Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατά τη γνώμη μου, η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Ναι μεν όποιος έχει τηλέφωνο χωρίς band 20 lte και είναι στη Wind ενώ γνωρίζει ότι παίζει κυρίως από αυτή τη μπάντα που δεν υποστηρίζει τη συσκευή του, δεν έχει απόλυτο δίκιο να διαμαρτύρεται. Από την άλλη όμως, είναι και λίγο θέμα αν με την ίδια συσκευή σε άλλο δίκτυο δεν έχει τόσο μεγάλο πρόβλημα, που πάει να πει ότι μέχρι στιγμής στηρίζεται περισσότερο σε band 20 το δίκτυο της Wind. Αν κάνουν λάθος τα άλλα δίκτυα που δεν έχουν επενδύσει τόσο πολύ σε αυτήν την συχνότητα δεν ξέρω, αλλά για να έχουν πελάτες χωρίς πρόβλημα(που δεν διαμαρτύρονται για κάτι), μάλλον δεν πρέπει να κάνουν. Εξαρτάται λοιπόν πως το βλέπει κανείς το ποτήρι. Αν είναι κάποιος "φανατικός" της Wind μπορεί να το βλέπει μισογεμάτο, ενώ αν είναι απλός συνδρομητής με κινέζικο τηλέφωνο χωρίς band 20, είναι λογικό να το βλέπει μισοάδειο... Καλό θα ήταν να λήξει αυτή η διαμάχη, γιατί δεν προσφέρει κάτι, και επειδή και οι 2 απόψεις έχουν δίκιο.
Link to comment
Share on other sites

Πόσο είναι το κόστος για να αναβαθμίσουν έναν σταθμό σε σύγχρονο 3G και σε 4G?

ξέρει κανείς ένα ενδεικτικό κόστος?απορία το έχω...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να τα λες καλα αλλά δεν φταίει η wind που το κινητό που αναφέρεις δεν εχει 800.

 

 

Sorry "οι κολλημένοι με την μπάλα" φταίνε που προχωράνε σε τέτοιες αγορές.

 

 

Δεν γίνετε η εταιρία να λάβει στα σοβαρά τέτοιες τραγελαφικές καταστάσεις πορωσης που βλέπω να επικροτούν διάφοροι μη λαμβάνοντας υπόψιν κάτι τόσο σημαντικό.

 

 

Ακομα και 100% κάλυψη 4g στους 800 να είχε πάλι θα λέγαμε κάτι ενώ στην περίπτωση που περιγράφεις μπορεί να φταίμε και εμείς, εκτός αν η αγορά έγινε με αλλα κριτήρια.

 

 

Sorry αλλά όταν ακούω εχω xiaomi και φταει η εταιρία τα ακουω βερεσέ τα υπόλοιπα ακόμα και αν στεκουν.

 

 

 

Η εταιρια φταιει..οχι οτι δεν βλεπω 4G αλλα για οτι δεν διευκρινιζει οτι παιζει μονο σε 800.π.χ η O2-UK το αναφερει οπως ειχε γραψει μελος του φορουμ.Να το κανει και η Wind.Αμα βαζει κεραιες ΜΟΝΟ στα 800Mhz(B20) να το αναφερει στην ιστοσελιδα της,ωστε να το ξερουμε εκ των προτερων οι συνδρομητες και οσοι θελουν να ερθουν στη Wind.Αλλα εφοσον εχει 1800 και 2600 κεραιες να προσθετει και εκτος πολεων.Η κοκκινη,με την οποια συνεργαζονται μεσω Victus εχει 1800/2600 και στην επαρχια και επιανε κανονικα το χιαομι που λες οτι φταιει επειδη δεν πιανει την B20(800Mhz) και εγω προσωπικα το γνωριζα εκ των προτερων πριν το αγορασω για τον πατερα μου.Αυτοι που κατηγορουν την εταιρεια ειναι αυτοι που δεν το γνωριζαν.

 

*τα κεφαλαια ηταν για τον τονισμο καποιων λεξεων.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να ανέβω σύντομα στο χωριό μου γιατί βάσει καλυψης πιάνει 4g (Αγία Άννα Βοιωτίας). Ίδωμεν...

 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nokia 5210 -> Ericsson T20e -> Sony Ericsson K300i -> Sony Ericsson K750i -> Sony Ericsson W595 -> Sony Ericsson Elm -> Sony Ericsson Xperia X10 mini -> Samsung Galaxy S DUOS -> Sony Xperia SP -> Elephone P3000 -> Huawei P8 lite -> Huawei Honor 8 και συνεχίζουμε...
Link to comment
Share on other sites

Ο Μάρκος το έθεσε σωστά το θέμα.

Απλά να τονίσω ότι η Wind δε θα ρωτήσει εμένα και εσάς για το frequency planning.

Για αυτό καλό θα ήταν να έχετε συσκευές που υποστηρίζουν όλο το φάσμα συχνοτήτων.

Το LTE δεν είναι πανάκεια. Μπορείτε να χρησιμοποιείτε σε κάθε περίπτωση το αναβαθμισμένο HSDA+. Δε νομίζω ότι υπάρχει χρήστης που να μην ικανοποιείται από το γρήγορο 3G.

 

@Bayern, μήπως δώσανε περισσότερο φάσμα στο 1800άρι σε αυτή την κεραία που συνδέεσαι; ;)

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάνω λάθος, η 800 δεν είναι μια απο τις τελευταίες μπάντες που πρέπει να υποστηρίζει ένα ευρωπαϊκό μοντέλο?

Ειναι δυνατόν να έχουμε την απαίτηση να έχουμε κάλυψη από όλες τις μπάντες σε ΚΑΘΕ σημείο.

Δεν είναι λογικοτερο να έχουμε ένα κινητό που να υποστηρίζει όλες τις μπάντες.

Μήπως ειναι ευκολότερο?

Λέω εγώ τώρα με το μικρό μου το μυαλό..

Μήπως?

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Θα το πω απλα Μιχαλη και Μαρκο. Το θεμα ειναι οτι εχει πληρωσει αδειοδοτησεις για 800,1800,2600 και βαζει σχεδον παντου 800.Παρολα αυτα η Wind συνεργαζεται με την Vodafone μεσω Victus.Η Voda βαζει πολυ περισσοτερο 4G στα 1800/2600 σε σχεση με την Wind.Δευτερον η Wind οπως ανεφερε ο cmvr εβαλε 2 κεραιες 4G στα 800 στην Κομοτηνη,ετσι για να πει οτι εβαλε.Αυτο δεν ειναι κοροιδια; Τριτον για ποιο λογο δεν προσθετει στην επαρχια 1800/2600,εφοσον εχει φασμα αδειοδοτημενο και εχει πληρωσει στο κρατος? Αμα ειναι να μη βαζει να γραφει για το 4G οτι στην επαρχια παιζει αποκλειστικα με 800.Μονο στις ταδε περιοχες εχουμε 800,1800,2600.Αμα το διευκρινιζε κανενα θεμα και δεν θα καναμε παραπονα.Επισης ακουω στο ραδιοφωνο(Θεσσαλονικη) για το 4G της Wind και διαβαζω παραπονα εδω περα παραλληλα και απορω τι στο καλο συμβαινει.Τις προαλλες ακουγα σε ενα σταθμο,το οποιο παιζει και Θεσσαλονικη(107,1 και 97,8 για Αθηνα) απο την παρουσιαστρια οτι στο ταδε beach bar πιανει το 4G της Wind.Και βλεπω χαρτες στο σαιτ της γουιντ,παραπονα εδω περα και απορω τι 4G εχουν κανει...σαν να μας κοροιδευουν. Σορρυ για ολο το offtopic αλλα πραγματικα παρολο που θεωρω οτι η Wind ειναι οικονομικη και οτι το δικτυο καποια στιγμη θα το φτιαξει και θα ειναι επιτελους σωστο σε ολη τη Ελλαδα βαζοντας 3G/4G παντου,βλεπω κατι αλλο.Οτι μονο στα χαρτια και κανει προχειροδουλεια.Οσο για το γρηγορο 3G,μια χαρα ειναι χωρις κολληματα,κανεις τη δουλεια σου χωρις θεματα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειναι το παραξενο με την εν λογο εταιρεια,παντοτε αργουσε με το δικτυο,πλεον οι απαιτησεις δεν ειναι μονο για καλυψη αλλα και για ταχυτητες δεδομενων,οποτε το 4G είναι απαραιτητο οπως και να το κανουμε..το πλανο του 3G ηταν μεχρι το 2016 λογικα βαλτε αλλα 5 χρονια για 4G,για να ειμαστε εντος ολοκληρωσης πλανου της εταιρειας!!! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάνει προχειροδουλεια η wind βάζοντας 800.

Αλλά και εμείς κάνουμε κάτι άλλο αγοράζοντας συσκευές χωρίς 800, συμβάλουμε στην μη εύρεση λογικής (για κάποιους ) γιατί βάζει μόνο 800 ενώ εμεις λεμε όχι 800.

 

Αλλα εδω μπορούμε να αναρωτηθούμε γιατι και οι άλλες δεν βαζουν 800?

Και αυτές δεν έχουν πληρώσει φάσμα??

Ίδια λογική δεν ειναι.

Μην μου πείτε οτι εχουν καλύτερο δίκτυο γιατί εκει ειναι λογικοτατο τι προσπαθεί να κάνει η wind

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Η Wind βάζει LTE 1800 όπου είναι δυνατόν. Συγγνώμη αν σας χαλάω την πραγματικότητα. Σε κάποιες περιοχές το χρησιμοποιεί για GSM και δε γίνεται προς το παρόν να το αλλάξει. Λέτε να μη ξέρουν τι κάνουν; Αγοράστε επιτέλους συσκευή που υποστηρίζει Όλες τις μπαντες. Δεν ειναι δύσκολο.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάνει προχειροδουλεια η wind βάζοντας 800.

Αλλά και εμείς κάνουμε κάτι άλλο αγοράζοντας συσκευές χωρίς 800, συμβάλουμε στην μη εύρεση λογικής (για κάποιους ) γιατί βάζει μόνο 800 ενώ εμεις λεμε όχι 800.

Θέλω να πιστεύω ότι η προχειροδουλειά είναι για να στηθεί ένα νέο δίκτυο όσο γίνεται πιο γρήγορα, ώστε να το διαφημίσει(όπως κάνει) για να μην φαίνεται ότι έχει μείνει πολύ πίσω. Επίσης θα ήθελα να δω αφού το στήσει μετά να αρχίσει να το βελτιώνει, εμπλουτίζοντάς το(με συγχωρείτε για το μπακάλικό ίσως της έκφρασης), και με άλλες συχνότητες - στα σημεία που χρειάζεται πάντα. Για αυτό μέχρι να τελειώσει προσωπικά δεν κατακρίνω τα αποτελέσματα από τη χρήση του δικτύου ως έχει μέχρι τώρα.

 

 

Το LTE δεν είναι πανάκεια. Μπορείτε να χρησιμοποιείτε σε κάθε περίπτωση το αναβαθμισμένο HSDA+. Δε νομίζω ότι υπάρχει χρήστης που να μην ικανοποιείται από το γρήγορο 3G.

Συμφωνώ απόλυτα. Όσες φορές χρησιμοποίησα το συγκεκριμένο δίκτυο δεν είχα παράπονο(και στο εξοχικό μου, και στο κέντρο της Αθήνας). Και μάλιστα η χρήση ήταν μέσω mi-fi μοιράζοντας σε αρκετές συσκευές, και κάναμε την δουλειά μας αρκετά ικανοποιητικά.

Link to comment
Share on other sites

Η Wind βάζει LTE 1800 όπου είναι δυνατόν. Συγγνώμη αν σας χαλάω την πραγματικότητα. Σε κάποιες περιοχές το χρησιμοποιεί για GSM και δε γίνεται προς το παρόν να το αλλάξει. Λέτε να μη ξέρουν τι κάνουν; Αγοράστε επιτέλους συσκευή που υποστηρίζει Όλες τις μπαντες. Δεν ειναι δύσκολο.

 

 

 

Να βαλει 3G παντου...οσο για συσκευη,πολλοι στρεφονται στην Κινα λογω κοστους και οσοι θελουν δικαρτο.Γιατι με 200€ οι αξιολογες συσκευες ειναι ελαχιστες απο ελλαδα.2ον κινεζικα με 800 υπαρχουν,αλλα δεν ειναι τοσο καλα...τριτον οταν βγαζουν κατι μειζου τα οποια δεν υποστηρηζουν την 800,χιαομι που δεν εχουν και αυτα την 800 απο μεγαλομαγαζα για ποιο λογο τα πουλουσαν?Οσο για το GSM ας το βγαλει και να βαλει 3G στα 2100.Οι πλειοψηφια των συσκευων εκτος απο κατι dumbphone υποστηρηζουν 3G.Αμα εμπαινε 3G δεν θα χρειαζονταν τοσο το GSM @1800.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αν και off topic, δεν είναι και τόσο μάπα τα φθηνά κινέζικα, που υποστηρίζουν την b.20. Γενικώς σε λήψη(συμπεριλαμβανομένων και των wi-fi/gps) πάνε πάρα πολύ καλά. Αυτό τουλάχιστον είδα από 3 τέτοιες συσκευές που είχαν περάσει από τα χέρια μου μέχρι πριν λίγο καιρό.
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάνει προχειροδουλεια η wind βάζοντας 800.

 

 

Αλλά και εμείς κάνουμε κάτι άλλο αγοράζοντας συσκευές χωρίς 800, συμβάλουμε στην μη εύρεση λογικής (για κάποιους ) γιατί βάζει μόνο 800 ενώ εμεις λεμε όχι 800.

 

 

 

 

 

Αλλα εδω μπορούμε να αναρωτηθούμε γιατι και οι άλλες δεν βαζουν 800?

 

 

Και αυτές δεν έχουν πληρώσει φάσμα??

 

 

Ίδια λογική δεν ειναι.

 

 

Μην μου πείτε οτι εχουν καλύτερο δίκτυο γιατί εκει ειναι λογικοτατο τι προσπαθεί να κάνει η wind

 

 

 

Θα σου οω το εξης..το τελευταιο που νοιαζει τον αγοραστη ειναι το να εχει 800 στο 4G το κινητο.Εδω κοιταμε καμερες,οθονη,ram/rom,ηχο και μετα τις μπαντες.Οι αλλες εχουν στησει δικτυο και δεν θα αλλαξουν,εκτος αμα χρειαστει να δωσουν φασμα στο GSM τους.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω ότι η προχειροδουλειά είναι για να στηθεί ένα νέο δίκτυο όσο γίνεται πιο γρήγορα, ώστε να το διαφημίσει(όπως κάνει) για να μην φαίνεται ότι έχει μείνει πολύ πίσω. Επίσης θα ήθελα να δω αφού το στήσει μετά να αρχίσει να το βελτιώνει, εμπλουτίζοντάς το(με συγχωρείτε για το μπακάλικό ίσως της έκφρασης), και με άλλες συχνότητες - στα σημεία που χρειάζεται πάντα. Για αυτό μέχρι να τελειώσει προσωπικά δεν κατακρίνω τα αποτελέσματα από τη χρήση του δικτύου ως έχει μέχρι τώρα.

 

Μην ξεχνάμε ότι είναι η τελευταία εταιρεία που ξεκίνησε την αναβάθμιση, και ναι, πρέπει να ξεκινήσει με 2 σταθμούς για να γίνουν οι 2->4 και οι 4->8... Αθήνα νομίζω μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα επίδοσης πλέον. Έχει μπει και αρκετό carrier aggregation. ;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω ότι η προχειροδουλειά είναι για να στηθεί ένα νέο δίκτυο όσο γίνεται πιο γρήγορα, ώστε να το διαφημίσει(όπως κάνει) για να μην φαίνεται ότι έχει μείνει πολύ πίσω. Επίσης θα ήθελα να δω αφού το στήσει μετά να αρχίσει να το βελτιώνει, εμπλουτίζοντάς το(με συγχωρείτε για το μπακάλικό ίσως της έκφρασης), και με άλλες συχνότητες - στα σημεία που χρειάζεται πάντα. Για αυτό μέχρι να τελειώσει προσωπικά δεν κατακρίνω τα αποτελέσματα από τη χρήση του δικτύου ως έχει μέχρι τώρα.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συμφωνώ απόλυτα. Όσες φορές χρησιμοποίησα το συγκεκριμένο δίκτυο δεν είχα παράπονο(και στο εξοχικό μου, και στο κέντρο της Αθήνας). Και μάλιστα η χρήση ήταν μέσω mi-fi μοιράζοντας σε αρκετές συσκευές, και κάναμε την δουλειά μας αρκετά ικανοποιητικά.

 

 

 

Για το 3G συμφωνω μαζι σου,τα λες σωστα.2ον ανα νομο και περιφερια αναβαθμιζει,οποτε θα μπορουσε αμα θελει να κανει καθολικη αναβαθμιση,βαζοντας και σε αλλες συχνοτητες 4G και μαζι 3G.Περιμενω να δω εως το τελος του ετους αμα θα βαλει 4G σε Λεπτοκαρυα-Λιτοχωρο γιατι διαβαζα οτι το δικτυο εχει μεινει στα ιδια χαλια και στο κομματι Βεροια-Κλειδι στο νομο Ημαθιας.Περιμενω 4G στην διαδρομη απο τα χωρια και απο την Εγνατια Οδο.Επισης σε περιχωρα θεσσαλονικης να επεκτεινει το 4G.

 

----- προσθήκη μηνύματος 100 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν και off topic, δεν είναι και τόσο μάπα τα φθηνά κινέζικα, που υποστηρίζουν την b.20. Γενικώς σε λήψη(συμπεριλαμβανομένων και των wi-fi/gps) πάνε πάρα πολύ καλά. Αυτό τουλάχιστον είδα από 3 τέτοιες συσκευές που είχαν περάσει από τα χέρια μου μέχρι πριν λίγο καιρό.

 

 

 

Σιγουρα αλλα υστερουν σε καμερες και οθονη...το χιαομι που πηρε ο πατερας μου ειναι πολυ ποιοτικο σε σχεση με κατι doogee,ulefone που βλεπω σε ελληνικα review και αρθρα του myphone.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μην ξεχνάμε ότι είναι η τελευταία εταιρεία που ξεκίνησε την αναβάθμιση, και ναι, πρέπει να ξεκινήσει με 2 σταθμούς για να γίνουν οι 2->4 και οι 4->8... Αθήνα νομίζω μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα επίδοσης πλέον. Έχει μπει και αρκετό carrier aggregation. ;)

 

 

 

Αθηνα ομως δεν ειναι ολη η ελλαδα.Το 50% ειναι εκει...Μιχαλη συγκρινε λιγο σε παρακαλω τους χαρτες της βονταφον με την γουιντ με την οποια στηνουν απο κοινου μεσω Victus.Τους εχει βαλει o cmvr στους διαξηφισμους.Διαφορα που εχουν στην επεκταση ειναι οτι η Wind καλυπτει ανα νομους και περιφεριες.Θα μπορουσε να στησει 3G/4G σταδιακα ανα νομο/περιφερεια κατανεμοντας τις συχνοτητες της σε 2G/3G/4G ωστε να πετυχει ενα σωστο αποτελεσμα χωρις να υπαρχουν μεγαλες επιπτωσεις σε κανενα απο τα τρια ειδη δικτυων.Αμα πηγαινε ετσι απο νομο σε νομο και απο περιφερια σε περιφερεια θα ειχε κανει ενα σωστο δικτυο και οχι προχειροδουλεια.Αυτη ειναι η γνωμη μου,καντε και εσεις τη συγκριση και δειτε το και εσεις.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Θα σου οω το εξης..το τελευταιο που νοιαζει τον αγοραστη ειναι το να εχει 800 στο 4G το κινητο.Εδω κοιταμε καμερες,οθονη,ram/rom,ηχο και μετα τις μπαντες.Οι αλλες εχουν στησει δικτυο και δεν θα αλλαξουν,εκτος αμα χρειαστει να δωσουν φασμα στο GSM τους.

 

Και όμως θα έπρεπε.Οπως ψάχνονταν παλιά όταν ξεκίνησε η κοσμοτε να εκπέμπει και τα κινητά που δεν ήταν dual band δεν μπορούσαν να συνδεθουν σε αυτήν.Ασυμβατότητες υπήρχαν ,υπάρχουν και θα υπάρχουν.Δεν είναι δύσκολο να κοιτάξεις τα χαρακτηριστικά της συσκευής που σε ενδιαφέρει και να αποφασίσεις.Το ίδιο δεν γίνεται και όταν ταξιδευεις στο εξωτερικό και κοιτάς ποια δίκτυα είναι συμβατά με την συσκευή σου;

Link to comment
Share on other sites

Και όμως θα έπρεπε.Οπως ψάχνονταν παλιά όταν ξεκίνησε η κοσμοτε να εκπέμπει και τα κινητά που δεν ήταν dual band δεν μπορούσαν να συνδεθουν σε αυτήν.Ασυμβατότητες υπήρχαν ,υπάρχουν και θα υπάρχουν.Δεν είναι δύσκολο να κοιτάξεις τα χαρακτηριστικά της συσκευής που σε ενδιαφέρει και να αποφασίσεις.Το ίδιο δεν γίνεται και όταν ταξιδευεις στο εξωτερικό και κοιτάς ποια δίκτυα είναι συμβατά με την συσκευή σου;

 

 

 

Για εξωτερικο πιο πολυ κοιταμε παντως...οσο για τις μπαντες του 4G τις κοιταζω.Αλλα αμα δεν εχει 800 και πιανει 4G,δεν με απασχολει.Το 3G με καλυπτει αλλα θα ηθελα μεσα στην πολη,να εχω γιατι το 3G ειναι αργο πλεον.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή αναβαθμίζεται μεγάλο κομμάτι Στερεάς Ελλάδας. Σύντομα Καρπενήσι, Μεσολόγγι.

 

Εισαι σίγουρος; Για Λέσβο ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σίγουρος; Για Λέσβο ξέρω.

 

Όχι με τη Victus, εννοώ στις πόλεις :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,επειδή τον Αυγουστο θα πάω διακοπές προς φοινικουντα,πυλο κτλ ξέρει κανείς πώς είναι ή κάλυψη 4g εκεί?

 

Στάλθηκε από το Galaxy μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,επειδή τον Αυγουστο θα πάω διακοπές προς φοινικουντα,πυλο κτλ ξέρει κανείς πώς είναι ή κάλυψη 4g εκεί?

 

Στάλθηκε από το Galaxy μου.

 

 

 

Λοιπον,πηγα το Πασχα προς τα εκει και τα μερη ειναι πανεμορφα.Οσο για καλυψη 3G θα ειναι καμπανα.Ειναι απο το αναβαθμισμενο,το οποιο σε speedtest πιανει 15αρια.Κανενα θεμα δεν θα εχεις.Για LTE θα εχεις κανονικα,κατα πασα πιθανοτητα με 800,οποτε σημα θα εχεις παντου.Δουλεια θα κανεις,δεν θα εχεις θεμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 73 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εισαι σίγουρος; Για Λέσβο ξέρω.

 

 

 

Μακεδονια και Θρακη θα δουμε 4G?

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι στην μέση..εχω κινέζικο με 800αρα oppo,πραγματικα πολυ καλο τηλέφωνο και ενα umi χωρίς 800 μέτριο αλλά μια χαρά..εχω την cosmote στο umi μιας και το οππο εσπασε οθόνη και το εχω μονο για να βλέπω μπας και στρώσει η wind (φρούδες ελπίδες)..παντού σχεδόν 4 G και Ούτε ένας σταθμός 800...ειχα κόκκινη 3G με πολύ καλές ταχύτητες και όπου έπιανε 4 G Επίσης δεν είχε 800 οπότε κανενα θεμα πρακτικά.. Και πας στην wind που μια χαρά κάνεις την δουλειά σου με 3G Όπως λέει ο μιχαλης αλλά με 3 G Όχι αυτο το πράγμα με το παλιο δίκτυο που αν το δεις στην Μακεδονία(σπανια) λες Επιτέλους και μετα συνδέεται στο 3G και προσπαθείς να δουλέψεις με 0.4mbbs τον χειμώνα σε πόλη με 400 ατομα ..και τζάμπα σπας τα νεύρα σου..και αν πας καμία Θεσσαλονίκη πρέπει να έχεις πάρει κινητό με 800 Γιατί αλλιώς είσαι στα 4 mbbs..έχω πιάσει μέχρι 6 με το umi .και έρχεται μετα η λογική και σου λέει 1800 και 2600 ισον ταχύτητα..οπότε που είναι η ταχύτητα;;επιπλεον επειδή πλην ελαχίστων περιπτώσεων όπου εχω δει LTE δεν εχω δει πέρα απο 800 ας πει ότι ξέρετε εχω μονο 800..εδώ έχω 3 G Τώρα και το oppo δείχνει ταχύτητα 0.17 και αυτό σε τουριστική περιοχή και αν περάσεις την Εθνική και πας στον πεζόδρομο η στην παραλία έχεις G Ούτε Ε και μιλάμε για εταιρία;;παρολα Αυτά στο ράδιο και στην tv(μεχρι και στον και το του αντ1) συνέχεια ακούς για το super δίκτυο της wind..και έρχεστε η ώρα για ταξίδι Αθήνα Θεσσαλονίκη και πλην καποιων κομματιών Βόλου Λάρισας δεν μπορείς να συνδεθείς στο ίντερνετ και μιλάμε για δίκτυο.Και κάπως έτσι εχεις 1gb στην ακατανομαστη ,αγοράζεις αλλο 1 και 10 μέρες την βγάζεις με δίαιτα χωρίς να χρεώνεστε για speed test και στην wind έχει 1.5 gb και χρησιμοποιείς τα 400 έχοντας ολο τον μήνα ανοιχτά τα data και τα μισά τα έχεις φάει σε speedtest...αυτη η εταιρία πραγματικά απο το 99 συνδρομητής της είναι αδιόρθωτη..για αυτό άλλωστε άλλαξα το επαγγελματικό και χρεώνομαι και χρεωνω Γιατί έσπασα δύο τηλέφωνα απο τα νεύρα μου με το σήμα.

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,πηγα το Πασχα προς τα εκει και τα μερη ειναι πανεμορφα.Οσο για καλυψη 3G θα ειναι καμπανα.Ειναι απο το αναβαθμισμενο,το οποιο σε speedtest πιανει 15αρια.Κανενα θεμα δεν θα εχεις.Για LTE θα εχεις κανονικα,κατα πασα πιθανοτητα με 800,οποτε σημα θα εχεις παντου.Δουλεια θα κανεις,δεν θα εχεις θεμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 73 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Μακεδονια και Θρακη θα δουμε 4G?

Σε ευχαριστώ πολύ...

 

Στάλθηκε από το Galaxy μου.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ...

 

Στάλθηκε από το Galaxy μου.

 

 

Καλα να περασεις και μην αγχωνεσαι...αναβαθμισμενα ειναι εκει κατω.Βλεπω εχεις s7,οποτε δεν θα εχεις θεμα και θα πιανεις 800 κανονικοτατα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η αλήθεια είναι στην μέση..εχω κινέζικο με 800αρα oppo,πραγματικα πολυ καλο τηλέφωνο και ενα umi χωρίς 800 μέτριο αλλά μια χαρά..εχω την cosmote στο umi μιας και το οππο εσπασε οθόνη και το εχω μονο για να βλέπω μπας και στρώσει η wind (φρούδες ελπίδες)..παντού σχεδόν 4 G και Ούτε ένας σταθμός 800...ειχα κόκκινη 3G με πολύ καλές ταχύτητες και όπου έπιανε 4 G Επίσης δεν είχε 800 οπότε κανενα θεμα πρακτικά.. Και πας στην wind που μια χαρά κάνεις την δουλειά σου με 3G Όπως λέει ο μιχαλης αλλά με 3 G Όχι αυτο το πράγμα με το παλιο δίκτυο που αν το δεις στην Μακεδονία(σπανια) λες Επιτέλους και μετα συνδέεται στο 3G και προσπαθείς να δουλέψεις με 0.4mbbs τον χειμώνα σε πόλη με 400 ατομα ..και τζάμπα σπας τα νεύρα σου..και αν πας καμία Θεσσαλονίκη πρέπει να έχεις πάρει κινητό με 800 Γιατί αλλιώς είσαι στα 4 mbbs..έχω πιάσει μέχρι 6 με το umi .και έρχεται μετα η λογική και σου λέει 1800 και 2600 ισον ταχύτητα..οπότε που είναι η ταχύτητα;;επιπλεον επειδή πλην ελαχίστων περιπτώσεων όπου εχω δει LTE δεν εχω δει πέρα απο 800 ας πει ότι ξέρετε εχω μονο 800..εδώ έχω 3 G Τώρα και το oppo δείχνει ταχύτητα 0.17 και αυτό σε τουριστική περιοχή και αν περάσεις την Εθνική και πας στον πεζόδρομο η στην παραλία έχεις G Ούτε Ε και μιλάμε για εταιρία;;παρολα Αυτά στο ράδιο και στην tv(μεχρι και στον και το του αντ1) συνέχεια ακούς για το super δίκτυο της wind..και έρχεστε η ώρα για ταξίδι Αθήνα Θεσσαλονίκη και πλην καποιων κομματιών Βόλου Λάρισας δεν μπορείς να συνδεθείς στο ίντερνετ και μιλάμε για δίκτυο.Και κάπως έτσι εχεις 1gb στην ακατανομαστη ,αγοράζεις αλλο 1 και 10 μέρες την βγάζεις με δίαιτα χωρίς να χρεώνεστε για speed test και στην wind έχει 1.5 gb και χρησιμοποιείς τα 400 έχοντας ολο τον μήνα ανοιχτά τα data και τα μισά τα έχεις φάει σε speedtest...αυτη η εταιρία πραγματικά απο το 99 συνδρομητής της είναι αδιόρθωτη..για αυτό άλλωστε άλλαξα το επαγγελματικό και χρεώνομαι και χρεωνω Γιατί έσπασα δύο τηλέφωνα απο τα νεύρα μου με το σήμα.

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Καταλαβαινω απολυτα...απο το 2012 που εχουμε οικογενειακως Wind,εκτος θεσσαλονικης εχει θεματα.Ο πατερας μου χρησιμοποιουσε 200MB μεγιστο με την Wind.Με κοκκινη εκαψε τα τριπλα και με 4G πετουσε.Συνεργαζονται κι ολας με Victus αλλα η Wind παλι μονο 800 βαζει.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...