Jump to content

[HowTo] Increase Speaker and Mic Volume


aiakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[HOW TO]Increase Speaker and Mic Volume

 

 

Θα χρειαστείτε:

  • rooted κινητό
  • MobileUncle MTK Tools (από google play)

 

Κάποιοι κάτοχοι κινητών βασισμένα σε Mediatek επεξεργαστές έχουν αναφέρει χαμηλή ή μη ικανοποιητική στάθμη έντασης ηχείου ή/και μικροφώνου. Παρακάτω θα δείτε πως μπορείτε να τα προσαρμόσετε στις δικές ανάγκες.

 

 

1. Ένταση μικροφώνου

 

Ανοίγετε το MobileUncle και επιλέγεte διαδοχικά:

  • engineer mode
  • engineer mode (mtk) (εάν δεν υπάρχει αυτή η επιλογή τότε κλείστε το mobileuncle και στον dialer του κινητού σας πληκτρολογήστε *#*#3646633#*#*)
  • πάτε στην καρτέλα Hardware Testing (η τρίτη προς τα δεξιά)
  • Audio
  • Normal Mode
  • αλλάζετε στο type από Sip σε Mic
  • αλλάζετε τα value προσθέτοντας κάτι ψιλά (μην το παρακάνετε... το πολύ 10+) και πατάτε Set (αυτό το κάνετε για κάθε level)
  • δοκιμάζετε αφού κάνετε restart και πράττετε ανάλογα

 

 

2. Ένταση μεγαφώνου (για ringtone)

 

Ανοίγετε το MobileUncle και επιλέγεte διαδοχικά:

  • Το ίδιο με την παραπάνω περίπτωση…
  • LoudSpeaker Mode
  • αλλάζετε στο type σε ring
  • Στα level 0-6 αλλάζετε τα values (στο max) και πατάτε set κάθε φορά.
  • δοκιμάζετε αφού κάνετε restart και πράττετε ανάλογα

 

 

3. Ένταση ηχείου στις κλήσεις

 

  • Το ίδιο με την παραπάνω περίπτωση…
  • Στο Normal Mode επιλέγετε type: Sph και ανεβάζετε τις τιμές αναλόγως για κάθε level
  • Έπειτα επιστρέφετε πίσω στο βασικό μενου του audio και επιλέγετε Speech Enhancement
  • Αλλάζετε το Common Parametre σε Normal Mode
  • Αλλάζετε το parametre0 σε parametre7 και δίνετε μία τιμή ανάμεσα σε 96-128
  • Εάν θέλετε να προσθέσετε και λίγα μπάσα στον ήχο (αυτό ίσως μειώσει την τελική ένταση αλλά θα δώσει καλύτερο ποιοτικά ήχο) επιλέγετε parametre0 και μειώνετε λίγο την τιμή (προτιμότερο να μειώνετε ανά 30-50 ώστε να ελέγχετε το αποτέλεσμα... εάν δεν έχετε καθόλου μπάσα πχ. doogee dg100 τότε μειώστε περισσότερο ακόμα και 200)

 

4. Διάφορες Σημειώσεις

 

Γενικά για να πειράξετε τις ρυθμίσεις θα πρέπει πρώτα να διαλέξετε την συσκευή εξόδου/εισόδου και να μπείτε σε εκείνο το μενού (πχ. Μεγάφωνο = loudspeaker / με χρήση ακουστικών = headset mode) και έπειτα επιλέγετε τον τύπο που θέλετε να αλλάξετε όπως στα παραπάνω παραδείγματα. Ένα ακόμα παράδειγμα είναι…. Δεν ακούγονται καλά τα mp3 όταν έχετε ακουστικά. Πάτε στο headset Mode και στο type επιλέγετε media.

 

Όσες αντιστοιχίσεις από τα διάφορα type μπόρεσα να βρω τις παραθέτω παρακάτω (ελπίζω να ανανεώσω σύντομα με περισσότερα).

 

 

 

Πριν κάνετε κάποια αλλαγή καλό θα ήταν να σημειώσετε τις default τιμές σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά. Οι αλλαγές πραγματοποιούνται μετά από επανεκκίνηση του τηλεφώνου.

καλησπερα παιδια κανουμε τις ρυθμισεις αλλα δεν τις αποθυκευει τι κανω λαθος ? γιατι το ηχειο ειναι πολυ χαμηλο...ειτε οταν καλει με τα hands free ειτε οταν το κινητο δεχεται κληση χωρις hands free. οποιος ξερει ας βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα παιδια κανουμε τις ρυθμισεις αλλα δεν τις αποθυκευει τι κανω λαθος ? γιατι το ηχειο ειναι πολυ χαμηλο...ειτε οταν καλει με τα hands free ειτε οταν το κινητο δεχεται κληση χωρις hands free. οποιος ξερει ας βοηθησει.

 

Μηπως παρελειψες να αλλαξεις τις τιμες σε ολα τα levels;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως παρελειψες να αλλαξεις τις τιμες σε ολα τα levels;

τι εννοεις ? μπορεις να μου δωσεις παραδειγμα ?

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις ? μπορεις να μου δωσεις παραδειγμα ?

 

Κατι σαν αυτο το παραδειγμα http://forum.faeamobile.com/thread-1116-1-1.html

(αφορα αλλο πραγμα, αλλα σου δειχνω ενα παραδειγμα οτι θελει ορισμο τιμης σε καθε level)

Link to comment
Share on other sites

παιδια μηπως μπορει να βοηθησει καποιος που καταφερε να δυναμωσει το ηχειο να μας πει πως και τι εκανε ?
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα κινιτο lenovo s650 ,ειχα θέμα με τον ηχο,δεν ακουγα δυνατα,δεν με ακουγαν οταν επαιρνα τηλ, αλλα ακολουθησα τις παραπανω οδηγιες και αυτο λυθηκε.

Απο εκείνη τη στιγμη όμως, οταν λαμβανω μυνηματα δεν υπαρχει ηχος, στισ ρυθμισεισ του κινιτου ειναι στο max , οταν λαμβανω μυνημα απλα αναβει η οθονη και δεν ακουγεται καθολου ηχος, στισ ειδοποιησεισ απο το internet εχω ηχο.

Μηπως μπορεί καποιος να με βοηθήσει με αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα,

έχω το Lenovo S650 & έχω πρόβλημα με το μικρόφωνο (μάλλον).

Δεν με ακούνε στο τηλέφωνο ή ακούγομαι πολύ χαμηλά με βάθος...

Έχω δοκιμάσει τις ρυθμίσεις του 1ου post & μετά τις ρυθμίσεις σε όλες τις παραμέτρους

αλλά δεν έχω καταφέρει τίποτα!!!

Λέτε να είναι θέμα hardware;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
μπορεί κάποιος να δώσει με ακρίβεια τις οδηγίες για να ανεβάσουμε την ένταση στα ringtones. Μπήκα με το MobileUncle και ακολούθησα τις οδηγίες αλλά στα lvl του loudspeaker που είναι από 0 μέχρι 6 έχει 2 επιλογές με αριθμούς να αλλάξουμε .Τα αλλάζουμε όλα στο max ? γιατί το πάνω έχει όριο το 255 και το κάτω 150 απ ότι θυμάμαι .Μπορεί να δώσει κάποιος τις τιμές που έχει βάλει η απλά όλες τις βάζουμε στο max?και αν έχει κάποιος τις default τιμές plz ας τις δώσει και αυτές μήπως και πάει κάτι στραβά Edited by hadow
Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να δώσει με ακρίβεια τις οδηγίες για να ανεβάσουμε την ένταση στα ringtones. Μπήκα με το MobileUncle και ακολούθησα τις οδηγίες αλλά στα lvl του loudspeaker που είναι από 0 μέχρι 6 έχει 2 επιλογές με αριθμούς να αλλάξουμε .Τα αλλάζουμε όλα στο max ? γιατί το πάνω έχει όριο το 255 και το κάτω 150 απ ότι θυμάμαι .Μπορεί να δώσει κάποιος τις τιμές που έχει βάλει η απλά όλες τις βάζουμε στο max?και αν έχει κάποιος τις default τιμές plz ας τις δώσει και αυτές μήπως και πάει κάτι στραβά

 

Αυτό προσπαθώ να κάνω κ' εγώ (ανέβασμα της έντασης όταν χτυπάει το τηλέφωνο) αλλά μετά από επανεκκίνηση δεν κρατάει τις ρυθμίσεις :confused:

Πάλι στην ίδια ένταση χτυπάει.

 

Το τηλέφωνο είναι Redmi NOTE

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ειναι ευκολο καποιος να μου πει πως μπορω να μειωσω την ενταση του μικροφώνου οταν τραβαω βιντεο? σε περιβαλον με πολυ δυνατο ηχο οταν τραβαω βιντεο μπουκωνει και παραμορφωνει τον ηχο παρα πολυ.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Με rooted κινητο δεν μου κραταει καμια αλλαγη απο τις προαναφερθησεις τιμες. Μπορει να βοηθησει καποιος?
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Με rooted κινητο δεν μου κραταει καμια αλλαγη απο τις προαναφερθησεις τιμες. Μπορει να βοηθησει καποιος?

Βεβαιώσου ότι η εφαρμογή ζητάει δικαιώματα superuser και φυσικά ότι έχει την έγκρισή σου για κάτι τέτοιο.

Σε κάποιες συσκευές μου έχει παρουσιαστεί το φαινόμενο να "ξεχνάει" να μου ζητήσει δικαιώματα, με αποτέλεσμα να μην αποθηκεύεται καμία ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

υπάρχει κάποια ρύθμιση σχετικά με την ένταση της δόνησης ?

εχω ενα ulefone be x στο οποίο η ένταση της είναι πολύ δυνατή και θέλω να την μειωσω

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Πας στις ρυθμίσεις του κινητού και από εκεί στην ένταση. Κάπου θα λέει ένταση δόνησης ψάξε ;)

 

λες να έχει μείωση της έντασης της δόνησης και να μην το είχα δει ? ;)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Υπάρχει τίποτα στο MTK Engineer Mode για ρύθμιση των επιπέδων της αυτόματης φωτεινότητας της οθόνης...;

 

Υπάρχει σίγουρα επιλογή στο GravityBox, αλλά βρήκα να πάρω (για πρώτη φορά) τηλέφωνο που δεν "κάθεται" το G.B. ... :mad:

 

(και επειδή το νήμα εδώ ασχολείται με ρύθμιση των επιπέδων ήχου μέσω του Engineer Mode, αν τυχόν υπάρχει κάποιο καταλληλότερο νήμα γι' αυτό που ρωτάω, παρακαλώ πείτε μου...)

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κατσει το GB ειναι θεμα επεξεργαστη ή τηλεφωνου?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κατσει το GB ειναι θεμα επεξεργαστη ή τηλεφωνου?

Λειτουργικού, στην πλειοψηφία των περιπτώσεων.

Το GB έχει φτιαχτεί για συσκευές με AOSP ('στάνταρντ') Android - ή όσο πιο κοντά σε αυτό γίνεται.

Αν ο κατασκευαστής έχει κάνει 'δικές' του custom-ιές στη ROM, το πιο πιθανό είναι το GB να μην μπορέσει να παίξει σωστά - έως και να κάνει καμιά σοβαρή ζημιά και να βρεθείς με bricked κινητό... :(

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα, φίλος μου λέει ότι του παραπονιούνται ότι δεν τον ακούνε ικανοποιητικά άρα πρέπει να αυξήσει την ένταση, τί πρέπει να αλλάξει ;

Υπάρχουν κάποιες τιμές που έχετε καταλήξει ότι είναι οι καταλληλότερες ;

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα, στο bluetooth handsfree που χρησιμοποιώ η ένταση είναι χαμηλή και θα ήθελα να την αυξήσω. Γνωρίζει κάποιος ποιές είναι οι ρυθμίσεις στις οποίες πρέπει να αλλάξω τις τιμές ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
pappao
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, στο bluetooth handsfree που χρησιμοποιώ η ένταση είναι χαμηλή και θα ήθελα να την αυξήσω. Γνωρίζει κάποιος ποιές είναι οι ρυθμίσεις στις οποίες πρέπει να αλλάξω τις τιμές ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

:confused: Κάποια βοήθεια κανείς ????

pappao
Link to comment
Share on other sites

Θα βγούμε εκτός θέματος λιγάκι. Δοκίμασε με αυτό!

ViPER4Android

 

Καλημέρα και σ' ευχαριστώ για την πρόταση σου. Για ποιό λόγο εκτός θέματος ? Έλεγα μήπως υπάρχει κάποια λύση με MobileUncle Tools (όπως αναφέρονται κάποιες προτάσεις στην αρχή του θέματος). Θα το δοκιμάσω πάντως. :cool:

pappao
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...