Jump to content

Kινεζικα κινητα / tablet και service


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οσοι εχουν αγορασει κινητο/tablet απο κινεζικα site και το κινητο/tablet που τους ηρθε ειχε προβλημα μπορουν να ποσταρουν εδω τι εγινε τελικα? απο πιο καταστημα και αν το επισκευασαν , ποσες μερες/μηνες ταλαιπωρηθηκαν και τελικα την διαδικασια που ακολουθησαν ετσι ωστε οταν την παθουμε και οι υπολοιποι να ξερουμε τι να κανουμε

 

(το εστειλαν για επισκευη? τι κοστος μεατφορικα?, ποσες μερες , οταν ηρθε τελικα ηταν οκ?σας επρηξαν τα συκωτια μεχρι να αναγνωρισουν οτι υπαρχει προβλημα και οτι εστειλαν προβληματικο ? προβλημα στην συνεννοηση?)

τι κινητο και απο πιο καταστημα? γιa αν δουμε τι χαλαει συχνα και πιο καταστημα εχει σωστο service

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ισως πρεπει να περιμενεις λιγακι μεχρι να το δουν περισσοτεροι χρηστες.

 

αρκετοι ειναι αυτοι που εχουν συναντησει προβληματα, ολοι ομως αποφευγουν να χρησιμοποιησουν την κινεζικη εγγυηση γτι σημαινει στην καλυτερη 1 μηνας μεχρι να σου ξαναρθει το προιον

Link to comment
Share on other sites

ισως πρεπει να περιμενεις λιγακι μεχρι να το δουν περισσοτεροι χρηστες.

 

αρκετοι ειναι αυτοι που εχουν συναντησει προβληματα, ολοι ομως αποφευγουν να χρησιμοποιησουν την κινεζικη εγγυηση γτι σημαινει στην καλυτερη 1 μηνας μεχρι να σου ξαναρθει το προιον

 

Και αν δεν κανεις χρηση της κινεζικης εγγυησης πια αλλη επιλογη εχεις;να το στειλεις σε εδω ηλεκτρονικο να στο φτιαξει;καλυτερα να περιμενεις ενα μηνα...εγω εχω φερει πολλα ταμπλετ και κινητα και ολα ευτυχως δουλευουν απροβληματιστα,εδω και δυομιση χρονια..

Link to comment
Share on other sites

Ειπα να μην γράψω πριν σχηματίσω ολοκληρωμένη άποψη, αλλα αφού ανησυχείς, να σου δώσω τα δεδομένα...

Παρήγγειλα από geekbuying ένα Zopo C2 Platinum για τον κουμπάρο μου, αρχές Αυγούστου - έφθασε περίπου 28/8...

Τέλη Σεπτεμβρίου, η οθόνη σταμάτησε να "δείχνει" οτιδήποτε (το κινητό όμως "ανοιγε", έπαιζε το εισαγωγικό κομμάτι, κλπ)

Σε φορουμ βρήκα οτι βγήκε προβληματική μια παρτίδα παραγωγής Ιουλιου και σε Ρωσικο φόρουμ μάλιστα είχε και λύση (λύσιμο και πείραγμα της οθόνης με βραχυκύκλωμα, κλπ)

Επικοινώνησα με geekbuying, δοκίμασα κανα δυο λύσεις (που ήξερα όμως οτι δεν θα δουλέψουν), προσφέρθηκαν να μου στείλουν μπαταρια μήπως έφταιγε αυτή - είχα όμως αγοράσει ΔΥΟ αρχικά, οπότε ήξερα οτι δεν ήταν μπαταρία, πήρα RMA...

Δεν μπήκα στην διαδικασία να το πειράξω μόνος μου, προτίμησα να το στείλω (Express + συστημένο, €9,20),

φαντάζομαι θα παραδοθεί αυτή την εβδομάδα και αναμένω...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Ταμπλέτα από Focalprice, έφτασε μιά χαρά αλλά κάθε τρεις και λίγο έχανε την ROM (προβληματική flash memory μάλλον). Μετά από διαβουλεύσεις 2-3 ημερών, στάλθηκε πίσω με κόστος δικό μου 16€, σε 20 μέρες παρελήφθη από το Focal και 5-6 μέρες μετά δόθηκε εκπτωτικό κουπόνι αντίστοιχης αξίας και αγόρασα άλλη ταμπλέτα...
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα απ' ότι βλέπω πρέπει να παρέλαβαν στο Geekbuying ένα tablet που τους έστειλα πίσω καθόσον κατά τη λειτουργία του από την αρχή κόλλαγε συνέχεια. Τα έξοδα 16 ευρώ δικά μου με πρόθεση δική τους όπως μου είπαν να επιστρέψουν 10$.

Περιμένω να δω εάν θα στείλουν το ίδιο επισκευασμένο, άλλο νέο ή μου προτείνουν κάτι άλλο όπως μερικό refund (Διευκρινίζω ότι κατόπιν παρότρυνσής τους, τους έστειλα μόνο το tablet χωρίς καλώδια - φορτιστή για μειωμένα έξοδα αποστολής) ή πίστωση στο λογαριασμό μου το ποσό για αγορά κάποιου άλλου προιόντος.

Αυτό που με απασχολεί είναι ο χρόνος που θα κάνουν να διευθετήσουν το θέμα, οπότε εάν έχω νεότερα θα υπάρχει ενημέρωση και για το τι λέει το service τους.

Link to comment
Share on other sites

Σε δύο καταστήματα χρειάστηκε να προχωρήσω σε RMA.

το πρώτο στο focalprice γιατί είχα θέμα με τον φορτιστή που ήρθε μαζί με το κινητό μου. Μετά από ένα και μόνο μήνυμα μου σε 2 μέρες ήδη ταξίδευαν 2 φορτιστές προς αντικατάσταση του προβληματικού (ο ένας πολύ καλυτερης ποιότητας από τον stock). Μου προτείνανε προς δική μου γρήγορη εξυπηρέτηση να αγοράσω από την τοπική αγορά κάποιον φορτιστή και να καλύψουν το αντίστοιχο κόστος αυτοί. Δεν είμαι τόσο κάφρος να τους ζητάω 20€ που θέλει το πλαίσιο για παράδειγμα για ένα ρημάδι usb φορτιστή και να μπλέξω σε ατελείωτα μηνύματα λόγω αισχροκέρδειας της ελληνικής αγοράς (και ούτε θα έμπαινα στην διαδικασία να ψάχνω δεξιά αριστερά). Αποτέλεσμα σε 20 μέρες είχα τους 2 φορτιστές σπίτι μου.

 

Δεύτερο RMA αυτή τη φορά στο geekbuying για ένα προϊόν που δεν απέδιδε τα αναμενόμενα. Στέλνω μήνυμα... μου απαντάνε παρακαλώντας να δοκιμάσω κάτι μήπως και διορθωθεί το θέμα μου... απάντηση ότι το πρόβλημα παραμένει... και την επόμενη μέρα τα λεφτά μου ήταν στο paypal. Έτσι απλά και γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Εποχες Ipadalternative ειχα παρει ενα tablet το Pipo U1..

μετα απο 2 εβδομαδες ερχομαι σπιτι το βλεπω κλειστο ενω το ειχα

ανοχτο.. το βαζω φορτιση τιποτα.. κανω reset κι ολα τα λοιπα

τιποτα παλι.. νεκρο.. μιλησα με το support μου εστειλαν στοιχεια

επιστροφης παω στα ελτα το στελνω πισω μεταφορικα εξοδα εννοειται

δικα μου.. φτανει μετα απο καμια 20αρια μερες.. τους μιλαω καθε μερα

εβλεπα οτι εφτασε.. αυτη με ελεγαν να περιμενω.. εμπενα καθε μερα τους

παρακαλουσα να παν να το παρουνε απο το ταχυδρομειο μετα με ελεγαν οτι

το χασαν ξανα εγω εμπενα chat καθε μερα τους επριζα.. τελικα το πηραν μετα

απο κανα μηνα... κ κανα 2 εβδομαδες μετα να δουν τι εχει κλπ.. κ εμπενα

εγω ξανα καθε μερα.... γιατι ηταν και ξεχασιαριδες.. κ περασαν κανα 2μηνακια

και με λεει δε βρηκαμε το λογο που χαλασε.. θα σου στειλουμε καινουργιο..

μπλα μπλα τους λεω πιο θελω αλλαξα γνωμη και τους ζητησα ενα αλλο

και με αρχισαν παλι τα θα δουμε.. και μπες αυριο.. καθε μερα τα ιδια με ελεγε..

εμπενα καθε μερα και μετα απο 1-2 εβδομαδες βγηκε αποφαση να μου το στειλουν..

επιτελους.. κ κλασσικα μετα παλι εμπενα για μια εβδομαδα στο chat και τους ζητουσα tracking number ε τους κουρασα.. με το δωσαν κι αυτο κ τελος.. μετα εκλεισε κ το μαγαζι.. τυχερος ημουν στο τσαφ προλαβα!

Link to comment
Share on other sites

εγω αγορασα ενα κλωνο(?) s4 65$ για την εγγονη. δεν ζητουσε πολλα εκτος του να παιζει παιχνιδια. και εκει την πατησαμε. δεν μπορω να καταλαβω γιατι αλλα cantu crash , 100 doors. templerun κλπ δεν τα παιζει. τα φορτωνει αλλα μολις παει να ξεκινησει κανει restart :wacko: απο μονο του. το τηλ. ειναι GT-T9500 απο το happydeal. αν ξερει κανεις κατι ας βοηθησει. ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

αν εχει υποδεεστερα χαρακτηριστικα, λογικο ειναι.

με τοσα ευρω τι περιμενες?

για δωσε λινκ αν σε ειναι ευλολο

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
εγω αγορασα ενα κλωνο(?) s4 65$ για την εγγονη. δεν ζητουσε πολλα εκτος του να παιζει παιχνιδια. και εκει την πατησαμε. δεν μπορω να καταλαβω γιατι αλλα cantu crash , 100 doors. templerun κλπ δεν τα παιζει. τα φορτωνει αλλα μολις παει να ξεκινησει κανει restart :wacko: απο μονο του. το τηλ. ειναι GT-T9500 απο το happydeal. αν ξερει κανεις κατι ας βοηθησει. ευχαριστω

 

Ειδικά για παιχνίδια... χρειάζεσαι δυνατή συσκευή και όχι των 65 δολαρίων. Αναμενόμενο...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

το τηλ. εχει τα εξης

OS: Android 4.2

HTM GT-T9500

C920-V1.02

MT6589-C920-EN-V05

εν τω μεταξυ ξεχασα να σας πω οτι ουτε οταν μπαινει στο φειςβοοκ δειχνeι το canducrush . λεει κατι αυτο? σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

τελικα μετα απο αρκετο ψαξιμο ανακαλυψα οτι δεν ειναι 4.2 που μας το καμουφλαρανε αλλα 2.3 γιαυτο δεν ανοιγει εφαρμογες του 4.. μπορω να το κανω 4.0? αν ναι που να κοιταξω? σας ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ μια εμπειρία μου με το HUAMEI XIONGDI TECHNOLOGY.

Ειχα παρει Μαρτιο ενα Jiayu G2 που αρχισε να παρουσιαζει διαφορα προβληματα. Τελη Μαιου τους το στειλα πισω αφου μου εδωσαν αμεσα τη διευθυνση αποστολης. Η επισκευή στον συνεργάτη τους ήταν αργή, αφού φτάσαμε αρχές αυγούστου για να το στείλουν. 15αύγουστο πάντως ήταν στην Ελλάδα, η ίδια συσκεύη αλλά επισκευασμένη και χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

τελικα μετα απο αρκετο ψαξιμο ανακαλυψα οτι δεν ειναι 4.2 που μας το καμουφλαρανε αλλα 2.3 γιαυτο δεν ανοιγει εφαρμογες του 4.. μπορω να το κανω 4.0? αν ναι που να κοιταξω? σας ευχαριστω

όχι βέβαια, τίποτα δεν μπορείς να κάνεις μ ένα μονοπύρηνο κινητό των 50€, δεν γίνονται θαύματα.

Link to comment
Share on other sites

τελικα μετα απο αρκετο ψαξιμο ανακαλυψα οτι δεν ειναι 4.2 που μας το καμουφλαρανε αλλα 2.3 γιαυτο δεν ανοιγει εφαρμογες του 4.. μπορω να το κανω 4.0? αν ναι που να κοιταξω? σας ευχαριστω

 

καλημερα! αυτο δεν μας λεει κατι, υπαρχει Link να το δουμε? και εμενα το προηγουμενο κινητο μου ηταν 600mhz 3.2", 256mb ram και εσωτερικη 100mb αλλα εκανε πολλα πραγματα απλα αργα...επαιζε ομως παιχνιδια αλλα ενταξει τα 3d games ειναι πολυ βαρια θες πολυ καλη συσκευη για να παιζουν σωστα. Ομως αυτα που λες δεν τα εχω ξανακουσει, οπως να κανει restart? οταν κατι δεν ειναι για το κινητο αυτο δεν τα δειχνει καν στο google play! ειχα και android 2.1 αρχικα και μετα απο root και αλλες custom rom πηγα σε 2.3.7. Αν δεν κολαγε συνεχεια το κινητο απο τις custom roms τιγκα στα bugs δεν θα αλλαζα κινητο καν. Καταρχην φτηνες συσκευες δεν εχουν χωρο εσωτερικης μνημης, χωρις root+link2sd ειναι καταδικασμενες να μην χωρανε τιποτα! αυτο ειχα κανει εγω και ειχα χωρο 16GB σε καρτα μνημης. Αυτο ειχα και το εχω ακομα στην ακρη καβατζα http://www.gsmarena.com/motorola_quench_xt5_xt502-3522.php αν το κινητο που λες ειναι αυτο http://www.orientdeal.com/gt-t9500-spreadtrum-sc682-dual-band-5.0-inch-touch-screen-android-2.3-smartphone.html δεν μπορει να εχει τα προβληματα που αναφερεις! μηπως εχει προβλημα h/w? ξαναλεω οσες εφαρμογες-παιχνιδια δεν κανουν για το κινητο δεν εμφανιζονται στο google play προς κατεβασμα, ασε που οι περισσοτερες εφαρμογες-games κανουν απο τα παλια android. Δειξε μας συγκεκριμενα παραδειγματα σε ποια ειχες προβληματα. για παραδειγμα το temple run https://play.google.com/store/apps/details?id=com.imangi.templerun&hl=el Παιζει και σε 2.1 εγω το εχω παιξει μια χαρα στο Motorola, όπως και το candy crash, αυτα τα παιχνιδια δεν εχουν τα τρελα γραφικα να θες 4πυρηνο κινητο με 1GB ram, παιζουν σε πολυ παλιοτερα.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

http://www.orientdeal.com/...martphone.html ειναι ακρβως αυτο, μονο που σε αυτο το καταστμα σου λελε οτι δεν ειναι 4.2 αλλα 2.3. φορτωνει το παιχνιδι και μολις παει να το ανοιξει βγαινει στην αρχικη οθονη του κινητου. ειναι τεραπυρινο και δεν εχει μεγαλη ραμ ουτε και μνημη γιαυτο και αποθηκευω στην καρτα μνημης. ομως τα παιχνιδια η τις εφαρμογες του 2,3 τις ανοιγει κανονικα. :)

οσο για τα παιχνιδια που μου αναφερες ειναι αυτα που θελει καιο η μικρη αλλα δεν παιζουν κατω απο 4.0 και το ξερω γιατι εχω samsung galaxy ace και δεν τα δινει το γκουγκλε γιατι ειναι ασυμβατα. οταν λες εχει προβλημα hw τι εννοεις/. ριθμιζεται?

Edited by kadioyla
Link to comment
Share on other sites

http://www.orientdeal.com/...martphone.html ειναι ακρβως αυτο, μονο που σε αυτο το καταστμα σου λελε οτι δεν ειναι 4.2 αλλα 2.3. φορτωνει το παιχνιδι και μολις παει να το ανοιξει βγαινει στην αρχικη οθονη του κινητου. ειναι τεραπυρινο και δεν εχει μεγαλη ραμ. γιαυτο και αποθηκευω στην καρτα μνημης. ομως τα παιχνιδια η τις εφαρμογες του 2,3 τις ανοιγει κανονικα. :)

Ναι, τετραπύρηνο με 50€. Πλάκα μας κάνεις;:lol: ένα μονοπυρηνο με android 2.3 χωρίς GPU είναι. και χωρίς GPU δεν πρόκειται να παίξει τα περισσότερα παιχνίδια, το πολύ κάνα angry birds και παρόμοια

Link to comment
Share on other sites

λεβεντη μου το να γινεσαι ξερολας και ειρωνας το μονο που καταφερνεις ειναι να κανεις εχθρους. :Xνα το θυμασαι αυτο.

Model GT-T9500

Band GSM 900/1800MHz

Sim Card Dual SIM Card Dual Standby

Service Provide Unlocked

Style Bar

Color White

Shell Material Plastic

Quad Core

System

OS Android 4.2

CPU Spreadtrum SC6820, Cortex A5, 1.0GHz

ROM 256MB

RAM 256MB

αυτα εγραφε η συσκευη και αυτα σας ειπα. αν δεν μπορεις να βοηθησεις το καλυτερο ειναι να παρακολουθεις. σχολια ειρωνιας ειναι περιττα.

σας ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι ο Spreadtrum SC6820 ειναι μονοπυρηνος (δυστυχως απο το κινητο δεν μπορω να ψαξω περισσοτερα), και ουσιαστικα ο μικροτερος επεξεργαστης σχεδιασμενος αποκλειστικα για low cost κινητα. Οποτε φανταζομαι ο gerstavros2 επεσε μεσα
Link to comment
Share on other sites

λεβεντη μου το να γινεσαι ξερολας και ειρωνας το μονο που καταφερνεις ειναι να κανεις εχθρους. :Xνα το θυμασαι αυτο.

Model GT-T9500

Band GSM 900/1800MHz

Sim Card Dual SIM Card Dual Standby

Service Provide Unlocked

Style Bar

Color White

Shell Material Plastic

Quad Core

System

OS Android 4.2

CPU Spreadtrum SC6820, Cortex A5, 1.0GHz

ROM 256MB

RAM 256MB

αυτα εγραφε η συσκευη και αυτα σας ειπα. αν δεν μπορεις να βοηθησεις το καλυτερο ειναι να παρακολουθεις. σχολια ειρωνιας ειναι περιττα.

σας ευχαριστω:)

 

η συσκευη φοραει μονοπυρηνο επεξεργαστη , οπως σωστα ειπαν ολοι.

 

αυτο ομως που κανει αργο το κινητο ή δεν του επιτρεπει να παιξει καποιες εφαρμογες ειανι η λιγη ραμ. εχει περασει τετοιο κινητο απο τα χερια μου και δεν μπορουσε ουτε youtube να τρεξει. τα ελαφρυα παιχνιδια τα επαιζε ολα. τα λιγο πιο βαρυα ουτε καν. με το ζορι temple run, και φυσικα λογω μικρης ραμ πολυ συχνα εκανε kill την οποια εφαρμογη ησουν μεσα αν φορτωνε πολυ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...