Jump to content

Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σιγά τις τρομερές αλλαγές που επέφερε το Ν3 σε σχέση με το Ν2.

Στην περίπτωση του Ν2 έχει νόημα να πας στο 4 ή μένεις εκεί.

+1. Μετα απο 2 χρονια το κινητο σηκωνει ακομη τα παντα, και με χαρακτηριστικη ανεση. Ο μονος λογος που σκεφτιμαι το 4αρι ειναι η εκπληκτικα ευκρινης του οθονη που κανει το διαβασμα πολυ πιο ξεκουραστο και σε πολυ μικροτερο ζουμ. Την εχω και την χαζευω στο tab s και νομιζω οτι ειναι ο βασικοτερος λογος για να κανω καποια στιγμη (οταν πεσει κατω απο τα 500) την αλλαγη.

Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως η οθόνη είναι πραγματικά εντυπωσιακή. Και για να είμαι ειλικρινής και τα υλικά έχουν βελτιωθεί πολύ από το 2 στο 3 και το 4 απλά για όσους τα βάζουν σε θήκη όπως εγώ δεν κάνει τελικά ιδιαίτερη διαφορά.

 

Το χειρότερο πάντως κατά την άποψή μου είναι το παρωχημενο TW που τόσα χρόνια έχει μείνει το ίδιο με τα ίδια χρώματα, εικονίδια, καρτέλες κτλ. Πχ όπως είχε γράψει και ένα παιδί όταν ανοίγω το dialer στο 4 και είναι το ίδιο με το S2 μου τότε ξενερωνω ακόμα κι αν πετάει το κινητό φωτιές.

 

Τελοσπαντων. Όπως κι αν έχει η σειρά Note είναι παγίδα γιατί είναι τόσο καλή που κολλάς και όλα τα υπόλοιπα κινητά δύσκολα σε εντυπωσιαζουν.

Edited by paris_gr
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα το απόγευμα παίζοντας για αλλη μια φορά με το Note 3 του κολλητου μου και συγκρινοντας το δίπλα δίπλα με το δικό μου Note 2. Ειλικρινά ήθελα να πείσω τον εαυτό μου να κάνει την αλλαγή αλλά πάρα το γεγονός ότι το 3 ειναι καλύτερο στις λεπτομέρειες, το 2 είναι good enough για τουλάχιστον ακόμα ένα χρόνο.

 

Α και κάτι ακόμα και παρακαλώ μην πέσετε να με φάτε. Πήγα στα Media Markt και έπαιξα και με το 4. Ε λοιπόν ούτε και αυτό με ψήνει να το αγοράσω ειδικά στην τιμή που έχει τώρα και ενδεχομένως ούτε ακόμα κι αν πέσει αρκετά.

 

Και για έναν φίλο που μιλούσε πριν κάποιες σελίδες περί εργαλείου δουλειάς (όπως δηλαδή το χρησιμοποιώ κι εγω) αν μπορω πχ να έχω το ίδιο laptop για 2-3 χρόνια τότε σίγουρα μπορώ να έχω και το ίδιο κινητό για το ίδιο διάστημα.

 

Και για να μην με παρεξηγησετε σίγουρα το 3 και το 4 είναι συνολικά καλύτερα και θα τα έπαιρνα με κλειστά μάτια αν έψαχνα εξαρχής κινητο αλλά όχι τόσο ώστε να με κάνουν να αλλάξω το 2.

Φιλε μου σε καταλαβαίνω απόλυτα..

Εγώ πήγα στο note3 επειδή το πήρα δωρεάν με επιδότηση που είχε το αδερφάκι μου. Εδωσα το δύο στον αδερφό μου(ο οποίος δεν είναι φρικουλας όπως εγώ :p) και πήγα στο τρία.. Διαφορετικά άνετα καθόμουν με το δύο για αλλά πέντε χρόνια ακόμη..

Το ίδιο έχω πάθει τώρα και με το note3.. Είμαι τόσο καλυμμένος το κινητό έχει φτάσει σε ένα τρομερό level από custom και kernel που ούτε καν μπήκα να διαβάσω πόσα mp camera έχει το note 4...με τον καιρό βλέπουμε..

Sent from my note3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον exDialer και το ringtone. Με τον exDialer όταν το ανοίγω καμια φορα μου εμφανίζει το call history του Phone και όχι του exDialer και μετά από 1 sec ανοίγει το exDialer. Όσον αφορά τον ringtone έβαλα μέσο exposed το disable increasing tone και όταν με παίρνουνε χτυπάει κανονικά το ringtone αλλα αργεί να μου εμφανίσει ποιος καλεί. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Πριν 2 βδομαδες περιπου πηρα το 3. Ενω ειχα αποφασισει κρατωντας το note 2 για μερικους μηνες ακομα (με custom roms με διαφορα "καλουδια" απο note 3 και S5) να περιμενω την μειωση της τιμης του 4 σε λογικα επιπεδα, δυστυχως μια πτωση που εσπασε το εξωτερικο τζαμι, με εβαλε στη διαδικασια της προσπαθειας να το αλλαξω μονος.. Η επεμβαση πετυχε σε καποιο βαθμο αλλα αφηνωντας καποια κουσουρια στο touch.. Οποτε εγινε και η "αναγκαστικη" κατα καποιο τροπο μεταβαση στο note 3..

 

Για τον φιλο που ρωτουσε παραπανω κατα ποσο αξιζει να παει απο το 2 στο 3, προσωπικα πιστευω οτι αν μπορει να περιμενει, να παρει μια και καλη το 4αρι.. Το νοτε 3 ειναι πολυ καλο τηλεφωνο, καλυτερο απο το 2 σε αρκετους τομεις. Οταν βγηκε ομως δεν μπηκα στη διαδικασια να αλλαξω το 2αρι θεωρωντας οτι δεν αξιζε τη διαφορα. Ακριβως με τον ιδιο τροπο που καποιοι κατοχοι του 3 δεν σκοπευουν, τουλαχιστον στην παρουσα φαση και μ αυτη την τιμη να μεταβουν στο 4.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον exDialer και το ringtone. Με τον exDialer όταν το ανοίγω καμια φορα μου εμφανίζει το call history του Phone και όχι του exDialer και μετά από 1 sec ανοίγει το exDialer. Όσον αφορά τον ringtone έβαλα μέσο exposed το disable increasing tone και όταν με παίρνουνε χτυπάει κανονικά το ringtone αλλα αργεί να μου εμφανίσει ποιος καλεί. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει? Ευχαριστώ

 

Όσον αφορά το πρώτο αυτό σου συμβαίνει μόνο στις αναπάντητες. Ψάξε στις ρυθμίσεις υπάρχει επιλογή.

[ATTACH]51727[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα το απόγευμα παίζοντας για αλλη μια φορά με το Note 3 του κολλητου μου και συγκρινοντας το δίπλα δίπλα με το δικό μου Note 2. Ειλικρινά ήθελα να πείσω τον εαυτό μου να κάνει την αλλαγή αλλά πάρα το γεγονός ότι το 3 ειναι καλύτερο στις λεπτομέρειες, το 2 είναι good enough για τουλάχιστον ακόμα ένα χρόνο.

 

Α και κάτι ακόμα και παρακαλώ μην πέσετε να με φάτε. Πήγα στα Media Markt και έπαιξα και με το 4. Ε λοιπόν ούτε και αυτό με ψήνει να το αγοράσω ειδικά στην τιμή που έχει τώρα και ενδεχομένως ούτε ακόμα κι αν πέσει αρκετά.

 

Και για έναν φίλο που μιλούσε πριν κάποιες σελίδες περί εργαλείου δουλειάς (όπως δηλαδή το χρησιμοποιώ κι εγω) αν μπορω πχ να έχω το ίδιο laptop για 2-3 χρόνια τότε σίγουρα μπορώ να έχω και το ίδιο κινητό για το ίδιο διάστημα.

 

Και για να μην με παρεξηγησετε σίγουρα το 3 και το 4 είναι συνολικά καλύτερα και θα τα έπαιρνα με κλειστά μάτια αν έψαχνα εξαρχής κινητο αλλά όχι τόσο ώστε να με κάνουν να αλλάξω το 2.

 

Δεν είχα το note 2 και έτσι δεν μπορώ να είμαι απόλυτα αξιόπιστος όπως ίσως κάποιοι άλλοι χρήστες που έκαναν τη μετάβαση, αλλά η γνώμη μου είναι (εφόσον κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά) να μείνεις με τη συσκευή που έχεις. Του χρόνου μπορείς να αποφασίσεις (ανάλογα με τα οικονομικά σου) αν θα πας στο 4 (που εν τω μεταξύ θα έχει πέσει με την έλευση του επόμενου μοντέλου) ή κατευθείαν στο 5 (ειδικά αν έχει το "κάτι παραπάνω" που θα σε κάνει να το πληρώσεις). Όσον αφορά το Lollipop που αναφέρεις, ισχύει ότι το note 3 θα το πάρει αλλά θα πάει καλό καλοκαίρι μέχρι να το δούμε από τη samsung, οπότε δώρο άδωρο.

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια θελω την βοηθεια σας!!!εχω αγορασει καρτα για το Note 3 αλλα παρολο πουχω περασει πολλες εφαρμογες μεστην καρτα συνεχιζει στο κινητο ο κενος χωρος που εχει σχεδον ωα κοντευει να τελειωσει!!!Ξερετε καποιον τροπο ωστε να περασω οτι περισσοτερο γινεται στην καρτα???η καρτα ειναι 64 gb τρανσεντ.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις κανένας που βρίσκεται στις ρυθμίσεις το usb internet για να παίρνω ιντερνετ από το pc στο κινητό;
RX8 rules!
Link to comment
Share on other sites

Ένα περίεργο πρόβλημα μετά την αναβάθμιση: το play store , το tapatalk και σήμερα το Gmail δεν συνδέονται στο διαδίκτυο μέσω wi-fi, μόνο με τα δεδομένα...τι κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Ένα περίεργο πρόβλημα μετά την αναβάθμιση: το play store , το tapatalk και σήμερα το Gmail δεν συνδέονται στο διαδίκτυο μέσω wi-fi, μόνο με τα δεδομένα...τι κάνω;

Κάνε τους μια εκκαθάριση της προσωρινής μνήμης.Πάντως η ρομ που έχεις θερίζει!! Το mobile internet κυριολεκτικά πετάει, έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά σε αυτό το update, έφεραν το note στα ίσια του.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιο εναλλακτικό για youtube γιατι κολλάει

Viral Player

Προσωπικά αγόρασα και την pro έκδοση, τόσο ευχαριστημένος έμεινα.

Για προτάσεις εφαρμογών όμως, στο κατάλληλο νήμα. ;-)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα τελευταια το hangouts κολλαει πολυ οταν γραφεις .συμβαινει και σε κανενα αλλο?

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα τελευταια το hangouts κολλαει πολυ οταν γραφεις .συμβαινει και σε κανενα αλλο?

χειροτερα δεν γινεται. εισαι πολυ επιεικης με το "κολλαει πολυ"

Link to comment
Share on other sites

Ένα περίεργο πρόβλημα μετά την αναβάθμιση: το play store , το tapatalk και σήμερα το Gmail δεν συνδέονται στο διαδίκτυο μέσω wi-fi, μόνο με τα δεδομένα...τι κάνω;

 

Με μια επανεκκίνηση, έστρωσε, ελπίζω απλά να είχε κολλήσει προσωρινά..

Link to comment
Share on other sites

χειροτερα δεν γινεται. εισαι πολυ επιεικης με το "κολλαει πολυ"

 

Και άλλα φίλος με one+1 μου λέει κανονικά το δουλεύει. Τι παίζει;

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα τελευταια το hangouts κολλαει πολυ οταν γραφεις .συμβαινει και σε κανενα αλλο?

 

δεν κολλάει λαγκαρει ..:)

 

σε εμενα ειναι απαραίτητο εργαλείο για την δουλεια μου και το κανω χρήση συνέχεια ....

θα μπορουσαν σαφως και να το κανουν καλυτερο ...

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο: Έκανα extract το apk για το S Note του Note 4. Αν και έκανε εγκατάσταση κανονικά ως ενημέρωση της ήδη υπάρχουσας εφαρμογής δυστυχώς δεν άνοιγε η εφαρμογή. Φυσικά με απεγκατάσταση ενημερώσεων και επιστροφή στην εργοστασιακή εφαρμογή όλα λειτουργούν οκ αλλά πολύ κρίμα.

 

ΥΓ. Τσίμπησα όμως την paper camera που λειτουργεί κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα note 3 μεταχειρισμένο, αλλά δεν υπάρχει απόδειξη. Ο πωλητής μου έχει δώσει το imei του κινητού και το social number. Μπορώ με αυτά τα δύο στοιχεία να διασταυρώσω από την samsung εάν είναι γνήσιο? Η εγγύηση θα ισχύει εάν πάθε κάτι το κινητό και δεν έχω την απόδιξη?

Ευχαριστώ

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όσον αφορά την εγγύηση δεν έχεις καμία τύχη χωρίς απόδειξη. Όσον αφορά το IMEI λογικά θα μπορούν να σου πουν από τη samsung αν είναι οκ ή όχι. Το μόνο καλό της υπόθεσης είναι ότι θα μπορείς να παζαρέψεις την τιμή προς τα κάτω αν το πάρεις χωρίς εγγύηση. Και εδώ που τα λέμε, αν δουλεύει σωστά 6-8-10 μήνες μετά την αγορά του, η πιθανότητα να εμφανίσει κάποιο πρόβλημα που θα καλύπτεται από εγγύηση μέχρι τη διετία είναι μικρή.
Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.ξερει κανενας καποιον τροπο ωστε να μεταφερεις τις μεταφορες του κινητου στην εξωτερικη καρτα???

δεν εννοω αυτες που απλα μεταφερονται αλλα για οσες δεν εχουν εντονη την λεξη μεταφορα αλλα αχνη.οποιος ξερει καποιον τροπο θα το

εκτιμουσα.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα note 3 μεταχειρισμένο, αλλά δεν υπάρχει απόδειξη. Ο πωλητής μου έχει δώσει το imei του κινητού και το social number. Μπορώ με αυτά τα δύο στοιχεία να διασταυρώσω από την samsung εάν είναι γνήσιο? Η εγγύηση θα ισχύει εάν πάθε κάτι το κινητό και δεν έχω την απόδιξη?

Ευχαριστώ

Νίκος

Καλημέρα. Ο πωλητής είναι ιδιώτης ή κατάστημα? Στην Ελλάδα ή εκτός? Να ξέρεις ότι κυκλοφορούν κλώνοι με κλεμμένο imei που φυσικά όταν το ψάξεις βγαίνει ότι είναι συσκευή από την οποία έχει προκύψει ο κλώνος. Χιλιάδες κλώνοι μπορεί να έχουν κάποιο τέτοιο μούφτικο imei. Αυτός είναι ο τρόπος...

Edited by FJ_12
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά σταμάτησε να γυρνά στα Ελληνικά το πληκτρολόγιο? Με επανεκκίνηση δεν έστρωσε (δεν είναι windows!!! :lol::lol::lol:) Πώς το διορθώνω ?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...