Jump to content

Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν λες οτι έφτασες στο 50% με 5μιση ώρες οθόνη... σε τί ρύθμιση έχεις τη φωτεινότητα;

 

Λιγο πιο κατω απο τη μεση.

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε... Ετσι πρέπει να είναι...
Δηλαδή μέσα στην ρομ που κατεβάσαμε υπάρχουν τα αρχεία CBL CP CSC η δεν χρειάζονται ? μετά δεν υπάρχει γυρισμός σε 4.3.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μόλις έκλεισα ένα 24ωρο με το καινούριο μου τηλέφωνο/παιχνιδάκι/εργαλείο. Ερχόμενος από iphone (και πιο πριν από Galaxy S), έχω τις εξής παρατηρήσεις:

- το μέγεθος δεν ενοχλεί, αν και μερικές φορές το θεωρώ ανοικονόμητο καθώς οι web σελίδες δεν είναι optimized και έτσι τα γράμματα μοιάζουν να απευθύνονται σε στραβούς. Τις περισσότερες φορές πάντως την απολαμβάνεις

- η οθόνη είναι εξαιρετική, ο αισθητήρας πάντως που ρυθμίζει αυτόματα τη φωτεινότητα δε λειτουργεί πάντα σωστά/μερικές φορές καθυστερεί

- η μπαταρία μοιάζει ικανοποιητικότατη, χθες το έλιωσα και την έβγαλε με μία φόρτιση!

- το πενάκι κάνει καλή δουλειά στην αναγνώριση κειμένου (καλύτερα πάντως στα αγγλικά από ότι στα ελληνικά - αναμενόμενο)

- η απόκριση της οθόνης αφής είναι εφάμιλλη του iphone

- πολλά συν για τον ............

 

Τα ίδια θα αντιμετωπίσει κάποιος που θα πάει σε ios μετά από πολύ καιρό.

Το ξέρω γιατί το έκανα το καλοκαίρι που επέστρεψα για λίγο σε iPhone.

Επίσης υπάρχουν πολλές εφαρμογές που χρησιμοποιώ και οι αντίστοιχες εκδόσεις στο ios κάνουν τα μισά απ ότι στο android.

 

Για να σκαναρεις business card και να μεταφερθούν στις επαφές, υπάρχουν πολλές εφαρμογές που λειτουργούν άψογα.

 

Στις σημειώσεις είχα πάντα πρόβλημα γιατί οι samsung notes δεν συγρονιζουν με το macbook μου, αλλά και οι notes του mac os δεν συγρονιζουν με άλλες συσκευές.

Οπότε έχω επιλέξει τρίτη εφαρμογή όπως το Evernote για να κάνω την δουλειά μου παντού.

Για tasks το ίδιο. Υπάρχουν ωραίες εφαρμογές που συγρονιζουν παντού και έχουν ωραία widgets ώστε να τις βλέπεις με μια ματιά.

 

Για χειρογραφες σημειώσεις έχεις δίκιο. Οριακά μπορώ να το κάνω στο tablet μου Note8. Στο Note 2 χρησιμοποιουσα το S-Note μόνο για έκτακτες περιπτώσεις. Εκεί που με βολεύει πάρα πολύ είναι στην δημιουργία σημειώσεων που χρειάζεται να εισάγω φώτο, γεωμετρικά σχήματα, γραφήματα κλπ.

Εκεί το s-pen και οι λειτουργίες του είναι άπαιχτες.

 

Οι φωτογραφίες την πρώτη φορά χρειάζονται χρόνο. Δεν κουβαλάω όλη την ζωή μου στο κινητό μου αλλά έχω περίπου 2000 φωτογραφίες σε πραγματική ανάλυση. Στο ios αν δεν κάνω λάθος όταν τις βάζεις μέσω itunes προσαρμοζουν την ανάλυση για να μην πιάνουν πολύ χώρο.

Δεν ξέρω με το Picasa τι παίζει γιατί έχω σχετικά λίγα φωτογραφίες σ αυτό,.

Συγχρονιζω όμως το Dropbox με πάρα πολλές φώτο και προπαντός βίντεο τεράστιων διατάσεων τα οποία εμφανίζονται στην Συλλογή χωρίς κανένα πρόβλημα στο scrolling. Όταν βρω χρόνο θα σου ανεβάσω σχετικό βίντεο.

 

Τέλος Ναι εμπιστεύομαι το ενσωματωμένο πρόγραμμα μέτρησης data γιατί το έχω τσεκάρει με άλλη εφαρμογή.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μέσα στην ρομ που κατεβάσαμε υπάρχουν τα αρχεία CBL CP CSC η δεν χρειάζονται ? μετά δεν υπάρχει γυρισμός σε 4.3.

 

Η πολωνικη έχει μόνο ένα αρχείο...

4 είχε η πρώτη που κυκλοφόρησε...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

H επίσημη 4.4.2 πολωνική έχει ένα αρχείο tar τo οποίο το βάζετε στο PDA στο odin 3.09. Δεν χρειάζεται τίποτα άλλο. μη μπερδεύεστε με το leak.

Επίσης θα τικάρετε το Autoreboot και reset time και το phone bootloader update. το CSC τελικά αλλάζει ?

Link to comment
Share on other sites

H επίσημη 4.4.2 πολωνική έχει ένα αρχείο tar τo οποίο το βάζετε στο PDA στο odin 3.09. Δεν χρειάζεται τίποτα άλλο. μη μπερδεύεστε με το leak.

Επίσης θα τικάρετε το Autoreboot και reset time και το phone bootloader update. το CSC τελικά αλλάζει ?

 

Ναι αλλαζει το csc.

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλαζει το csc.

 

Σίγουρα; Γιατί κάποιοι φίλοι πριν κατάλαβα ότι τους κρατήθηκε το ίδιο που είχαν.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα; Γιατί κάποιοι φίλοι πριν κατάλαβα ότι τους κρατήθηκε το ίδιο που είχαν.

 

Αν έχεις csc που περιλαμβάνεται σε αυτά που έχει μέσα η ρομ, θα παραμείνει το ίδιο.

Αν όχι, θα πάρεις το default που έχει μέσα η ρομ.

Αυτό ίσχυε πάντα και αυτό ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις csc που περιλαμβάνεται σε αυτά που έχει μέσα η ρομ, θα παραμείνει το ίδιο.

Αν όχι, θα πάρεις το default που έχει μέσα η ρομ.

Αυτό ίσχυε πάντα και αυτό ισχύει.

 

Μπορεί κάποιος να μας πει ποια περιλαμβάνει η ρομ μέσα;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να βαλω widget του yahoo weather και της απευθειας κλησης απο την ωρα που περασα την 4.4.2.ο καιρος παντως σαν εφαρμογη δουλευη κανονικα.
Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανενα link με την 4.4.2 ρε παιδια να την κατεβασω?
εδώ

https://mega.co.nz/#!jZYkyY5a!HfiJlXRgp_ZGWoQncFNWeEn5FnY_0i9iFb23EGfg2Nk

Link to comment
Share on other sites

Αφού η ρομ δεν είναι wipe.Πώς γίνετε το CSC να αλλάζει;. Βασικά τι εννοούν με το CSC;. Μπήκανε στο recovery και είδαν XEO;.Και προσωπικά δεν έκανα τικ στο Phone boot loader update
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να κάνουμε λίγο υπομονή , μέχρι να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα. Στο xda γίνεται χαμός ,με αποκορύφωμα γνωστός development πήγε να περάσει κάποιο recovery πού πρότεινε άλλος development με αποτέλεσμα να σπάσει η συσκευή του.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά θα περιμένω λίγο να ακούσω εντυπώσεις από την 4.4.2 και μετά θα εγκαταστήσω. Είμαι παθών με την 4.3 στο S3 και το πάθημα γίνεται μάθημα.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι μου εκανε προβλημα στο συγχρονισμο του mama email app. Μου βγαζει μυνημα οτι ο " συγχρονισμος email απενεργοποιηθηκε " και πλεον δε κατεβαζει τα email μου. Επειδη δε το εχω δει αλλου πιστευω οτι απλα εχει χτυπησει η εφαρμογη. Σε αλλα e-mail apps δεν εβγαλε προβλημα. Το μονο κακο ειναι οτι δε μπορω να απεγκαταστησω την εφαρμογη αφου ειμαι μαμισια.

 

Ξερετε που μπορω να βρω το apk της για να τη ξαναεγκαταστησω?

 

Tnx

baxy

Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Για να σκαναρεις business card και να μεταφερθούν στις επαφές, υπάρχουν πολλές εφαρμογές που λειτουργούν άψογα.

 

Μπορείς σε παρακαλώ να αναφέρεις ποια θεωρείς καλύτερη ;

τα ΨΑΡΙΑ δεν ΞΕΡΟΥΝ οτι ΒΡΕΧΕΙ ...;)
Link to comment
Share on other sites

Για να σκαναρεις business card και να μεταφερθούν στις επαφές, υπάρχουν πολλές εφαρμογές που λειτουργούν άψογα.

 

Μπορείς σε παρακαλώ να αναφέρεις ποια θεωρείς καλύτερη ;

 

Εγω έχω την κλασσική πια Business card reader γνωστή απο το app store. Επειδή όμως ζω στο εξωτερικό δουλεύω τα πάντα στα αγγλικά. Δεν υην εχω δοκιμάσει σε κάρτες με ελληνικά.

Καλό θα ήταν να τεσταρεις τις free εκδόσεις και να επιλέξεις να αγοράσεις την καλύτερη.

Δοκίμασε αρχίζοντας απο την CamCard free business card R.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω την κλασσική πια Business card reader γνωστή απο το app store. Επειδή όμως ζω στο εξωτερικό δουλεύω τα πάντα στα αγγλικά. Δεν υην εχω δοκιμάσει σε κάρτες με ελληνικά.

Καλό θα ήταν να τεσταρεις τις free εκδόσεις και να επιλέξεις να αγοράσεις την καλύτερη.

Δοκίμασε αρχίζοντας απο την CamCard free business card R.

 

Όταν παλιότερα είχα δοκιμάσει την Business card, θυμάμαι ότι δεν υποστήριζε ελληνικά. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει αυτή η δυνατότητα με κάποιο πρόσφατο update. Η εφαρμογή abbyy, όμως, τα υποστηρίζει κανονικά. Μάλιστα κατά καιρούς, την βγάζουν σε προσφορά. Εγώ την αγόρασα στα €0.99 και μπορώ να πω κατόπιν εορτής, ότι είναι από τις καλές αγορές που έχω κάνει, όσον αφορά το play store.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μ επεσε κ χτυπησε το bezel. ποσο κανει η αλλαγή ?

 

55-60 περιπου

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι μου εκανε προβλημα στο συγχρονισμο του mama email app. Μου βγαζει μυνημα οτι ο " συγχρονισμος email απενεργοποιηθηκε " και πλεον δε κατεβαζει τα email μου. Επειδη δε το εχω δει αλλου πιστευω οτι απλα εχει χτυπησει η εφαρμογη. Σε αλλα e-mail apps δεν εβγαλε προβλημα. Το μονο κακο ειναι οτι δε μπορω να απεγκαταστησω την εφαρμογη αφου ειμαι μαμισια.

 

Ξερετε που μπορω να βρω το apk της για να τη ξαναεγκαταστησω?

 

Tnx

baxy

 

πια ρομ έχεις και αν είσαι ρουτ για να μπορείς να κάνεις την αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες,

εάν φλασάρω την 4.4.2 πάνω από stock Ελληνική, το Knox θα γράψει..?

Edited by Hatebreedgr
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...