Jump to content

Ενισχυτής Σήματος Cosmote


mccloudneo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα,

 

εκανα ενα search και γενικα δεν βρηκα κατι για το συγκεκριμενο θεμα. Ειναι να μετακομισω τελη του μηνα σε καινουριο σπιτι το οποιο εχει μηδενικο σημα Κοσμοτε. Οταν λεω δεν εχει σημα δεν εννοω μια μπαρα κτλ..εννοω no signal στεγνο. Να πω οτι ηταν και κανα υπογειο...στο 1ο οροφο ειναι.

 

Anyway, εχω δει τον ενισχυτη σηματος που δινει η Κοσμοτε που τον κουμπωνεις πανω στο ρουτερ αλλα ζητανε 99 ευρω. Δηλαδη μου ζητανε 99 ευρω που δεν εχει σημα το δικτυο της μεσα στο κεντρο της Αθηνας στο Γαλατσι? Ξερει κανεις αν ειμαι φορτικος αν παιζει να μου το δωσουν τσαμπα η σε μειωμενη τιμη? Γενικα το εχει δουλεψει αυτο κανενας? Κανει δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις σκεφτεί να κάνεις φορητότητα σε άλλη εταιρεία που να πιάνει? Γιατί αυτές τις συσκευές έπρεπε να τις δίνουν τσάμπα. Να χρησιμοποιεί ίντερνετ που πληρώνω ξεχωριστά για να με χρεώνει στο κινητό? Όχι δεν θα πάρω
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο μονο που δεν μπορω να φυγω μεχρι τον επομενο Μαιο. Ειχα παρει τα μαλλιοκεφαλα μου στην ανανεωση οποτε θα ζητανε κερατιατικα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

εκανα ενα search και γενικα δεν βρηκα κατι για το συγκεκριμενο θεμα. Ειναι να μετακομισω τελη του μηνα σε καινουριο σπιτι το οποιο εχει μηδενικο σημα Κοσμοτε. Οταν λεω δεν εχει σημα δεν εννοω μια μπαρα κτλ..εννοω no signal στεγνο. Να πω οτι ηταν και κανα υπογειο...στο 1ο οροφο ειναι.

 

Anyway, εχω δει τον ενισχυτη σηματος που δινει η Κοσμοτε που τον κουμπωνεις πανω στο ρουτερ αλλα ζητανε 99 ευρω. Δηλαδη μου ζητανε 99 ευρω που δεν εχει σημα το δικτυο της μεσα στο κεντρο της Αθηνας στο Γαλατσι? Ξερει κανεις αν ειμαι φορτικος αν παιζει να μου το δωσουν τσαμπα η σε μειωμενη τιμη? Γενικα το εχει δουλεψει αυτο κανενας? Κανει δουλεια?

Την πατησες φιλε μου δυστυχως. Γαλατσι η Κοσμοτε δεν εχει καν κεραια και ειναι και γουβα και δεν πιανει πουθενα, οσους ενισχυτες σηματος και να βαλεις (εχω προσωπικη εμπειρια, μισο στενακι απο τη Γαλατσιου πιανει δυστυχως μονο η βονταφον....).

Το ιδιο και με τηλεοπτικο σημα, παλι δυστυχως...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο μονο που δεν μπορω να φυγω μεχρι τον επομενο Μαιο. Ειχα παρει τα μαλλιοκεφαλα μου στην ανανεωση οποτε θα ζητανε κερατιατικα.

 

Θα φύγεις με υπαιτιότητα δικιά τους όμως.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα ετσι ειναι αλλα δυστυχως η ευτυχως τις περισσοτερες φορες οι εταιρειες κινητης βγαινουν λαδι σε τετοιες περιπτωσεις με τα διαφορα παραθυρακια τους και τα ψιλα γραμματα των συμβασεων που ουσιαστικα δεν εχεις αλλη επιλογη παρα να τις υπογραψεις για να κανεις την δουλεια σου.

 

Ενιγουει, απο οτι εμαθα το δινουν δωρεαν σε αρκετες περιπτωσεις οπως και η Βονταφον. Τελη του μηνα που θα μετακομισω, θα κανω τις κινησεις και θα ενημερωσω εδω για την εκβαση μπας και βοηθηθει και κανενας αλλος συμφορουμιτης.

 

ΥΓ Για τον φιλο που λεει για το Γαλατσι να του πω οτι αυτη την στιγμη μενω δυο τετραγωνα μακρια απο το εν λογω σπιτι και εχω φουλ 4g σημα κανονικοτατα. Ειναι θεμα κτισματος σε συνδυασμο με bad spot δικτυου.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι μπορεις να παρεις το cosmote τελειο σημα καπως φθηνοτερα με προγραμμα συμβολαιου, παντως στην επόμενη ανανεωση να το χεις κατανου
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

εκανα ενα search και γενικα δεν βρηκα κατι για το συγκεκριμενο θεμα. Ειναι να μετακομισω τελη του μηνα σε καινουριο σπιτι το οποιο εχει μηδενικο σημα Κοσμοτε. Οταν λεω δεν εχει σημα δεν εννοω μια μπαρα κτλ..εννοω no signal στεγνο. Να πω οτι ηταν και κανα υπογειο...στο 1ο οροφο ειναι.

 

Anyway, εχω δει τον ενισχυτη σηματος που δινει η Κοσμοτε που τον κουμπωνεις πανω στο ρουτερ αλλα ζητανε 99 ευρω. Δηλαδη μου ζητανε 99 ευρω που δεν εχει σημα το δικτυο της μεσα στο κεντρο της Αθηνας στο Γαλατσι? Ξερει κανεις αν ειμαι φορτικος αν παιζει να μου το δωσουν τσαμπα η σε μειωμενη τιμη? Γενικα το εχει δουλεψει αυτο κανενας? Κανει δουλεια?

 

καλησπερα! δυστυχως ειχα παθει τα ιδια! οταν ηταν Δημαρχος Αθηναιων ο Κος Κακλαμανης, θεωρησε σωστο να ξηλωσει πολλες κεραιες κινητης! στην σελιδα του δημου http://www.cityofathens.gr τα εγραφε και με διευθυνσεις!!! εγω ειμαι Ανω Κυψελη πανω απο 6μηνες-8 δεν ειχα σημα τπτ επρεπε να παω πλατεια κυψελης για να εχω!!! τωρα εχει ομως μολις σημερα εβαλα whats up καρτα γιατι εχει θεμα η wind τωρα...:lol::lol::lol: καλα που εχω dual sim κινητο! εγω ειχα λιγακι σημα απεξω και μου χαρισαν ενα μηχανακι που επερνε καρτα sim και εξοδο PSTN και επεφτε σε τηλεφωνικο κεντρο (εχω asterisk) ετσι στο σπιτι εβαζα την sim σε αυτο! φυσικα δεν μπορουσα να στειλω ή να λαβω sms. Θεωρω οτι ειναι τσαμπα λεφτα να παρεις κατι να ενισχυσεις το σημα αν αυτο δεν υπαρχει καθολου!!!! πρεπει να βαλεις εξωτερικη κατευθυντικη κεραια yagi και κοστιζει αρκετα χρηματα μαζι με το μηχανημα που απαιτειτε +οτι μιλαμε για πολυ δυνατα ηλεκτρομαγνητικα κυματα κτλ οποτε δεν το συνιστω με τπτ! ειναι απλα τα πραγματα οπως εκανα και εγω! πας σε ενα καταστημα οταν με το καλο μετακομισεις και κανεις αιτηση διακοπης με αιτιολογια οτι δεν εχει σημα ΣΤΗΝ ΜΟΝΙΜΗ κατοικια σου! και το στελνεις. Αν δεν το δεχτουν τοτε απλα θα παιρνεις συνεχεια τηλεφωνα να τους πριζεις τα συκωτια με το σημα (οπως εκανα και εγω δλδ) και οτι ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ για κατι που δεν εχεις. Στο μεταξυ παρε μια καρτοκινητη αλλης εταιριας να εχεις τηλ. εγω εβαλα wind. Τελικα καταφερα να μου κανουν λογαριασμο 10 ευρω τον μηνα και μετα για ποσους μηνες ειχα ΜΗΔΕΝΙΚΟ λογαριασμο!!! γλιτωσα ποσα ευρω! και ειχα επιδοτηση με iphone 3GS 16GB (δεν ειχαν βγει αλλα) τοτε με 18μηνο συμβολαιο! κανε αυτα που εκανα εγω και ασε τους ενισχυτες ειναι πεταμενα λεφτα και πολυ κακο στην υγεια την δικια σου και των γυρω σου!

 

Υ.Γ αν διαβασεις το συμβολαιο σου θα δεις οτι λεει αν δεν μπορουν να σου παρασχουν υπηρεσιες μπορεις να σπασεις-διακοψεις το συμβολαιο...και φυσικα δεν πληρωνεις ΜΙΑ οπως και εγω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπον ειχα πει οτι θα απαντησω στο θεμα οταν καταφερω και το παρω. Αρχικα οταν ειχα μιλησει στο τηλεφωνο με μια κοπελα στο 13838 μου ειχε πει πρεπει να μας καλεσετε απο το σταθερο της καινουριας σας διευθυνσης για να κανουμε καποιους ελεγχους. Γιαυτο το λογο και γω περιμενα 1 μηνα την Φορθνετ (η ιστορια αυτη ειναι αλλου παπα ευαγγελιο...τραγικοι οι τυποι) να βαλω σταθερο κτλ.

 

Μην τα πολυλογω παιρνω χθες, λεω το και το για το τελειο σημα μου ειχε πει η κοπελα να παρω απτο σταθερο...πειτε μου το τηλεφωνο σας..μου λεει ναι μπορειτε να πατε σε ενα καταστημα να το παρετε. Κανει 90 ευρω αλλα εχει βγει επιδοτηση για αυτο και δεν θα πληρωσετε κατι. Τελικα δεν καταλαβα ακριβως τι εγινε αλλα δεν νομιζω οτι εγινε ουτε ελεγχος ουτε τπτ...ουτε διευθυνση με ρωτησε.

 

Το μηχανημα σαν μηχανημα δεν θελει τιποτα ιδιαιτερο απο εγκατασταση...δηλωνεις εως 32 νουμερα οταν το παιρνεις απο το καταστημα και 4 απο αυτα μπορουν να λειτουργουν συγχρονως με κλησεις, ιντερνετ κτλ. Το συνδεεις σε μια εθερνετ και voila σε 10 λεπτακια εχεις κολλημενες 5 μπαρες 3g σε ολο το σπιτι.

 

Επισης, απο πλευρας ακτινοβολιας ισχυριζονται οτι εχει χαμηλοτερη ισχυ ακομα και απο το wifi το οποιο δεν ξερω κατα ποσο ισχυει.

 

Αυτα :)

Link to comment
Share on other sites

Τι εμβελεια εχει περιπου αυτο το "μηχανακι"?

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

αν ενδιαφέρεται κανείς δίνει φίλος μου κουτάτο για πώληση!

άλλαξε σπίτι...το είχε πληρώσει 90

αλλά δεν του έκανε χρήση τελικά!

Link to comment
Share on other sites

Τι εμβελεια εχει περιπου αυτο το "μηχανακι"?

 

Απο οτι φαινεται δεν ειναι πολυ μεγαλη η εμβελεια του. Ζητημα να καλυπτει 60 τετραγωνικα οπως το κοβω εγω. Ισως να παιζει ρολο και το υψος που θα το βαλεις απο οτι λεει μεσα...ομως δεν εχω πειραματιστει ιδιαιτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
αν ενδιαφέρεται κανείς δίνει φίλος μου κουτάτο για πώληση!

άλλαξε σπίτι...το είχε πληρώσει 90

αλλά δεν του έκανε χρήση τελικά!

 

Δεν μπορεί να το πουλήσει. ειναι δηλωμένο στο όνομα του και στα στοιχεία του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να το πουλήσει. ειναι δηλωμένο στο όνομα του και στα στοιχεία του.

 

Πρεπει να δηλωσει και στην κοσμοτε συγκεκριμενους αριθμους.οποτε.το παντρευεται.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για το παληκαρι που πουλαει τη συσκευη τελειο σημα αν το εχει ακομα ενδιαφερομαι εγω αλλα να ρωτησει πρωτα στην κοσμοτε αν γινεται αλλαγη στοιχειων!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπαρχει ακομα το τελειο σημα προς πωληση? Αν ναι ενδιαφερομαι εγω!

 

αν ενδιαφέρεται κανείς δίνει φίλος μου κουτάτο για πώληση!

άλλαξε σπίτι...το είχε πληρώσει 90

αλλά δεν του έκανε χρήση τελικά!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημερα παιδια....

Επειδη μετακομησα και δυστηχως εκει που πηγα εχω το απολυτο no signal σκεφτομαι να παρω την συσκευη της cosmote

(τελειο σημα) η ερωτηση μου ειναι η εξης.. Αν γνωριζει κανεις ποσο κοστιζει (ανευ συμβολαιου) και κατα ποσο ειναι βλαβερη η εμβελεια του μεσα στο σπιτι..:wacko:

Looking for someone like me???:shifty:
Link to comment
Share on other sites

αδερφε μου το εχω περιπου ενα μιση χρονο τωρα και πραγματικα κανει δουλεια. δουλευει ομως μονο με 3g κινητα και απαραιτητα ιντερνετ απο adsl. κοστιζει 90 euro και δεν μεταβιβαζετε σε αλλον. βασει δοκιμων που μπορεις να βρεις στο ιντερνετ για την εμβελεια θα καταλαβεις οτι χειροτερο ειναι το κινητο που κρατας και οχι αυτο!!! ελπιζω να βοηθησα!!!

 

Καλημερα παιδια....

Επειδη μετακομησα και δυστηχως εκει που πηγα εχω το απολυτο no signal σκεφτομαι να παρω την συσκευη της cosmote

(τελειο σημα) η ερωτηση μου ειναι η εξης.. Αν γνωριζει κανεις ποσο κοστιζει (ανευ συμβολαιου) και κατα ποσο ειναι βλαβερη η εμβελεια του μεσα στο σπιτι..:wacko:

Link to comment
Share on other sites

αδερφε μου το εχω περιπου ενα μιση χρονο τωρα και πραγματικα κανει δουλεια. δουλευει ομως μονο με 3g κινητα και απαραιτητα ιντερνετ απο adsl. κοστιζει 90 euro και δεν μεταβιβαζετε σε αλλον. βασει δοκιμων που μπορεις να βρεις στο ιντερνετ για την εμβελεια θα καταλαβεις οτι χειροτερο ειναι το κινητο που κρατας και οχι αυτο!!! ελπιζω να βοηθησα!!!

 

Το κινητο μου ειναι 4g αλλα υποστιριζει και 3g...πιστευω οτι δεν θα εχω προβλημα λογικα..adsl εχω κανονικα..

Σ'ευχαριστω...

Looking for someone like me???:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια....

Επειδη μετακομησα και δυστηχως εκει που πηγα εχω το απολυτο no signal σκεφτομαι να παρω την συσκευη της cosmote

(τελειο σημα) η ερωτηση μου ειναι η εξης.. Αν γνωριζει κανεις ποσο κοστιζει (ανευ συμβολαιου) και κατα ποσο ειναι βλαβερη η εμβελεια του μεσα στο σπιτι..:wacko:

 

Άνευ συμβολαίου εννοείς ότι έχεις κάρτα, ή ότι έχεις ανανεώσει, επομένως δεν δικαιούσαι επιδότηση?

 

Κατά τα άλλα, το κινητό σου όταν δεν πιάνει εκέμπει σε πολύ μεγαλύτερη ισχύ από τo femtocell που δίνουν οι εταιρείες. Ακόμα και καλό σήμα να έχεις, συνήθως γλιτώνεις και ακτινοβολία και μπαταρία με αυτές τις συσκεύες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Το σπίτι μου είναι υπόγειο με αποτέλεσμα να μην έχω καλό σήμα, έχω λοιπόν και από Vodafone και από cosmote τα μηχανήματα για το σήμα.

 

Την Τετάρτη λοιπόν το μηχάνημα της cosmote σταμάτησε να λειτουργεί, μετά από άπειρες επικοινωνίες reset του μηχανήματος ενέργειες από πλευράς cosmote έρχεται το Σάββατο sms που με πληροφορεί ότι το αίτημα μου προχωράει και θα επικοινωνήσουν μαζί μου ξανά.

 

Με καλεί σήμερα το πρωί λοιπόν υπάλληλος ο οποίος αφού του εξηγώ ότι έχουμε κάνει τα πάντα οπότε προφανώς το μηχάνημα χάλασε, με πληροφορεί ότι άπαξ και χαλάσει το μηχάνημα δεν κάνουν αντίκατασταση γιατί δεν έχουν!!!!!

 

Πάει ακόμη παραπέρα ότι κύριε πλέον έχουμε το VoLTE και το VoWIFI και ότι αν δεν το υποστηρίζει η συσκευή σας κόψτε το λαιμό σας η αγοράστε άλλη συσκευή.

 

Τι να πω πλέον έχουμε φτάσει την εξυπηρέτηση πελατών σε άλλο επίπεδο.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by XP130TD
προσβλητικός χαρακτηρισμός
Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι μου είναι υπόγειο με αποτέλεσμα να μην έχω καλό σήμα, έχω λοιπόν και από Vodafone και από cosmote τα μηχανήματα για το σήμα.

 

Την Τετάρτη λοιπόν το μηχάνημα της cosmote σταμάτησε να λειτουργεί, μετά από άπειρες επικοινωνίες reset του μηχανήματος ενέργειες από πλευράς cosmote έρχεται το Σάββατο sms που με πληροφορεί ότι το αίτημα μου προχωράει και θα επικοινωνήσουν μαζί μου ξανά.

 

Με καλεί σήμερα το πρωί λοιπόν υπάλληλος ο οποίος αφού του εξηγώ ότι έχουμε κάνει τα πάντα οπότε προφανώς το μηχάνημα χάλασε, με πληροφορεί ότι άπαξ και χαλάσει το μηχάνημα δεν κάνουν αντίκατασταση γιατί δεν έχουν!!!!!

 

Πάει ακόμη παραπέρα ότι κύριε πλέον έχουμε το VoLTE και το VoWIFI και ότι αν δεν το υποστηρίζει η συσκευή σας κόψτε το λαιμό σας η αγοράστε άλλη συσκευή.

 

Τι να πω πλέον έχουμε φτάσει την εξυπηρέτηση πελατών σε άλλο επίπεδο.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Γενικως η κοσμοτε δεν φημιζεται για την εξυπερετηση της.Wifi Call/VoLTE με ελληνικη(EUR) ρομ σε samsung galaxy εχεις παντως

Edited by XP130TD

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το τηλέφωνο που έχω τον αριθμό της cosmote είναι το vernee mars pro και όταν τους το είπα ψάχνανε κανένα 10 λεπτό για να μου πουν ότι δεν υποστηρίζεται

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι μου είναι υπόγειο με αποτέλεσμα να μην έχω καλό σήμα, έχω λοιπόν και από Vodafone και από cosmote τα μηχανήματα για το σήμα.

 

Την Τετάρτη λοιπόν το μηχάνημα της cosmote σταμάτησε να λειτουργεί, μετά από άπειρες επικοινωνίες reset του μηχανήματος ενέργειες από πλευράς cosmote έρχεται το Σάββατο sms που με πληροφορεί ότι το αίτημα μου προχωράει και θα επικοινωνήσουν μαζί μου ξανά.

 

Με καλεί σήμερα το πρωί λοιπόν υπάλληλος ο οποίος αφού του εξηγώ ότι έχουμε κάνει τα πάντα οπότε προφανώς το μηχάνημα χάλασε, με πληροφορεί ότι άπαξ και χαλάσει το μηχάνημα δεν κάνουν αντίκατασταση γιατί δεν έχουν!!!!!

 

Πάει ακόμη παραπέρα ότι κύριε πλέον έχουμε το VoLTE και το VoWIFI και ότι αν δεν το υποστηρίζει η συσκευή σας κόψτε το λαιμό σας η αγοράστε άλλη συσκευή.

 

Τι να πω πλέον έχουμε φτάσει την εξυπηρέτηση πελατών σε άλλο επίπεδο.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δν έχουν πιά συσκευές τέλειο σήμα? στο site τις έχει κανονικά πάντως...εννοώ γράφει για αυτές....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...