Jump to content

[Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 14,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν το εχω σκεφτει αυτο......

ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος αλλα...αν εισαι με official τωρα και χωρις root τα βηματα ειναι απλα

κανεις root, μετα περνας custom recovery, τελος περνας την ρομ που θες και ολα κομπλε

Samsung Note 9/Samsung Note 3

Samsung Tab pro 8.4/Samsung Tab 3 7"  

Samsung Tab A 2019 10.1''

 

Link to comment
Share on other sites

δεν το εχω σκεφτει αυτο......

ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος αλλα...αν εισαι με official τωρα και χωρις root τα βηματα ειναι απλα

κανεις root, μετα περνας custom recovery, τελος περνας την ρομ που θες και ολα κομπλε

 

Δεν είναι απαραίτητο.

Μπορείς να βάλεις και custom recovery χωρίς root.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

εχω κανει παλλια αλλαγη ρομ μετα γυρισα μαμα adnroid 5.

εχει γραψει ο κνοξ. παω να βαλω tpwr αλλα λεει fail

ακολουθω αυτο το συνδεσμο.

http://4mobiles.net/android/tutorials-android/samsung/galaxy-note-3-n9005/install-twrp-recovery-on-galaxy-note-3/

καποια ιδεα κανεις?

 

τροπ.

επισεις δεν βλεπω ολα τα αρχεια στο odin

επισεις παω να κανω ροοτ και μνει αρκετα στο getting pit for mapping

 

τροπ.

εγινε ροοτ περασα και tpwr και εβαλα την Magma

https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-3/development/rom-magma-nx-rom-t3508672

αλλα κολλαει στο restart ... δεν ανοιγη...

Edited by ageliko445
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

εχω κανει παλλια αλλαγη ρομ μετα γυρισα μαμα adnroid 5.

εχει γραψει ο κνοξ. παω να βαλω tpwr αλλα λεει fail

ακολουθω αυτο το συνδεσμο.

http://4mobiles.net/android/tutorials-android/samsung/galaxy-note-3-n9005/install-twrp-recovery-on-galaxy-note-3/

καποια ιδεα κανεις?

 

τροπ.

επισεις δεν βλεπω ολα τα αρχεια στο odin

επισεις παω να κανω ροοτ και μνει αρκετα στο getting pit for mapping

 

τροπ.

εγινε ροοτ περασα και tpwr και εβαλα την Magma

https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-3/development/rom-magma-nx-rom-t3508672

αλλα κολλαει στο restart ... δεν ανοιγη...

 

Το md5 είναι σωστό?Μπορεί κατι να πήγε στραβά στο κατέβασμα της rom.Υποψην το κινητό κάνει μεχρι και 20-25 λεπτά να ανοίξει μετά το φλασαρισμα της rom.

Link to comment
Share on other sites

Το md5 είναι σωστό?Μπορεί κατι να πήγε στραβά στο κατέβασμα της rom.Υποψην το κινητό κάνει μεχρι και 20-25 λεπτά να ανοίξει μετά το φλασαρισμα της rom.

το md5 το κατεβαζω καπου ξεχωριστα?

 

αλλαξα recovery και μπηκε καλα εωαλα cwm

Edited by ageliko445
Link to comment
Share on other sites

εβαλα τελικα αυτην

https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-3/development/rom-magma-nx-rom-t3508672

και μαρεσει αρκετα ειδικα οι τρεις επιλογες εξηκ. ενεργιας.

ομως δεν μπορω τα back up που εκανα sto Kies3 δεν μπορω να τα περασω γτ δεν βλεπει την συσκευη.

καποια ιδεα καποιος?

 

βρηκα λυση. κατεβασα αυτο

https://www.techspot.com/downloads/6086-samsung-smart-switch.html

και περασα το μπακ απ που ειχα κανει με το Kies3

θα δοκιμασω καποιο διαστιμα την ρομ να δουμε πως θα παει..

στο antutu με μαμα εβγαζα 22000 ενω μαυτην 58000 !

Edited by ageliko445
Link to comment
Share on other sites

Δε μαρεσει η ρομ αυτη. Πολυ μικρα εικονιδια. Κολαει μερικες φορες. Δεν αναγνωρηζει της επαφες νετα το μπακαπ.. της βλεπω αλλα οταν με καλουν δεν βγαινει το ονομα του καλουντος. Ο ηχος μουσικης ετσι και ετσι. Το ιδιο και οι ποιοτιτα στα βιντεο. Πολυ καλη η καμερα. Μαρεσει με βολεψε παραπολυ . Τελειο ειναι η εξηκ.ενεργειας που θετει την συσκευη σε ... χειμερια ναρκη.. μαλον θα γυρισω σε μαμα.. οποιος εχει την τελευταια μαμα να ποσταρι ενα λινκ..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια χαρά στην παρέα.

Αμετανόητος κάτοχος Note 3, είμαι ακόμα με τη stock rom rooted φυσικά.

Γενικά δεν έχω προβλήματα και έτσι ακόμα και η σκέψη να του κάνω κανένα Hard Reset επειδή δεν του έχω κάνει ΠΟΤΕ στα 4 χρόνια που το έχω (ΚΤΗΝΟΣ) υποβόσκει απλά σε θεωρητικό επίπεδο.

Το αστείο είναι ότι έτυχε και έπεσα πάνω σε αυτό το βίντεο

Το οποίο κατά κάποιο τρόπο εκφράζει την σκέψη μου όταν τυχαίνει και βρίσκομαι μπροστά σε πάγκο με νέα κινητά σε κατάστημα.

Ότι δεν έχουν αλλάξει και πολλά πράγματα ουσιαστικά και ότι μάλλον η Samsung κατά λάθος έβγαλε ένα κινητό τούμπανο 4 χρόνια πριν.

 

Στο θέμα μας τώρα: Ποια rom?

Με απασχολεί αρκετά το γεγονός ότι υπάρχουν δεκάδες και ο καθένας σας έχει την δική του άποψη για το ποια είναι πιο καλή, ενώ παράλληλα ο τύπος στο βίντεο λέει βάλτε χαλαρά latest 7 ή 8;.

Κάνω μια παρένθεση εδώ και θα πλατιάσω λίγο ακόμα, αναφέροντας ότι το παλιό μου κινητό ήταν το πρώτο Samsung Galaxy S το οποίο πριν το παραδώσω σε μέλος της οικογένειας του πέρασα την CyanogenMod που βασίλευε τότε σε vanilla έκδοση και το κινητό πάει ΣΦΑΙΡΑ ακόμα και σήμερα 4+ χρόνια μετά!

 

Περιμένω με ενδιαφέρον τις όποιες απόψεις και προτάσεις σας.

Ευχαριστώ

Edited by Innersense

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κανείς πρόβλημα με σύνδεση σε 5Ghz wifi;

 

Τρέχω την Aspire C9 και lsskernerl 3.9UX, έχω ένα access point που

εκπέμπει με το ίδιο ssid σε 2.4Ghz και σε 5Ghz. By default συνδέεται

στο 2.4 χωρίς να ρωτήσει κάτι. Με το Wifi Analyser βλέπω και την

5άρα μπάντα αλλά δεν μπορώ να επιλέξω.

 

Παλαιότερα, με Magma Rom και Phantom kernel, μπορούσα να συν-

δεθώ σε συσκευές που εξέπεμπάν σε διαφορετικά ssid την 5Ghz από

την 2.4Ghz.

 

Το έχει συναντήσει κανείς άλλος το πρόβλημα; Είναι θέμα Rom ή τρώει

κόμπλα το τηλέφωνο επειδή δεν υπάρχει ξεχωριστό ssid για τις δυο

μπάντες;

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά στην παρέα.

Αμετανόητος κάτοχος Note 3, είμαι ακόμα με τη stock rom rooted φυσικά.

Γενικά δεν έχω προβλήματα και έτσι ακόμα και η σκέψη να του κάνω κανένα Hard Reset επειδή δεν του έχω κάνει ΠΟΤΕ στα 4 χρόνια που το έχω (ΚΤΗΝΟΣ) υποβόσκει απλά σε θεωρητικό επίπεδο.

Το αστείο είναι ότι έτυχε και έπεσα πάνω σε αυτό το βίντεο

Το οποίο κατά κάποιο τρόπο εκφράζει την σκέψη μου όταν τυχαίνει και βρίσκομαι μπροστά σε πάγκο με νέα κινητά σε κατάστημα.

Ότι δεν έχουν αλλάξει και πολλά πράγματα ουσιαστικά και ότι μάλλον η Samsung κατά λάθος έβγαλε ένα κινητό τούμπανο 4 χρόνια πριν.

 

Στο θέμα μας τώρα: Ποια rom?

Με απασχολεί αρκετά το γεγονός ότι υπάρχουν δεκάδες και ο καθένας σας έχει την δική του άποψη για το ποια είναι πιο καλή, ενώ παράλληλα ο τύπος στο βίντεο λέει βάλτε χαλαρά latest 7 ή 8;.

Κάνω μια παρένθεση εδώ και θα πλατιάσω λίγο ακόμα, αναφέροντας ότι το παλιό μου κινητό ήταν το πρώτο Samsung Galaxy S το οποίο πριν το παραδώσω σε μέλος της οικογένειας του πέρασα την CyanogenMod που βασίλευε τότε σε vanilla έκδοση και το κινητό πάει ΣΦΑΙΡΑ ακόμα και σήμερα 4+ χρόνια μετά!

 

Περιμένω με ενδιαφέρον τις όποιες απόψεις και προτάσεις σας.

Ευχαριστώ

 

phronesis 5.1.1 σταθερή αλλά και c9 aspire v3.0 άλλο κινητό.

Samsung note 3
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εχω ενα προβλημα με wifi.συνδεεται στο ιντερνετ μετα απο 1 λεπτο.ακολουθησα την συμβουλη ενος μελους να αλλαξω firmwear μπας και στρωσει.χθες κατεβασα απο το sammobil την ρουμανικη firmwear και την εκανα εγκατασταση βασει οδηγιων που εχει στο σαιτ.λιγο πριν το τελος τις εγκαταστασεις μεσω odin 3.11.1 μου βγαζει fail.το κινητο δεν ανοιγει.ειναι σε download mode και μου βγαζει μηνυμα να συνδεθω μεσω kies για να επαναφερω την αρχικη firmwear.το κακο ειναι οτι το τηλεφωνο δεν συνδεεται με το kies.το πηγα σημερα το πρωι στην samsung για να δουν τι εχει και να το φτιαξουν,και μου εστειλαν μηνυμα οτι για να το διορθωσουν θελουν 294 ευρω.υπαρχει σωτηρια η οπως θα το παρω να το πεταξω στον θερμαικο.ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εχω ενα προβλημα με wifi.συνδεεται στο ιντερνετ μετα απο 1 λεπτο.ακολουθησα την συμβουλη ενος μελους να αλλαξω firmwear μπας και στρωσει.χθες κατεβασα απο το sammobil την ρουμανικη firmwear και την εκανα εγκατασταση βασει οδηγιων που εχει στο σαιτ.λιγο πριν το τελος τις εγκαταστασεις μεσω odin 3.11.1 μου βγαζει fail.το κινητο δεν ανοιγει.ειναι σε download mode και μου βγαζει μηνυμα να συνδεθω μεσω kies για να επαναφερω την αρχικη firmwear.το κακο ειναι οτι το τηλεφωνο δεν συνδεεται με το kies.το πηγα σημερα το πρωι στην samsung για να δουν τι εχει και να το φτιαξουν,και μου εστειλαν μηνυμα οτι για να το διορθωσουν θελουν 294 ευρω.υπαρχει σωτηρια η οπως θα το παρω να το πεταξω στον θερμαικο.ευχαριστω.

Ξανακατεβασε την rom.

Ίσως στο κατέβασμα παίχτηκε κάτι.

Διάλεξε την ελληνική.

Samsung Note 9/Samsung Note 3

Samsung Tab pro 8.4/Samsung Tab 3 7"  

Samsung Tab A 2019 10.1''

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. πριν το τελος τις εγκαταστασεις μεσω odin 3.11.1 μου
Έχεις λάθος odin.Δοκιμασε με v3.09
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους. Εχουμε νέα AspireTeam C9 Rom V4 for Galaxy Note 3. Μήπως ξέρει κανείς τις διαφορές που έχει από την v3 ? Aξ'ιζει να ξαναφλασάρουμε?
Samsung note 3
Link to comment
Share on other sites

Καλά Χριστούγεννα σε όλους.

Τις διαφορές θα τις διαβάζεις στην αρχική σελίδα της ρομ.

Εγώ την έβαλα με καθαρή εγκατάσταση και από το πρωί τα πάει περίφημα.

Πιστεύω ότι είναι μακράν η καλύτερη ρομ για το κινητό μας σε 6.0.1

Το μόνο θεματάκι που δεν έφτιαξε στον phantom kernel είναι όταν έχουμε on το DT2W η

cup δεν μπαίνει σε deep sleep όπως στον ShinToKernel αλλά κατά τα άλλα ο κερνελ είναι εκπληκτικός.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Από θέμα διάρκειας μπαταρίας ποιος kernel ή rom είναι καλύτερα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Από θέμα διάρκειας μπαταρίας ποιος kernel ή rom είναι καλύτερα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλημέρα. Κάθε συσκευή είναι διαφορετική όποτε πρέπει να κάνεις δοκιμές.

Ένας καλός συνδυασμός που θυμάμαι είναι https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-3/development/rom-phronesis-rom-v1-0-stable-feature-t3241910

Με Lss kernel 3.8ux

 

Αν όμως θέλεις κάτι πιο φρέσκο με λίγο χειρότερη μπαταρία βάζεις την ρομ που έγραψα πιο πάνω στο θέμα

Link to comment
Share on other sites

Ο Phantom ρούφαγε και ρουφάει αβέρτα μπαταρία αλλά ο Lss 3.9UX

είναι φορές που σε κάνει να αναρωτιέσαι μήπως δεν πάτησε καλά το

δάχτυλο στην οθόνη.

 

Την 4.0 και γενικότερα 6.0.1 roms, δεν θα την φλασάρω ξανα. Θε πε-

ριμένω για Lineage Oreo ή αν είμαστε τυχεροί για κανένα port από το

galaxy S6 που υποτίθεται ότι θα πάρει την Oreo...

Edited by Eaglos
Link to comment
Share on other sites

phantom 1.2w beta Dt2W ON η CPU μπαίνει σε deep sleep .

Ευτυχώς υπάρχουν αυτά τα παιδιά που ασχολούνται με την συσκευή μάς.

Με βλέπω άνετα για πέμπτο χρόνο με τέτοια υποστήριξη που υπάρχει.

Edited by menioseten
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία πως τα πάει, βλέπω ότι έχει και fast charge mode. Έχω να φλασαρω πάνω από τρία χρόνια, πριν πάρω το note δηλαδή,μα αρχίζω να προβληματιζομαι κυρίως για την μπαταρία του,ενώ άλλαξα πρόσφατα μπαταρία, είμαι αγκαλιά με το φορτιστη
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία πως τα πάει, βλέπω ότι έχει και fast charge mode. Έχω να φλασαρω πάνω από τρία χρόνια, πριν πάρω το note δηλαδή,μα αρχίζω να προβληματιζομαι κυρίως για την μπαταρία του,ενώ άλλαξα πρόσφατα μπαταρία, είμαι αγκαλιά με το φορτιστη

 

Μπαταρία ακόμη και για 35 ώρες normal λειτουργίας.

Samsung note 3
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους.

Φίλος με στοκ λογισμικό θέλει να πάει σε custom. Το θέμα είναι ότι χρησιμοποιεί εφαρμογή τράπεζας που δεν θέλει root. Οπότε σκέφτομαι να προτείνω τα εξής: (διορθώστε με εάν κάτι είναι λάθος)

1. Φλας μόνο custom recovery μέσω Odin (εννοώ χωρίς root)

2. Εγκατάσταση της custom και μετά unroot αφού όλες σχεδόν έχουν root. Δεν θέλει να έχει root . Δεν τον ενδιαφέρουν λύσεις hide root. Απλά θέλει την νέα εμφάνιση της Rom. Θα δουλέψει η εφαρμογή; το έχει δοκιμάσει κανείς; Ή παίζει ρόλο ότι θα είναι το Knox 1; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους.

Φίλος με στοκ λογισμικό θέλει να πάει σε custom. Το θέμα είναι ότι χρησιμοποιεί εφαρμογή τράπεζας που δεν θέλει root. Οπότε σκέφτομαι να προτείνω τα εξής: (διορθώστε με εάν κάτι είναι λάθος)

1. Φλας μόνο custom recovery μέσω Odin (εννοώ χωρίς root)

2. Εγκατάσταση της custom και μετά unroot αφού όλες σχεδόν έχουν root. Δεν θέλει να έχει root . Δεν τον ενδιαφέρουν λύσεις hide root. Απλά θέλει την νέα εμφάνιση της Rom. Θα δουλέψει η εφαρμογή; το έχει δοκιμάσει κανείς; Ή παίζει ρόλο ότι θα είναι το Knox 1; Ευχαριστώ

 

1) Ναι, TWRP 2.8.7.0 και είναι κομπλέ.

 

2) Υπάρχουν ROMs χωρίς ρουτ, αλλά γίνεται κοινός θνητός από ΘΕΟΤΗΤΑ το ΝΟΤΕλι. Είναι και το systemless root. Mπορείς όλα να τα βρεις στο xda. Εκτός αν βοηθήσει κάποιος άλλος που τα έχει πιο πρόσφατα. Έχω καιρό να φλασάρω εγώ.

To Knox έχει να κάνει μόνο με την εγγύηση, καμία επιρροή στις εφαρμογές.

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...