αυτή η Nova. 

Το εταιρικό θα το χρησιμοποιώ μόνο εκτός ΕΕ για ομιλία, ενώ δεδομένα θα εχω από το Βραζιλιάνικο ή θα αγοράζω Holafly με απεριόριστα γιατί το Cosmote Neo δε ξέρω τι παροχες έχει για εκτός ΕΕ. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Chrischal1908 said:

Το καλό είναι τόνισε δύο σημαντικά πράγματα:

1)αύξηση ορίων 

2)φορολογία ισότιμη σε όλους 

Link to comment
Share on other sites

Πολλά τόνισε.  
Το πιο σημαντικό για το σύζευξις που μάλλον για το 2 γίνεται η αναφορά, Kai η cosmote όλο θα το φτιάξει και στα ίδια βρίσκεται. 

IMG_4864.png

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, hercoulis said:

Πολλά τόνισε.  
Το πιο σημαντικό για το σύζευξις που μάλλον για το 2 γίνεται η αναφορά, Kai η cosmote όλο θα το φτιάξει και στα ίδια βρίσκεται. 

IMG_4864.png

Ούτε βήμα δεν πρόκειται να γίνει εκεί 

Link to comment
Share on other sites

Πυρηνικό πόλεμο θα ανοίξουν 🤣🤑

Ωστόσο, τα νούμερα στα ποσά δεν βγαίνουν..

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, hercoulis said:

Πυρηνικό πόλεμο θα ανοίξουν 🤣🤑

Ωστόσο, τα νούμερα στα ποσά δεν βγαίνουν..

Έδωσε 500 εκατ ευρώ εκ των οποίων τα 250 εκατ ευρώ είχα διαβάσει ότι είχαν πάει για την κατασκευή του κινητού ZTE Nova phone 5G. Ένα αρνητικό είναι η μη συμμετοχή της εταιρείας στον διαγωνισμό της TEAM/UEFA για τα champions league. Ασχέτως την προσφορά της θα έπρεπε να συμμετέχει. Ας έδινε ξέρω αν δεν τα ήθελε ένα μικρό ποσό

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Έδωσε 500 εκατ ευρώ εκ των οποίων τα 250 εκατ ευρώ είχα διαβάσει ότι είχαν πάει για την κατασκευή του κινητού ZTE Nova phone 5G. Ένα αρνητικό είναι η μη συμμετοχή της εταιρείας στον διαγωνισμό της TEAM/UEFA για τα champions league. Ασχέτως την προσφορά της θα έπρεπε να συμμετέχει. Ας έδινε ξέρω αν δεν τα ήθελε ένα μικρό ποσό

Μπα δεν νομιζω, ίσως εννοούσε κάτι άλλο. Ακούγεται Σουρεάλ. 

Μόνο η Nova πλήρωσε αυτό το κινητό; Εξυπηρετεί ανάγκες όλου του group. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panos.k2 said:

Μπα δεν νομιζω, ίσως εννοούσε κάτι άλλο. Ακούγεται Σουρεάλ. 

Μόνο η Nova πλήρωσε αυτό το κινητό; Εξυπηρετεί ανάγκες όλου του group. 

Η κάθε εταιρεία ξεχωριστά 

Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2024 at 8:42 ΜΜ, aektzhs 1 said:

Η κάθε εταιρεία ξεχωριστά 

σε επίπεδο group έγινε. Για τον ίδιο λόγο το κινητό πάνω του δεν έχει λογότυπο της κάθε εταιρείας αλλά του ομίλου.

Σε άλλα νέα, με iOS 17.3 γύρισε αυτό. Περιέργως εμφανίζεται μόνο μέσα στα μετρό που δεν έχει κάλυψη. Τι κάνουν στα carrier settings θα ήθελα να ξέρω…IMG_4779.thumb.jpeg.9b1fb85e417ea1feb13de3ec0cfbf8bf.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Just now, paanos said:

σε επίπεδο group έγινε. Για τον ίδιο λόγο το κινητό πάνω του δεν έχει λογότυπο της κάθε εταιρείας αλλά του ομίλου.

Σε άλλα νέα, με iOS 17.3 γύρισε αυτό. Περιέργως εμφανίζεται μόνο μέσα στα μετρό που δεν έχει κάλυψη. Τι κάνουν στα carrier settings θα ήθελα να ξέρω…IMG_4779.thumb.jpeg.9b1fb85e417ea1feb13de3ec0cfbf8bf.jpeg

Είχα διαβάσει κάπου ότι ένα ποσό γύρω στα 200 εκατ ευρώ είχε πάει για την κατασκευή της συσκευής. Αν βρω το άρθρο θα το παραθέσω. Όσον αφορά το WIND GR απλά απαράδεκτο ένα χρόνο μετά να υπάρχει ακόμα ασχέτως τις συνθήκες που το εμφανίζει 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...