Jump to content

[Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και να σκεφτείς ότι έχω πάρει νέα μπαταρία εδώ και λίγους μήνες.

 

Κάποια εφαρμογή σκέφτομαι μήπως μου κάνει την ζημιά.

Αυτό που τρώει μπαταρία είναι το Nfc.

Εγώ δεν το δουλεύω, οπότε system /app

Βρίσκεις το φάκελο Nfc τον ανοίγεις και μέσα είναι το apk, το αλλάζεις σε

NfcNci.apk_old και reboot.

Επισης στο Magisk πάντα βάζω το module doze για τις σαβούρες της Google.

Εφαρμογές που θέλω να έρχονται ιδιοποιησεις και δουλεύω συχνά δεν τις έχω στην βέλτιστοποίηση.

 

Δώσε λίγο χρόνο στην ρομ να κάτσει στο τηλέφωνο και θα δεις ότι από θέμα μπαταρίας θα τα πάει περίφημα.

 

 

 

 

0bf75ab5a0cb5e5389ff46c54395be35.jpgfc5da36c09b8e2e62422243c9ddd3d0b.jpg8fc71948d1474ae6204967f576dd21ff.jpg866b221944733b84df1d7116902d1cdc.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ωραία, θα τα δοκιμάσω. Να ρωτήσω και κάτι άλλο, σημαντικό για την χρήση μου. Δεν βλέπω στο stock dialer να έχει κουμπάκι για εγγραφή κλήσης.

 

Δοκίμασα κανά 2 εφαρμογές για call recording, συγκεκριμένα αυτές:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.appstar.callrecorder&hl=en

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.catalinagroup.callrecorder

 

και στις 2 είχα το ίδιο θέμα, όταν μετά πήγα να ακούσω την κλήση, δεν ακουγόταν καθόλου (ή στην καλύτερη στο ΠΟΛΥ πολύ βάθος) ο συνομιλητής.

 

Έχει κανείς λύση σε αυτό; Είτε απευθείας μέσα από την ROM είτε μέσω κάποιας app που δουλεύει δοκιμασμένα με την συγκεκριμένη ROM;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ψάξει αλλά στα 9 νομίζω η Google έχει μπλοκάρει την ηχογράφηση για no root συσκευές.

Θελει να το ψάξεις λίγο για root συσκευές σίγουρα θα έχει τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα twrp πέρασα aosp και όλα καλά.Για μένα ακόμα τη dotos σε ταχύτητα δε τη φτάνει και ελπίζω στο μέλλον να φτιάξουν και το bug της φωτεινότητας.
Link to comment
Share on other sites

Α για πες για την φωτεινότητα, γιατί είδα κι εγώ κάτι θεματάκια, να αλλάζει μόνη της σε κάποιες φάσεις (παρόλο που έχω βγάλει το auto) και νόμιζα ότι εγώ δεν έκανα κάτι καλά.

 

Ως προς το call recording, δεν είχα ακούσει για το θέμα, και στην περίπτωσή μου το χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά. Κοίταξα λίγο με ένα Magisk module από εδώ:

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5/themes/app-enable-call-recording-boot-t3634292

 

, αλλά τζίφος, λέει ότι είναι για OxygenOS based ROMs, μάλλον γι'αυτό. Είδα και μια εφαρμογή που λέει ότι με root δουλεύει, την Boldbeast, αλλά σε αρκετές δοκιμές δεν έκανα δουλειά. Θα το παιδέψω λίγο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Α για πες για την φωτεινότητα, γιατί είδα κι εγώ κάτι θεματάκια, να αλλάζει μόνη της σε κάποιες φάσεις (παρόλο που έχω βγάλει το auto) και νόμιζα ότι εγώ δεν έκανα κάτι καλά.

 

Ως προς το call recording, δεν είχα ακούσει για το θέμα, και στην περίπτωσή μου το χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά. Κοίταξα λίγο με ένα Magisk module από εδώ:

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5/themes/app-enable-call-recording-boot-t3634292

 

, αλλά τζίφος, λέει ότι είναι για OxygenOS based ROMs, μάλλον γι'αυτό. Είδα και μια εφαρμογή που λέει ότι με root δουλεύει, την Boldbeast, αλλά σε αρκετές δοκιμές δεν έκανα δουλειά. Θα το παιδέψω λίγο ακόμα.

 

Εγω τουλάχιστον έχω θέμα με τη φωτεινότητα πρέπει να περάσεις τα 3/4 της μπάρας για να αρχίσει να ανεβαίνει αισθητά παρόλα αυτά η φωτεινότητα φτάνει στο τέρμα και τη δουλειά σου τη κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Απο Magma NX7 εβαλα την τελευταια εκδοση aosp και δεν εχω σημα δεν αναγνωριζει sim.Ξερετε μηπως καποια λυση;

Ευχαριστω πολθ παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Απο Magma NX7 εβαλα την τελευταια εκδοση aosp και δεν εχω σημα δεν αναγνωριζει sim.Ξερετε μηπως καποια λυση;

Ευχαριστω πολθ παιδια.

 

Αναβάθμισε το μόντεμ σου, κοίτα δέκα μηνύματα πριν, υπάρχει και λινκ.

gf768 ->s25 -> sl45 ->T68i ->sx1 ->N72 ->N81 ->OMNIA2 ->SGS3 ->note3
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο update της AOSP Extreme αρνείται να εγκατασταθεί OTA (κατεβάζει για πόση ώρα και στο τέλος βγάζει fail), για να το εγκαταστήσω μέσω TWRP χρειάζεται να ακολουθήσω τις οδηγίες στην αρχή του XDA topic για dirty flash

 

Download the ROM

Wipe: Dalvik and Cache

Flash ROM (+Magisk if rooted previously or if want root)

Reboot & Enjoy

 

Δηλαδή να κάνω ΚΑΙ wipe Dalvik και Cache αλλά KAI να περάσω ξανά το Magisk; Ή αυτά αφορούν μόνο την περίπτωση που έρχεται κάποιος από άλλη ROM;

Edited by dante02004
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο update της AOSP Extreme αρνείται να εγκατασταθεί OTA (κατεβάζει για πόση ώρα και στο τέλος βγάζει fail), για να το εγκαταστήσω μέσω TWRP χρειάζεται να ακολουθήσω τις οδηγίες στην αρχή του XDA topic για dirty flash

 

 

 

Δηλαδή να κάνω ΚΑΙ wipe Dalvik και Cache αλλά KAI να περάσω ξανά το Magisk; Ή αυτά αφορούν μόνο την περίπτωση που έρχεται κάποιος από άλλη ROM;

 

Και εμενα το ίδιο έκανε μετα απο reboot τη κατέβασε κανονικά για προσπάθησε πάλι μπας και το καταφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπα. Ξαναέκανα reboot, πάλι βγάζει:

"Ενημερώσεις Συστήματος

Δεν είναι δυνατή η λήψη της ενημέρωσης"

 

και από κάτω:

"Διαχείριση λήψεων

Ενημερώσεις Συστήματος

Ανεπιτυχής λήψη."

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα την τελευταία AOSP Extended με stock kernel.

 

1. Δεν μπορεί να συνδεθεί σε κρυφό wifi.

2. Ο ήχος είναι πολύ χαμηλός.

3. Το Magisk προκαλεί bootloops και πρέπει να μπαίνω σε recovery να σβήνω Dalvik.

4. Πολύ μικρή και άκυρη συλλογή από ringtones σε σχέση με Ressurection Remix Oreo.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα την τελευταία AOSP Extended με stock kernel.

 

2. Ο ήχος είναι πολύ χαμηλός.

3. Το Magisk προκαλεί bootloops και πρέπει να μπαίνω σε recovery να σβήνω Dalvik.

2.Δες πίσω σελίδες έχω δώσει οδηγίες για στέρεο ήχο.

Βάλε από Magisk το ViPER4Android.

3.Εγω έχω Magisk-v17.3 bootloops δεν έχω.

 

 

49dccf0f70eca3486baaccfaa4f70b85.jpg543662f39a16c2fc871b803fa24a8d0c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θα σας βάλω φυτίλια τώρα αλλά είπαμε ότι η συσκευή δεν έχει ταβάνι.

https://goo.gl/wajXCb

 

Με το που την έβαλα με κέρδισε αμέσως.

Εκπληκτικη με τρελή παραμετροποίηση.

Εδώ το pick up Phone δουλεύει υποδειγματικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θα σας βάλω φυτίλια τώρα αλλά είπαμε ότι η συσκευή δεν έχει ταβάνι.

https://goo.gl/wajXCb

 

Με το που την έβαλα με κέρδισε αμέσως.

Εκπληκτικη με τρελή παραμετροποίηση.

Εδώ το pick up Phone δουλεύει υποδειγματικά.

Τι φάση είναι αυτή καλύτερη από αυτή που έχουμε?

Link to comment
Share on other sites

Τι φάση είναι αυτή καλύτερη από αυτή που έχουμε?
Για εμένα ναι.

Επιτέλους μπορείς να βάλεις διαφορετική ένταση σε ήχους/κλήσεις.

Τρελή παραμετροποίηση.

Επίσης στην lock screen δείχνει με πόσα mAh φορτίζει κάτι το οποίο το έβλεπες μόνο με costum kernel.

 

Εγώ από το πρωί είναι σαν να άλλαξα συσκευή πάλι χα χα.

c7e6ee82a2e24d6026bf662a6610224a.jpg7bf630d1500db5952dbb1fa7864e398f.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα ναι.

Επιτέλους μπορείς να βάλεις διαφορετική ένταση σε ήχους/κλήσεις.

Τρελή παραμετροποίηση.

Επίσης στην lock screen δείχνει με πόσα mAh φορτίζει κάτι το οποίο το έβλεπες μόνο με costum kernel.

 

Εγώ από το πρωί είναι σαν να άλλαξα συσκευή πάλι χα χα.

c7e6ee82a2e24d6026bf662a6610224a.jpg7bf630d1500db5952dbb1fa7864e398f.jpg

Θέλω να την βάλω με αυτά που λες λίγο βαριέμαι το πέρασμα πάλι των εφαρμογών. Δούλεψε την λίγες μέρες δες για κάνα θέμα και θα την περάσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Και την aosp προσπαθησα και την bootloager αλλα δεν βρισκει sim..Καποια βοηθεια? Εκανα και αναβαθμιση που ειπε ενας φιλος αλλα ματαια..
Link to comment
Share on other sites

Και την aosp προσπαθησα και την bootloager αλλα δεν βρισκει sim..Καποια βοηθεια? Εκανα και αναβαθμιση που ειπε ενας φιλος αλλα ματαια..
Μάλλον δεν πέρασε το modem. Κατέβασε το Samsung info δες πιο modem έχεις και μετά βάλε της Νορβηγίας.
Link to comment
Share on other sites

Τα περασα μεσω odin τα cp-bl δεν εννοεις;εξηγησε μου την διαδικασια μηπως δεν τα εκανα σωστα.Τα εβαλα μεσω odin το καθενα εκει που επρεπε.Στο info εμφανιζει modem board msm8974.Αυτο ελεγες να δω;που βοηθαει;
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εννοουσες bootloader?γραφει 9005XXUGBOB6 οποτε δεν περαστηκε σωστα;
Θα βγάλεις την μπαταρία περίμενε δύο λεπτά την βάζεις.

Θα μπεις χειροκίνητα σε download Mode όχι με κάποιο πρόγραμμα.

Βάζεις το αρχείο και όταν τελειώσει η διαδικασία δες την φωτογραφία.

e4052090ea153b8946bdfbbc62765d26.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...