Jump to content

Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το δικο μου είναι ΧΕF οπότε γάλλος! Αλλα ρε παιδια ο φορτιστης πανω γράφει αγγλικά και ρώσικα! Μπορει καποιος που εχει γαλλικο να μου πει αν ο φορτιστής του γράφει πανω ρώσικα;

 

Και το τηλέφωνο μπορεί να φτιάχνεται Μαλαισία και η μπαταρία στην Κίνα. Και;

Τσάμπα το ψειρίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Γρατζουνιά με γρατζουνιά διαφέρει. Υπάρχουν γρατσουνιές που δεν φαίνονται "με γυμνό μάτι". Για να δεις αν η οθόνη σου έχει γρατζουνιστεί, θα πρέπει αρχικά να την καθαρισεις με ένα καθαριστικό τύπου Άζαξ, να μην έχει δαχτυλιές και σκόνη καθόλου, και καθρεφτίζοντας μια λάμπα επάνω στην οθόνη, να κοιτάξεις αργά και προσεχτικά πόντο πόντο την οθόνη.

Ενδέχεται να υπάρχουν σημασία πιο λεπτά και από το πάχος τρίχας.

Και στο λέω εγώ που έχω αποκτήσει μια τέτοια "τρίχα" μισού εκατοστού ακριβώς στο κέντρο. Δεδομένου ότι δεν μου έχει πέσει ποτέ το κινητό από το χέρι (έχω TPU θήκη που έχει υποδοχή για περικάρπιο) θεωρώ σωστό αυτό που είπε ένας άλλος συμφορουμίτης, ότι ακόμα και η σκόνη μπορεί να χαράξει την οθόνη. Διότι δεν ξέρεις τι μπορεί να αιωρείται στην ατμόσφαιρα. Ακόμη μπορεί να είναι και βαρέα μέταλλα.

 

Δε λέω ούτε για σκονη ουτε για βαρέα μεταλλα! Μιλάω για μαχαίρι πολύ αιχμηρό! και δεν αφησε εμφανή με γυμνό μάτι σημάδια! εγώ εκανα το τεστ και μπορώ να σου στειλω και φωτό ή βίντεο!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και το τηλέφωνο μπορεί να φτιάχνεται Μαλαισία και η μπαταρία στην Κίνα. Και;

Τσάμπα το ψειρίζεις.

 

Δε το ψηρίζω! Πριν λιγο να φανταστεις έμαθα με σιγουρια απο ποια χώρα είναι! απλά ήξερα απο τον εισαγωγέα ότι ειναι γαλλικο! Κάτι διάβασα οτι φέρνουν απο ασία κλπ και μας τα πλασάρουν για ευρωπαικά! γι'αυτο!

Κι' οι πέτρες δεν την έχουνε τη τόση αμοναξιά μου,

γιατ΄είδα μια κι 'χε αγκαλιά τη ρίζα του ασφενδάμου!

 

Ψαραντώνης.

Link to comment
Share on other sites

 

[/color]

 

Δε το ψηρίζω! Πριν λιγο να φανταστεις έμαθα με σιγουρια απο ποια χώρα είναι! απλά ήξερα απο τον εισαγωγέα ότι ειναι γαλλικο! Κάτι διάβασα οτι φέρνουν απο ασία κλπ και μας τα πλασάρουν για ευρωπαικά! γι'αυτο!

Εδώ όλοι η δική μας από Ευρώπη ψωνίζουν από Ασία μόνο eBay.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μια εβδομάδα έχω βάλει την εφαρμογή clean master στο Νοτελι...

Εκτός του ότι είναι τρομερη σαν εφαρμογή και κάνει τεράστια δουλειά κτλ για άλλο λόγο γράφω...

Παρατηρώ την μνήμη του τηλεφώνου... Είναι απίστευτο το πόσο κακή είναι η διαχείριση της...

Έρωτας Έρωτας το Νοτελι αλλά πρέπει εκεί στην Σαμμυ να προσλάβουν κανέναν καλό dev και να φτιάξουν λίγο τα πράγματα...

Σε αυτόν τον τομέα η LG με το G2 παίρνει άριστα με τόνο...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Στο kies δε μου εμφανιζε οταν περνουσα το sn.Τελικα το βρηκα στο explorer και ειμαι tph.Πορτογαλικο λοιπον. Απ οτι ειδα στον οδηγο σας στο tph εχετε πορτογαλια και διπλα σε παρενθεση γραφετε tph αρα να υποθεσω πως ειναι/ηταν branded? Το oxx που εβλεπα πιο πριν τι ηταν?

 

Δεν χρειάζεται να περάσεις το sn. Συνδέεις το τηλέφωνο με το kies και στο εμφανίζει στην έκδοση λογισμικού μέσα σε παρένθεση.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μια εβδομάδα έχω βάλει την εφαρμογή clean master στο Νοτελι...

Εκτός του ότι είναι τρομερη σαν εφαρμογή και κάνει τεράστια δουλειά κτλ για άλλο λόγο γράφω...

Παρατηρώ την μνήμη του τηλεφώνου... Είναι απίστευτο το πόσο κακή είναι η διαχείριση της...

Έρωτας Έρωτας το Νοτελι αλλά πρέπει εκεί στην Σαμμυ να προσλάβουν κανέναν καλό dev και να φτιάξουν λίγο τα πράγματα...

Σε αυτόν τον τομέα η LG με το G2 παίρνει άριστα με τόνο...

 

Σωστός ο φίλος..εκεί πονάει η Samsung και μακάρι να κάνουν κάτι

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ την μνήμη του τηλεφώνου... Είναι απίστευτο το πόσο κακή είναι η διαχείριση της...

Έρωτας Έρωτας το Νοτελι αλλά πρέπει εκεί στην Σαμμυ να προσλάβουν κανέναν καλό dev και να φτιάξουν λίγο τα πράγματα...

Σε αυτόν τον τομέα η LG με το G2 παίρνει άριστα με τόνο...

Έχω τη εντύπωση ότι τα 4.4 έχουν καλύτερη διαχείριση ραμ (λίγο από εχθες που τα δουλεύω ) και σίγουρα 300+ free .
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα χτες το αγορασα και εγω και προερχομαι απο s3.Θελω λιγη βοηθεια.Εγω ανοιξα το αρχειο στο συστημα και ειδα οτι ειναι SEB το οποιο αναφερεται ως Baltic .Αυτο τωρα ειναι καλο κακο ή ειναι ολα τα ιδια?Επισης έχω τα εξης:

Βaseband version: N9005XXUDMJ7

build number: JSS15J.N9005XXUDMJ7

τι εκδοση ειναι αυτη; ειναι καλη; Θελω να κανω ροοτ για να κανω restore τις εφαρμογες μου.Μου δινει καποιος ενα link για καποιο ευκολο τροπο αν υπαρχει για τη δικη μου εκδοση; ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα χτες το αγορασα και εγω και προερχομαι απο s3.Θελω λιγη βοηθεια.Εγω ανοιξα το αρχειο στο συστημα και ειδα οτι ειναι SEB το οποιο αναφερεται ως Baltic .Αυτο τωρα ειναι καλο κακο ή ειναι ολα τα ιδια?Επισης έχω τα εξης:

Βaseband version: N9005XXUDMJ7

build number: JSS15J.N9005XXUDMJ7

τι εκδοση ειναι αυτη; ειναι καλη; Θελω να κανω ροοτ για να κανω restore τις εφαρμογες μου.Μου δινει καποιος ενα link για καποιο ευκολο τροπο αν υπαρχει για τη δικη μου εκδοση; ευχαριστω:)

 

Φίλε δεν γίνεται ροοτ χωρίς να χάσεις την εγγύηση γιατί πειράζει τον knox

Link to comment
Share on other sites

Τεράστιο μα τεράστιο ρόλο στην μπαταρία παίζει το σήμα παιδιά...

Σήμερα είμαι σε σημείο που και η COSMOTE αλλά και το Wi-Fi είναι πραγματικά πολύ καλά...

2:30 ώρες οθόνη 35 λεπτά ομιλία και η μπαταρία στο 75%

Άλλες μέρες με παρόμοια χρήση ήμουν στο 65‰

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Πας ρυθμισεις-συσκευη-πινακας ειδοποιησεων και τικαρεις το κουτακι.

 

α σε ευχαριστω αλλα τελικα ειχα 4% μπαταρια γιαυτο εφυγε οταν το φορτησα ξαναγυρισε

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν γίνεται ροοτ χωρίς να χάσεις την εγγύηση γιατί πειράζει τον knox

 

γιατι ?υστερα δεν μπορω να κανω παλι unroot?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπεριζω τη παρεα. Ειμαι καινουργιος κατοχος του note3 πια!!!! Οπως εγραψα σε προηγουμενο ποστ επι 3 χρονια ημουν στην htc. Ειμαι εντυπωσιασμενος απο τη συσκευη!!!!!

 

Εχω μια ερωτηση. Στην αρχικη οθονη εμφανιζοταν αριστερα μια καθετη στηλη με εφαρμογες. Συροντας το χερι εμφανιζοταν και παλι εξαφανιζοταν. Εκανα ομως μια βλακεια και δεν εμφανιζεται πια αυτη η καθετη στηλη. Δε ξερω πως το εκανα!!!

 

Ξερεις κανεις να μου πει πως επανερχεται αυτη η στηλη;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπεριζω τη παρεα. Ειμαι καινουργιος κατοχος του note3 πια!!!! Οπως εγραψα σε προηγουμενο ποστ επι 3 χρονια ημουν στην htc. Ειμαι εντυπωσιασμενος απο τη συσκευη!!!!!

 

Εχω μια ερωτηση. Στην αρχικη οθονη εμφανιζοταν αριστερα μια καθετη στηλη με εφαρμογες. Συροντας το χερι εμφανιζοταν και παλι εξαφανιζοταν. Εκανα ομως μια βλακεια και δεν εμφανιζεται πια αυτη η καθετη στηλη. Δε ξερω πως το εκανα!!!

 

Ξερεις κανεις να μου πει πως επανερχεται αυτη η στηλη;;;;;;

 

Κράτα πατημένο το back button

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

@chrisdental:Ενεργοποίησε από την στήλη ειδοποιήσεων (notifications area) τα "Πολλά παράθυρα". Μπορείς είτε να πατήσεις το κουμπί δίπλα από το γρανάζι ή να κατεβάσεις την στήλη με δύο δάκτυλα.

Nokia 808 Pureview, iPad Air 4th gen(2020), Apple iPhone 13 Pro Max, iWatch Ultra

Link to comment
Share on other sites

Κράτα πατημένο το back button

 

@chrisdental:Ενεργοποίησε από την στήλη ειδοποιήσεων (notifications area) τα "Πολλά παράθυρα". Μπορείς είτε να πατήσεις το κουμπί δίπλα από το γρανάζι ή να κατεβάσεις την στήλη με δύο δάκτυλα.

 

Ευχαριστω πολυ και τους δυο σας! Οι εφαρμογες που εμφανιζονται σε αυτη τη στηλη δεν εμφανιζονται μαζι με ολες τις αλλες εφαρμογες. Πως μπορω να βγαλω τις εφαρμογες απο αυτη τη στηλη ωστε να φαινονται κανονικα μαζι με τις υπολοιπες;;; :)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μια εβδομάδα έχω βάλει την εφαρμογή clean master στο Νοτελι...

Εκτός του ότι είναι τρομερη σαν εφαρμογή και κάνει τεράστια δουλειά κτλ για άλλο λόγο γράφω...

Παρατηρώ την μνήμη του τηλεφώνου... Είναι απίστευτο το πόσο κακή είναι η διαχείριση της...

Έρωτας Έρωτας το Νοτελι αλλά πρέπει εκεί στην Σαμμυ να προσλάβουν κανέναν καλό dev και να φτιάξουν λίγο τα πράγματα...

Σε αυτόν τον τομέα η LG με το G2 παίρνει άριστα με τόνο...

 

Δεν είμαι προγραμματιστής αλλά κρίνοντας εμπειρικά στο θεμα διαχείρισης της ram παίζουν ρόλο οι ρυθμίσεις που δίνει ο κατασκευαστης στο σύστημα και στις δικές του OEM εφαρμογές.

Για παράδειγμα η εφαρμογή samsung link, είναι εξαιρετική για όποιον έχει 2-3 συσκευές Samsung αλλά τρέχει συνεχώς, κάνει ανανεώσεις των όσων μπορεί να χρειαστείς να μοιράσεις κλπ.

Γενικά όλες οι εφαρμογές της samsung είναι φτιαγμένες για να υποστηρίζουν το οικοσύστημα της. Επικοινωνούν με διάφορους τρόπους μεταξύ τους, συνδέονται με το S-Cloud, κανουν περισσότερα πράγματα απ όσα χρειαζόμαστε.

Μετά η samsung απο την πρώτη android συσκευή της, κρατά ενα μεγάλο μέρος ram για τις λειτουργίες της κάμερας κλπ.

Με λίγα λόγια ειναι θέμα τακτικής και οχι κώδικα όπως νομίζουμε. Ουσιαστικά έχει ενα άλλο λειτουργικό μέσα στο λειτουργικό της Google.

Για να αλλάξει κάτι θα πρέπει να κάνει τις εφαρμογές της πιο απλές και όχι τόσο αγκιστρωμενες στο οικοσύστημα που πάει να καθιερώσει.

Προσωπικά όσο δεν μου δημιουργείται πρόβλημα λειτουργίας δεν με απασχολεί.

 

Ειχα βάλει οταν πρωτοβγηκε το clean muster. Μάλιστα ημουν root τότε και είχα greenify, είχα πετάξει τα πάντα απο samsung εφαρμογές κλπ.

Έκανα άπειρες δοκιμές. Το συμπέρασμα ήταν οτι δεν υπήρχε καμία διαφορά στην καθημερινή λειτουργία αλλά και στην αυτονομία.

Δεν παράτησα το root αβασάνιστα. Είδα εμπράκτως ότι αυτα που γλυτωνα τα έχανα απο τις root apps που οι περισσότερες τρέχουν apis συνεχώς στο background για να μπορούν να παρακολουθουν και να κοντρολάρουν το σύστημα.

Τα εχω πετάξει όλα αυτά και χαίρομαι τις συσκευές μου, εφόσον δεν μου δημιουργούν προβλήματα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το Clean Master έχει μια λειτουργία που είναι όλα τα λεφτά, καθαρίζει το τηλέφωνο από σαβούρα που έχουν αφήσει εφαρμογές που έχουμε διαγράψει και σβήνει και ότι άδειο φάκελο έχουμε.

Την έχω και την δουλεύω μόνο γιαυτό 1 φορά την βδομάδα πατάω ένα Clean . Από εκεί και πέρα όλα τα άλλα που παρέχει χαχαχα

Συμφωνώ με τον Te_salat δεν χρειάζεστε τέτοια πειράγματα και εγώ που είμαι ρουτ είμαι καθαρά και μόνο για 2-3 εφαρμογές που χρειάζομαι και για το χόμπι να φλασαρω και εις γνώσης μου έχω όλες αυτές τις εφαρμογές Greenify κτλ έτσι για να ασχολούμαι και γιατί τις έχω αγοράσει.

Link to comment
Share on other sites

η πιο σωστή και ψύχραιμη άποψη. Συμφωνώ όλο και περισσότερο με τον καιρό και τείνω να μην πειράζω και πολύ τα samsung μου...
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι προγραμματιστής αλλά κρίνοντας εμπειρικά στο θεμα διαχείρισης της ram παίζουν ρόλο οι ρυθμίσεις που δίνει ο κατασκευαστης στο σύστημα και στις δικές του OEM εφαρμογές.

Για παράδειγμα η εφαρμογή samsung link, είναι εξαιρετική για όποιον έχει 2-3 συσκευές Samsung αλλά τρέχει συνεχώς, κάνει ανανεώσεις των όσων μπορεί να χρειαστείς να μοιράσεις κλπ.

Γενικά όλες οι εφαρμογές της samsung είναι φτιαγμένες για να υποστηρίζουν το οικοσύστημα της. Επικοινωνούν με διάφορους τρόπους μεταξύ τους, συνδέονται με το S-Cloud, κανουν περισσότερα πράγματα απ όσα χρειαζόμαστε.

Μετά η samsung απο την πρώτη android συσκευή της, κρατά ενα μεγάλο μέρος ram για τις λειτουργίες της κάμερας κλπ.

Με λίγα λόγια ειναι θέμα τακτικής και οχι κώδικα όπως νομίζουμε. Ουσιαστικά έχει ενα άλλο λειτουργικό μέσα στο λειτουργικό της Google.

Για να αλλάξει κάτι θα πρέπει να κάνει τις εφαρμογές της πιο απλές και όχι τόσο αγκιστρωμενες στο οικοσύστημα που πάει να καθιερώσει.

Προσωπικά όσο δεν μου δημιουργείται πρόβλημα λειτουργίας δεν με απασχολεί.

 

 

Ειχα βάλει οταν πρωτοβγηκε το clean muster. Μάλιστα ημουν root τότε και είχα greenify, είχα πετάξει τα πάντα απο samsung εφαρμογές κλπ.

Έκανα άπειρες δοκιμές. Το συμπέρασμα ήταν οτι δεν υπήρχε καμία διαφορά στην καθημερινή λειτουργία αλλά και στην αυτονομία.

Δεν παράτησα το root αβασάνιστα. Είδα εμπράκτως ότι αυτα που γλυτωνα τα έχανα απο τις root apps που οι περισσότερες τρέχουν apis συνεχώς στο background για να μπορούν να παρακολουθουν και να κοντρολάρουν το σύστημα.

Τα εχω πετάξει όλα αυτά και χαίρομαι τις συσκευές μου, εφόσον δεν μου δημιουργούν προβλήματα.

 

Μπράβο Κώστα.Και εγώ ειδικός δεν είμαι αλλά νομίζω ότι παρασυρόμαστε βλέποντας το ποσοστό της ελεύθερης ραμ ,νομίζοντας ότι τρέχουμε ακόμα τα παλιά android κινητά με την ελάχιστη ραμ και τη 2.3.4. έκδοση λειτουργικού.

Στην πραγματική ζωή δεν υπάρχουν ορατές διαφορές .Νομίζω ότι και στις custom rom η αρχική απελευθέρωση που βλέπουμε ,έιναι σίγουρα οι περισότερες επιλογές αλλά και το γεγονός ότι κάνουμε clear cache με την εγκατάσταση.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ασχετο που θα το ρωτησω εδω αλλα αυτο το greenify τι κανει; πως δουλευει. Πως το ρυθμιζω;
TCe
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...