Jump to content

Περί... Nova γενικά


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι. Το APN είναι το σωστό."gint.b-online.gr"

Σαν αρχάριος στο Linux,σχεδόν άσχετος,χρειάζομαι κάποια βοήθεια.

Λοιπόν,με Ctrl+Alt+T, άνοιξα τερματικό για να δω το Isusb.

Λοιπόν το lsusb αναγνωρίζει:

 

Bus 001 Device 003: ID 12d1:1c05 Huawei Technologies Co., Ltd. E173s 3G broadband stick (modem on)

Bus 001 Device 005: ID 0781:5151 SanDisk Corp. Cruzer Micro Flash Drive

Bus 002 Device 002: ID 0a12:0001 Cambridge Silicon Radio, Ltd Bluetooth Dongle (HCI mode)

Bus 005 Device 002: ID 04fc:05d8 Sunplus Technology Co., Ltd Wireless keyboard/mouse

Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

 

Το πακέτο usb-modeswitch,ήταν εγκατεστημένο.Το στικάκι αναγνωρίζεται,είναι εγκατεστημένο.

Αλλά μετά, με τον network manager,αδύνατη η σύνδεση.

Το μήνυμα που εμφανίζεται:"Network Disconnected - you are now offline".

Κάτι με τις ρυθμίσεις της WIND,πιστεύω ότι είναι το πρόβλημα.

Κάτι πρέπει να αλλάξω.

Διευκρίνιση ότι ubuntu και xp είναι εγκατεστημένα στο ίδιο pc,σε διαφορετικούς σκληρούς δίσκους.

Το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να κλείνω τα xp και με επανεκκίνηση να ξεκινώ το Ubuntu,για να μάθω τα Linux.

Και μετά ξανά πίσω στα Windows,γιατί εκεί μόνο έχω internet!!!!!!!!!!

Υπάρχει καμιά ιδέα?

Άνοιξε το /etc/ppp/options και βάλε σαν επιπλέον option το debug.

Προσπάθησε να συνδεθείς και στείλε μου το output του /var/log/syslog

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το έψαξα παραπάνω.

Τελικά έχεις δίκιο, έχει πρόβλημα το ubuntu 12.10 με τα 3G modems. Συγκεκριμένα το πακέτο modemmanager είναι προβληματικό.

Μπορείς να γυρίσεις σε 12.04 που δουλεύουν όλα ρολόι, ή να αλλάξεις μόνο τον modemmanager που έχει πρόβλημα με τον παλιό που δουλεύει καλά.

 

Αν θες να αλλάξεις τον modem manager:

Δες αν έχεις 32bit ή 64bit ubuntu. Μπορείς να το δεις εύκολα να γράψεις στο τερματικό file /bin/ls. Θα σου πει αν είναι 32 ή 64bit.

Από τα windows πήγαινε στο http://packages.ubuntu.com/precise/amd64/modemmanager/download (αν έχεις 64bit installation) ή στο http://packages.ubuntu.com/precise/i386/modemmanager/download αν έχεις 32bit installation και κατέβασε το .deb αρχείο που θα βρεις εκεί. Βάλε το σε ένα usb stick και κάνε reboot στο ubuntu.

 

Στο ubuntu ξεκίνα ένα τερματικό και γράψε:

sudo apt-get purge modemmanager

sudo dpkg -i <το αρχείο που κατέβασες>.deb

 

Reboot και είσαι έτοιμος!

Link to comment
Share on other sites

Με το galaxy s2 και 4.0.3 ποτέ δεν κατάφερα να ρυθμίσω internet και mms.

Έστειλα μήνυμα μου ήρθαν ρυθμίσεις τίποτα,άλλαξα αυτά που γράφει στο site η q πάλι τίποτα.

Επικοινώνησα με την εταιρεία και μου έστειλε σε mail τις ρυθμίσεις (οι ίδιες ήταν) τίποτα.:mad::mad:

 

Στο nokia 5800 που είχα πριν την κάρτα όλα έγιναν αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα παραπάνω.

Τελικά έχεις δίκιο, έχει πρόβλημα το ubuntu 12.10 με τα 3G modems. Συγκεκριμένα το πακέτο modemmanager είναι προβληματικό.

Μπορείς να γυρίσεις σε 12.04 που δουλεύουν όλα ρολόι, ή να αλλάξεις μόνο τον modemmanager που έχει πρόβλημα με τον παλιό που δουλεύει καλά.

 

Αν θες να αλλάξεις τον modem manager:

Δες αν έχεις 32bit ή 64bit ubuntu. Μπορείς να το δεις εύκολα να γράψεις στο τερματικό file /bin/ls. Θα σου πει αν είναι 32 ή 64bit.

Από τα windows πήγαινε στο http://packages.ubuntu.com/precise/amd64/modemmanager/download (αν έχεις 64bit installation) ή στο http://packages.ubuntu.com/precise/i386/modemmanager/download αν έχεις 32bit installation και κατέβασε το .deb αρχείο που θα βρεις εκεί. Βάλε το σε ένα usb stick και κάνε reboot στο ubuntu.

 

Στο ubuntu ξεκίνα ένα τερματικό και γράψε:

sudo apt-get purge modemmanager

sudo dpkg -i <το αρχείο που κατέβασες>.deb

 

Reboot και είσαι έτοιμος!

Σ'ευχαριστώ για την βοήθεια και την λύση!!

Τελικά,εγκατέστησα το 12.04 και όλα Οκ!!! Μετά το Reboot όμως,δεν μου εμφανίζεται στην αρχή της εκκίνησης, η επιλογή, αν θέλω

να συνεχίσω με τα ΧΡ ή με το Ubuntu.Ξεκινάνε τα Windows κατευθείαν.Mε το 12.10 είχα την επιλογή.Τι κάνουμε???

Link to comment
Share on other sites

Τελικά,εγκατέστησα το 12.04 και όλα Οκ!!! Μετά το Reboot όμως,δεν μου εμφανίζεται στην αρχή της εκκίνησης, η επιλογή, αν θέλω

να συνεχίσω με τα ΧΡ ή με το Ubuntu.Ξεκινάνε τα Windows κατευθείαν.Mε το 12.10 είχα την επιλογή.Τι κάνουμε???

Link to comment
Share on other sites

και εγώ είχα πρόβλημα με το xperia u.

θέλει να βάλετε τις ρυθμίσεις ιντερνετ μόνοι σας. σε android βάζετε "add apn" και εκεί μέσα name 'Q internet', APN 'myq' και τίποτα άλλο. μετά αποθήκευση, επιλογή αυτής της Apn και έξοδος. ΠΡΟΣΟΧΗ: Η Q θέλει πάντα να έχετε ενεργοποιημένο το roaming, αλλιώς δεν δουλεύει..... άμα πάτε εξωτερικό προφανώς το ξετσεκάρετε το roaming.

ελπίζω να βοήθησα....

αυτά δούλεψαν σε εμένα σε sony xperia u 4.0.4 και Nexus S 4.1.2

οι ρυθμίσεις που στέλνει η Q πολύ απλά δεν δούλευαν σε εμένα (και πολλούς άλλους φαντάζομαι)

Link to comment
Share on other sites

ειμαι στην wind απο τό 1998...αποφασισα να αλλαξω εταιρια και να παω στην κοσμοτε!Πλήρωσα λοιπον το υπολοιπο,οτιδηποτε χρωστουσα στην wind εκανα αιτηση για αλλαγη!Σημερα μου τηλεφωνησαν απο την γουιντ και με ρωτησαν αν εχω παραπονο απο την εταιρια τους! Τους απαντησα οτι δεν εχουν 4G! αρα φευγω!το τυπακι αρχισε να λεει οτι ειχα παρει καποια συσκευη απο την γουιντ -χωρις να εχω παρει-οτι χρωσταω αλλα...70 ευρω για να κλεισω το συμβολαιο και αλλα τετοια αστεια!του ξεκαθαρισα οτι εχω ξοφλησει και δεν προκειται να τους δωσω αλλα λεφτα!τελικα ειπε οτι δεν χρωσταω αλλα πρεπει να περασω απο καταστημα της γουιντ να κανω διακοπη....προσοχη ειναι θρασυτατοι!!!
Link to comment
Share on other sites

ειμαι στην wind απο τό 1998...αποφασισα να αλλαξω εταιρια και να παω στην κοσμοτε!Πλήρωσα λοιπον το υπολοιπο,οτιδηποτε χρωστουσα στην wind εκανα αιτηση για αλλαγη!Σημερα μου τηλεφωνησαν απο την γουιντ και με ρωτησαν αν εχω παραπονο απο την εταιρια τους! Τους απαντησα οτι δεν εχουν 4G! αρα φευγω!το τυπακι αρχισε να λεει οτι ειχα παρει καποια συσκευη απο την γουιντ -χωρις να εχω παρει-οτι χρωσταω αλλα...70 ευρω για να κλεισω το συμβολαιο και αλλα τετοια αστεια!του ξεκαθαρισα οτι εχω ξοφλησει και δεν προκειται να τους δωσω αλλα λεφτα!τελικα ειπε οτι δεν χρωσταω αλλα πρεπει να περασω απο καταστημα της γουιντ να κανω διακοπη....προσοχη ειναι θρασυτατοι!!!

 

Έφυγες επειδή δεν έχει 4G; Γιατί ποιος έχει; Εκτός και αν εννοείς ότι 4G είναι η κάλυψη που δεν έχει ξεκινήσει καν, σε πιλοτικό επίπεδο και μόνο για το κέντρο της Αθήνας - lol. Καλά ας φτιάξουν πρώτα την 3G κάλυψη (όπου η Wind είναι άψογη) και μετά το συζητάμε...

Link to comment
Share on other sites

εγώ προσωπικά έφυγα μετά από 12 χρόνια και βρήκα την ηρεμία μου στην Vodafone!

όσα δεν μου είχαν συμβεί 12 χρόνια μου συνέβησαν τον τελευταίο χρόνο!

 

είναι απλά απαράδεκτοι και ερασιτέχνες!

 

και είμαι απόλυτος διότι έχω στοιχεία και τουλάχιστον μετά από 1 χρόνο $$$@@@@ μου ζήτησε κάποιος ένα συγνώμη!

Link to comment
Share on other sites

λίγο πολύ όλοι ****** είναι. απλά η Wind είναι πιο φθηνή σε γενικές γραμμές

 

Και ο μόνος λόγος που μένω ακόμα.

Αν κόψουν τις εκπτώσεις που λένε, τους έχω χαιρετήσει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

λίγο πολύ όλοι ****** είναι. απλά η Wind είναι πιο φθηνή σε γενικές γραμμές

 

Και ο μόνος λόγος που μένω ακόμα.

Αν κόψουν τις εκπτώσεις που λένε, τους έχω χαιρετήσει.

 

ακριβως τα ιδια αισθηματα και για μένα. Δεν πιστευω να κανει το λαθος η wind να κοψει τα πακετα της Q.

Link to comment
Share on other sites

Θα πας σε ένα κατάστημα και θα ζητήσεις τη διαχείρηση της επιλογής συγκατάθεσης. Θα πεις στον/στην υπάλληλο να απενεργοποιήσει όλα τα διαφημιστικά κόλπα και θα ησυχάσεις στο έμεσο μέλλον. Λέω έμεσο, γιατί όσοι telemarketers έχουν ήδη στη λίστα τους τον αριθμό σου, θα σε ενοχλούν για κάποιο σύντομο διάστημα ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

@morfikos

 

αδερφέ η Wind έχει μείνει πολύ πίσω στα εταιρικά. μόνο αν βρεις κατάστημα να σε εξυπηρετήσει σωστά και να κάνει κι αυτό ό,τι περνά από το χέρι του.

 

Καλησπέρα,

Σε ποιό "κομμάτι" έχει μείνει πίσω η wind στα εταιρικά τα οποία ανέκαθεν ήταν και είναι το δυνατό της χαρτί στην αγορά???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σε ποιό "κομμάτι" έχει μείνει πίσω η wind στα εταιρικά τα οποία ανέκαθεν ήταν και είναι το δυνατό της χαρτί στην αγορά???

 

δεν υπάρχει καν ενημέρωση ενσωματωμένου χρόνου, πόσο μάλλον MBs

τα bbest flexy είναι απαρχαιωμένα! ρίξε μια ματιά στα νέα εταιρικά προγράμματα που έχει βγάλει η VODAFONE!

τέλος, για το 1277 ειδικά σε περιπτώσεις φορητότητας-διακοπής δεν είναι και τα πρώτα τσακάλια!

 

τα εταιρικά προγράμματα σταθερής που έχει δεν είναι καθόλου ευέλικτα. δεν υπάρχει πχ ένα αντίστοιχο Double Play M στα εταιρικά της!

 

χρειάζεται βελτίωση, προσωπική άποψη, σε αρκετούς τομείς. έχει κάποια καλά πράγματα, μα χρειάζεται να φτιάξει κι άλλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Είμαι στη Vodafone και σε λίγες μέρες λήγει η προνομιακή έκπτωση που μου είχαν κάνει πριν ένα χρόνο.Θέλω να κάνω φορητότητα σε wind για να τους πιέσω να μου τη δώσουν πάλι αλλά πρέπει να είμαι και καλυμένος σε περίπτωση που δε τσιμπίσουν. Για αυτό θα δηλώσω για f2g όπου έχει και καλή προσφορά.

Το θέμα είναι πως αν το κάνω Online Μου ζητάει να δηλώσω συμβόλαιο και όχι κάρτα. Δεν γίνεται να αποφύγω την επίσκεψη στο κατάστημα??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Είμαι στη Vodafone και σε λίγες μέρες λήγει η προνομιακή έκπτωση που μου είχαν κάνει πριν ένα χρόνο.Θέλω να κάνω φορητότητα σε wind για να τους πιέσω να μου τη δώσουν πάλι αλλά πρέπει να είμαι και καλυμένος σε περίπτωση που δε τσιμπίσουν. Για αυτό θα δηλώσω για f2g όπου έχει και καλή προσφορά.

Το θέμα είναι πως αν το κάνω Online Μου ζητάει να δηλώσω συμβόλαιο και όχι κάρτα. Δεν γίνεται να αποφύγω την επίσκεψη στο κατάστημα??

 

Δοκίμασε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Wind γενικά
  • The title was changed to 2 κεραιες εκκχο της nova σε αποσταση ενος τετραγωνου μεταξυτ τους ειναι φυσιολογικο; εκπεμπουνε πολυ; .
  • The topic was pinned
  • The topic was locked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...