Jump to content

iPhone 5S


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανονικά βαμμένο είναι, όπως είναι άλλωστε και το χρυσό, αλλά με σκούρο γκρι αντί για μαύρο χρώμα.

Όπως και να έχει, όλα, εκτός των άσπρων, αν γρατζουνηθούν θα ξεβάψουν. Είναι απολύτως φυσιολογικό. Αυτό συνέβαινε και με το N8 της Nokia ή και με τα iPod.

Edited by Itchrist86

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και εγω ετσι, απο φωτογραφιες, δεν το εχω δει απο κοντα.

χεχε, καλοι ειμαστε και οι δυο μας!

 

Εγώ το εχω περιεργαστεί. Μοιάζει σαν βαφή ανοδειωσης που γίνεται στα αλουμινια και παίρνει χρώμα όλο το μέταλλο.

Ο φίλος το έχει χωρίς θήκη. Στα πλαϊνά δεν έχει γρατσουνιές, αλλά στην πλάτη έχει μια 2-3 εκατοστά μήκος. Δεν φαίνεται άλλο χρώμα απο μεσα όπως στο μαύρο i5.

 

Εμένα με κλειστή οθόνη μ αρέσει το grey black γιατί φαίνεται όλη η επιφάνεια σαν ενα πράγμα αφού το μαύρο της οθόνης και των bezeles είναι το ίδιο.

Επίσης δεν χτυπάει άσχημα αυτό το μαύρο περίγραμμα στα τελειώματα της οθόνης.

Απο την άλλη το λευκό δείχνει πιο ωραια οτι χρώμα και να επιλέξεις σαν wallpaper.

 

Δεν εχω αποφασίσει ακόμα. Εχω συνεννοηθεί με το κατάστημα να τους πω το χρώμα 5 μέρες πριν το πάρω.

 

Για θήκη πάντως έχω ηδη αποφασίσει και την εχω παραγγείλει στο κατάστημα που θς αγοράσω την συσκευή. Θα βάλω την transparent Zero 0,3mm.

Οτιδήποτε άλλο το χαλάει.

Κάνω προπόνηση και για χρήση χωρίς θήκη, χρησιμοποιοντας το Nexus 4 εντελώς γυμνό εδω και δέκα μέρες. :)

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Έχω κατεβάσει skins απο την εφαρμογή wallpapers, αλλα και πάλι δεν εφαρμόζουν καλα οι εφαρμογές με τα παραθυράκια του εκάστοτε wallpaper...έλεγαν θα λυθεί με την 7.1...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πληκτρολόγιο αλλάζει χρώματα με την 7.1 και πως;

Δεν αλλάζει. Δυστυχώς αυτή η δυνατότητα αφαιρέθηκε από τις beta εκδόσεις της 7.1.

Αλλάζει μόνο όταν το υποστηρίζει η εφαρμογή όπως το tweetbot που έχει να επιλέξεις μεταξύ 2 θεμάτων, ανοιχτόχρωμου και σκουρόχρωμου.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ ωραία επιλογή είναι το ρυθμίσεις>γενικά>προσβασιμότητα>αύξηση αντίθεσης> σκούρυνση χρωμάτων.

Θα διαπιστώσετε τη διαφορά αμέσως στο πλήκτρο «πίσω» πάνω αριστερά στην οθόνη, αλλά και αλλού.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ ωραία επιλογή είναι το ρυθμίσεις>γενικά>προσβασιμότητα>αύξηση αντίθεσης> σκούρυνση χρωμάτων.

 

Θα διαπιστώσετε τη διαφορά αμέσως στο πλήκτρο «πίσω» πάνω αριστερά στην οθόνη, αλλά και αλλού.

 

 

Ναι αλλα κανεις και τις φωτο στο φεισμπουκ να μοιαζουν με αρνητικο φιλμ...

:lol:

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα κανεις και τις φωτο στο φεισμπουκ να μοιαζουν με αρνητικο φιλμ...

:lol:

 

 

Αυτό που λες είναι η αντιστροφή χρωμάτων. Ο Γιάννης από πάνω λέει άλλο. Το μπλε πχ από τις ρυθμίσεις φινέτσα πιο σκούρο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες είναι η αντιστροφή χρωμάτων. Ο Γιάννης από πάνω λέει άλλο. Το μπλε πχ από τις ρυθμίσεις φινέτσα πιο σκούρο.

 

 

Ναι δικιο εχεις.

Το ωραιο ειναι πως αυτο που λεει ο γιαννης τοχω ενεργοποιημενο....

Ααχ...

Ου γαρ ερχεται μονο.....

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Ναι δικιο εχεις.

Το ωραιο ειναι πως αυτο που λεει ο γιαννης τοχω ενεργοποιημενο....

Ααχ...

Ου γαρ ερχεται μονο.....

 

 

Λεω και εγω, τι γραφεις... Αχαχα!!!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

απο birdphone ευρωπαικο παιζει κανονικα ελλαδα ε?

 

Από οπουδήποτε παίζει κανονικά Ελλάδα αρκεί να είναι για gsm δίκτυα και factory unlocked! :)

Link to comment
Share on other sites

Καποια καλη εφαρμογη για την μπαταρια οπως πχ εχει στο ανδροιδ στις ρυθμισεις πχ της μπαταριας απλα να βλεπουμε τι μας τρωει την μπαταρια (ειτε ποσοστιαια ειτε με ωρα ακριβως) μεσα στην ημερα να ξερουμε λιγο τι μας γινεται ξερει κανεις?

 

επισης :

 

CycleCount: 25

DesignCapacity: 1550

FullChargeCapacity: 1519

Status: Success

BatteryCurrentCapacity: 29

BatteryIsCharging: true

ExternalChargeCapable: false

ExternalConnected: true

FullyCharged: false

GasGaugeCapability: true

 

σαν πολυ δεν εχει πεσει το fullchargecapacity για 25 κυκλους μονο ?Δεν ξερω κιολας.για πειτε!

 

και επισης τι ειναι το ExternalChargeCapable: false ?

 

Το κινητο το φορτιζω με ανταπτορα γτ ειχε αγγλικη πριζα λογω του οτι ειναι αγγλικο το τηλεφωνο.Επηρεαζει καπου αυτο η ειμαι οκ?

Επισης η θυρα usb sto pc μου ειναι πολυ αργη αυτο επηρεαζει επισης η δεν παιζει κανενα ρολο ?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Edited by m4rvel
Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι με τη μπαταρια, γράφει ο καθένας τη χρήση του και λεει κοιτάχτε κοιτάχτε έχω 51 ώρες χρήση 41 μέρες αναμονή, και δε γράφει οτι εχει κλειστά δεδομένα, gps, ανανέωση εφαρμογών, φωτεινοτητα ατο -20%, τα λεφτά κρυμμένα κατω απο το στρώμα και άγχωνεστε ο καθένας μετα γιατί δε του βγάζει τόσο... Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι με τη μπαταρια, γράφει ο καθένας τη χρήση του και λεει κοιτάχτε κοιτάχτε έχω 51 ώρες χρήση 41 μέρες αναμονή, και δε γράφει οτι εχει κλειστά δεδομένα, gps, ανανέωση εφαρμογών, φωτεινοτητα ατο -20%, τα λεφτά κρυμμένα κατω απο το στρώμα και άγχωνεστε ο καθένας μετα γιατί δε του βγάζει τόσο...

 

Γιώργο έχεις δίκιο αλλά το status του ios δεν βοηθά για ακριβείς μετρήσεις.

Στην χρήση υπολογίζει οτιδήποτε κάνεις ακόμα και τις κλήσεις δεν είναι πραγματικός χρόνος οθόνης για να έχεις μια εικόνα αφού η χρήση οθόνης είναι αυτό που καταναλώνει περισσότερο.

 

Γι αυτό κι όλας δεν υπάρχει περίπτωση από update σε update να δεις διαφορές μεγαλύτερες της τάξης του 10%.

Εκτός βέβαια και αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα που κάνει τον επεξεργαστή να δουλεύει ψηλά συνεχώς ακόμα και με κλειστή οθόνη όπως πχ στο Nexus με 4.4.2 όπου το Skype κρατά απασχολημένη την κάμερα ακόμα και οταν δεν το χρησιμοποιείς.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας κάνει διαφορετική χρήση, άλλο παιχνίδια, άλλο σερφάρισμα, άλλο μηνύματα, άλλο τηλέφωνα στον ίδιο χρόνο χρήσης...εγώ έχω τα πάντα ενεργοποιημένα με 4g, αλλα και απο το 4s ακομα οι χρόνοι μου ειναι μάλλον αποκαρδιωτικοί για κάποιον που δε ξέρει και επιθυμεί iphone...αλλα φταίει η χρήση που τους κανω και οχι τα τηλέφωνα..
Link to comment
Share on other sites

Τελικα με το μηνυμα μου θα απαντησει κανεις; Η τσαμπα το εγραψα;

Τσάμπα ψάχνεις. Όσο ασχολείσαι, τόσο θα νομίζεις ότι η συσκευή σου είναι ελαττωματική και θα αγχώνεσαι.

Ακολούθησε απλές διαδικασίες κλείνοντας λειτουργίες που δεν χρειάζεσαι και σταμάτα να ψάχνεις.

Αν συνεχίσεις να θέλεις τόσο πολύ έλεγχο, σου προτείνω να πας σε Android μεριά. Αυτά δεν θα τα βρεις στο iOS. Απλά χρησιμοποίησε το κινητό σου. Οποιαδήποτε και αν είναι αυτή η χρήση. Όταν "πεινάει", δώσε του να φάει. Είναι ΑΠΛΟ!

Αν πάλι δεν σου φτάνει η αυτονομία επειδή είσαι μακριά από μπρίζα, πάρε μια θήκη-μπαταρία ή μια εξωτερική μπαταρία. Προτείνω την εξωτερική μπαταρία για να τη χρησιμοποιήσεις και σε επόμενο κινητό ή Gadget.

 

Αν και όταν σου μειωθεί η μπαταρία δραματικά, θα το καταλάβεις. Τότε ή αλλάζεις συσκευή, μιας και θα είναι ήδη 2 χρονών, ή αλλάζεις μπαταρία σε επίσημο επισκευαστή. Πίστεψέ με τα 40€ που μπορεί να δώσεις στο μέλλον, αξίζουν στο να μην κοπανάς το κεφάλι σου για 2 ολόκληρα χρόνια!

Edited by mpempoulinos
Link to comment
Share on other sites

Τα στοιχεία που έγραψε ο m4rvel στο προηγούμενο post του για τα στατιστικά της μπαταρίας πού τα βρίσκουμε;

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Τσάμπα ψάχνεις. Όσο ασχολείσαι, τόσο θα νομίζεις ότι η συσκευή σου είναι ελαττωματική και θα αγχώνεσαι.

Ακολούθησε απλές διαδικασίες κλείνοντας λειτουργίες που δεν χρειάζεσαι και σταμάτα να ψάχνεις.

Αν συνεχίσεις να θέλεις τόσο πολύ έλεγχο, σου προτείνω να πας σε Android μεριά. Αυτά δεν θα τα βρεις στο iOS. Απλά χρησιμοποίησε το κινητό σου. Οποιαδήποτε και αν είναι αυτή η χρήση. Όταν "πεινάει", δώσε του να φάει. Είναι ΑΠΛΟ!

Αν πάλι δεν σου φτάνει η αυτονομία επειδή είσαι μακριά από μπρίζα, πάρε μια θήκη-μπαταρία ή μια εξωτερική μπαταρία.

 

Αν και όταν σου μειωθεί η μπαταρία δραματικά, θα το καταλάβεις. Τότε ή αλλάζεις συσκευή, μιας και θα είναι ήδη 2 χρονών, ή αλλάζεις μπαταρία σε επίσημο επισκευαστεί. Πίστεψέ με τα 40€ που μπορεί να δώσεις στο μέλλον, αξίζουν στο να μην κοπανάς το κεφάλι σου για 2 ολόκληρα χρόνια!

 

Τάδε σοφά λόγια έφη Αθανάσιος...

Για τον φίλο πάνω πρέπει να κατεβάσεις το ibackupbot(δε θελει jb) για windows ή mac, συνδέεις κινητό,πας devices αριστερα και διαλέγεις από κάτω τη συσκευή που σε ενδιαφέρει, πατάς more information και στα βγάζει

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Τα στοιχεία που έγραψε ο m4rvel στο προηγούμενο post του για τα στατιστικά της μπαταρίας πού τα βρίσκουμε;

 

http://prntscr.com/30fdrq

 

to link κατεβασματος εδω :http://www.icopybot.com/download.htm

 

Τσάμπα ψάχνεις. Όσο ασχολείσαι, τόσο θα νομίζεις ότι η συσκευή σου είναι ελαττωματική και θα αγχώνεσαι.

Ακολούθησε απλές διαδικασίες κλείνοντας λειτουργίες που δεν χρειάζεσαι και σταμάτα να ψάχνεις.

Αν συνεχίσεις να θέλεις τόσο πολύ έλεγχο, σου προτείνω να πας σε Android μεριά. Αυτά δεν θα τα βρεις στο iOS. Απλά χρησιμοποίησε το κινητό σου. Οποιαδήποτε και αν είναι αυτή η χρήση. Όταν "πεινάει", δώσε του να φάει. Είναι ΑΠΛΟ!

Αν πάλι δεν σου φτάνει η αυτονομία επειδή είσαι μακριά από μπρίζα, πάρε μια θήκη-μπαταρία ή μια εξωτερική μπαταρία. Προτείνω την εξωτερική μπαταρία για να τη χρησιμοποιήσεις και σε επόμενο κινητό ή Gadget.

 

Αν και όταν σου μειωθεί η μπαταρία δραματικά, θα το καταλάβεις. Τότε ή αλλάζεις συσκευή, μιας και θα είναι ήδη 2 χρονών, ή αλλάζεις μπαταρία σε επίσημο επισκευαστή. Πίστεψέ με τα 40€ που μπορεί να δώσεις στο μέλλον, αξίζουν στο να μην κοπανάς το κεφάλι σου για 2 ολόκληρα χρόνια!

 

Απλα ρωτησα για να δω μηπως κανω κατι λαθος στις φορτισεις μου και αν ειναι φυσιολογικο με τους 25 κυκλους μονο να εχει πεσει η χωρητικοτητα.

Edited by m4rvel
Link to comment
Share on other sites

http://prntscr.com/30fdrq

 

to link κατεβασματος εδω :http://www.icopybot.com/download.htm

 

 

 

Απλα ρωτησα για να δω μηπως κανω κατι λαθος στις φορτισεις μου και αν ειναι φυσιολογικο με τους 25 κυκλους μονο να εχει πεσει η χωρητικοτητα.

Φορτίζεις όποτε γουστάρεις,

προσέχεις τις θερμοκρασίες, εξωτερικές και της συσκευής

προσέχεις τις εξτρέμ φορτίσεις (3μέρες να είναι στην πρίζα)

Δεν το δουλεύεις βαριά όταν το φορτίζεις (προφανώς για να μην ανεβάσει θερμοκρασίες)

Λένε ότι δεν είναι καλό να το αφήνεις να σβήνει από μπαταρία

Ακόμα και για 20 λεπτά βάλτο να φορτίσει αν πρέπει να είσαι εκτός

Και απενεργοποιείς ότι δεν χρειάζεσαι.

 

Όλα τα υπόλοιπα είναι ψυχαναγκασμός και στο τέλος καταφέρνεις να γίνεις εσύ το εργαλείο αντί του κινητού. Άσε το να δουλεύει μόνο του. Είναι Smart

Και χρησιμοποίησέ το για αυτό που είναι. Τηλέφωνο με όλα τα επιπλέον καλούδια. Αν είσαι όλη μέρα στο internet, καλό είναι να πας σε Tablet. Ή και σε phablet που έχουν χώρο για μεγάλη μπαταρία...

Link to comment
Share on other sites

http://prntscr.com/30fdrq

 

to link κατεβασματος εδω :http://www.icopybot.com/download.htm

 

 

 

Απλα ρωτησα για να δω μηπως κανω κατι λαθος στις φορτισεις μου και αν ειναι φυσιολογικο με τους 25 κυκλους μονο να εχει πεσει η χωρητικοτητα.

 

Δεν είναι ότι κάνεις κάτι λάθος. Η πραγματική χωρητικότητα της μπαταρίας διαρκώς ανεβοκατεβαίνει. Πχ, αν αφήσεις τη μπαταρία να αδειάσει και μετά τη φορτίσεις, θα δείς ότι η χωρητικότητά της μειώθηκε λίγο, ενώ αν τη φορτίσεις από το 60% στο 100% θα δείς ότι η χωρητικότητα αυξήθηκε. Δεν είναι κάτι στάνταρ επομένως. Μπορεί σε 10 μέρες από σήμερα να δεις ότι η χωρητικότητα της μπαταρίας σου έχει αυξηθεί λίγο, σε σχέση με σήμερα, παρότι μέχρι τότε θα έχεις κάνει πχ 30 κύκλους φόρτισης πλέον. ΑΛΛΑ, εσύ στη χρήση δεν θα δείς καμία διαφορά, είτε η μπαταρία σου είναι 1580 είτε 1530.

Και επειδή σε βλέπω ότι αγχώνεσαι πάρα πολύ για τη μπαταρία σου, σε διαβεβαιώνω ότι για τους επόμενους 18 μήνες η μπαταρία θα έχει καλή απόδοση, ότι και να της κάνεις, ενώ μετά θα αρχίσει να πέφτει, επίσης όσο καλά και να της έχεις συμπεριφερθεί. Έτσι είναι.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 5S
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...