Jump to content

iPhone 5S


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα στοιχεία που έγραψε ο m4rvel στο προηγούμενο post του για τα στατιστικά της μπαταρίας πού τα βρίσκουμε;

 

Με συχνές μικρές φορτίσεις. Πχ, από το 60 ή 70% μέχρι πλήρους φόρτισης.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πρεπει οπωσδηποτε μεχρι το 100%?

Η μπορει και απο το 60-70 πχ μεχρι το 90 η 95?

 

Μπορεί κι έτσι. Δοκίμασέ το και θα δεις και μόνος σου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !!

Αποθηκευμένους σελιδοδείκτες πως διαγράφουμε ;

 

καλησπέρα σας και πάλι, ανάλογα πιο σελιδοδείκτη θέλετε να διαγράψετε κάνετε swipe προς αριστερά και διαγραφή, το ίδιο ισχύει και για τη λίστα ανάγνωσης!

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=42372&stc=1&d=1394745946

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας και πάλι, ανάλογα πιο σελιδοδείκτη θέλετε να διαγράψετε κάνετε swipe προς αριστερά και διαγραφή, το ίδιο ισχύει και για τη λίστα ανάγνωσης!

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=42372&stc=1&d=1394745946

 

Ευχαριστωωωω για άλλη μια φορά !!!!!!!:):)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστωωωω για άλλη μια φορά !!!!!!!:):)

 

Από εδώ και πέρα σε οποιοδήποτε σημείο της συσκευής θέλεις να διαγράψεις κάτι αλλά δεν υπάρχει εμφανές πλήκτρο, θυμίσου να κάνει swipe αριστερά :)

Link to comment
Share on other sites

Από εδώ και πέρα σε οποιοδήποτε σημείο της συσκευής θέλεις να διαγράψεις κάτι αλλά δεν υπάρχει εμφανές πλήκτρο, θυμίσου να κάνει swipe αριστερά :)

 

Εντάξει !!! Αν το ξεχάσω θα σε ρωτήσω !!!:p

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποια εφαρμογη που να μας δειχνει τι μας τρωει την μπαταρια ειτε ποσοστιαια ειτε σε χρονους?

Ποιες εφαρμογες καταναλωνουν τι απο το 100% πχ να ξερουμε τι μας γινεται οπως το android?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποια εφαρμογη που να μας δειχνει τι μας τρωει την μπαταρια ειτε ποσοστιαια ειτε σε χρονους?

Ποιες εφαρμογες καταναλωνουν τι απο το 100% πχ να ξερουμε τι μας γινεται οπως το android?

 

Χωρίς jailbreak δυστυχώς δεν αφήνει το λειτουργικό τέτοια δυνατότητα.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

αισθητα καλυτερο σε εφαρμογες που δεν εχουν γραφτει για iOS7 αλλα οσες εχουν παρει αναβαθμιση δεν εχουν απιστευτη διαφορα.

Μιλαμε για εκατοστα δευτερολεπτου.

Σιγουρα ανωτερο σε ανοιγμα μεγαλων παιχνιδιων.

 

Off topic: γαια σου Δημήτρη, δεν ξέρω αν με θυμάσαι, κάποτε με είχες βοηθήσει με το iPhone :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

πρόκειται και εγώ να ταξιδέψω στην Αμερική και ένας φίλος μου ζήτησε να του αγοράσω ένα iphone 5s βλέποντας ότι οι τιμές είναι περίπου 80 ευρώ φτηνότερα για το μοντέλο με τα 16GB. Νομίζω βέβαια ότι η τιμή αυτή είναι χωρίς φόρους οπότε βάζοντας το φόρο 5-10% θα είναι γύρω στα 60-70 ευρώ λιγότερα. Εγώ προσωπικά δεν ξέρω αν αξίζει η αγορά, αλλά τέλος πάντων αφού μου το ζήτησε θα το αγοράσω. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση και ποιο είναι ακριβώς το μοντέλο που πρέπει να αγοράσω (δηλαδή να είναι συμβατό με το LTE εδώ.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

πρόκειται και εγώ να ταξιδέψω στην Αμερική και ένας φίλος μου ζήτησε να του αγοράσω ένα iphone 5s βλέποντας ότι οι τιμές είναι περίπου 80 ευρώ φτηνότερα για το μοντέλο με τα 16GB. Νομίζω βέβαια ότι η τιμή αυτή είναι χωρίς φόρους οπότε βάζοντας το φόρο 5-10% θα είναι γύρω στα 60-70 ευρώ λιγότερα. Εγώ προσωπικά δεν ξέρω αν αξίζει η αγορά, αλλά τέλος πάντων αφού μου το ζήτησε θα το αγοράσω. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση και ποιο είναι ακριβώς το μοντέλο που πρέπει να αγοράσω (δηλαδή να είναι συμβατό με το LTE εδώ.

 

Ευχαριστώ!

 

 

Model A1533 GSM Θα πρέπει η συσκευή να είναι για gsm δίκτυο, και factory unlocked, αυτά είναι τα σημαντικά χαρακτηριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το εχω περιεργαστεί. Μοιάζει σαν βαφή ανοδειωσης που γίνεται στα αλουμινια και παίρνει χρώμα όλο το μέταλλο.

Ο φίλος το έχει χωρίς θήκη. Στα πλαϊνά δεν έχει γρατσουνιές, αλλά στην πλάτη έχει μια 2-3 εκατοστά μήκος. Δεν φαίνεται άλλο χρώμα απο μεσα όπως στο μαύρο i5.

 

Εμένα με κλειστή οθόνη μ αρέσει το grey black γιατί φαίνεται όλη η επιφάνεια σαν ενα πράγμα αφού το μαύρο της οθόνης και των bezeles είναι το ίδιο.

Επίσης δεν χτυπάει άσχημα αυτό το μαύρο περίγραμμα στα τελειώματα της οθόνης.

Απο την άλλη το λευκό δείχνει πιο ωραια οτι χρώμα και να επιλέξεις σαν wallpaper.

 

Δεν εχω αποφασίσει ακόμα. Εχω συνεννοηθεί με το κατάστημα να τους πω το χρώμα 5 μέρες πριν το πάρω.

 

Για θήκη πάντως έχω ηδη αποφασίσει και την εχω παραγγείλει στο κατάστημα που θς αγοράσω την συσκευή. Θα βάλω την transparent Zero 0,3mm.

Οτιδήποτε άλλο το χαλάει.

Κάνω προπόνηση και για χρήση χωρίς θήκη, χρησιμοποιοντας το Nexus 4 εντελώς γυμνό εδω και δέκα μέρες. :)

 

Κανονικά θα πρεπει να μην χρησιμοποιήσεις θήκη γιατί παντα εκραζες τους κατόχους αιφονε επειδή βαζανε θήκες και αρα τζαμπα πήραν μεταλλικό κινητό. Και εφερνες και παράδειγμα το πλαστικό καπάκι του s4 που αλλάζεις πολύ εύκολα.

Τι άλλαξε τώρα τεσαλατ;

Ελπίζω να μην αναιρέσεις πάλι τα λεγόμενα σου σε 6 μηνες που θα εχεις βαρεθεί το αιφονε και θα έχει βγει το μεταλλικό F Samsung :p

 

Καλοριζικο κιόλας :)

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Εγω τωρα τον πρωτο καιρο του φοραω θηκες, δε μπορω να χω το αγχος μη μου γρατζουνιστει.. Εχω μια σιλικονης διαφανη & προχτες μου ηρθε και αυτη http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00GZG7TUC/ref=noref?ie=UTF8&psc=1&s=computers
:cool:
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα πρεπει να μην χρησιμοποιήσεις θήκη γιατί παντα εκραζες τους κατόχους αιφονε επειδή βαζανε θήκες και αρα τζαμπα πήραν μεταλλικό κινητό. Και εφερνες και παράδειγμα το πλαστικό καπάκι του s4 που αλλάζεις πολύ εύκολα.

Τι άλλαξε τώρα τεσαλατ;

Ελπίζω να μην αναιρέσεις πάλι τα λεγόμενα σου σε 6 μηνες που θα εχεις βαρεθεί το αιφονε και θα έχει βγει το μεταλλικό F Samsung :p

 

Καλοριζικο κιόλας :)

 

Ευχαριστω. Η θήκη που θα του βάλω είναι μόλις 3/10 του χιλιοστού. Ουσιαστικά προστατεύει μόνο απο τις γρατσουνιές που γίνονται από την σκόνη.

Αν πέσει δεν κάνει τίποτα.

Και αυτήν θα την βάλω γιατί το αγοράζω αργά και μάλλον θα πουληθεί γρήγορα αφού τον Σεπτέμβρη θα βγει το 6 το οποίο θα είναι όπως ακούγεται το πιο ολοκληρωμένο iphone, με σωστό μέγεθος, κρύσταλλο που θα καταργεί τα screen protector και φυσικά νεα σχεδίαση.

 

Παρόλα αυτά όσο το φοβάσαι τόσο μεγαλύτερες πιθανότητες έχει να σου πέσει. Τα Note 2 και S4 που τα είχα μόνο με smart view θήκη δεν έπαθαν τίποτα.

Το ίδιο και το Nexus 4 που χρησιμοποιώ τώρα χωρίς καθόλου θήκη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Η θήκη που θα του βάλω είναι μόλις 3/10 του χιλιοστού. Ουσιαστικά προστατεύει μόνο απο τις γρατσουνιές που γίνονται από την σκόνη.

Αν πέσει δεν κάνει τίποτα.

Και αυτήν θα την βάλω γιατί το αγοράζω αργά και μάλλον θα πουληθεί γρήγορα αφού τον Σεπτέμβρη θα βγει το 6 το οποίο θα είναι όπως ακούγεται το πιο ολοκληρωμένο iphone, με σωστό μέγεθος, κρύσταλλο που θα καταργεί τα screen protector και φυσικά νεα σχεδίαση.

 

Παρόλα αυτά όσο το φοβάσαι τόσο μεγαλύτερες πιθανότητες έχει να σου πέσει. Τα Note 2 και S4 που τα είχα μόνο με smart view θήκη δεν έπαθαν τίποτα.

Το ίδιο και το Nexus 4 που χρησιμοποιώ τώρα χωρίς καθόλου θήκη.

Welcome to iOS world :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Model A1533 GSM Θα πρέπει η συσκευή να είναι για gsm δίκτυο, και factory unlocked, αυτά είναι τα σημαντικά χαρακτηριστικά.

 

Ευχαριστώ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Model A1533 GSM Θα πρέπει η συσκευή να είναι για gsm δίκτυο, και factory unlocked, αυτά είναι τα σημαντικά χαρακτηριστικά.

 

εμενα ειναι Α1457 ποια ειναι η διαφορα?

 

edit:γρατζουνιες απο σκονη????

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω η διαφορά είναι στις μπάντες που υποστηρίζει... μπερδεύτηκα... το 1457 μάλλον δεν είναι διαθέσιμο στην Αμερική και το 1533 δεν υποστηρίζει την LTE band 7. Ποιο δίκτυο τη χρησιμοποιεί?

 

http://www.techwalls.com/iphone-5s-a1533-a1453-a1457-a1530-differences/

 

μα ποια η λογική να έχουν τόσα διαφορετικά μοντέλα?

Edited by Bezbozny
Link to comment
Share on other sites

Welcome to iOS world :)

 

Thanks. Δεν έφυγα και ποτέ απο το 2008 μέχρι σήμερα :) είχα παντα καποια ios συσκευή και φυσικά το macbook.

Αυτό που βλέπω όμως είναι οτι σήμερα υπάρχουν περισσότερα προβλήματα σε hardware & software απ οτι το 2010.

Δεκάδες τς παράπονα στα apple forum για χαλαρά buttons, οθόνες που ειναι πιο μεσα η πιο έξω και φυσικά γκρίνια για το ios.

Εκτός της αυτονομίας με την 7.1 υπάρχουν πολλά παράπονα απο το touch ID όπου είτε δεν μπορούν να σκαναρουν το αποτύπωμα είτε σκαναρει το ενα δάχτυλο και μετά ξεκλειδώνει με όποιο και να πατήσεις.

 

Την αλλη βδομάδα που θα ελθω Ελλάδα και θα παραλάβω θα διαπιστώσω ο ίδιος τι απ όλα ισχύει. Πάντως ποτέ άλλοτε δεν υπήρχε τόσο μεγάλη γκρίνια ουτε με 3.1, 4.1, 5.1και 6.1

Μήπως δυσκολευονται να διαχειριστούν τόσο μεγάλες αλλαγές? Η χαλαρώνουν περισσότερο οσο περνούν τα χρόνια απο την φυγή του S. Jobs.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Thanks. Δεν έφυγα και ποτέ απο το 2008 μέχρι σήμερα :) είχα παντα καποια ios συσκευή και φυσικά το macbook.

Αυτό που βλέπω όμως είναι οτι σήμερα υπάρχουν περισσότερα προβλήματα σε hardware & software απ οτι το 2010.

Δεκάδες τς παράπονα στα apple forum για χαλαρά buttons, οθόνες που ειναι πιο μεσα η πιο έξω και φυσικά γκρίνια για το ios.

Εκτός της αυτονομίας με την 7.1 υπάρχουν πολλά παράπονα απο το touch ID όπου είτε δεν μπορούν να σκαναρουν το αποτύπωμα είτε σκαναρει το ενα δάχτυλο και μετά ξεκλειδώνει με όποιο και να πατήσεις.

 

Την αλλη βδομάδα που θα ελθω Ελλάδα και θα παραλάβω θα διαπιστώσω ο ίδιος τι απ όλα ισχύει. Πάντως ποτέ άλλοτε δεν υπήρχε τόσο μεγάλη γκρίνια ουτε με 3.1, 4.1, 5.1και 6.1

Μήπως δυσκολευονται να διαχειριστούν τόσο μεγάλες αλλαγές? Η χαλαρώνουν περισσότερο οσο περνούν τα χρόνια απο την φυγή του S. Jobs.

Κώστα, μην ακούς.....

Ειδικά το 5s είναι το πιο απροβλημάτιστο άιφον όλων των εποχών. Κανένα εκτεταμένο hw problem. Κανένα. Εδώ κάνουν διαγωνισμό πόσο ακούγεται το power button.... άμα δεν έχει με τι να ασχοληθεί ο άλλος...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, μην ακούς.....

Ειδικά το 5s είναι το πιο απροβλημάτιστο άιφον όλων των εποχών. Κανένα εκτεταμένο hw problem. Κανένα. Εδώ κάνουν διαγωνισμό πόσο ακούγεται το power button.... άμα δεν έχει με τι να ασχοληθεί ο άλλος...

 

Μακάρι Γιάννη γιατί εχω τρομοκρατηθεί. Ξέρεις θα βρίσκομαι Ελλάδα για 15 μερες μόνο και δεν προλαβαίνω αντικατάσταση.

Μετά δεν υπάρχει τρόπος να μου το στείλουν γιατί θα πέσει τελωνείο και το DHL κοστίζει πάνω απο 50 ευρώ.

 

Περιμένω να τσεκάρω μόνος μου γιατί σε όλες τις συσκευές υπάρχουν γκρινιαρηδες αλλά και άτομα που κάνουν λάθος πράγματα.

Το σίγουρο είναι οτι και στο ios χρειάζεται setup like new μετά από μεγάλες αναβαθμίσεις, συν ότι το OTA επειδή δεν περνάει όλη την rom, πολλές φορές δεν κάθεται καλα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι Γιάννη γιατί εχω τρομοκρατηθεί. Ξέρεις θα βρίσκομαι Ελλάδα για 15 μερες μόνο και δεν προλαβαίνω αντικατάσταση.

Μετά δεν υπάρχει τρόπος να μου το στείλουν γιατί θα πέσει τελωνείο και το DHL κοστίζει πάνω απο 50 ευρώ.

 

Περιμένω να τσεκάρω μόνος μου γιατί σε όλες τις συσκευές υπάρχουν γκρινιαρηδες αλλά και άτομα που κάνουν λάθος πράγματα.

Το σίγουρο είναι οτι και στο ios χρειάζεται setup like new μετά από μεγάλες αναβαθμίσεις, συν ότι το OTA επειδή δεν περνάει όλη την rom, πολλές φορές δεν κάθεται καλα.

 

Για να λέμε τα πράγματα όπως είναι, το ios είχε φτάσει σε τέλειο επίπεδο με το ios 6 σε συνδυασμό με το iphone 5.

Με το ios 7 και τις εκτεταμένες αλλαγές που έγιναν, φτου κι απ΄την αρχή.

Θέλει ξανά να γίνει φινίρισμα από την αρχή και να λυθούν μικροπροβλήματα και bugs.

Το 7.1 είναι μεγάλη πρόοδος, αλλά δεν τα λύνει όλα. Έχει δρόμο ακόμη.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 5S
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...