Jump to content

Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν την πέρασα ακόμα αλλά νομίζω πως λογικά πρέπει να το τικαρεις...

Ας μας πει κάποιος που την έβαλε

Τα άλλα τρία αρχεία που λείπουν, που θα τα βρούμε. BL,CP,CSC.

EDIT. τα βρηκα ειναι σε αυτο το zip http://www.sammobile.com/2014/01/12/exclusive-n9005xxuena6-leaked-android-4-4-2-kitkat-test-firmware-for-galaxy-note-3-sm-n9005/

Edited by menioseten
Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε το κιτ κατ ΟΤΑ και απο μονο του. Δε καταλαβα καμια διαφορα. Τι θα επρεπε να καταλαβω?
Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

ΟΤΑ σου ήρθε ? Και το εγκατέστησες ? Υποτίθεται οτι θα γινόταν μόνο μέσω kies

 

Ετσι ακριβως. ΟΤΑ μου ηρθε και το εγκατεστησα καμια 300 τοσα MB. Τι να πω δεν καταλαβα και καμια διαφορα. Μονο που απενεργοποιηθηκε ο συγχρονισμος των e-mail και δε μπορω να τον ξαναενεργοποιησω.

 

Ουτε reset ουτε τιποτα.

 

Ψαχνω να βρω τι διαφορες εχει απο τη προηγουμενη εκδοση.

Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Πολωνικό τηλέφωνο έχεις ? Μου κάνει εντύπωση γιατί η ανάβαθμιση θα γινόταν μόνο μέσω kies. Για κοίταξε λίγο η συνολική ram από 2.3 πήγε στα 2.7 ?
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται tick στο Phone boot loader update όταν την περνάμε μέσω Odin 3.09;.
στο xda ενας λεει Phone Bootloader Update must tick at PC Odin3 v3.09, without updating the bootloader, the phone won't success boot to recovery for completing the flashing. στο youtube
δεν το εχει tick .καποιος που την εβαλε ασ μας πει.
Link to comment
Share on other sites

Πολωνικό τηλέφωνο έχεις ? Μου κάνει εντύπωση γιατί η ανάβαθμιση θα γινόταν μόνο μέσω kies. Για κοίταξε λίγο η συνολική ram από 2.3 πήγε στα 2.7 ?

 

Ναι Πολωνικο. Και ναι πηγε στο 2.7 . Αλλα εχει θεμα με τον συγχρονισμο. Δς με αφηνει να κατεβασω e-mail και ποιος ξερει τι αλλο?

 

Μπορει να βοηθησει κανεις?

Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας κάνει την αναβαθμιση απο το πρωι εχω προσεξει τα εξης:λειτουργια πιο γρηγορη και πιο smooth.Μπαταρια λιγο καλυτερη.εφτασα στο 50% με 5:30 ωρες οθονη.Το καλυτερο ειναι οτι η ραμ ειναι 2,71 πια.Οσον αφορα αισθητικες βελτιωσεις:εχει προστεθεί στη lock screen η καμερα. Ακομη προστιθετε και το εξωφυλλο του αλμπουμ εαν ακους μουσικη.Τα εικονιδια της μπαταριας και του ιντερνετ εχουν γινει ασπρα.Εχουν προστεθει εφαρμογες στο pen window καθως και στο multi window και εχει αλλαξει η εμφανιση του χειρογραφου εχοντας τη μπαρα στο κατω ακρο της σελίδας. Αυτα τα λιγα.Τωρα οσον αφορα κάποια υπομενου μολις τα ανακαλυψα με αυτο το video.http://
Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας κάνει την αναβαθμιση απο το πρωι εχω προσεξει τα εξης:λειτουργια πιο γρηγορη και πιο smooth.Μπαταρια λιγο καλυτερη.εφτασα στο 50% με 5:30 ωρες οθονη.Το καλυτερο ειναι οτι η ραμ ειναι 2,71 πια.Οσον αφορα αισθητικες βελτιωσεις:εχει προστεθεί στη lock screen η καμερα. Ακομη προστιθετε και το εξωφυλλο του αλμπουμ εαν ακους μουσικη.Τα εικονιδια της μπαταριας και του ιντερνετ εχουν γινει ασπρα.Εχουν προστεθει εφαρμογες στο pen window καθως και στο multi window και εχει αλλαξει η εμφανιση του χειρογραφου εχοντας τη μπαρα στο κατω ακρο της σελίδας. Αυτα τα λιγα.Τωρα οσον αφορα κάποια υπομενου μολις τα ανακαλυψα με αυτο το video.http://

 

Εχεις θεμα με τον συγχρονισμο? Σε μενα βγαζει οτι εχει απενεργοποιηθει.

Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Συγχρονισμο τον κανω χειροκινητα.Μια χαρα το κάνει κανενα προβλημα.
Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας κάνει την αναβαθμιση απο το πρωι εχω προσεξει τα εξης:λειτουργια πιο γρηγορη και πιο smooth.Μπαταρια λιγο καλυτερη.εφτασα στο 50% με 5:30 ωρες οθονη.Το καλυτερο ειναι οτι η ραμ ειναι 2,71 πια.Οσον αφορα αισθητικες βελτιωσεις:εχει προστεθεί στη lock screen η καμερα. Ακομη προστιθετε και το εξωφυλλο του αλμπουμ εαν ακους μουσικη.Τα εικονιδια της μπαταριας και του ιντερνετ εχουν γινει ασπρα.Εχουν προστεθει εφαρμογες στο pen window καθως και στο multi window και εχει αλλαξει η εμφανιση του χειρογραφου εχοντας τη μπαρα στο κατω ακρο της σελίδας. Αυτα τα λιγα.Τωρα οσον αφορα κάποια υπομενου μολις τα ανακαλυψα με αυτο το video.http://

 

Το εικονίδιο ίντερνετ ήταν άσπρο.

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Εννοεί μάλλον τα βελάκια από κάτω...

 

Ναι αυτο εννοω.Τα βελακια.

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα μέσω Odin. Πέρα από το εικονίδιο της μπαταρίας που έγινε λευκό και ίσως κάποιες επιπλέον επιλογές στα developer's options, δε βλέπω κάτι τρομερό. Μερικές φορές απορώ γιατί ανυπομονούμε τόσο για κάθε νέα αναβάθμιση...

Υ.Γ.: Έβαλαν και μία επιλογή στις ρυθμίσεις με το όνομα Default Applications, όπου φαίνονται οι τυχόν επιλογές του χρήστη για το ποια εφαρμογή θα ανοίγει συγκεκριμένα αρχεία. Αυτό χρειαζόταν, γιατί αν κάποια στιγμή έκανες λάθος έπρεπε να κάνεις επαναφορά όλων των επιλογών σου μαζί (και να τις ξαναεπιλέξεις από την αρχή). Τώρα κάνεις ξεχωριστές επιλογές και αλλαγές όταν χρειάζεσαι.

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.: Έβαλαν και μία επιλογή στις ρυθμίσεις με το όνομα Default Applications, όπου φαίνονται οι τυχόν επιλογές του χρήστη για το ποια εφαρμογή θα ανοίγει συγκεκριμένα αρχεία. Αυτό χρειαζόταν, γιατί αν κάποια στιγμή έκανες λάθος έπρεπε να κάνεις επαναφορά όλων των επιλογών σου μαζί (και να τις ξαναεπιλέξεις από την αρχή). Τώρα κάνεις ξεχωριστές επιλογές και αλλαγές όταν χρειάζεσαι.

Μα και στην 4.3 ήταν αυτό, απλά σε διαφορετική θέση. Σου λέει ποιες είναι οι default εφαρμογές που έχεις επιλέξει και πατάς clear μόνο σε αυτήν που θέλεις.

 

Εκτός κι αν εννοείς κάτι άλλο.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σε ολους ποτε θα υπαρξη ενημερωση. Ασχετο.παραγγειλα τη βαση φορτισεις του ν2 που βγαζει hdmi kai usb θα δουλευει με το ν3?
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω μολις περασα την 4.4.2 και δεν βλεπω τρομερες διαφορες.Ισως να εχει σε αυτονομια αλλα θα δειξει σε 2-3 μερες.
Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας κάνει την αναβαθμιση απο το πρωι εχω προσεξει τα εξης:λειτουργια πιο γρηγορη και πιο smooth.Μπαταρια λιγο καλυτερη.εφτασα στο 50% με 5:30 ωρες οθονη.Το καλυτερο ειναι οτι η ραμ ειναι 2,71 πια.Οσον αφορα αισθητικες βελτιωσεις:εχει προστεθεί στη lock screen η καμερα. Ακομη προστιθετε και το εξωφυλλο του αλμπουμ εαν ακους μουσικη.Τα εικονιδια της μπαταριας και του ιντερνετ εχουν γινει ασπρα.Εχουν προστεθει εφαρμογες στο pen window καθως και στο multi window και εχει αλλαξει η εμφανιση του χειρογραφου εχοντας τη μπαρα στο κατω ακρο της σελίδας. Αυτα τα λιγα.Τωρα οσον αφορα κάποια υπομενου μολις τα ανακαλυψα με αυτο το video.http://

 

Όταν λες οτι έφτασες στο 50% με 5μιση ώρες οθόνη... σε τί ρύθμιση έχεις τη φωτεινότητα;

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μόλις έκλεισα ένα 24ωρο με το καινούριο μου τηλέφωνο/παιχνιδάκι/εργαλείο. Ερχόμενος από iphone (και πιο πριν από Galaxy S), έχω τις εξής παρατηρήσεις:

- το μέγεθος δεν ενοχλεί, αν και μερικές φορές το θεωρώ ανοικονόμητο καθώς οι web σελίδες δεν είναι optimized και έτσι τα γράμματα μοιάζουν να απευθύνονται σε στραβούς. Τις περισσότερες φορές πάντως την απολαμβάνεις

- η οθόνη είναι εξαιρετική, ο αισθητήρας πάντως που ρυθμίζει αυτόματα τη φωτεινότητα δε λειτουργεί πάντα σωστά/μερικές φορές καθυστερεί

- η μπαταρία μοιάζει ικανοποιητικότατη, χθες το έλιωσα και την έβγαλε με μία φόρτιση!

- το πενάκι κάνει καλή δουλειά στην αναγνώριση κειμένου (καλύτερα πάντως στα αγγλικά από ότι στα ελληνικά - αναμενόμενο)

- η απόκριση της οθόνης αφής είναι εφάμιλλη του iphone

- πολλά συν για τον premium λογαριασμό evernote και τα έξτρα 50GB dropbox για δύο χρόνια!

Αυτά προς το παρόν ως προς τα θετικά, θα ανακαλύψω και άλλα στην πορεία χρήσης νομίζω.

Πάμε στα αρνητικά, που νομίζω ενδιαφέρουν πιθανούς αγοραστές που διαβάζουν:

- το play store είναι κλάσεις κατώτερο από το app store. Οι εφαρμογές δε, δυστυχώς, ακόμα και οι ίδιες έχουν διαφορά ποιότητες ανάμεσα στα δύο λειτουργικά. Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το Hello για το Evernote, μία εφαρμογή που στο ios σκανάρει business cards και κάνει οπτική αναγνώριση των πληροφοριών και τις μετατρέπει αυτόματα σε επαφές και τις αποθηκεύει στο evernote. Στο android πρέπει να γίνει με το χέρι! Επίσης το ewallet, μία πολύ χρήσιμη εφαρμογή για μένα, απλά δε δουλεύει (δε συγχρονίζει με το PC), αναγκάστηκα και άνοιξα ticket.

- το πενάκι είναι χρήσιμο αλλά το τηλέφωνο παραμένει τηλέφωνο. Το real estate της συσκευής είναι τέτοιο που δεν μπορείς να κρατήσεις πραγματικές σημειώσεις αξιώσεων σε αυτό (δεν είναι tablet). Για ένα γρήγορο τηλέφωνο ή όνομα είναι οκ, αλλά για παραπάνω είναι μόνο για τις παρουσιάσεις (για εμένα)

- η εφαρμογή Gallery είναι για τα μπάζα! Επειδή έχω backup όλες τις φωτογραφίες μου στο picasa μόλις έβαλα το λογαριασμό μου google άρχισε να συγχρονίζει όλα τα album στο gallery. Το αποτέλεσμα; Δεν μπορούσε να κάνει καν scroll!!! Το έλεισα αφαιρώντας το συγχρονισμό και χρησιμοποιώντας τη χωριστή εφαρμογή Photos της Google. Απαράδεκτο

- η υλοποιήση exchange είναι πολύ μέτρια. Πριν στο iphone είχα mail/contacts/calendars/tasks/notes να συγχρονίζονται μέσω του exchange server της δουλειάς μου. Στο android μόνο τα mail/contacts/calendars δούλευαν, τα tasks έχασα τα μισά και τα notes δεν υφίστανται σαν επιλογή. Αναγκάστηκα (για να μπορώ να συγχρονίζω μεταξύ του Mac/iPad/android) να μεταφέρω contacts και calendars σε google (μου έβγαλε την πίστη να πάρω ειδικά το ημερολόγιο στο google calendar) ενώ τα tasks/notes τα μετέφερα σε evernote.

- lag παρατήρησα στη συσκευή, έστω και μικρό, όταν έπαιζα με ρυθμίσεις εφαρμογών

 

Ζητώ συγνώμη για το μακρύ post, απλά ως πρώτες εμπειρίες ενός χρήστη και από τα δύο λειτουργικά νομίζω ότι μπορεί να βοηθήσω κάποιον που το σκέφτεται. Συμπέρασμα; Ναι, το android έχει ωριμάσει και σου δίνει περισσότερες δυνατότητες από το ios στην παραμετροποίηση, το τελευταίο όμως παραμένει πιο smooth σα λειτουργικό. Θα πρέπει να ζήσω λίγο περισσότερο στο νέο περιβάλλον για να αποφασίσω αν τελικά είναι αυτό που θέλω ή όχι (και να περιμένω να συγκρίνω τι θα φέρει ο καινούριος χρόνος :) )

 

ΥΓ: μία ερώτηση. Χρησιμοποιείτε κάποιο πρόγραμμα για μέτρηση των data ή εμπιστεύεστε το ενσωματωμένο στη συσκευή;

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

 

ΥΓ: μία ερώτηση. Χρησιμοποιείτε κάποιο πρόγραμμα για μέτρηση των data ή εμπιστεύεστε το ενσωματωμένο στη συσκευή;

 

Mobile Counter Pro 3G - Wifi

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται tick στο Phone boot loader update τελικα ?

 

Ορίστε... Ετσι πρέπει να είναι...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...