Jump to content

Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτο με το πληκτρολογιο το ειχα και εγω με greenify. Το εβγαλα και ολα καλα. Εχει μηπως καποια ρυθμιση?
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το πληκτρολογιο το ειχα και εγω με greenify. Το εβγαλα και ολα καλα. Εχει μηπως καποια ρυθμιση?

 

Δεν είναι το θέμα να το βγάλεις. Απλα δεν πρέπει να το εχεις τικαρισμένο στην προσβασιμότητα. Κανονικά λειτουργει απλα δεν κάνει auto hibernate σε non root συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μισο.

 

Για το προβλημα με το πληκτρολογιο που δε κανει εναλλαγη γλωσσας ενω εχω επιλεγμενες 2 γλωσσεςκαι στο spacebar εχει 2 βελακια ουτε greenify ουτε τπτ. Απλα καποια στιγμη προσεξα οτι οσο και να κανω swipe πανω στη μπαρα δεν αλλαζει η γλωσσα. Απλα κολλησε.

 

Εβαλα το swiftkey και δουλευει χωρις προβλημα. Το mama εφαγε το κολλημα.

 

Καλα τα πληκτρολογια που υπαρχουν στο play store αλλα κανενα δεν εχει τους αριθμους μαζι με τα γραμματα ολα τους εχουν με shift.

Αρα δε κανουν για ΝΟΤΕ.

 

Ξερει κανενας αν μπορω να απεγκαταστησω το stock πληκτρολογιο και να το ξαναεγκαταστησω?

 

TNX

 

baxygr

Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μισο.

 

Για το προβλημα με το πληκτρολογιο που δε κανει εναλλαγη γλωσσας ενω εχω επιλεγμενες 2 γλωσσεςκαι στο spacebar εχει 2 βελακια ουτε greenify ουτε τπτ. Απλα καποια στιγμη προσεξα οτι οσο και να κανω swipe πανω στη μπαρα δεν αλλαζει η γλωσσα. Απλα κολλησε.

 

Εβαλα το swiftkey και δουλευει χωρις προβλημα. Το mama εφαγε το κολλημα.

 

Καλα τα πληκτρολογια που υπαρχουν στο play store αλλα κανενα δεν εχει τους αριθμους μαζι με τα γραμματα ολα τους εχουν με shift.

Αρα δε κανουν για ΝΟΤΕ.

 

Ξερει κανενας αν μπορω να απεγκαταστησω το stock πληκτρολογιο και να το ξαναεγκαταστησω?

 

TNX

 

baxygr

Δεν χρειάζεται να το βγάλεις. Πήγαινε ρυθμίσεις-διαχειριστής εφαρμογών-όλα-πληκτρολόγιο samsung και κάνε εκκαθάριση δεδομένων (κάνε κι ένα reboot,καλό θα του κάνει ;) )

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να το βγάλεις. Πήγαινε ρυθμίσεις-διαχειριστής εφαρμογών-όλα-πληκτρολόγιο samsung και κάνε εκκαθάριση δεδομένων (κάνε κι ένα reboot,καλό θα του κάνει ;) )

 

Ευχαριστω πολυ φιλε μου αλλα ουτε αυτο δουλεψε. Κατι αλλο?

 

Κανενα *.apk?

Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν στην προσβασιμοτητα μήπως έχεις κάτι τικαρισμενα και βγαλτο.

Πληκτρολόγιο με αριθμούς πάνω και από τα καλύτερα είναι το SwiftKey το ενεργοποίησεις από τις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν στην προσβασιμοτητα μήπως έχεις κάτι τικαρισμενα και βγαλτο.

Πληκτρολόγιο με αριθμούς πάνω και από τα καλύτερα είναι το SwiftKey το ενεργοποίησεις από τις ρυθμίσεις.

Δεν είναι λύση όμως το να βάλει κάποιο άλλο πληκτρολόγιο επειδή του κάνει πρόβλημα το στοκ.Πολλοί θέλουμε και το στοκ οπως κι εγώ

Ευχαριστω πολυ φιλε μου αλλα ουτε αυτο δουλεψε. Κατι αλλο?

 

Κανενα *.apk?

Μωρε apk έχω και μάλιστα themed lolipop αλλά εισαι ρουτ για να το περάσεις?

Δε μου λες, όταν έκανες εκκαθάριση δεδομένων του εβαλες παλι τις γλωσσες?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν στην προσβασιμοτητα μήπως έχεις κάτι τικαρισμενα και βγαλτο.

Πληκτρολόγιο με αριθμούς πάνω και από τα καλύτερα είναι το SwiftKey το ενεργοποίησεις από τις ρυθμίσεις.

 

Ευχαριστώ araditsas.

 

Δε το είχα προσέξει. Το έβαλα το αριθμητικό και προς το παρόν μου κάνει τη δουλεία μου .

Παρ όλα αυτά προτιμάω το stok. Αν ήταν να βάλω κάποιο άλλο θα το έκανα λόγω επιλογής και όχι λόγω ανάγκης.

 

ΜΦΧ

baxygr

Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λύση όμως το να βάλει κάποιο άλλο πληκτρολόγιο επειδή του κάνει πρόβλημα το στοκ.Πολλοί θέλουμε και το στοκ οπως κι εγώ

 

Μωρε apk έχω και μάλιστα themed lolipop αλλά εισαι ρουτ για να το περάσεις?

Δε μου λες, όταν έκανες εκκαθάριση δεδομένων του εβαλες παλι τις γλωσσες?

 

:) Ναι ΟΚ τις έβαλα τις γλώσσες. Έχει φάει κόλλημα λέμε.

 

Και όχι δεν είμαι root δε το σκαμπαζω το θέμα. Δηλαδή στοκ 4.4.2 δεν έχει? ήμαρτον.

 

Τέλος πάντων θα επικοινωνήσω με τη samsung.

 

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους. Καλή εβδομάδα να έχουμε από αύριο.

 

baxygr

Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν στην προσβασιμοτητα μήπως έχεις κάτι τικαρισμενα και βγαλτο.

Πληκτρολόγιο με αριθμούς πάνω και από τα καλύτερα είναι το SwiftKey το ενεργοποίησεις από τις ρυθμίσεις.

 

Φιλε araditsa ειχες δικιο τελικα. Ειχα εγκαταστησει ενα btnotifier και το ειχα ενεργοποιησει στη προσβασιμοτητα. Αυτο εκανε τη ζημια. Αλλα.... αυτη η samsung θα μας τρελανει? Εινα δυνατον μια λειτουργια να δημιουργει προβλημα σε μια αλλη? Τι σχεση εχει η ενεργοποιηση καποιου στοιχειου προσβασιμοτητας με την εναλλαγη γλωσσων στο stock πληκτρολογιο? Ενω βεβαιως δεν υπαρχει κανενα προβλημα στη χρηση εξωτερικου πληκτρολογιου?

 

Αμαν πια με τα κουφα της samsung. Την αλλη φορα χρειαστηκε patch για να ξαναλειτουργησει το screen mirroring που ειχε χαθει στα καλα καθουμενα ή το θεμα που δημιουργηθηκε με το χασιμο των κωδικων wifi. Επιτηδες το κανει η sammy για να μας σπρωξει στο 4αρι? (λες και εκει δεν εχει τετοια κουφα). Τι να πεις.

 

Ευχαριστω και παλι

 

baxy

Edited by baxy
Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μόλις σήμερα πήρα το N9005.κατεβαζει μια ενημέρωση 185 mb. Ξέρεις κανείς τι είναι? Έχει Android 4.4.2
T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους κ χρονιά πολλά:D

Όταν αγοράζουμε ένα τραγούδι από το Google play αυτό δεν αποθηκεύεται στην συσκευή όπως γίνεται στο iTunes? :worry:

IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ ένα πρόβλημα με το πληκτρολόγιο το μανήσιο. Σταμάτησε να μαθαίνει λέξεις και ξέχασε και αυτές που του έμαθα. Έτσι απλά μια μέρα σταμάτησε να χρησιμοποιεί λέξεις που του μάθαινα. Απ ότι διαβάζω και άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα, αλλά δεν κατάφερα να το λύσω ακολουθώντας βήματα που έκαναν και άλλοι χρήστες στο ίντερνετ.

 

Διέγραψε cache και δεδομένα της εφαρμογής και έκανα επανεκκίνηση.

 

επέλεξα άλλο πληκτρολόγιο (της Google) και μετά το δικό μου.

 

Το τσέκαρα να έχει την επιλογή να μαθαίνει από τα SMS μου κλπ.....

 

Υπάρχει κάτι άλλο να δοκιμάσω ? Δε θέλω να αλλάξω πληκτρολόγιο, αλλά δεν θέλω να κάνω reset To defaults την συσκευή για κάτι τόσο χαζό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μόλις σήμερα πήρα το N9005.κατεβαζει μια ενημέρωση 185 mb. Ξέρεις κανείς τι είναι? Έχει Android 4.4.2

Λογικά ένα αναβαθμισμένο 4.4.2 firmware. Αν το κατεβάσεις πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Το Σάββατο με αφορμή την ανανέωση του συμβολαίου μου με εταιρεία κινητής τηλεφωνίας εδώ στην Κύπρο, αγόρασα το Note 3. Υπήρξε όμως ένα σοβαρό πρόβλημα και η συσκευή επιστράφηκε την ακριβώς επόμενη μέρα...

Όταν ο πωλητής που έφερε τη συσκευή πρόσεξα ότι η ταινία ασφαλείας στο κουτί ήταν κομμένη. Όταν τον ρώτησα, γιατί συμβαίνει αυτό και αν υπηρχε άλλη συσκευή σε σφραγισμένο κουτί η απάντηση ήταν πως ήταν η τελευταία που είχαν και πως το κουτί είχε ανοιχτεί, διότι είχε ενδιαφερθεί κάποιος πελάτης, ο οποίος τελικά πήρε το Note 4. Παρόλο που αυτά μου φάνηκαν ύποπτα, επειδή η συνεργασία μου με την εν λόγω εταιρεία επανειλημμένα δεν υπήρξε προβληματική και επειδή εκείνη τη μέρα επικρατούσε κακοκαιρία στην πόλη μου, το ρίσκαρα και δέχτηκα την εξήγηση του πωλητή και έτσι πήρα τη συσκευή.

Οι επαφές περάστηκαν κανονικά, κατέβασα και αρκετά προγράμματα και με λίγο ψάξιμο στο διαδίκτυο και επικοινωνώντας με φίλους διαπιστώνω ότι το κινητό είχε jelly bean αντί kit kat, όπως θα έπρεπε. Επιχειρώ τότε διά της κανονικής οδού να κάνω αναβάθμιση. Διαπιστώνω όμως ότι αυτό ήταν αδύνατο, καθώς η συσκευή συνεχώς, όταν δοκίμαζα να κάνω update, έβγαζε το μήνυμα ότι "Η συσκευή έχει τροποποιηθεί. Οι ενημερώσεις δεν είναι διαθέσιμες.". Δοκίμασα και μέσω kies αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Με ένα Google search διαπιστώνω ότι το μήνυμα αυτό βγαίνει σε rooted συσκευές! Εκνευρίστηκα πάρα πολύ, διότι αντιλήφθηκα ότι έπεσα θύμα εξαπάτησης. Το απόγευμα της Κυριακής η συσκευή επιστράφηκε στο κατάστημα με αίτημα αντικατάστασης.

Σήμερα, επικοινώνησε μαζί μου το τεχνικό τμήμα της εταιρείας στο οποίο είχε σταλεί η συσκευή. Διαπίστωσαν ότι ήταν ρουταρισμένη αλλά ισχυρίστηκαν ότι ήμουν τάχα ο πρώτος αγοραστής και δεν ήταν συσκευή που είχε επιστραφεί από κάποιον πελάτη, πράγμα το οποίο μπορούσα τάχα να επιβεβαιώσω και μέσω του σέρβερ της εταιρείας τους, ο οποίος έδειχνε ότι η εν λόγω συσκευή είχε μεταφερθεί απλά από κατάστημα άλλης επαρχίας. Με λίγα λόγια μου έριχναν εμένα το φταίξιμο! Δεν φτάνει που με εξαπάτησαν πουλώντας μου μεταχειρισμένη συσκευή για καινούργια, με κατηγορούσαν ότι ρούταρα τη συσκευή και μετά τους την επέστρεψα. Τόσο παράλογος ήμουν... Μου πρότειναν να μου φλασάρουν τη συσκευή αφαιρώντας το ρουτ και να μου την επιστρέψουν, πράγμα που ασφαλώς αρνήθηκα. Τους ξεκαθάρισα τι ζητούσα, καθότι δεν υπήρχε περίπτωση να ρουτάρω τη συσκευη από την πρώτη μέρα αγοράς της, εφόσον δεν είχα καν προηγούμενη εμπειρία με android συσκευές καθότι χρήστης windows mobile και ios συσκευών. Αφού λογοφέραμε για λίγο με την υπάλληλο του τεχνικού τμήματος στο τηλέφωνο, μου είπε ότι θα έθετε το αίτημα μου στους ανωτέρους της και θα επικοινωνούσε μαζί μου.

Αφού πέρασαν αρκετές ώρες και τηλέφωνο δεν υπήρξε, επισκέφθηκα εκ νέου το κατάστημα και ζήτησα να δω τον υπεύθυνο του καταστήματος. Αφού του ανέφερα τι είχε συμβεί, μετά από μερικά τηλεφωνήματα μου είπε ότι τελικά θα μου άλλαζαν τη συσκευή με καινούργια σε σφραγισμένο κουτί, την οποία θα παραλάβουν την Πέμπτη.

 

Επειδή όμως πλέον δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη, θέλω να μάθω αν υπάρχει τρόπος να μάθουμε ποτέ έγινε μια συσκευή ρουτ. Ο σκοπός μου είναι, αν μου δημιουργήσουν εκ νέου προβλήματα, να μπορώ να αποδείξω ότι το ρουτ δεν έγινε τις 24 ώρες που η συσκευή βρέθηκε στην κατοχή μου. Είναι δυνατό άραγε κάτι τέτοιο; Κι αν ναι με ποιο τρόπο γίνεται;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και απολογούμαι για το μακρυνάρι.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ένα αναβαθμισμένο 4.4.2 firmware. Αν το κατεβάσεις πες μας.

 

ναι είχα την έκδοση 4.4.2 του Ιουλίου και κατέβασε τρεις ενημερώσεις και τώρα έχω την 4.4.2 του Οκτώβρη. Την τελευταία δηλαδή 4.4.2.

Παιδιά στο skourtz που έχει το Ν9005 και σου δείχνει τα καταστήματα που είναι διαθέσιμο το κινητό. ...στις τελευταίες 6 κριτικές έχει από ένα αστέρι. ...και οι 4 από αυτούς λένε για την οθόνη του Ν9005 τους που αγορασανε και δεν ξαναναψε η οθόνη και δεν τους το κάλυπτε η εγγυηση.τι μπορεί να παίζει? Καινούργια παρτίδα ελαττωματική?

Edited by Sofos_5
Προσθήκη παράθεσης μηνύματος.
T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

...

 

Επειδή όμως πλέον δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη, θέλω να μάθω αν υπάρχει τρόπος να μάθουμε ποτέ έγινε μια συσκευή ρουτ. Ο σκοπός μου είναι, αν μου δημιουργήσουν εκ νέου προβλήματα, να μπορώ να αποδείξω ότι το ρουτ δεν έγινε τις 24 ώρες που η συσκευή βρέθηκε στην κατοχή μου. Είναι δυνατό άραγε κάτι τέτοιο; Κι αν ναι με ποιο τρόπο γίνεται;

 

Πρόκειται για προφανή εξαπάτησή σου από το Κατ/μα. Προφανώς κάποιος πελάτης το επέστρεψε μετά από root ή το πιο πιθανό κάποιος υπάλληλος του Κατ/τος που το πήρε, το δούλεψε και στη συνέχεια το επέστρεψε για να πωληθεί σε ανυποψίαστο θύμα. Διεκδίκησε τα δικαιώματά σου και επέμενε στην αρχική σου θέση.

Το γεγονός ότι τελικά δέχτηκαν να στο αντικαταστήσουν δε μου λέει τίποτα και στη θέση σου (αφού παραλάβω τη νέα συσκευή) θα έκανα και επίσημη καταγγελία στη Samsung Hellas / Κύπρου.

Edited by Sofos_5
Προσθήκη παράθεσης μηνύματος.

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Ο σκοπός μου είναι, αν μου δημιουργήσουν εκ νέου προβλήματα, να μπορώ να αποδείξω ότι το ρουτ δεν έγινε τις 24 ώρες που η συσκευή βρέθηκε στην κατοχή μου. Είναι δυνατό άραγε κάτι τέτοιο; Κι αν ναι με ποιο τρόπο γίνεται;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και απολογούμαι για το μακρυνάρι.

Υπάρχει ο χρόνος λειτουργίας της συσκευής στις Πληροφορίες συσκευής/Κατάσταση. Αν προδίδουν ότι λειτουργούσε πριν την δική σου αγορά τελειώνει το θέμα εκεί. Από την άλλη μπορεί να έγινε root για να μηδενίσουν ακριβώς αυτόν τον μετρητή. Το κινητό ή ήταν στο ράφι εκθεσιακό και παίζανε οι πελάτες, ή κάποιος υπάλληλος το αντικατέστησε με το δικό του μτχ και πήρε το καινούριο ελπίζοντας ότι κάποιος άσχετος δεν θα καταλάβει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ο χρόνος λειτουργίας της συσκευής στις Πληροφορίες συσκευής/Κατάσταση. Αν προδίδουν ότι λειτουργούσε πριν την δική σου αγορά τελειώνει το θέμα εκεί. Από την άλλη μπορεί να έγινε root για να μηδενίσουν ακριβώς αυτόν τον μετρητή. Το κινητό ή ήταν στο ράφι εκθεσιακό και παίζανε οι πελάτες, ή κάποιος υπάλληλος το αντικατέστησε με το δικό του μτχ και πήρε το καινούριο ελπίζοντας ότι κάποιος άσχετος δεν θα καταλάβει τίποτα.

 

Αν κανεις επαναφορα, μηδενιζει και ξεκινάει απ την αρχή ο μετρητης

Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις επαναφορα, μηδενιζει και ξεκινάει απ την αρχή ο μετρητης

 

Ο υπάλληλος στο κατάστημα έκανε επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και δοκίμασε αμέσως μετά να κάνει την αναβάθμιση. Το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Κατόπιν μπήκε σε safe mode και με ένα απλό Google search διαπίστωσε ότι η συσκευή ήταν ρουταρισμένη.

Link to comment
Share on other sites

Ο υπάλληλος στο κατάστημα έκανε επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και δοκίμασε αμέσως μετά να κάνει την αναβάθμιση. Το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Κατόπιν μπήκε σε safe mode και με ένα απλό Google search διαπίστωσε ότι η συσκευή ήταν ρουταρισμένη.

 

Οκ καταλαβα λαθος. Για τον μετρητη knox λεγατε :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, καλώς ήρθα στην παρέα σας από χτες, με ένα μεταχειρισμένο Note 3 (10 μηνών, αρουτάριστο με 0x0 knox)..

 

Είναι πολύ νωρίς για να εκφράσω κάποιο ασφαλές συμπέρασμα για την μπαταρία κλπ, εξάλλου ακόμα δεν έχει βρεθεί με 100% μπαταρία, παρατήρησα όμως κάτι που ήθελα να αναφέρω (και σαφώς επηρεάζει και την μπαταρία)..

 

Ο φίλος από τον οποίο το πήρα μου είπε ότι πέρασε την τελευταία επίσημη γαλλική ROM, γιατί του ρουφούσε την μπαταρία αρκετά γρήγορα. Εγώ παρατήρησα σε αρκετές άσχετες στιγμές, σε εσωτερικό χώρο, να πέφτει το σήμα στο 0. Να μην έχει ούτε μια μπάρα. Η αλήθεια είναι πως δοκίμασα εκείνη την στιγμή να καλέσω από άλλο κινητό, και την ώρα που καλούσα από το δεύτερο τηλέφωνο αμέσως εμφάνισε 1 μπάρα, και μετά 2. Δηλαδή σύμφωνα με τις 3-4 δοκιμές που έκανα σε τέτοιες καταστάσεις, δεν νομίζω να χάνω κλήσεις. Αλλά σίγουρα δεν το θεωρώ φυσιολογική συμπεριφορά, και θεωρώ δεδομένο ότι ζορίζει και την μπαταρία..

 

Χτες βράδυ έπεσα με 40κάτι μπαταρία και ξύπνησα με 18.. Κοιμήθηκα βέβαια με wifi και αισθητήρες ανοιχτούς, αλλά πάλι...

 

Φοράει 4.4.2 με build KOT49H.N9005XXUGNI4

 

ΥΓ. Πάντως φορτίζει και αρκετά γρήγορα. Σηκώθηκα όπως είπα με 18%, το κούμπωσα στην πρίζα, μέχρι να κάνω έναν καφέ είχε ήδη πάει στο 24%, τώρα σε 58 λεπτά πήγε στο 69%...

 

EDIT: Επειδή αυτό με το σήμα μου το ξαναέκανε μόλις τώρα, μπήκα στην κατάσταση του κινητού μέσα από τις ρυθμίσεις, και είδα:

Ισχύς σήματος

-115 dBm 25asu

 

Τύπος δικτύου κινητής τηλεφωνίας

LTE

 

 

Μήπως φταίει αυτό; Ότι μπαίνει σε 4G; Επειδή δεν είχα ως τώρα άλλη συσκευή με 4G, μπορώ από κάπου να το απενεργοποιήσω;

 

EDIT2: Μπήκα στην λειτουργία δικτύου, ήταν στο LTE/WCDMA/GSM (αυτόματη σύνδεση), το έβαλα στο WCDMA/GSM (αυτόματη σύνδεση) και αμέσως πήγε στις 4 μπάρες. Εδώ είναι καλά; Ή να το γυρίσω στο "Μόνο GSM";

Edited by dante02004
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, καλώς ήρθα στην παρέα σας από χτες, με ένα μεταχειρισμένο Note 3 (10 μηνών, αρουτάριστο με 0x0 knox)..

 

Είναι πολύ νωρίς για να εκφράσω κάποιο ασφαλές συμπέρασμα για την μπαταρία κλπ, εξάλλου ακόμα δεν έχει βρεθεί με 100% μπαταρία, παρατήρησα όμως κάτι που ήθελα να αναφέρω (και σαφώς επηρεάζει και την μπαταρία)..

 

Ο φίλος από τον οποίο το πήρα μου είπε ότι πέρασε την τελευταία επίσημη γαλλική ROM, γιατί του ρουφούσε την μπαταρία αρκετά γρήγορα. Εγώ παρατήρησα σε αρκετές άσχετες στιγμές, σε εσωτερικό χώρο, να πέφτει το σήμα στο 0. Να μην έχει ούτε μια μπάρα. Η αλήθεια είναι πως δοκίμασα εκείνη την στιγμή να καλέσω από άλλο κινητό, και την ώρα που καλούσα από το δεύτερο τηλέφωνο αμέσως εμφάνισε 1 μπάρα, και μετά 2. Δηλαδή σύμφωνα με τις 3-4 δοκιμές που έκανα σε τέτοιες καταστάσεις, δεν νομίζω να χάνω κλήσεις. Αλλά σίγουρα δεν το θεωρώ φυσιολογική συμπεριφορά, και θεωρώ δεδομένο ότι ζορίζει και την μπαταρία..

 

Χτες βράδυ έπεσα με 40κάτι μπαταρία και ξύπνησα με 18.. Κοιμήθηκα βέβαια με wifi και αισθητήρες ανοιχτούς, αλλά πάλι...

 

Φοράει 4.4.2 με build KOT49H.N9005XXUGNI4

 

ΥΓ. Πάντως φορτίζει και αρκετά γρήγορα. Σηκώθηκα όπως είπα με 18%, το κούμπωσα στην πρίζα, μέχρι να κάνω έναν καφέ είχε ήδη πάει στο 24%, τώρα σε 58 λεπτά πήγε στο 69%...

 

EDIT: Επειδή αυτό με το σήμα μου το ξαναέκανε μόλις τώρα, μπήκα στην κατάσταση του κινητού μέσα από τις ρυθμίσεις, και είδα:

Ισχύς σήματος

-115 dBm 25asu

 

Τύπος δικτύου κινητής τηλεφωνίας

LTE

 

 

Μήπως φταίει αυτό; Ότι μπαίνει σε 4G; Επειδή δεν είχα ως τώρα άλλη συσκευή με 4G, μπορώ από κάπου να το απενεργοποιήσω;

 

EDIT2: Μπήκα στην λειτουργία δικτύου, ήταν στο LTE/WCDMA/GSM (αυτόματη σύνδεση), το έβαλα στο WCDMA/GSM (αυτόματη σύνδεση) και αμέσως πήγε στις 4 μπάρες. Εδώ είναι καλά; Ή να το γυρίσω στο "Μόνο GSM";

Η μπάρες αναφέρουν το σήμα στο είδος της σύνδεσης. Αν είναι 4G συνήθως είναι σχετικά χαμηλά.

Επίσης το 4G τρώει σχετικά πιο γρήγορα την μπαταρία, ειδικά όταν έχει χαμηλό σήμα. Αν δεν το χρειάζεσαι συχνά (το 4G) θα σου πρότεινα να το βάλεις στο 3.5G.

Κανονικά, με μέτρια χρήση και όλα ανοιχτά, σε περιοχή με καλό σήμα, πρέπει να κρατάει άνετα 36+ ώρες.

Πάντα υπάρχει περίπτωση να έχει "πέσει" η μπαταρία. Ασύνηθες για λιγότερο από 6-8 μήνες, αλλά όχι αδύνατο.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...